Jump to content

ανθρακική σκληρότητα


mikea

Recommended Posts

το ενυδρείο μας είναι καινούριο, δεν έχει στρώσει ακόμη, οι τιμές του ΚΗ και ρΗ ψηλές (ΚΗ-18, ρΗ-8,5). Για να κατεβάσω την ανθρακική σκληρότητα τι να χρησιμοποιώ καλύτερα την τύρφη (sera super peat) η κανένα υγρό για παράδειγμα (Tetra KH/pH minus).

Αν θα επιλέξω την τύρφη πόσο σκούρο Θα γίνει το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μην χρησιμοποιησεις υγρα για να κατεβάσεις το ΚΗ.

Καταρχήν μέτρησε τις ιδιοτητες του νερου της βρυσης, όσο αφορα ΡΗ, ΚΗ, GH.

Μετα η γνωμη μου ειναι να βάλεις μεσα στο ενυδρειο σου, ξύλο ρίζα. Θα σου κατεβάσει την σκληρότητα και μόνο καλό θα κάνει. Αλλα μην ξεχάσεις να το βράσεις 3-4 φορες για να βγάλει όσο καφε χρωμα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντος μέτρησες σωστά και έχεις ΚΗ 18 τότε δεν θα σε βοηθήσει η τύρφη ούτε τα ζουμιά. Το απιονισμένο νερό είναι σχεδόν μονόδρομος και λέω σχεδόν διότι υπάρχει και η λύση του υδροχλωρικού οξύ αλλά χρειάζεται κάποια στοιχειώδη γνώση για να το χειριστούμε χωρίς κινδύνους για εμάς και τα ψάρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το απιονισμένο είναι ότι καλύτερο για την περίπτωσή σου,συμφωνώ απόλυτα με τον Χρηστο!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να διπλοτσεκάρεις τις τιμές του νερού πρίν προχωρήσεις σε οτιδήποτε και εννοώ το νερό που βγάζει η βρύση αφού τρέξει για 1 λεπτό.

Αν οι τιμές αυτές ισχύουν, μπορείς να φτιάξεις ένα ωραιότατο ενυδρείο σκληρού νερού με άνεση.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μας είναι καινούριο, δεν έχει στρώσει ακόμη, οι τιμές του ΚΗ και ρΗ ψηλές (ΚΗ-18, ρΗ-8,5). Για να κατεβάσω την ανθρακική σκληρότητα τι να χρησιμοποιώ καλύτερα την τύρφη (sera super peat) η κανένα υγρό για παράδειγμα (Tetra KH/pH minus).

Αν θα επιλέξω την τύρφη πόσο σκούρο Θα γίνει το νερό?

Αυτες οι τιμες δεν νομιζω να ειναι σωστες για το νομο Αττικης (που διαβασα στο προφιλ σου). :unsure: Με τι τεστ κανεις τις μετρησεις σου;;; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε!

λοιπόν, το νερό βρύσης έχει

GH 18

KH 40

pH 8.5

αν βάλω 50/50 (βρύσης και απιονισμένο ) τότε γίνετε

GH 6

KH 15

pH 7,8

αν βάλω 1 μέρος βρύσης και 2 αποινισμενο νερό τότε

GH 5

KH 7

pH 7,5

Όλες οι μετρήσεις έχουν γίνει μέσα στο κουβά με χάρτινο τεστ της dennerle, χωρίς αντιχλωριο (παίζει κάποιο ρόλο αντιχλωριο σε μείωση GH, KH, pH?)

Τι να κάνω με το νερό, να το βάλω 50/50 η 1 προς 2?

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να διπλοτσεκάρεις τις τιμές του νερού πρίν προχωρήσεις σε οτιδήποτε και εννοώ το νερό που βγάζει η βρύση αφού τρέξει για 1 λεπτό.

Αν οι τιμές αυτές ισχύουν, μπορείς να φτιάξεις ένα ωραιότατο ενυδρείο σκληρού νερού με άνεση.

τι ψαράκια και φυτά μπαίνουν σε ενυδρείο σκληρού νερού?

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάμε... από ποιά περιοχή είσαι ακριβώς?

Από φυτά μπαίνουν elodea, valissneria, anubia, Crinum thaianum και άλλα.

Από ψάρια μπαίνουν κυρίως κιχλίδες αφρικής.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου και εγω το ιδιο προβλημα ειχα, εβαλα κιχληδες και ηρεμησα...να σου πω και την αληθεια ειναι και ποιο ομορφες απο τα κλασσικα (αγγελοψαρα , πλατυ, τετρα) ...ειναι ποιο...Ψαρια (τα αλλα εχουν πιο ευαισθητη εμφανιση) κατα την γνωμη μου παντα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε!

λοιπόν, το νερό βρύσης έχει

GH 18

KH 40

pH 8.5

Μου φαίνεται πολύ περίεργο σε δίκτυο να υπάρχει τόσο υψηλό ΚΗ και μάλιστα να υπερβαίνει το GH.

...να σου πω και την αληθεια ειναι και ποιο ομορφες απο τα κλασσικα (αγγελοψαρα , πλατυ, τετρα) ...ειναι ποιο...Ψαρια...

Παρακαλώ μετρημένα τα λόγια σας για τα σκαλάρια γιατί αλλιώς. :bowdown::unsure::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, το νερό βρύσης έχει

GH 18

KH 40

pH 8.5

Στο Καπανδριτι μενεις?

