Jump to content

Let There Be Reeeeef!


a.kotrokoi

Recommended Posts

Χαιρετώ σας!

Μετά από 3 χρόνια που παρακολουθώ το φόρουμ και έπειτα από αρκετό διάβασμα και ψάξιμο, είμαι σε θέση να μπορώ να συμμετέχω κι εγώ (και όχι μόνο να μου τρέχουν τα σάλια πάνω στο πληκτρολόγιο βλέποντας τα ενυδρεία των περισσότερων από εσάς) !!!

Εδώ και 6 μήνες λοιπόν, ‘τρέχει’ το ακόλουθο συστηματακί. Πρόκειται για ένα red sea max που ήρθε να ικανοποιήσει τη λαχτάρα ετών για έναν μίνι ύφαλο.

Επειδή λοιπόν τα πράγματα έχουν αρχίσει να δυσκολεύουν σε σχέση με την σωστή ανάπτυξη των κοραλλιών, παίρνω το θάρρος να κάνω μια σύντομη παρουσίαση του ενυδρείου για να έχετε σφαιρική εικόνα και να βοηθήσετε όπου μπορείτε.

Το ενυδρείο ‘τρέχει’ με τα ακόλουθα:

~ 18 κιλά ζωντανό βράχο

~ 20 κιλά ζωντανό αραγωνίτη (μέχρι πριν 2 βδομάδες, προ μετακόμισης, είχε γύρω στα 35 κιλά για dsb)

2 x 55 watt T5 power compacts

10,000K Actinic lighting

skimmer

2 κυκλοφοριτές Χ 550 λτρ/ωρα red sea

1 koralia X2500 λτρ/ωρα

Active carbon matrix seachem

Antiphos seachem

Trace elements seachem

Calcium plus seachem

Reef plus seachem

Iodine seachem

Tropic marin reef pro salt

Αλλαγές κάθε 2 βδομάδες ~ 10-15%

Οι μετρήσεις μετά την μετακόμιση είναι οι ακόλουθες:

Θερμοκρασία: 25-26 oC

Αλατότητα: 1026

pH: 7.9

ΚΗ: 9

NH4: 0 (δεν ανέβασε ποτέ αμμωνία, από την αρχή)

ΝΟ2: <0,25

ΝΟ3: 15

PO4: μη ανιχνεύσιμα

Mg: 1350 (ήταν αρκετά πιο ψηλά ~ 1450)

Ca: 450 (επίσης πιο ψηλά)

Αυτά γι’ αρχή. Ενδεχομένως να μου διαφεύγουν διαφορά αλλά τα βρίσκουμε στην πορεία.

Παρουσίαση επίσημη θα γίνει όταν / άμα φτάσει το ενυδρείο σε επίπεδο που θεωρώ ότι μπορεί να μπουν αξιόλογες φωτογραφίες (όταν βρω κάποιον να έχει όρεξη και ικανότητα να τραβήξει τέτοιες φωτο, και αυτό είναι επίσημη πρόσκληση-πρόκληση :unsure: ).

Ακολουθούν μερικές ενδεικτικες φωτο

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οι ακροπορες μου. Η μια φαινεται καθαρα οτι εχει αρχισει να χανει ιστο απο τη βαση. Η αλλη , η πιο ανοιχτοχρωμη, ενω ειχε ασπρισει και νομισα οτι πεθανε, μετα απο καιρο εχει πιασει κανονικα ιστο και βγαζει πολυποδες αλλα καποια κομματια της εχουν αλγη κοκκινη... δεν ειναι καλο αυτο.

Βρηκα ενα καλο ζουμι της Brightwell (Restore) που ελπιζω να βοηθησει αλλα μεχρι στιγμης δε βλεπω προοδο.

Τα φωτα σας παρακαλω!

Αννυ

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο....!!

Μπραβο!!!

Εχεις καλο στησιμο του βραχου...

Βλεπω ζοανθους , μανιταρια,helifungia,eyphylia,tridacna,acropores

Πολυ οραια!!!

