Jump to content

Αιωρούμενη Άλγη


Recommended Posts

Εδώ και μία εβδομάδα περίπου, έχω σημαντικό ποσοστό "θαμπάδας" μέσα στο ενυδρείο μου. Το όλο θέμα ξεκίνησε μέσα σε ένα 24ωρο, όπου ένα ωραίο πρωινό (και μετά από βραδινή αλλαγή νερού), πήγα να δω τα ψαράκια μου και τελικά το μόνο που έβλεπα ήταν... τζάμια! Δεν μπορούσα να δω τίποτα πίσω από αυτά. Το άφησα μία μέρα και η κατάσταση έγινε χειρότερη, όπου και αποφάσισα να κάνω άλλη μία αλλαγή νερού. Από τότε ναι μεν βλέπω μέσα στο ενυδρείο αλλά το τοπίο είναι ομιχλώδες. Τα ψαράκια έχουν φυσιολογική συμπεριφορά και μάλιστα ίσως και να τους αρέσει το όλο περιβάλλον... κυρίως στα Cory! Επίσης να αναφέρω πως το ενυδρείο μυρίζει... όχι άσχημα, αλλά περίεργα... κάτι σαν λάσπη!

Υπάρχει περίπτωση να είναι αιωρούμενη καφέ άλγη?

Αν ναι, πως αντιμετωπίζεται σωστά?

Επηρεάζει τα ψαράκια μου (θετικά ή αρνητικά)?

PH: 7

GH: 10

KH: 3

Θερμοκρασία: 26

Φωτισμός: 12 ώρες

post-6647-1223486917_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kλάδεψες πού και απότομα? Μπορείς να δοκιμάσεις κερατόφυλλο που θα σκιάσει και θα τραβήξει περισεύματα θραπτικών.

Link to comment
Share on other sites

Kλάδεψες πού και απότομα? Μπορείς να δοκιμάσεις κερατόφυλλο που θα σκιάσει και θα τραβήξει περισεύματα θραπτικών.

Τα φυτά που έχω μέσα είναι 4 ρίζες βαλισνέριες, 2 ανούμπιες και λίγο java moss. Δεν κλεδέυω σχεδόν ποτέ. Παλαιότερα (προ 2 εβδομάδων) είχα και κερατόφυλλο αλλά δεν ευδοκιμούσε. Συνεχώς μαρανόταν και μου έκανε χάλια το ενυδρείο. Επίσης να πω πως δεν ρίχνω καθόλου λιπάσματα.

Όσο για την σκίαση... έχω ΠΟΛΛΑ ξύλα και το νερό είναι συνεχώς καφέ! ΠΟΛΥ ΚΑΦΕ!!! Οπότε ούτως ή άλλως δεν έχω τρελό φωτισμό... Θα ξαναδοκιμάσω κερατόφυλλο αλλά δεν είμαι αισιόδοξος γι'αυτή τη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ, αμμωνίες, νιτρώδη, νιτρικά?

NH3/NH4 - 0

NO2 - 0.5mg/l

NO3 - 50mg/l

Απορώ με τις ενδείξεις...

Το ενυδρείο είναι 300L και τρέχει με 12L βιολογικό υλικό. Τα ΝΟ2 θα έπρεπε να είναι μηδενικά και τα ΝΟ3 πολύ χαμηλότερα...

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Νιτρώδη με τόσο υλικό??? Μη με κουφαίνεις! :thumbup:

Για πες κυκλοφορία και υλικά?

Επίσης, υπάρχει περίπτωση να το βλέπει περισσότερο ηλιακό φως (έστω και έμμεσο) τώρα που χειμώνιασε και ο ήλιος έχει "πέσει"?

Πάντως τα νιτρικά λένε ή οτι πέφτει πολύ μάσα ή οτι γίνονται ανεπαρκείς αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Νιτρώδη με τόσο υλικό??? Μη με κουφαίνεις! :thumbup:

Για πες κυκλοφορία και υλικά?

