Jump to content

Αρχαρια ζητα απεγνωσμενα βοηθεια


Recommended Posts

και σε μένα έτσι κάνανε (θέλουν να πουλήσουν). μολις πάρεις μεγάλο ενυδρείο μπορεις να βάλεις τα ψάρια που θέλεις.. αλήθεια τι ενυδρείο θα πάρεις? πόσα λίτρα? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ναι μου εδωσαν στο pet διαφορα....ασε........τι να κανω?μου εχουν ετοιμασει σιγουρα αλλα 2 ψαρακια να μου δωσουν...δε ξερω τι

ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ!!!!

Προφανως ειδαν οτι εισαι αρχαρια και προσπαθουν να βγαλουν καλο μηνιατικο....

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητή Νάνσυ, λάβε υπ' όψιν οτι εδω μέσα έχεις να κάνεις με αφιλοκερδείς έμπειρους χομπίστες που την έχουν πατήσει και η συμβουλές τους έχουν ένα βάρος, σε αντίθεση με τις "συβμουλές" των pet-shop που θα σε πείσουν να βάλεις και καρχαρία μέσα αν χωράει με λίγο πριόνισμα της ουράς.

Ο μονομάχος είναι μοναδικά ανθεκτικό ψάρι και γι' αυτό σου προτείνουν τα παιδιά τα 20 λίτρα, αλλά μόνος του, είναι μοναχικός και χαρούμενος με τον εαυτό του. Οπότε καλύτερα να σε απογοητεύσουμε τώρα μαθαίνοντάς σου τι είναι σωστό και γιατί, παρά να δώσεις τόσα χρήματα και μετά να κλαίς ψάρια.

Εμπιστεύσου το δωρεάν. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

αν πάρεις 200 άρι θα είναι τέλεια! πες του να σου δείξει και κιχλίδες, θα τις λατρέψεις...

Link to comment
Share on other sites

Πριν ομως βαλεις ψαρακια,εφοσον εχει στρωσει το καινουργιο ενυδρειο φυσικα...Ενημερωσου για τα ψαρακια απο το διαδικτυο,για συνθηκες νερου,συμβατοτητα με αλλα ψαρια,αν ειναι επιθετικα,αν πρεπει να ειναι σε ομαδες ή σε κοπαδια,την διαμορφωσει του aquascape σου,μπορει να θες αφρικανες πχ. και να πρεπει να το γεμισεις με πετρες ή κογχυλια ή να ειναι αμερικανες πχ. και να θελουν ριζες ή αρκετα φυτα κλπ. κλπ.

Το σημαντικοτερο ειναι να μην βιαστεις και να μην διστασεις να ρωτησεις και να μαθεις...

Σου ευχομαι καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα κατι παραπανω θα ξερετε αλλα ειχα δει το ενυδρειο ενος φιλου κ ειχε μονομαχο,γκαπυ κ διαφορα αλλα σε 60 λιτρ!!!!!!!!!!χωρις προβλημα

Και γω ειχα δει ενα βιντεο με εναν τυπο που ειχε μπει μεσα στο κλουβι ενος λιονταριου, χωρις προβλημα.

Ειδα τα πρωτα 5 δευτερολεπτα.

Πιστευω ολα πηγαν καλα :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Και γω ειχα δει ενα βιντεο με εναν τυπο που ειχε μπει μεσα στο κλουβι ενος λιονταριου, χωρις προβλημα.

Ειδα τα πρωτα 5 δευτερολεπτα.

Πιστευω ολα πηγαν καλα :unsure:

:bowdown::bowdown::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ok... αφού χρειάζεσαι αντιπαράδειγμα για να πιστέψεις, άπιστη Νάνσυ! :unsure: ...ορίστε:

Έκανα ένα πειραματάκι...

Έχω έναν μονομάχο σε 60 λίτρα, μόνο του 4 μήνες, άρχοντας.

Είχα και και 15 τέτρας (ροδόστομους και μπλακ νέον) σε ένα άλλο 60άρι, 1,5-2 χρόνια αμέριμνα και κούλ.