Θελω να μας διξεις συγκεκριμενα ποιες ακροπορες εχουν προβλημα με φωτογραφειες...Μου φενεται οτι δεν φτανει η ροη του νεορυ για τις ακροπορες......Μαλλον θα πρεπει αν προσθεσεις αλλο 1 κυκλοφορητη...

Αλλιως βαζεισ κοντα ολες τις ακροπορες μαζι σε σημειο με την πιο δυνατη ορη του νερου....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο....!!

Μπραβο!!!

Εχεις καλο στησιμο του βραχου...

Βλεπω ζοανθους , μανιταρια,helifungia,eyphylia,tridacna,acropores

Πολυ οραια!!!

Θελω να μας διξεις συγκεκριμενα ποιες ακροπορες εχουν προβλημα με φωτογραφειες...Μου φενεται οτι δεν φτανει η ροη του νεορυ για τις ακροπορες......Μαλλον θα πρεπει αν προσθεσεις αλλο 1 κυκλοφορητη...

Αλλιως βαζεισ κοντα ολες τις ακροπορες μαζι σε σημειο με την πιο δυνατη ορη του νερου....

Ευχαριστω!

Απ΄ολα εχει ο μπαχτσές! Και ελπιζω ακομα περισσοτερα στο μελλον...

Βεβαια το αισθητικο κομματι ερχεται σε δευτερη μοιρα γιατι μ ενδιαφερει πρωτα να βρω τις καταλληλες θεσεις κ συνθηκες για τα κοραλλια...

Οι ακρο με το προβλημα ειναι στην τριτη φωτο. Οσο για την κυκλοφορια, ειχα ακομα εναν 2500αρη κυκλοφοριτη αλλα οπως ειπε χαρακτηριστικα και ενας φιλος ειχε γινει ψιλο-πλυντηριο με τετοια κυκλοφορια.... Οποτε και βγηκε. Περιμενω βεβαια την κυκλοφορια ενος σουπερ-ντουπερ κυκλοφοριτη της ecotech που δε θα αφηνει περιθωρια λαθους, αλλα μεχρι τοτε νομιζω 3600λτρ/ω ειναι καλα... Θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε πολυ καλο το ενυδρειο σου κ το ολο στησιμο :unsure:

και η επιλογη του red sea max η καλυτερη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

προβληματικές ακρο.

δεν ξερω αν φταινε οι αυξημενες τιμες ασβεστιου και μαγνησιου, οπως ειχα διαβασει σε ενα αλλο θεμα αλλα κατι φταιει.

οι μονες ακρο στις φωτογραφιες ειναι στην αρχικη τους κατασταση... σκουρα τα πραματα

post-2616-1222857711_thumb.jpg

post-2616-1222858046_thumb.jpg

post-2616-1222858064_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - a.kotrokoi
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου δοσεις ονομασιες στα κοραλια αυτα?

post-6787-1222858406_thumb.jpg

Θελω να τσεκαρω κατιιι....

Πες μου κιολοας απο που τα πηρες....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου δοσεις ονομασιες στα κοραλια αυτα?

post-6787-1222858406_thumb.jpg

Θελω να τσεκαρω κατιιι....

Πες μου κιολοας απο που τα πηρες....

Απο αριστερα, star polyps green, hairy mushrooms, pulsing xenia που ποτε δεν εκανε pulse... (απο το FISH ONLY)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!! Να το χαίρεσαι.

Για τις ακροπόρες,

Προσπάθησε να έχεις μια σταθερότητα στην τιμή του ΚΗ. Χωρίς μεγάλες αυξομοιώσεις. Αφού φτάσεις, με τα πρόσθετα στην επιθυμητή τιμή, πρέπει να βρεις σταθερές εβδομαδιαίες ή και λιγότερο χρονικά δόσεις, ώστε να μην πέφτει πολύ. Μια σίγουρη τιμή ΚΗ, είναι περίπου στο 10+, ώστε να είσαι σίγουρη πως έχεις τουλάχιστον 9.

