Jump to content

Κιχλήδες σε 60 λίτρα ενυδρείο


Settler

Recommended Posts

Δεν έχω εικόνες αλλά για να σιγουρευτείς οτι δεν είναι από το φαι, ασ' τα 1-2 μέρες νηστικά και ξαναδές...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εικόνες αλλά για να σιγουρευτείς οτι δεν είναι από το φαι, ασ' τα 1-2 μέρες νηστικά και ξαναδές...

συμφωνώ απόλυτα

άστα 2 μέρες νηστικά δεν παθαίνουν τίποτα και δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα αν είναι έγκυος κάποιο

δυστυχώς και εγώ δεν έχω να σου δείξω κάποιο σε φάση εγκυμοσύνη για΄τι είναι και λίγο δύσκολο να τα πετύχεις σε τέτοια φάση με φώτο

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Εάν βάλω σε ενυδρείο με Neolamprologus multifasciatus αντί για κανονικά σαλιγκάρια θαλασσινά, υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Μιλάμε πάντα για νέκρα και καλά καθαρισμένα κοχύλια που μπορεί να μαζέψει ο καθένας μας από τις Ελληνικές θάλασσες. Πιστεύω σαν αποτέλεσμα θα είναι πολύ πιο καλαίσθητο.

Link to comment
Share on other sites

Tα ψάρια αυτά χρειάζονται κοχύλια που να μπορούν να τα μεταφέρουν (τα βουτάνε με το στόμα και τα πάνε κανονικά... :) ) και επίσης να είναι αρκετό μεγάλο το άνοιγμα ώστε να χωράνε άνετα...

Τέλος, χρειάζονται πολλά, τα περισσότερα δεν θα τα βλέπεις όταν πιάσουν δουλειά, φτιάχνουν ολόκληρο δίκτυο μετρό και σε κατάσταση ανάγκης, τα ψάχνεις και δεν τα βρίσκεις, αυτό μάλλον τα σώζει και στη φύση από πεινασμένες φροντόζες και φυσικά ο δυσανάλογος σε μέγεθος τσαμπουκάς τους... :)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι εννοείς. Εγώ ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν με τα θαλασσινά χαλάει η χημεία του νερού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έφυγε ο πρώτος μήνας των τριών μικρών στο ενυδρείο...Ήρεμα τα βλέπω εκτός του ότι τρομάζουν και κρύβονται όσο πλησιάζω στο ενυδρείο...Δεν πειράζει έχουν πλάκα και από μακριά...

Οι τιμές όλες φυσιολογικές...Η θερμοκρασία στους 26-27 παίζει και η valisneria αρχίζει και εξαπλώνεται πολύ και όποιος θέλει κλάδεμα να πει. Το επόμενο στάδιο εκτός από την προσθήκη και άλλων κοχλιών μετά το σιφονάρισμα είναι να περιμένω γέννες;; Η μήπως ψαράκια 4 μηνών δεν είναι "έτοιμα" για να γεννήσουν;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα αγόρασα ήταν ενήλικα και γέννησαν σε 15 μέρες, εσύ θα περιμένεις ίσως και 1-2 μήνες γιατί είναι ακόμη "έφηβοι", καλή τροφή και μπόλικη, πολλούς χοχλιούς και θα έρθει και ο πελαργός. :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...