Για μια εβδομάδα έβαλα στο ενυδρείο του μονομάχου τα κοπαδάκια των τέτρας με τη λογική οτι θα είναι στη έδρα του και θα δω πόσο καλά μπορεί να τα πάει με τα άλλα ψάρια χωρίς όμως να υποστεί σοκ και από αλλαγή ενυδρείου.

Στην αρχή τσαμπουκαλευόταν σε φάση "έξω όλοι ρε... εδώ είναι το λημέρι μου!" τα κοπαδόψαρα όμως με την συμπεριφορά του όχλου δεν παίρνουν χαμπάρι, έπιασα μάλιστα έναν θρασύτατο ροδόστομο να δοκιμάζει την ουρά του μονομάχου.

Έβγαλα τους ροδόστομους για να μην έχω τραυματισμό και τον έχω για 3-4 μέρες τώρα μόνο με τα μπλακ νέον που δεν τον πειράζουν αντίθετα αυτός τους ρίχνει καμιά σπρωξιά όπως προχωράει για να τους σπάσει τον τσαμπουκά, αποτέλεσμα, ο μονομάχος αντί να βολτάρει αμέριμνος και να γουστάρει τη μοναξιά του, βλέπω οτι πιάνει μια γωνιά για να μην βλέπει τα άλλα ψάρια και κάθεται σαν άρρωστος (ενώ είναι υγειέστατος). Το ψάρι ΔΥΣΦΟΡΕΙ! είναι emo οι μονομάχοι, τι να πω, όταν βλέπουν τα trendy νέον, σπάζονται, θέλουν να πεθάνουν. :bowdown: (εννοείται οτι θα τον χωρίσω άμεσα!)

Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι' αυτό απ' το να σεβαστούμε τις ιδιεταιρότητες κάθε ψαριού ωστε να το βλέπουμε χαρούμενο και υγειές!

Και σε ρωτάω τώρα... το θεωρείς απαραίτητο να διαπιστώσεις και μόνη σου τι θα συμβεί στον μονομάχο αν συμβιώσει με άλλα ψάρια?

Ακόμα και αν κάποιες αναφορές λένε οτι είναι μια χαρά, ο κανόνας φαίνεται να είναι οτι είναι μια χαρά όταν είναι μόνος του, παρέα θέλει μόνο για να ζευγαρώσει και πάλι είναι αυστηρός ο τρόπος και η διάρκεια...

Σημειωτέον:

1)Έχω και άλλον έναν μονομάχο που ήταν πάντα μόνος του σε 30 λίτρα με φυτά και πάντα χαίρεται που με βλέπει, είναι υγειέστατος και παίζει ακόμα και μόνος του.

2)Τον μονομάχο που έχω στο 60άρι τον είχε παλιότερα ένας φίλος και μαζί 3 sae και 3 zebra loach, επειδή τα ψάρια δεν ήταν τόσο τσαμπουκάδες, δεν τα έβλεπες ποτέ! Νομίζαμε οτι είχαν παιθάνει! και αυτός χαρούμενος που δεν τα έβλεπε ήταν τρισευτυχισμένος!

Επίσης μην θεωρήσεις οτι του φτάνει να είναι σε νερό και να είναι μόνος του, και τα φυτά τα θέλει και περισσότερα λίτρα θα εκτιμήσει και καλή ποιότητα νερού με καλή φίλτρανση.

Ότι τον κάνει να νιώθει πιό κοντά στο φυσικό σπίτι του. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα να δεις κάποια μονομαχοενυδρεία, να καταλάβεις τι εννοούν όλοι οι προλαλήσαντες, και να δεις πόσο όμορφα είναι. Μην απογοητεύεσε που θα έχεις μόνο ένα ψάρι. Κάνε καλό ξεκίνημα, κάνε τον μονομάχο σου ευτυχισμένο και θα σε ανταμίψει. Είναι σίγουρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω ειχα δει ενα βιντεο με εναν τυπο που ειχε μπει μεσα στο κλουβι ενος λιονταριου, χωρις προβλημα.

Ειδα τα πρωτα 5 δευτερολεπτα.

