Jump to content

Sera Blue Sky Vs Ζελατίνη συσκευασίας φαγητού


Dolkin

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων M&A το οποίο δυστυχώς είχει πλαστικό καπάκι με ειδική εγκοπή για την λάμπα η οποία δεν στέκεται και πολύ καλά.

αναγκάστικα να τη στριμώξω με ότι βρήκα μπροστά μου ώστε να αποφευχθεί ο κύνδυνος να πέσει μέσα (τραβηγμένο ίσως αλλα ποτέ δεν ξέρεις..)

η λάμπα λειτουργεί κανονικά 2 μήνε τώρα χωρίς προβλήματα αν εξεραισουμε ότι το καλοκαίρι με την εξάτμιση του νερού τα άλατα κάθονταν πάνω στην λάμπα η οποία κάθεται χαμηλά στην εγκοπή καθώς και απο τις φυσαλίδες της αεραντλίας που σκάνε στην επιφάνεια.

τα άλατα κάθησαν για τα καλά πάνω στη λάμπα την οποία προσπαθώ να καθαρίζω κάθε τόσο.γυάλινο προστατευτικά δεν έχει το καπάκι για τη λάμπα οπότε δν μπορώ να την προστατεύσω εύκολα. έπειτα είδα ότι τα άλατα μαζέυονται στα στεγανά ακροφύσια τα οποία από μαυρα επαιρνανασπρο χρώμα :unsure: κ όταν σκέπαζα το μπροστινό μέρος που είναι η λάπα του ενυδρείου κ το ωασικό του άνοιγμα μετά από λίγο η λάμπα ήταν βρεγμένη όπω και τα ακροφύσια.

θεωρώ πως δε είναι συνετό να έχω το ενυδρείο μονίμως ανοιχτό στο καπάκι αλλα σίγουρα δεν γίνεται να έχω μονίμως υγρασία μέσα οπότε εγκα΄τεστησα προσωρινά ένα κομάτι από ζελατίνη διάφανη φαγητού κάτω από τη λάμπα . την τέντωσα όσο πήγαινε κ την τοποθέτησα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην ακουμπάει τη λάμπα η οποία δν ζεστένεται κ τόσο πολυ έτσι κ αλλιώς. σκέπασα το καπάκι αφήνοντας ένα μικρό άνοιγμα να φεύγει η υγρασσία και κάνω ένα τεστ ντράιβ :bowdown:

θέλω να πιστεύω ότι η ζελατίνη αυτή δεν θα μ λιώσει :S με δυσάρεστες συνέπειες...

αλλά όπως είπα δεν νομίζω να ζεστένεαι κ τόσο πολύ η λάμπα ε?

έκανα καλά ή θα έχω πρόβλημα?

Όπως το βλέπω εγώ θα μπορώ στο μέλλον (έως την μετακόμιση εντος 2 μηνών) σε περίπτωση που η ζελατίνη γεμίσει άλατα να την απομακρύνω και να βάλω ένα καινούριο κομάτι.

επαναλαμβάνω ότι είναι προσωρινή λύση για να μην καταστρέψω λάμπες, ακροφύσια κτλ (κ εννοείται μην με τινάξει κ το ρεύμα και γίνω πυροτέχνημα :bowdown:)

Link to comment
Share on other sites

φτιαξτο συντομα γιατι τετοιες πατεντες ειναι αρκετα επικινδυνες και για την δικη σου υγεια και των ψαριων σου...

Link to comment
Share on other sites

φτιαξτο συντομα γιατι τετοιες πατεντες ειναι αρκετα επικινδυνες και για την δικη σου υγεια και των ψαριων σου...

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως να το φτιάξω. σκέφτηκα να βάλω ένα κομάτι plexi glass αλλά δεν έχω πως να το στηρίξω και για DIY καπάκι δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να κατασκευασω :/

απλά τουλάχιστων έτσι η περιοχή της λάμπας μένει στεγνή

Έγινε επεξεργασία - Dolkin
Link to comment
Share on other sites

και το πλεξυ ζεσταινεται ευκολα και αλλο τοσο ευκολα στραβωνει....