Επίσης, υπάρχει περίπτωση να το βλέπει περισσότερο ηλιακό φως (έστω και έμμεσο) τώρα που χειμώνιασε και ο ήλιος έχει "πέσει"?

Πάντως τα νιτρικά λένε ή οτι πέφτει πολύ μάσα ή οτι γίνονται ανεπαρκείς αλλαγές νερού.

4L siporax και 8L substrat. Φίλτρο Eheim 2080 και δουλεύει σε φουλ ρυθμούς (1700L/h περίπου). Παίζει να έδειξε αυτές τις τιμές λόγω του ότι μόλις τάϊσα. Η μ@λ@κί@ είναι πως το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι πλέκοενυδρείο. Αυτό σημαίνει πως ταϊζω ταμπλέτες (ως επί το πλήστον) και μέχρι να το μυριστούν όλα τα πλέκο, μπορεί να μείνει η ταμπλέτα και μία ώρα αφάγωτη! Για την ακρίβεια έχω πολλά πλέκο, αρκετά Corydoras, 4 botia και 4 buenos Aires.

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω μάθει να ταϊζω τα πλέκο...

Μόλις έκανα αλλαγή νερού περίπου στα 80L και ετοιμάζω νερό για αύριο!

Είμαστε σίγουροι πως αυτή η "ομίχλη" είναι αιωρούμενη άλγη?

ΥΓ: Ήλιος δεν το βλέπει καθόλου!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Aν κάνεις συσκότιση 2-3 μέρες τα φυτά δεν θα πάθουν τίποτα και αν είναι αιωρούμενη άλγη θα εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Aν κάνεις συσκότιση 2-3 μέρες τα φυτά δεν θα πάθουν τίποτα και αν είναι αιωρούμενη άλγη θα εξαφανιστεί.

Για τα φυτά δεν πολυκαίγομαι! Τα ψάρια θα είναι ok με την συσκότιση?

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν έχουν πρόβλημα με την συσκότιση, θα νομίζουν ότι έχει συννεφιά! Μην αγχώνεσαι γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κανε και μια καταμετρηση πληθυσμου καλου κακου.

Δες κι αυτο κι ανοιξε στις αλγες το θεμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4469

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θολό νερό δεν πάει να πει αμέσως ότι έχουμε αλγης μπορεί να είναι και έξαρση βακτηριων.

Η αιωρούμενη αλγη είναι συνήθως πρασινωπή ενώ η έξαρση βακτηριων είναι ομιχλώδης.

Φυσικά πρέπει να αποκλείσουμε πρώτα το ενδεχόμενο ότι δεν είναι αιωρούμενα σωματίδια από κακή φροντίδα πχ μεγάλη ανατάραξη του βυθού κτλ.

Και τέλος ένα σωστά στρωμένο φίλτρο μπορεί να ανταπεξέρθει χαλαρά ακόμη και αν ταΐζουμε πολύ παραπάνω τροφή τουλάχιστο σε ότι αφορά το ΝΟ2.

Για να έχεις ανεβασμένο ΝΟ2 σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο σου.

Θα δουλέψεις τώρα σαν τον Σέρλοκ Χολμς θα αποκλείεις ένα ένα τα ενδεχόμενα και αυτό που θα μείνει θα είναι το ζητούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Η αιωρούμενη αλγη είναι συνήθως πρασινωπή ενώ η έξαρση βακτηριων είναι ομιχλώδης.

Τί είναι η έξαρση βακτηρίων? Δεν ακούγεται καλό. Please δώσε πληροφορίες...

Ας πάρω τα πράγματα με τη σειρά:

Παλιά το ενυδρείο μου ήταν χάλια... Το είχα κάνει χάλια! Οπότε τον Αύγουστο αποφάσισα να το τροποποιήσω και να το κάνω πλεκοενυδρείο. Η άμμος που έχει μέσα είναι καινούρια, οπότε σίγουρα δεν είναι "στρωμένη". Το φίλτρο τρέχει 9 μήνες τώρα και είναι φουλ στη βιολογία, όπως είπα και ποιο πάνω. Αλλαγές νερού κάνω μία φορά την εβδομάδα κατά 60-80 λίτρα. Ανατάραξη βυθού δεν υπάρχει παρά μόνο από τα πλέκο που σκάβουν, αλλά αποκλείεται η όλη θολούρα να προέρχεται από αυτό. Η άμμος είναι βαριά και κάθε φορά που σκάβουν πέφτει αμέσως κάτω.