Πιστευω ολα πηγαν καλα :unsure:

:bowdown::bowdown::rolleyes::rolleyes::thumbup::blush:

ΤΑ ΣΠΑΩ!!!

:hysterical::hysterical::rasp::rasp::thumbup::blink:

Link to comment
Share on other sites

πάντως ένας φίλος μου που έχει pet shop έκανε το μέγιστο λάθος να βάλει 10 μονομάχους μαζί σε ένα απο τα ενυδρεία του. Μέχρι να δώσει λίγο σκυλοτροφή σε μια πελάτισσα μου είπε οτι μόλις γύρισε να δει τι έγινε είχε μείνει ένας μονομάχος μόνος του με μισή ουρά αλλα ζούσε.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Και για να μιλησουμε σοβαρα.

Εγω ειχα (οταν εκανα και γω τα λαθη μου στην αρχη) ενα μονομαχο μαζι με καρδιναλιους και αρλεκινους, συν ενα κλοουν και ενα πλεκο σε 50 λιτρα :unsure::bowdown:

Για 2 μηνες.

Δεν ειχα σκοτωμους αλλα οι φαπες επεφταν κι αυτο απ'οτι διαβασα κι απο αλλους παλιοτερους γινεται γιατι παιζει ρολο ο χαρακτηρας του μονομαχου.

Αν δεν ειναι επιθετικος δεν θα σκοτωσει αλλα το στρες της συγκατοικισης θα του βγει σε κακο καποια στιγμη αφου θα αποδυναμωθει το ανοσοποιητικο του και θα ασθενει ευκολα.

Φυσικα με μονομαχο (θηλυκο ή αρσενικο) μαζι θα γινοτας σκοτωμος.

Του εβαλα ενα καθρεφτακη στο τζαμι για λιγο και τρελαθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Και να και το βιντεο (φρεσκο) για του λογου το αληθες.

(παρατηρησε τα πρωτα 5 δευτερολεπτα τι χαρουλες μου κανει και μετα πως αλλαζει οταν βλεπει στα δεξια του το ειδωλο του στο καθρευτη)

Και το δευτερο που τον ηρεμω.

Αυτος ειναι ο ηρεμος και καλος χαρακτηρας.

Φαντασου σε ενα δυστροπο να εβαζες αλλο μονομαχο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω και με το χερι να του κανω παλι στο κρανιο τα παιρνει.

υ.γ. Πολυ ωραιος μονομαχος Σπυρο, φτου φτου!

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα κατι χθες.ο μονομαχος μου παει αναμεσα σε θερμομετρο κ καθαρισμο,σε ενα μερος που ισα που χωραει μονο καθετα.καθεται εκει αρκετη ωρα,ενω στο υπολοιπο ενυδρειο οπως ειπα ειναι μονος κ εχει χωρο κ φυτα...τι να δειχνει αυτο αραγε?????

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα κατι χθες.ο μονομαχος μου παει αναμεσα σε θερμομετρο κ καθαρισμο,σε ενα μερος που ισα που χωραει μονο καθετα.καθεται εκει αρκετη ωρα,ενω στο υπολοιπο ενυδρειο οπως ειπα ειναι μονος κ εχει χωρο κ φυτα...τι να δειχνει αυτο αραγε?????

Στρες.

Link to comment
Share on other sites

:unsure: έχεις εσωτερικό φίλτρο σαν εμένα Νάνσυ, αυτό το σωληνάκι πρέπει να το βγάλεις εκτός νερού για να τραβάει αέρα και να στέλνει φυσαλίδες στο νερό (οξυγόνο για τα ψαράκια σου) πρόσεξε να μην διπλώνει πουθενά. Μπορείς και να κόψεις αμα θέλεις θα σου στείλω φώτο να δεις το δικό μου πως είναι.. :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

post-8538-1222434596_thumb.jpgpost-8538-1222434596_thumb.jpgpost-8538-1222434596_thumb.jpgpost-8538-1222434596_thumb.jpgκόψτο με ένα ψαλίδι και να βγαίνει έξω από το νερό γύρω στα 5 εκ. και ξαναβάλε το μαύρο πιαστράκι που έχει στο τέλος του σωλήνα, δες το δικο μου λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...