Jump to content

Αναγνωριση....


Recommended Posts

μμμ θα μπορουσε αν και εχει λιγοτερα πλοκαμια.... θα τα κρατησω και θα τα παρακολουθω...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας !!!

καινουρια πραγματα εμφανιζονται......

dsc00203mj3.th.jpgthpix.gif

dsc00202eu0.th.jpgthpix.gif

τι μπορει να ειναι αυτο... :)

επισης αν εχετε καμια ιδεα πως φευγουν τα hydroids εχω αρχισει και γεμιζω παντου με αυτα......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας !!!

επισης αν εχετε καμια ιδεα πως φευγουν τα hydroids εχω αρχισει και γεμιζω παντου με αυτα......

Εγω θα πεταγα τον βραχο για να ειμαι σιγουρος. Οπως και εκανα σε κομματι που ηταν γεματο.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν ειναι μονο σε εναν βραχο ειναι σε αρκετους.... και ειναι 2 διαφορετικα (κατι διαφανες που ειναι μονο σε εναν βραχο και μυριονεμα που ειναι σε πολλους)

:) καποια λυση ρεπει να υπαρχει εκτος απο να πεταξω τους βραχους ετσι .....

Link to comment
Share on other sites

Στις πιο πάνω φωτογραφίες, αυτό που βλέπω, περισσότερο μου μοιάζει με κοράλλι. Δεν μπορώ να διακρίνω επτάσιες.

Link to comment
Share on other sites

επισης αν εχετε καμια ιδεα πως φευγουν τα hydroids εχω αρχισει και γεμιζω παντου με αυτα......

myrionema hydroids μμμμ αρκετά δύσκολα.

Εγώ στην θέσει σου θα πέταγα τον βράχο που είναι επάνω αν τα πειράξεις θα εξαπλωθούν τρελά.

Αν τα καλύψεις με εποξική κόλλα είναι μια λύση.

Υπάρχουν φυσικά κάποια πλάσματα που τα τρώνε άλλα που να τα βρεις στην Ελλάδα.

http://www.seaslugforum.net/factsheet.cfm?base=cuthpust

Σκέπασα με κόλλα, αυτήν που κολλάμε τα κοράλλια στο ενυδρείο.

Και αν είναι πολλά έξω ο βράχος και ξύσιμο με συρματόβουρτσα.

όπως και αυτό που σου είπε ο filrou μην το απορρίπτεις δεν θα είσαι η πρώτη που θα το κάνει. :)

Link to comment
Share on other sites

να πεταξω τους βραχους........... :)

μα ειναι αρκετοι......θα δοκιμασω με κολλα.......και βλεπουμε...

σας στελνω φωτογραφιες απο κινητο με τα hydroids... να το επιβεβαιωσετε και εσεις πρωτα...

dsc00200iw5.th.jpgthpix.gif

dsc00212vu7.th.jpgthpix.gif

κυριε Ψαλτη ειπατε οτι στην προηγουμενη φωτογραφια ειναι μαλλον κατι σε κοραλι... ... επειδη μαλλον δεν παει και πολυ καλα ... εμφανιστηκε ξαφνικα στον βραχο... μηπως ξερετε την φροντιδα του? και πως το λενε?μηπως και σωθει?

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι αυτο το ειδος hydroids σαν της δευτερης φωτο, τοτε - δεν ειναι το ποιο επικυνδινο ειδος και μπορεις ευκολα να το παλεψεις :)

Πρεπει ομως να βγαλεις τα βραχακια με hydroids, να σκαψεις καλα!!! ολα τα hydroids και να βαλεις κολλα εκει που ηταν hydroids. Σε αυτα τα βραχακια που δεν μπορεις να βγαλεις, απλα να βαλεις κολλα σε hydroids μεσα στο ενυδρειο.

Αρκετη δουλεια, αλλα πρεπει να την κανεις :)

Link to comment
Share on other sites

Acanthastrea Echinata

είναι εύκολο κοράλλι δεν έχει και ιδιαίτερες απαίτησης και υπάρχει σε διάφορα χρώματα. :)

http://pets.webshots.com/photo/2114035790065791324rUMAHr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Εδω και 3 εβδομαδες εχω ανακαλυψει αυτο εδω..... το ταιζω αρτεμια 2-3 φορες την εβδομαδα νομιζω ειναι ανεμωνη...η φωτογραφια ειναι απο ψηλα και δεν ειναι πολυ καθαρη.γιατι ταιζα... τελικα ειναι ανεμωνη ?και αν ναι τι ειδος ειναι? μεγαλωνει?ειναι περιπου 5 εκατοστα τωρα...και ειναι πολυ ομορφο!!!!!!

dsc00531yr6.th.jpg

dsc00530xh4.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ανακαλυψα κατι..μοιαζει με καβουρι..(αλλα και οχι).εχει πολυ μικρο σωμα και πολυ μεγαλες δαγκανες..απο το στομα του βγαζει κατι που μοιαζουν με δυο βενταλιες και τα κουναει περα δωθε..........

δυστηχως η φωτογραφιες ειναι κουνημενες.. και δεν μπορεσα να βγαλω αλλες θα ξαναπροσπαθησω....

dsc00257pi3.th.jpg

dsc00256jp4.th.jpg

αν εχετε καμοια ιδεα τι ειναι.....

και εγω θα ξαναπροσπαθησω για φωτο

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν φαίνονται καλά,άλλα από αυτά που είπες,ρίξε μια ματιά.

http://saltaquarium.about.com/library/phot...hendrixcrab.htm

υπάρχουν πολλά είδη καβουριού που τρέφονται με αυτόν τον τρόπο τα περισσότερα είναι reef safe!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Παρατηρησα κατι παρα πολυ περιεργο στο μικρο μου ενυδρειο...110 λιτρα.... νομιζα οτι ηταν καποιο ειδος

Nudibranch αλλα δεν νομιζω τελικα ειναι ποιο στρογγυλο... αγορασα 2 κιλα βραχο και ηταν μεσα.....

δυστηχως δεν το εχω ξαναδει απο χθες που πηρα το βραχο ... ειναι κιτρινο φωσφοριζε με ροζ ακρες ειναι παρα πολυ μικρο 5-6 εκατοστα ..... θα ψαξω να το βρω μηπως βγαλω καλυτερη φωτογραφια.

dsc00292df7.th.jpg

:thumbup: ελπιζω να μην ειναι κακο .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...