Τις πρώτες 2 μέρες που μου εμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα, η έξοδος του φίλτρου έβγαζε νερό σαν... λάσπη. Έβλεπα τα σωματίδια αυτής της θολούρας να βγαίνουν μέσα από το φίλτρο. Κάθε φορά που κάνω αλλαγή νερού, η θολούρα μειώνεται αλλά μερικές ώρες αργότερα ξαναεμφανίζεται σε μεγάλο ποσοστό.

Επίσης να αναφέρω ότι πολύ δύσκολα επιβιώνουν φυτά μέσα σε αυτό το ενυδρείο. Δεν ξέρω τί μπορέι να φταίει. Λίπασμα δεν ρίχνω όπως είπα, αλλά τα φυτά είναι εύκολα.

Θα σταθώ λίγο σε αυτό περί έξαρσης βακτηρίων. Τί ακριβώς είναι και πως αντιμετωπίζεται????

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα από εμπειρία κι εγώ αρχάριος, αλλά μέχρι να επέμβουν οι μεγαλύτεροι θα σου πω τι ξέρω..

NH3=0 σημαίνει ότι τα βακτήρια του πυθμένα σου, δηλαδή της άμμου, είναι ΟΚ. Αλλά το NO2 αφού το φίλτρο σου δεν έχει σταματήσει να τρέχει είναι περίεργο. ΝΟ3 ψηλό σημαίνει ότι τελικά υπάρχουν ΠΟΛΛΑ πράγματα που πρέπει να μεταβολιστούν, μάλλον μένει πολύ τροφή..

έξαρση βακτηρίων είναι όταν τα βακτηριάκια βγαίνουν από το φίλτρο και κολυμπάνε στο νερό!

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια πιο φιλτρο εχεις?

στο λεω γιατι ειχα παθει το ιδιο οταν δεν ειχαν κλεισει ολοι οι καδοι καλα με αποτελεσμα το νερο μου να γινεται σαν το δικο σου....

ειχα της fluval...

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο Eheim 2080

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρια ειναι παροντα?

Ποσο καιρο εχει να ανοιξεις φιλτρο?

Κανε αναζητηση για bacteria bloom και παρε και ενα τεστ φωσφορικων.

Απο TDS πως παει?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... έχουμε και λέμε:

PO4 - 2mg/l

NO3 - >=100mg/l

NO2 - 0

ΝΗ3/ΝΗ4 - 0

ΚΗ - 3

GH - 10

Cu - 0

Fe - 0.1mg/l

PH - 7

Όλα αυτά μετά από περίπου με 100L αλλαγής νερού από τις χτεσινές μετρήσεις.

Βοηθάω καθόλου στη διάγνωση?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρια ειναι παροντα?

Ποσο καιρο εχει να ανοιξεις φιλτρο?

Κανε αναζητηση για bacteria bloom και παρε και ενα τεστ φωσφορικων.

Απο TDS πως παει?

Δεν μπορώ να ξέρω αν όλα τα ψάρια είναι παρόντα. Έχω πολλές κρυψώνες και τα είδη τους είναι ως επί το πλήστον νυχτόψαρα. Γενικώς δεν έχω απώλεια, τουλάχιστον από τα εύσωμα ψάρια που φαίνονται!

Το φίλτρο το άνοιξα σήμερα για έλεγχο. Όλα καλά και καθαρά! TDS: 550

Link to comment
Share on other sites

Ok, κι ας πούμε ότι είναι bacteria bloom... Πως δημιουργήθηκε? Εγώ έκανα μία αλλαγή νερού και καθάρισμα προφίλτρων! Επίσης δεν βρήκα το πόσο προβληματικό (για τα ψάρια) είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...