Πόσο καιρό τις έχεις??

Link to comment
Share on other sites

έχει κάνει πολύ όμορφη δουλειά . :thumbup::thumbup::thumbup: .

πως μετράς το KH ? SALIFERT ?

καλο, αλλο οχι πολυ καλο! θελει δουλεια ακομα.

μετρησεις μονο με SALIFERT

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!! Να το χαίρεσαι.

Για τις ακροπόρες,

Προσπάθησε να έχεις μια σταθερότητα στην τιμή του ΚΗ. Χωρίς μεγάλες αυξομοιώσεις. Αφού φτάσεις, με τα πρόσθετα στην επιθυμητή τιμή, πρέπει να βρεις σταθερές εβδομαδιαίες ή και λιγότερο χρονικά δόσεις, ώστε να μην πέφτει πολύ. Μια σίγουρη τιμή ΚΗ, είναι περίπου στο 10+, ώστε να είσαι σίγουρη πως έχεις τουλάχιστον 9.

Πόσο καιρό τις έχεις??

To KH δεν εχει αυξομειωσεις- απ οσο μπορω να ξερω. Απλα διχαζομαι αν πρεπει να ειναι προς το 10 ή προς το 8? Διαβαζοντας διαφορα, αρκετοι υποστηρίζουν οτι με ΚΗ γυρω στο 8 η αναπτυξη στις ακροπόρες ειναι καλυτερη.

Μια αλλη σκεψη ειναι οτι στα σημεια που δε φτανει το φως απο τις Τ5, δεν αναπτυσσεται το κοραλλι αρα ισως πεθαινει σιγα σιγα και απο κει ξεκινανε ολα? Το εχει παρατηρησει αυτο κανεις ? Οχι με ΜΗ βεβαια...

Ακροπορες στο ενυδρειο ~ 2 μηνες

Έγινε επεξεργασία - a.kotrokoi
Link to comment
Share on other sites

αγαπητή Αννυ ..

θεωρώ πιθανό να έχεις πολύ χαμηλό ΚΗ γιατί πολλές παρτίδες του τεστ της salifert είναι προβληματικές , αν είναι έτσι το πραγματικό ΚΗ είναι 5,5-6 .. δοκίμασε το τεστ της tropic marin η ΑΡΙ

ένα κοράλλι που πεθαίνει μπορεί να συμπαρασύρει και άλλα

Link to comment
Share on other sites

Άννυ πολύ όμορφο το RSM σου , αλλά έπεσες κατευθείαν στα δύσκολα με τις ακροπόρες.

Έχοντας μελετήσει πολλά RSM σε βάθος χρόνου , έχω καταλήξει ότι δυστυχώς κάνει μόνο για επιλεγμένα sps.

Όπως άλλωστε προτίνει και ο κατασκευαστής.

Το μεγαλύτερο θέμα είναι του φωτισμού όπως το επισήμανες, παρόλο που είναι 1/1.

Οι περισσότεροι απο USA που θέλουν SPS , έχουν αναβαθμίστεί σε ΜΗ.

http://www.nanotuners.com/product_info.php...dbc5e805134c0d6.

Το συστημά σου είναι μερικώς ανώριμο, αν κρίνω απο την ανάπτυξη κοραλίνης.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ανεβάσεις τα SPS όσο πιο ψηλά γίνεται , να έχεις καλή κυκλοφορία (που έχεις) , και να διατηρείς σταθερές υψηλές τιμές σε kh-ca-mg.

Η heliofungia να ξέρεις ότι κινήται και μπορεί να ακουμπά ακροπόρες και να τις καταστέψει σε λίγα μόνο λεπτά.

Επίσης τα star polyps και τα mushrooms εξαπλώνονται πολύ γρήγορα και θα πρέπει να το προσέξεις.

Το ίδιο και η ξένια (αν δεν είναι pulsing).

Αν θέλεις pulsing έχω με το κιλό :thumbup:

Kαλή συνέχεια .

Link to comment
Share on other sites

Άννυ πολύ όμορφο το RSM σου , αλλά έπεσες κατευθείαν στα δύσκολα με τις ακροπόρες.

