Jump to content

Ερώτηση για μονομάχο


Vovin

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, έχω μερικές απορίες, αν μπορείτε να βοηθήσετε θα είμαι ευγνώμον!

Μία φίλη μου έχει μία μικρή γυάλα με ένα μονομάχο. Του αλλάζει νερό κάθε 2-3 μέρες με νερό βρύσης και αντιχλώριο και τον ταΐζει μία φορά την ημέρα κάτι κόκκινα σκουλικάκια. Η γυάλα δεν έχει φυτά μέσα, μόνο κάτι διακοσμητικές πετρούλες.

Το πρόβλημα είναι το εξής:

Ενώ το ψάρι ήταν πολύ στα high του γενικότερα, τώρα τις τελευταίες μέρες χώνεται ανάμεσα από τις πέτρες και κάθεται συνέχεια στο πάτο σε μία γωνία και δε κουνιέται σχεδόν καθόλου. Δε φαίνεται να αντιδράει καθόλου όταν πλησιάζουμε δάχτυλα κατά το μέρος του, έξω από τη γυάλα (ενώ παλιότερα τρόμαζε λιγάκι). Επίσης πλέον όταν τον ταΐζουμε δε τρώει σχεδόν καθόλου και αν φάει θα είναι μετά από αρκετή ώρα που έχουμε ρίξει την τροφή, και πάλι θα φάει ελάχιστα. Παλιότερα ανέβαινε στην επιφάνεια του νερού για φαγητό προτού καν πέσει η τροφή μέσα, ενώ τώρα παραμένει στη γωνιά του στον πάτο της γυάλας... Τέλος τρομάζει πολύ εύκολα, στο παραμικρό χτύπημα του τραπεζιού πάνω στο οποίο βρίσκεται η γυάλα τινάζεται και κάνει κύκλους στο νερό. Γενικότερα από τις αντιδράσεις του φαίνεται πολύ τρομαγμένο.

Τι πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει; Φοβάμαι ότι μπορεί να έχει τυφλωθεί, αλλά πως; Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε;

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Αν και φαίνεται ωραίο ( :thumbup: ?) στην αρχή, η γυάλα είναι ακατάλληλη για οποιοδήποτε ψάρι και φυσικά για τον μονομάχο.

Το νερό έχει μολυνθεί από το τάισμα μιας και δεν υπάρχει φίλτρο, η θερμοκρασία έχει πέσει μιας και δεν υπάρχει θερμαντήρας και το ενυδρείο είναι (μάλλον) μικρό και χωρίς φυτά. Ο μονομάχος αυτή τη στιγμή μάλλον παθαίνει εγκαύματα από την αμμωνία και το ανοσοποιητικό του είναι στα χάλια του από την χαμηλή θερμοκρασία και γενικά το συνεχόμενο στρες. Το φαι και τα δάκτυλά σου είναι τελευταίο πράγμα που τον ενδιαφέρει. Είναι σαν να μην μπορείς να αναπνεύσεις, να καίγεσαι, να αρρωσταίνεις και κάποιος να περιμένςι να φας και να κάνεις και χαρές. :thumbup:

Και μη μου πεις, ξέρω, της είπανε οτι δεν θέλει τίποτα, μόνο αλλαγή νερού με αντιχλώριο... :D

Αν ενδιαφέρεται πραγματικά για τον μονομάχο ας του πάρει ένα ενυδρείο 30 λίτρα (20 στη χειρότερη) με φιλτράκι, θερμαντήρα και κανένα τεστ νερού για να μπορεί να ξέρει αν είναι όλα καλά. Το φίλτρο βέβαια χρειάζεται στρώσιμο οπότε όταν το αποφασίσει εδώ είμαστε... :thumbup:

Μερικά άρθρα για να μπείς στο κλίμα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

Αν και φαίνεται ωραίο ( :thumbup: ?) στην αρχή, η γυάλα είναι ακατάλληλη για οποιοδήποτε ψάρι και φυσικά για τον μονομάχο.

Το νερό έχει μολυνθεί από το τάισμα μιας και δεν υπάρχει φίλτρο, η θερμοκρασία έχει πέσει μιας και δεν υπάρχει θερμαντήρας και το ενυδρείο είναι (μάλλον) μικρό και χωρίς φυτά. Ο μονομάχος αυτή τη στιγμή μάλλον παθαίνει εγκαύματα από την αμμωνία και το ανοσοποιητικό του είναι στα χάλια του από την χαμηλή θερμοκρασία και γενικά το συνεχόμενο στρες. Το φαι και τα δάκτυλά σου είναι τελευταίο πράγμα που τον ενδιαφέρει. Είναι σαν να μην μπορείς να αναπνεύσεις, να καίγεσαι, να αρρωσταίνεις και κάποιος να περιμένςι να φας και να κάνεις και χαρές. :thumbup:

Και μη μου πεις, ξέρω, της είπανε οτι δεν θέλει τίποτα, μόνο αλλαγή νερού με αντιχλώριο... :D

Αν ενδιαφέρεται πραγματικά για τον μονομάχο ας του πάρει ένα ενυδρείο 30 λίτρα (20 στη χειρότερη) με φιλτράκι, θερμαντήρα και κανένα τεστ νερού για να μπορεί να ξέρει αν είναι όλα καλά. Το φίλτρο βέβαια χρειάζεται στρώσιμο οπότε όταν το αποφασίσει εδώ είμαστε... :thumbup:

Μερικά άρθρα για να μπείς στο κλίμα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου! Αφού όμως το νερό αλλάζει με φρέσκο κάθε τόσο, μπορεί να μολύνεται συνέχεια από το τάισμα; Αυτό με τη θερμοκρασία το σκέφτηκα κι εγώ γιατί από τότε που πιάσανε τα κρύα πήρε την κάτω βόλτα, ενώ όλο το καλοκαίρι ήταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορείς να καταλάβεις και μόνος σου, το οτι υπάρχει ένα διάλειμμα καθαρού νερό σε μια καθημερινότητα μολυνσμένου είναι κάτι αλλά και πάλι υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου το προβλημα εκδηλωθηκε λογω της πτωσης θερμοκρασιας.

Μεχρι τοτε το ψαρι το παλευε να αντιμετωπισει τις δυσκολες συνθηκες στις οποιες ζουσε...

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου το προβλημα εκδηλωθηκε λογω της πτωσης θερμοκρασιας.

Μεχρι τοτε το ψαρι το παλευε να αντιμετωπισει τις δυσκολες συνθηκες στις οποιες ζουσε...

Γι'αυτο τονιζεται συνεχως η ασταθεια που εχουν τα λιγα λιτρα και η σημαντικοτητα του φιλτρου και του θερμαντηρα στους μονομαχους.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα ασταθειας λιγων λιτρων. Οταν το ενυδρειο ειναι σε σωστο σημειο μακρια απο παραθυρα a/c κ.τ.λ τοτε δεν εχουμε προβλημα υπερβολικης ψυξης η υπερθερμανσης.

ο θερμαντηρας ειναι εξισου σημαντικος για καθε τυπο ενυδρειου που φιλοξενει τροπικα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τον εχει τον μονομαχο;

Πως ακριβως του κανεις αλλαγες και σε τι ποσοτητα;

Του δινει μονο κοκκινα σκουλικια ή και κατι αλλο, υποθετω αποξηραμενα σκουλικια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...