Link to comment
Share on other sites

και το πλεξυ ζεσταινεται ευκολα και αλλο τοσο ευκολα στραβωνει....

Στην ούσια όμως οι λάμπες που χρησιμοποιούμε δεν ειναι ψυχρός φωτισμός?

δλδ μπορεί κάποιος να την πιάσει με το χέρι όαν είναι αναμένη δεν προκαλεί έγγαυμα όπως οι λάμπε πυρακτώσεως :/

Δεν νομίζω να ανατπύσονται τόσο μεγάλε θερμοκρασίες ώστε να λίωσει το Plexy glass ή ακόμα και η ζελατίνη.

άλλωστε σε ζελατίνη πολλές φορές βάζουμε και ζεστά φαγητά. δεν μιλάω για 50 βαθμούς αλλά λιγότερο σίγουρα πχ 25-30 αν δεν κάνω λάθος :/

Δεν νομίζω η λάμπα τουενυδρείου η απλή να φτάνει πάνω από 30-35 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

στο θεμα θερμοτητος σαφως αν εχεις Τ8 λαμπες σε σχεση με τις νεες λεπτοτερες και φωτεινωτερες Τ5 ,τοτε ναι.εχεις λιγοτερη θερμοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Τα άλατα δεν είναι από την εξάτμιση (=καθαρότατο νερό) αλλά από τις φυσσαλίδες της αεραντλίας και από τυχόν απ' ευθείας επαφή με το νερό και μετά στέγνωμα.

Βάσει αυτού, θα σου πρότεινα να αντικαταστήσεις την αεραντλία με καλύτερη ανατάραξη της επιφάνειας από την έξοδο του φίλτρου σου για οξυγόνωση ώστε να μην έχεις πλάτσα-πλούτσα.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Τα άλατα δεν είναι από την εξάτμιση (=καθαρότατο νερό) αλλά από τις φυσσαλίδες της αεραντλίας και από τυχόν απ' ευθείας επαφή με το νερό και μετά στέγνωμα.

Βάσει αυτού, θα σου πρότεινα να αντικαταστήσεις την αεραντλία με καλύτερη ανατάραξη της επιφάνειας από την έξοδο του φίλτρου σου για οξυγόνωση ώστε να μην έχεις πλάτσα-πλούτσα.

Αυτό σκέφτηκα να κάνω απλά φοβάμαι για την σωστή οξυγόνωση του ενυδρείου. άλλωστε δεν ξέρω πόσο οξυγόνο διαλύεται στο νερό με την αεραντλία.

το φιλτρο μ έχει είσοδο άερα εφόσον θέλω αν την ενεργοποιλησω αλλά μήπως έχω το ίδιο πρόβλημα με την αεραντλία και τις φυσαλίδες?

η απλώς να βάλω πιο ψηλά το εσωτερικό φίλτρο για να προκαλεί ανατάραξη?

Link to comment
Share on other sites

η αεραντλια απλα αναταρασει την επιφανεια σου και δημιουργει μια ροη νερου απο κατω προς τα πανω ωστε περισσοτερο νερο να ερχεται στην επιφανεια και σε επαφη με τον αερα απο οπου παιρνει οξυγονο

η σωστη λυση ειναι αυτο που σου ειπε ο viciouscircle

η βαλε ενα γυαλια κατω απο τις λαμπες και ξεμπλεκεις μια για παντα

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο μ έχει είσοδο άερα εφόσον θέλω αν την ενεργοποιλησω αλλά μήπως έχω το ίδιο πρόβλημα με την αεραντλία και τις φυσαλίδες?

η απλώς να βάλω πιο ψηλά το εσωτερικό φίλτρο για να προκαλεί ανατάραξη?