Έχοντας μελετήσει πολλά RSM σε βάθος χρόνου , έχω καταλήξει ότι δυστυχώς κάνει μόνο για επιλεγμένα sps.

Όπως άλλωστε προτίνει και ο κατασκευαστής.

Το μεγαλύτερο θέμα είναι του φωτισμού όπως το επισήμανες, παρόλο που είναι 1/1.

Οι περισσότεροι απο USA που θέλουν SPS , έχουν αναβαθμίστεί σε ΜΗ.

http://www.nanotuners.com/product_info.php...dbc5e805134c0d6.

Το συστημά σου είναι μερικώς ανώριμο, αν κρίνω απο την ανάπτυξη κοραλίνης.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ανεβάσεις τα SPS όσο πιο ψηλά γίνεται , να έχεις καλή κυκλοφορία (που έχεις) , και να διατηρείς σταθερές υψηλές τιμές σε kh-ca-mg.

Η heliofungia να ξέρεις ότι κινήται και μπορεί να ακουμπά ακροπόρες και να τις καταστέψει σε λίγα μόνο λεπτά.

Επίσης τα star polyps και τα mushrooms εξαπλώνονται πολύ γρήγορα και θα πρέπει να το προσέξεις.

Το ίδιο και η ξένια (αν δεν είναι pulsing).

Αν θέλεις pulsing έχω με το κιλό :thumbup:

Kαλή συνέχεια .

Χμμ... Δε μπορω να πω οτι μ αρεσουν αυτα που διαβαζω...

Θα ψαξω το θεμα του fine tuning, αν και μετα προκυπτουν αλλα θεματα, π.χ., μπορει να λιωσει το καπακι ή να δουλευει για παντα το τσιλλερ :thumbup:

Το συστημα δεν ειναι τελειως ανωριμο, καθως ηταν μες την κοραλινη η οποια δυστυχως πεθανε κατα τη μετακομιση...

Οσο για την heliofungia ηταν απο παραγγελια και ενω ειχα ορισει μεσαιο μεγεθος, μου εστειλαν τον ιπταμενο δισκο για να μ ευχαριστησουν στην πρωτη παραγγελια- να ναι καλα οι ανθρωποι! Σκεφτομαι να βρω καποιον που εχει δοκιμασει και ξερει να dremel-ιζει!!! ενδιαφερεται κανεις να την φραγκαρουμε?

Και ποσο πιο ψηλα να τις βαλω τις καημενες? Θα καουν!!!

Εσυ βρε θηριο πως τα καταφερες με τα ''σκληρα'' σκληρα? Οχι οτι θα φτασω το δικο σου αλλα τουλαχιστον ειναι καλο να εχεις δυνατα προτυπα! :thumbup:

(Α, και μισο κιλο pulsing δε θα με χαλαγε...: ) )

Έγινε επεξεργασία - a.kotrokoi
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Red Sea MAx ειναι ψηλό ενυδρείο , το φώς (που όντος βατ αν λίτρα ειναι καλά ) εξασθενεί !!!

Οπότε ψηλά οι ακροπώρες !!!!

Τι τα ταΐζεις ???

Πάντως ειναι πολύ όμορφο το ενυδρείο σου !!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

H heliofungia δεν φραγκάρεται και θέλει προσοχή στα χτυπήματα.

Ωστόσο είναι ένα υπέροχο κοράλλι που αλλάξει συνεχώς φάσεις και έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Όσο για τα σκληρά που μεγαλώνουν σ'εμένα , δοκίμασα αρκετά φραγκάκια και κατέληξα σε Seriatopores caliendrum- histryx - guttatus , και ποτσιλιφόρες (πιο δύσκολες στο να βγάλουν χρώμα) . Σαν ιδέα στα προτίνω αν βρείς.

Όλα τα έχω τοποθετημένα πολύ ψηλά .

Aν το έχεις καιρό το RSM , μην ξεχάσεις να αλλάξεις λάμπες στον χρόνο.

