Jump to content

ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ Tetra serpae


andreasp

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο με ζωοτοκα, μερικα νεον και μερικα glassfish.

Θα μου χαρισουν 9 Tetra serpae, λετε να εχω προβλημα στην συγκατοικιση? ή κάποιο πρόβλημα με τα μωρά απο τα ζωοτόκα?

Υπόψιν οτι το φυτό έχει πολλά φυτά και ακόμα περισσότερο κερατόφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι θα ξέρεις ότι δεν βάζουμε ζωοτόκα με ωοτόκα μαζί και υποθέτω ότι κάτι σχεδιάζεις να κάνεις γι' αυτό.

Τώρα για τα ινδιανάκια (serpae), είναι ψάρια κοινωνικού ενυδρείου αλλά είναι πολύ ζωηρά και κινητικά, γι' αυτό και συνιστούνται σε κοπαδάκι των 6 τουλάχιστον ώστε κάποια μικρή επιθετικότητα να την εκτονώνουν μετσξύ τους. Με 9 είναι εντάξει. Πολύ φιλήσυχα και αργά ψάρια πιθανόν να στρεσσαριστούν από την κινητικότητα των serpae. Επίσης έχουν την φήμη fin nippers.

Τώρα στο net διαβάζεις αντικρουόμενες απόψεις, κάποιοι λένε ότι χτυπάνε τα υπόλοιπα ψάρια και κάποιοι άλλοι λένε ότι είναι ειρηνικά και δεν έχουν προβλήματα.

Εγώ είχα πάρει 6 serpae και τα έβαλα μαζί με τα ramirezi μου, μέχρι που έγινα μετά από 2 μέρες, μάρτυρας μιας μονομαχίας μεταξύ ενός από τα θηλυκά ram και ενός serpae και τελικά επέστρεψα τα serpae γιατί δεν ήθελα να μου στρεσάρουν τα rams. :D

Link to comment
Share on other sites

Tα ινδιανάκια θα πρέπει να τα βάλεις μόνα τους. Εκτός του ότι δεν πρέπει να μπαίνουν ωοτόκα με ζωοτόκα θα σου φάνε και τα μωρά. Να ξέρεις πως είναι πολύ ζωηρά και θα τα δεις να κυνηγιούνται όλη την ώρα :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ενυδρειο με ζωοτοκα, μερικα νεον και μερικα glassfish.

Θα μου χαρισουν 9 Tetra serpae, λετε να εχω προβλημα στην συγκατοικιση? ή κάποιο πρόβλημα με τα μωρά απο τα ζωοτόκα?

Υπόψιν οτι το φυτό έχει πολλά φυτά και ακόμα περισσότερο κερατόφυλλο.

11691[/snapback]

Το δικό μου κοπαδάκι απο τα serpae tetra αναλώνεται στο μεταξύ του κυνηγητό και δεν έχει βλάψει ποτέ άλλα ψάρια. Τα συγκεκριμένα ψάρια, τουλάχιστον στο δικό μου ενυδρείο, πιάνουν μια περιοχή και κυνηγούν οποιοδήποτε άλλο serpae tetra πλησιάζει. Δείχνουν, όμως, απάθεια για τα υπόλοιπα ψάρια.

Να σου επισημάνω μόνο ότι τα τετράκια έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σε PH και σκληρότητα απο τα ζωοτόκα.

Κατά τα άλλα είναι σκληροτράχηλα και συμπαθητικά ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντησεις, αλλα το αφησα το θεμα.

Προτιμησα να το κρατησω το ενυδρειο ετσι οπως ειναι.

Περασε πολλα εξαλου τελευταια, και δεν θελω να βαλω αλλο μπελα στο κεφαλι μου.

Θα μεγαλωσω τα μολλακια μου, και περιμενω και γκαπακια απο ωρα σε ωρα! :D

Οσο για την σκληροτητα... δεν βαζω αλατι. Δυο φορες το δοκιμασα και πηγε χαλια. Δεν ξερω αν εφταιγε το αλατι, ή απλα ετυχε η γκαντεμια. Το εχω γρουσουζια παντως!

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...
On 13/2/2006 at 7:59 ΜΜ, το μέλος Torm έγραψε:

Το δικό μου κοπαδάκι απο τα serpae tetra αναλώνεται στο μεταξύ του κυνηγητό και δεν έχει βλάψει ποτέ άλλα ψάρια. Τα συγκεκριμένα ψάρια, τουλάχιστον στο δικό μου ενυδρείο, πιάνουν μια περιοχή και κυνηγούν οποιοδήποτε άλλο serpae tetra πλησιάζει. Δείχνουν, όμως, απάθεια για τα υπόλοιπα ψάρια.

Να σου επισημάνω μόνο ότι τα τετράκια έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σε PH και σκληρότητα απο τα ζωοτόκα.

Κατά τα άλλα είναι σκληροτράχηλα και συμπαθητικά ψαράκια.

Τι νερό χρειάζονται τα ινδιανακια και πως μπορω να το παρέχω ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Ψυχακιας έγραψε:

Τι νερό χρειάζονται τα ινδιανακια και πως μπορω να το παρέχω ;

Ξέρεις την κανονική τους ονομασία μήπως βρω το προφίλ τους;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ξέρεις την κανονική τους ονομασία μήπως βρω το προφίλ τους;

Hyphessobrycon eques,  callistus tetra.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...