Αυτο δεν 8α εκανε δουλεια οσον αφορα την οξυγονωση του ενυδρειου?

η μειώνεται η αποδοτικότητα του φίλτρου ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Στην ούσια όμως οι λάμπες που χρησιμοποιούμε δεν ειναι ψυχρός φωτισμός?

δλδ μπορεί κάποιος να την πιάσει με το χέρι όαν είναι αναμένη δεν προκαλεί έγγαυμα όπως οι λάμπε πυρακτώσεως :/

Δεν νομίζω να ανατπύσονται τόσο μεγάλε θερμοκρασίες ώστε να λίωσει το Plexy glass ή ακόμα και η ζελατίνη.

άλλωστε σε ζελατίνη πολλές φορές βάζουμε και ζεστά φαγητά. δεν μιλάω για 50 βαθμούς αλλά λιγότερο σίγουρα πχ 25-30 αν δεν κάνω λάθος :/

Δεν νομίζω η λάμπα τουενυδρείου η απλή να φτάνει πάνω από 30-35 βαθμούς

Ψυχρό φωτισμό ονομάζουμε την απόχρωση του λευκού όταν οι βαθμοί kelvin της λάμπας είναι πάνω από 5000!

Από εκεί και πέρα

* σε λάμπες Τ8 η θερμοκρασία λειτουργίας στο κέντρο του σωληνωτού λαμπτήρα είναι περίπου 50°C, ενώ στα ηλεκτρόδια (στις άκρες περίπου) 120°C

* σε λάμπες Τ5 η θερμοκρασία λειτουργίας στο κέντρο είναι περίπου 60°C, ενώ στα ηλεκτρόδια μπορεί να υπερβεί και τους 200°C!

Όπως καταλαβαίνεις φίλε Dolkin η ζελατίνη σίγουρα θα καεί και θα θρυμματιστεί στα άκρα της λάμπας και τα κομματάκια θα πέσουν μέσα στο νερό... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ψυχρό φωτισμό ονομάζουμε την απόχρωση του λευκού όταν οι βαθμοί kelvin της λάμπας είναι πάνω από 5000!

Από εκεί και πέρα

* σε λάμπες Τ8 η θερμοκρασία λειτουργίας στο κέντρο του σωληνωτού λαμπτήρα είναι περίπου 50°C, ενώ στα ηλεκτρόδια (στις άκρες περίπου) 120°C

* σε λάμπες Τ5 η θερμοκρασία λειτουργίας στο κέντρο είναι περίπου 60°C, ενώ στα ηλεκτρόδια μπορεί να υπερβεί και τους 200°C!

Όπως καταλαβαίνεις φίλε Dolkin η ζελατίνη σίγουρα θα καεί και θα θρυμματιστεί στα άκρα της λάμπας και τα κομματάκια θα πέσουν μέσα στο νερό... :thumbup:

Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω τι θερμοκρασίες αναπτύσονται. Βέβαια η ζελατίνη δεν ακουμπούσε τη λάμπα ούτε κανένα σημείο παρά τα μονομένα ακροφύσια στις άκρες. Εξάλλου το παρακολουθούσα το θέμα, ώστε σε περίπτωση προβλήματος θα την έβγαζα . Αν και δν παρατήρησα τπτ περίεργο την απομάκρυνα, έβγαλα την αεραντλία και χρησιμοποιώ την είσοδο αέρα του φίλτρου Ρύθμισα τη ροή προς μία γωνία στο πίσω μέρος (αλλά με τέτοιο τρόπο ώστε να έχω και καλή κυκλοφορία νερου) που είναι το σταθερό καπάκι και οι φυσαλιδες δεν σκάνε κάτω από τη λάμπα οπότε γλύτωσα από τα άλατα.

Μάλλον ήρθε η ώρα να δω για ένα DIY καπάκι ποροσαρμοσμένο στις ανάγκες του ενυδρείου μου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...