Είδα μεγάλη αλλαγή στον χρωμα των κορραλιών.

Επίσης μεγάλο μπράβο που έχεις λίγα ψαράκια.

Οταν έχεις πολλά κοράλια , σε τόσο λίγα λίτρα , το βιοφορτίο είναι αυξημένο και δεν αφήνει χώρο για ψαράκια.

Για το μισό κιλό ξένιας, όποτε θέλεις στείλε Pm.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήρια μου για το καλά στυμένο ενυδρείο σου!

Μπράβο!

Καλή δουλειά και διαβασμένη!

Link to comment
Share on other sites

H heliofungia δεν φραγκάρεται και θέλει προσοχή στα χτυπήματα.

Ωστόσο είναι ένα υπέροχο κοράλλι που αλλάξει συνεχώς φάσεις και έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Όσο για τα σκληρά που μεγαλώνουν σ'εμένα , δοκίμασα αρκετά φραγκάκια και κατέληξα σε Seriatopores caliendrum- histryx - guttatus , και ποτσιλιφόρες (πιο δύσκολες στο να βγάλουν χρώμα) . Σαν ιδέα στα προτίνω αν βρείς.

Όλα τα έχω τοποθετημένα πολύ ψηλά .

Aν το έχεις καιρό το RSM , μην ξεχάσεις να αλλάξεις λάμπες στον χρόνο.

Είδα μεγάλη αλλαγή στον χρωμα των κορραλιών.

Επίσης μεγάλο μπράβο που έχεις λίγα ψαράκια.

Οταν έχεις πολλά κοράλια , σε τόσο λίγα λίτρα , το βιοφορτίο είναι αυξημένο και δεν αφήνει χώρο για ψαράκια.

Για το μισό κιλό ξένιας, όποτε θέλεις στείλε Pm.

Καλημερα σε ολους.

Απ' ότι φαινεται ειναι μονοδρομος με τα φωτα... Σε πρωτη φαση λοιπον, να προσθεσω λιγο ακομα βραχο για να ανεβουν τα κοραλακια? Επισης, μηπως να κοψω τα αρρωστα κομματια και να μπουν τα υγιη κομματια μονο?

Μια απορία ακομα: επειδη προσεθεσα πριν 2 βδομαδες μια ακρο γκομεζι κ αλλη μια μπλε-πρασινη, θα εχουν την ιδια τυχη? Τι κανω σε αυτη την περιπτωση?

Το εντυπωσιακο ειναι οτι η μια απο τις δυο προβληματικες ακρο, οπως ανεφερα κ πιο πανω, ειχε σχεδον πεθανει αλλα ανεκαμψε σημαντικα, για να μην πω οτι ηρθε σχεδον στην αρχικη της κατασταση με εξαιρεση καποια κομματια που εχουν πιασει αλγη ... Εχουν υγιεστατους πολυποδες και τρεφονται σχεδον καθημερινα με κατεψυγμενα cyclops, microplanton, υπερσυμπυκνωμενο zooplankton & phytoplankton της kent και brightwell, εμπλουτιμενα με προσθετα αμινοξεων και βιταμινων. Αρα απο τροφη μαλλον δεν υστερουν.

Σταθη, εσυ που εχεις pulsing xenia, μηπως μπορεις να καταλαβεις απο τη φωτο αν η ξενια που εχω ειναι pulsing? (το χαλι που σερνει οφειλεται σε 2-3 καλα γευματα ενος bicolor angel το οποιο κ βγηκε :thumbup:

)

Α, και η heliofungia θα βγει μαλλον προς πωληση αν ενδιαφερεται κανεις...

Link to comment
Share on other sites

η φώτο είναι μακρινή .

Κλείσε ΤΕΛΕΙΩΣ την κυκλοφορία για μερικά λεπτά και παρατήρησε τα άκρα της, αν κάνουν παλμούς.

Αν δεν κάνουν ούτε τότε , δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήρια μου για το καλά στυμένο ενυδρείο σου!