Πολυ ψηλο kH ρε παιδι μου.

Τετοια νερα ακομα και για αφρικανες θα υπαρχει καποιος κινδυνος γιατι υποψιαζομαι δεν ειναι ποσιμο το νερο σας εκει και μπορει να εχει κι αλλα "ασχημα" εκτος της σκληροτητας.

Αν λοιπον δεν το πινεται το νερο, καλυτερα να παρεις ΑΟ και να βαζεις 100% καθαρο νερο που θα το φερνεις με ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια εκει που θελεις. (ειτε για μαλακο ειτε γαι σκληρο νερο).

Θα σου χαλαει λιγο πιο γρηγορα η μεμβραβη της ΑΟ απότι συνηθως αλλα τα εχει αυτα το αθλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάμε... από ποιά περιοχή είσαι ακριβώς?

Από φυτά μπαίνουν elodea, valissneria, anubia, Crinum thaianum και άλλα.

Από ψάρια μπαίνουν κυρίως κιχλίδες αφρικής.

ΝΙΚΑΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, στην ΝΙΚΑΙΑ μενουμε!!!!! Οχι στο Καπανδριτι!!! :unsure:

Το νερό τις βρύσης προς το παρόν πίνουμε (τώρα που το σκέφτομαι, μήπως δεν θα έπρεπε)

Αν θα έρθω 11 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ στο Olympico, θα φέρω μαζί μου και μια φιάλη με το νεράκι της βρύσης μας και τα χαρτάκια test, θα το δείτε μόνοι σας!

τελικά με το ενυδρείο τι θα κάνω? πόσο απιονισμενο νερό να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου και εγω το ιδιο προβλημα ειχα, εβαλα κιχληδες και ηρεμησα...να σου πω και την αληθεια ειναι και ποιο ομορφες απο τα κλασσικα (αγγελοψαρα , πλατυ, τετρα) ...ειναι ποιο...Ψαρια (τα αλλα εχουν πιο ευαισθητη εμφανιση) κατα την γνωμη μου παντα...

για τις κιχληδες λένε πως είναι πολύ επιθετικές.... δεν ξέρω... τα παιδιά μου θέλουν να βλέπουν χρωματιστά ψαράκια, τι κιχληδες να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

για τις κιχληδες λένε πως είναι πολύ επιθετικές.... δεν ξέρω... τα παιδιά μου θέλουν να βλέπουν χρωματιστά ψαράκια, τι κιχληδες να βάλω?

δεν ειναι ολες επιθετικες. απλα καλητερη επιλογη θα ηταν να κανεις αφρικανικο ενυδρειο. απο χροματα οι κιχληδες εχουν ποιο ζωντανα...http://www.africancichlids.net/gallery/index.php

Link to comment
Share on other sites

για τις κιχληδες λένε πως είναι πολύ επιθετικές.... δεν ξέρω... τα παιδιά μου θέλουν να βλέπουν χρωματιστά ψαράκια, τι κιχληδες να βάλω?

Οπα, σιγα σιγα, για να βαλεις καποιο ψαρι/α πρεπει να εχεις και το καταλληλο ενυδρειο.

Για αφρικανες μαλαουι (χρωματα :unsure: ) μινιμουμ 180 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Οπα, σιγα σιγα, για να βαλεις καποιο ψαρι/α πρεπει να εχεις και το καταλληλο ενυδρειο.

Για αφρικανες μαλαουι (χρωματα :unsure: ) μινιμουμ 180 λιτρα.

έχουμε RIO 180

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε!

λοιπόν, το νερό βρύσης έχει

GH 18

KH 40

pH 8.5

αν βάλω 50/50 (βρύσης και απιονισμένο ) τότε γίνετε

GH 6

KH 15

pH 7,8

αν βάλω 1 μέρος βρύσης και 2 αποινισμενο νερό τότε

GH 5

KH 7

pH 7,5

Όλες οι μετρήσεις έχουν γίνει μέσα στο κουβά με χάρτινο τεστ της dennerle, χωρίς αντιχλωριο (παίζει κάποιο ρόλο αντιχλωριο σε μείωση GH, KH, pH?)

Τι να κάνω με το νερό, να το βάλω 50/50 η 1 προς 2?

Η απαντηση δωθηκε εδω. Αυτο ΔΕΝ ειναι τεστ. Κανε με υγρα (οπως σωστα λεει ο Delta66) και κατα προτιμηση της ΑΡΙ, τα οποια εγω θεωρω απο τα πλεον αξιοπιστα. Τοτε θα μπορεις να ξερεις πραγματικα τις τιμες του νερου σου.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση δωθηκε εδω. Αυτο ΔΕΝ ειναι τεστ. Κανε με υγρα (οπως σωστα λεει ο Delta66) και κατα προτιμηση της ΑΡΙ, τα οποια εγω θεωρω απο τα πλεον αξιοπιστα. Τοτε θα μπορεις να ξερεις πραγματικα τις τιμες του νερου σου.- :unsure:

ευχαριστώ για την συμβουλή. Είχαμε μια απορία για αυτό το τεστ ακόμη στο κατάστημα, αλλά ο πωλητής επέμενε να πάρουμε αυτό (και εμείς σαν αρχάριοι δεχτήκαμε) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...