Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


Recommended Posts

γεια σας.το νεο μου ενυδρειο ειναι το aquatlantis απο carrefour.εχει μεσα εξοπλισμο.ενα μαυρο κουτι εσωτερικα που περιλαμβανει θερμοστατη,σφουγγαρι και ενα σωληνα μεσα στο νερο που βγαζει νερο.κατι τετοιο.ειναι αυτο κ οξυγονο?γιατι δεν βγαζει μπουρμπουληθρεσ κ εχω μπερδευτει........βοηθηστε......

post-9090-1222838491_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το μαυρο κουτι που λες ειναι εσωτερικο φιλτρο.οχι δεν ειναι οξυγονο ο σωληνας αυτος ειναι ο κυκλοφορητης του φιλτρου σου.κατα την γνωμη μου αν μπορεσεις να στριψεις προς τα πανω τον σωληνα που βλεπω στην φωτο για να εχεις μια αναταραχη της επιφανειας.ετσι θα εχεις οξυγονο.Στο φιλτρο σου περα απο σφουγγαρι μπορεις να βαλεις βιολογικο υλικο.Προσοχη ΜΗΝ βαλεις ψαρια αν πρωτα δεν το στρωσεις .

Link to comment
Share on other sites

ναι.εχω βαλει.κ ψαρια το εμαθα.οχι ακομα.ευχαριστω...να ρωτησω και κατι?μου ειπαν να βαλω ψαρια γλυκου νερου αλλα σκληρα που δε χρειαζονται μετρησεις.κι οχι τιποτα νεον κ τετοια...τοσο δυσκολα ειναι στη συντηρηση νεον γκαπυ κ αλλα???

Link to comment
Share on other sites

εστριψα προς τα πανω κ οκ...αλλα το νερο που πεταγεται ακουμπα λιγο τη λαμπα...πειραζει ή θα παθουμε κανα βραχυκυκλωμα?

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια τα επιλεγεις συμφωνα με τα λιτρα και τις μετρησεις νερου σου.μπορεις να βαλεις νεον π.χ. αρκει αν διαμορφωσεις το νερο σου συμφωνα με τις αναγκες τους.καλο επισης ειναι να μην ακουμπαει την λαμπα .δωστου λιγη κληση.κατι ακομα .Αποφυγε συνδιασμο ψαριων ζοωτοκων -οωτοκων.Θελουν αλλες συνθηκες.Αγορασε τεστ νερου υγρης μορφης Ph ,Kh ,No2,NO3,NH3/nh4.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανεις οποιαδηποτε αγορα, διαβασε οσα περισσοτερα μπορεις απο αυτα που εχουν ηδη γραφτει και ειδικα οτι αφορα τους αρχαριους. Θα σε βοηθησουν παρα πολυ.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...