Μπράβο!

Καλή δουλειά και διαβασμένη!

Νικο το 'διαβασμενη' ειναι οτι καλυτερο μπορει ν ακουσει κανεις (αλλωστε το ομορφο ειναι τελειως υποκειμενικο), γιατι αρχαρια ουσα φοβομουν πολυ το κραξιμο ...

Σ ευχαριστω

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Καλημερα σε ολους.

Απ' ότι φαινεται ειναι μονοδρομος με τα φωτα... Σε πρωτη φαση λοιπον, να προσθεσω λιγο ακομα βραχο για να ανεβουν τα κοραλακια? Επισης, μηπως να κοψω τα αρρωστα κομματια και να μπουν τα υγιη κομματια μονο?

Μια απορία ακομα: επειδη προσεθεσα πριν 2 βδομαδες μια ακρο γκομεζι κ αλλη μια μπλε-πρασινη, θα εχουν την ιδια τυχη? Τι κανω σε αυτη την περιπτωση?

Μπράβο σου! :bigemo_harabe_net-167:

Όμορφα πράγματα φτιάχνεις και φαίνεσαι και "ιδιαίτερα δυναμική" στα ενυδρειακά :thumbup: , αλλά δε χρειάζεται να αγχώνεσαι και να ανησυχείς τόσο. ΙΜΗΟ, όλα θέλουν το χρόνο τους και με προσεκτικές κινήσεις δε θα αντιμετωπίσεις σοβαρά προβλήματα με τα κοράλλια που έχεις. Σοφή η επιλογή να διώξεις τη heliofungia, αλλά από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι και η pulsating xenia είναι άκρως επεκτατική και διεκδικεί διαρκώς χώρο, χωρίς βέβαια να είναι επιθετική. Αν δε τη προσέξεις μπορεί να βρεθεί παντού. Από την επιφάνεια του αραγωνίτη μέχρι στα πιό απόμερα σημεία του βράχου. θα σου πρότεινα λοιπόν, να μη βάλεις. Εξάλλου, με τη κυκλοφορία που χρειάζεσαι για τα SPS αποκλείεται να απολαύσεις τα pulses της και θα είναι στρεσσαρισμένη διαρκώς.

Το εντυπωσιακο ειναι οτι η μια απο τις δυο προβληματικες ακρο, οπως ανεφερα κ πιο πανω, ειχε σχεδον πεθανει αλλα ανεκαμψε σημαντικα, για να μην πω οτι ηρθε σχεδον στην αρχικη της κατασταση με εξαιρεση καποια κομματια που εχουν πιασει αλγη ...

Άρα δεν είχε πεθάνει και ας "βιάστηκες να τη πεθάνεις"...! :bigemo_harabe_net-173: Αυτό που συμβαίνει στη περίπτωση ελλειπούς φωτισμού (και όχι μόνο) στα SPS, είναι να χάνουν το original χρώμα τους και, σε πρώτη φάση, να πέρνουν ένα χρώμα καφετί εξαιτίας της στρεσσαρισμένης συμβιωτικής άλγης ζωοξανθήλης (Zooxanthella). Αν αυτή η έλλειψη δεν οδηγήσει σε θάνατο της ζωοξανθήλης και άσπρισμα του κοράλλιού ("ghostly white" λέει στη Wikipedia), τότε το κοράλλι μπορεί να ανακάμψει κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες! :thumbup:

Εχουν υγιεστατους πολυποδες και τρεφονται σχεδον καθημερινα με κατεψυγμενα cyclops, microplanton, υπερσυμπυκνωμενο zooplankton & phytoplankton της kent και brightwell, εμπλουτιμενα με προσθετα αμινοξεων και βιταμινων. Αρα απο τροφη μαλλον δεν υστερουν.

Πρόσεχε μη το παρακάνεις με το φαί! Κράτα υπό έλεγχο τα νιτρικά σου και τα φωσφορικά γιατί σε τόσο μικρό σύστημα δε συγχωρούν!!! :D

Καλή συνέχεια! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...