Jump to content

Υπόστρωμα με ψιλή άμμο


Recommended Posts

Χαιρετώ τους φίλους..

Θέλω να ρωτήσω για υπόστρωμα με ψιλή άμμο.

Αν βάλω υπόστρωμα με ψιλή άμμο η σκούπα βυθού μαζί με τις ακαθαρσίες δεν θα τραβάει και την άμμο?

εσείς πως το αντιμετωπίζεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Gandalf the White! :thumbup:

Εγώ έχω για υπόστρομα πολύ λεπτόκοκκη άμμο λευκή.

Όταν κάνω με τη σκούπα δεν την ακουμπάω στην άμμο απλά την περνάω από πάνω σε ένα ύψος που να παίρνει μόνο τις ακαθαρσίες. (είναι πιο ελαφριες από την άμμο)

Το μόνο μειωνέκτημα είναι ότι θέλει αρκετά συχνά σκουπίσματα έτσι ώστε να μην προλαβαίνουν με τις αναταράξεις και το σκάψιμο των ψαριών (ιδιαίτερα τα corydoras) να πηγαίνουν πιο βαθιά στην άμμο!

Αυτά....

Φυσικά όμως το οπτικό αποτέλεσμα της άμμου δεν συγκρίνεται (κατά τη γνώμη μου) με οποιοδήποτε άλλο.

Εκτός αν θες να κάνεις φυτεμένο Ολλανδικού τύπου με γκαζόν οπότε και άμμο να βάλεις δεν θα φαινεται....

Να σαι καλά! και καλή προσπάθεια.....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους φίλους..

Θέλω να ρωτήσω για υπόστρωμα με ψιλή άμμο.

Αν βάλω υπόστρωμα με ψιλή άμμο η σκούπα βυθού μαζί με τις ακαθαρσίες δεν θα τραβάει και την άμμο?

εσείς πως το αντιμετωπίζεται αυτό.

Προσθέτουμε και άμμο μαζί με το νέο νερό!!!

:thumbup:

Απλά δεν χρειάζεται να βάζεις την σκούπα βυθού πάνω στην άμμο. Θα την κρατάς 3-5cm πάνω από την επιφάνεια της άμμου και ότι ακαθαρσίες υπάρχουν θα τις ρουφίξει. Εγώ προσωπικά δεν το κάνω καν αυτό! Θεωρώ πως το ανακάτεμα της άμμου με τις ψιλοακαθαρσίες βοηθάει στην βιολογία όπως επίσης χρησιμεύει και ως λίπασμα!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ox!

Σωστός! Δεν το είχα σκεφτεί έτσι!

Θα είναι τέλειο φυσικό λίπασμα...

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος η χαλαζιακή είναι άριστο υπόστρωμα για την ανάπτυξη των ριζών που την διαπερνούν εύκολα και ταυτόχρονα δεν μένουν τα ριζίδια σε κενά όπως γίνεται σε χονδρόκοκκο χαλίκι. Αυτό βοηθάει πολύ την απορρόφηση θρεπτικών και την προστασία της ρίζας.

Το ευαίσθητο θέμα με την άμμο είναι οτι λόγω την μικρής της διαπερατότητας από το νερό, σε αντίθεση με το χαλίκι, υπάρχει και μικρή εισροή οξυγόνου. Αυτό είναι πρόβλημα όταν μείνει μέσα στην άμμο μεγάλη ποσότητα οργανικού υλικού, συνήθως αυτό είναι οι πολλές ρίζες κατα το αδέξιο ξερίζωμα, οι αναερόβιοι οργανισμοί αναλαμβάνουν δράση για την αποικοδόμησή του οργανικού υλικού και τα υποπροϊόντα των μεταβολικώνδιεργασιών τους είναι αέριο μεθάνιο και υδρόθειο.

Αυτά τα αέρια έχουν άσχημη και χαρακτηριστική μυρωδιά και σε υψηλές συγκεντρώσεις μπορούν να δηλητηριάσουν τους οργανισμούς που φιλοξενούμε.

Για αυτό και προτείνουμε το χαλίκι όταν πρόκειται για αρχάριο, μέχρι να μάθει τη ρουτίνα του ξεριζώματος και κυρίως να μην κόβεται η ρίζα κατά τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος η χαλαζιακή είναι άριστο υπόστρωμα για την ανάπτυξη των ριζών που την διαπερνούν εύκολα και ταυτόχρονα δεν μένουν τα ριζίδια σε κενά όπως γίνεται σε χονδρόκοκκο χαλίκι. Αυτό βοηθάει πολύ την απορρόφηση θρεπτικών και την προστασία της ρίζας.

Το ευαίσθητο θέμα με την άμμο είναι οτι λόγω την μικρής της διαπερατότητας από το νερό, σε αντίθεση με το χαλίκι, υπάρχει και μικρή εισροή οξυγόνου. Αυτό είναι πρόβλημα όταν μείνει μέσα στην άμμο μεγάλη ποσότητα οργανικού υλικού, συνήθως αυτό είναι οι πολλές ρίζες κατα το αδέξιο ξερίζωμα, οι αναερόβιοι οργανισμοί αναλαμβάνουν δράση για την αποικοδόμησή του οργανικού υλικού και τα υποπροϊόντα των μεταβολικώνδιεργασιών τους είναι αέριο μεθάνιο και υδρόθειο.

Αυτά τα αέρια έχουν άσχημη και χαρακτηριστική μυρωδιά και σε υψηλές συγκεντρώσεις μπορούν να δηλητηριάσουν τους οργανισμούς που φιλοξενούμε.

Για αυτό και προτείνουμε το χαλίκι όταν πρόκειται για αρχάριο, μέχρι να μάθει τη ρουτίνα του ξεριζώματος και κυρίως να μην κόβεται η ρίζα κατά τη διαδικασία.

Παρα πολύ σωστά! Συμφωνάω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οι αναερόβιοι οργανισμοί αναλαμβάνουν δράση για την αποικοδόμησή του οργανικού υλικού και τα υποπροϊόντα των μεταβολικώνδιεργασιών τους είναι αέριο μεθάνιο και υδρόθειο.

:thumbup:

Σε προσκηνώ μόνο και μόνο που έγραψες αυτό το πράμα!!!

Link to comment
Share on other sites

αν και λιγο καθυστερημενο το post μου αλλα μπορεις να διαβασεις ενα αρθρο που εχει γραψει ο Χρηστος σχετικα με υποστρωμα. Εγω τουλαχιστον το θεωρω παρα πολυ καλο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9381

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...