Jump to content

μεταφορα ψαριων λογο κρυου.


Recommended Posts

Γεια σας.λεω να μεταφερω τα δυο ενυδρεια που εχω στο περιπτερο,στο σπιτι επειδη αρχισανε τα κρυα.τα ενυδρεια ειναι εξω εκτεθημενα,και φοβαμαι πως τον χειμωνα για να τα ζεστανω θα δουλευουνε συνεχως οι θερμοστετς.μιλαμε για θερμοκρασιες μειον,τον χειμωνα.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΣΟ ΠΕΥΜΑ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΙΝΕ ΟΙ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΕΣ,αν τελικα τα αφησω στο περιπτερο και δουλευουν ολη μερα?ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΥΦΩΝΑ ΑΝΑΜΕΝΟ ΟΛΗ ΜΕΡΑ.ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΛΕΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΙΝΕ ΠΟΛΥ. το ενα ενυδρειο 400 λιτρα με ενα μπλακ πακου και ενα πλακοστομο(αρκετα μεγαλοσωμα και τα δυο)το πηγα ιδη σπιτι.μου βγηκε η μεση για να το κουβαλισω.αδειο βεβαια..το αλλο 600 λιτρα δεν σηκωνετε με τιποτα απο κει που ειναι.6 ατομα με το ζορι το βαλαμε εκει.Γι αυτο λεω να το αφισω εδω τον χειμωνα με κοη,χρυσοψαρα και γενικα ψαρια κρυου νερου.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΛΥΦΤΗΣ ΚΡΥΟΥ ΝΕΡΟΥ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ?τα ψαρια απ το 600λιτρο θα τα μετεφερω σπιτι σε ενα αδειο που εχω,αλλα θα ηθελα να βαλω και κανενα με το πακου αλλα δεν ξερω αν ταιριαζουν.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΤΑ ΦΑΕΙ...αυτα που εχω στο 600λιτρο ειναι ολα αρκετα μεγαλου μεγεθους.ειναι δυο οσκαρ,ενα παπαγαλοψαρο,δυο δολαρια,δυο σιλβερ σαρκ,δυο παγκασιους,δυο γκουραμι,δυο πλακοστομους,ενα γατοψαρο(δεν ξερω πως λεγετε) και δυο σκαλαρια......................................ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ..........................

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.λεω να μεταφερω τα δυο ενυδρεια που εχω στο περιπτερο,στο σπιτι επειδη αρχισανε τα κρυα.τα ενυδρεια ειναι εξω εκτεθημενα,και φοβαμαι πως τον χειμωνα για να τα ζεστανω θα δουλευουνε συνεχως οι θερμοστετς.μιλαμε για θερμοκρασιες μειον,τον χειμωνα.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΣΟ ΠΕΥΜΑ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΙΝΕ ΟΙ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΕΣ,αν τελικα τα αφησω στο περιπτερο και δουλευουν ολη μερα?ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΥΦΩΝΑ ΑΝΑΜΕΝΟ ΟΛΗ ΜΕΡΑ.ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΛΕΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΙΝΕ ΠΟΛΥ. το ενα ενυδρειο 400 λιτρα με ενα μπλακ πακου και ενα πλακοστομο(αρκετα μεγαλοσωμα και τα δυο)το πηγα ιδη σπιτι.μου βγηκε η μεση για να το κουβαλισω.αδειο βεβαια..το αλλο 600 λιτρα δεν σηκωνετε με τιποτα απο κει που ειναι.6 ατομα με το ζορι το βαλαμε εκει.Γι αυτο λεω να το αφισω εδω τον χειμωνα με κοη,χρυσοψαρα και γενικα ψαρια κρυου νερου.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΛΥΦΤΗΣ ΚΡΥΟΥ ΝΕΡΟΥ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ?τα ψαρια απ το 600λιτρο θα τα μετεφερω σπιτι σε ενα αδειο που εχω,αλλα θα ηθελα να βαλω και κανενα με το πακου αλλα δεν ξερω αν ταιριαζουν.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΤΑ ΦΑΕΙ...αυτα που εχω στο 600λιτρο ειναι ολα αρκετα μεγαλου μεγεθους.ειναι δυο οσκαρ,ενα παπαγαλοψαρο,δυο δολαρια,δυο σιλβερ σαρκ,δυο παγκασιους,δυο γκουραμι,δυο πλακοστομους,ενα γατοψαρο(δεν ξερω πως λεγετε) και δυο σκαλαρια......................................ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ..........................

Φίλε μου καλημέρα νομιζω οτι πρώτα πρέπει να σε απασχολεί να κανείς κάποιες αλλαγές οσον αφορά τα ψάρια που έχεις μέσα και μετά με το πόσο θα πληρώσεις για ρεύμα....πραγματικά έχεις πολλα λιτρα και θα μπορούσες να κάνεις πολλά και ωραία πράγματα..Αν μπορείς πραγματικά ανέβασε μια φωτογραφία με το ενυδρείο στο περίπτερο...πρώτη φορα το ακούω αυτό να σύμβαινει και είμαι πολύ περίεργος να δω πως είναι..

Πέριμενε και τους εμπειρότερους να στα πουν καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πατριδα,και εγω απο δραμα ειομαι αλλα δουλευω αθηνα,τα εχω δει τα ενυδρεια σου αλλα δεν εκατσα να μιλησουμε γιατι βιαζομουν, απο οσα γνωριζω δεν τιθεται καμια συγγριση αναμεσα στην καταναλωση του θερμοσυφωνα και ενος θερμοστατη παρ" ολες τις συνθηκες που αναφερεις.η ιδεα για τα κοι ειναι μαλλον λαθος γιατι θελουν πραγματικα πολλα λιτρα.σιγουρα θελει βελτιωση η συνθεση του ενυδρειου σου.Εχεις πολλα ειδη ασυμβατα μεταξυ τους και με διαφορετικες αναγκες για συνθηκες νερου.καποια αλλα ειδη κρυου νερου ειναι τα παραδεισια[ makropodus opercularis]με θερμοκρασια 15+ και καποια ειδη χρυσοψαρων πραγματικα μερικα ειναι πανεμορφα προσοχη ομως μερικα απο αυτα ειναι υβριδεια οποτε καλυτερα να τα αποφηγεις red cap oranda, calico goldfish, black telescope fish, pumpkin nose ,lionhead,bubble eye,carassius auratus με θερμοκρασια 23-24 αλλα νερο πολλυ πλουσιο σε οξυγονο.

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η μια πλευρα του περιπτερου..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα μου πει κανενας πως κατεβαζουμε φωτο η βιντεακια?και αλλη φορα προσπαθισα αλλα δεν τα καταφερα.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω

Link to comment
Share on other sites

r??post-5006-1223034540_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτες ειναι παλιες φοτο που σας στελνω.προσπαθω να κατεβασω βιντεακι αλλα δεν μπορω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...