Jump to content

Η στραβός είναι ο γιαλός η στραβά αρμενίζω…


Recommended Posts

Χαιρετώ σας κύριοι,

Νέος στο άθλημα και γεμάτος όρεξη για γνώση… και μόρφωση πάνω στο αντικείμενο έχω ένα κάρο απορίες…

Να πάρουμε καλύτερα από την αρχή τα πράγματα. Θέλοντας με την γυναίκα μου ένα ενυδρείο στο σπίτι πήραμε την απόφαση να το κάνουμε πράξη. Φτιάξαμε στον «οικογενειακό» μας μαραγκό την βάση και τα «τζάμια» σε γνωστό pet shop της πόλης.

Όντας άσχετος πάνω στο θέμα ζήτησα και απαίτησα, με τρόπο φιλικό πάντα, την υποστήριξη του μαγαζάτορα (όντας γνωστός από φίλους). Όλα μέχρι εδώ τέλεια!!!

Τέλος πάντων για να μη σας κουράζω άλλο ας μπω στο «ζουμί».

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 1,90 x 58 x 75… 826 λίτρα δηλαδή με καθαρά λίτρα περίπου 740… (λεμέ τώρα).

Φίλτρο: TETRATEC EX 1200

Θερμοστάτες: TETRATEC HT 300 (δυο)

Αεραντλία: TETRATEC APS 400

Καπάκι και λάμπες ετοιμάζονται από τον μαραγκό και στη συνέχεια από τον μαγαζάτορα…

Το ενυδρείο μέσα έχει μόνο χαλίκι, μια μίξη χοντρό και ψιλό 60 κιλά περίπου.

(Τα υπόλοιπα διακοσμητικά θα έρθουν σε κανένα μήνα από γερμάνια)

Όλα αγοράστηκαν βάση καθοδήγησης του μαγαζάτορα επαναλαμβάνω.

Κάποια στιγμή τα στήσαμε όλα και ήρθε η ώρα για το πρώτο γέμισμα… το οποίο και έγινε με ιδιαίτερη επιτυχία (είχα ανησυχίες για το βάρος βασικά και αν θα έχει διαρροή το ενυδρείο λόγω μεγάλης πίεσης).

Ρώτησα τον μαγαζάτορα ποιο είναι το επόμενο βήμα και μου είπε «το αφήνουμε να δουλέψει 24 ώρες και μετά σου δίνω χρυσόψαρα να αρχίσουμε το στρώσιμο…»

Εγώ έχοντας ακούσει ότι πρέπει το ενυδρείο να δουλέψει με ελάχιστη τροφή μόνο του κανένα μήνα τον ρωτώ αν είναι σίγουρος και μου λέει «μην ανησυχείς έτσι κάνουμε πάντα», «οκ» του λέω.

Το άφησα 3 μέρες να δουλέψει λίγο και την τέταρτη πήγα στο μαγαζί και πήρα 4 χρυσόψαρα. Τα βάλαμε με σωστή πιστεύω προσαρμογή κανένα 35 λεπτό στο περίπου.

Μου λέει «έλα σε 5 μέρες φέρε λίγο νερό να μετρήσουμε και αν θες βάζεις και κάποιο άλλο ψάρι»… «οκ» του λέω για να το λέει κάτι θα ξέρει σκέφτηκα.

Για να μην τα πολυλογώ πήρα 2 silver shark και 3 αγγελόψαρα… ρωτώντας τον πάντα αν ο αριθμός είναι μεγάλος και θα υπάρξει κανένα πρόβλημα, όλα οκ μου λέει!!!

Μέχρι σήμερα έχουμε λοιπόν 9 ψαράκια μέσα με τα οποία δίνω μάχη κάθε μέρα, τι εννοώ…

Έχουμε 16 μέρες λειτουργίας ενυδρείου

12 ημέρες έχουν τα χρυσόψαρα μέσα στο ενυδρείο

8 τα silver sharks + αγγελόψαρα

Είμαστε στην 6η μέρα θεραπείας από ich με protazol και θερμοκρασία στους 29

Την Κυριακή έριξα και αλάτι μετά από παρότρυνση του ιδίου περίπου στα 500gr

Το ich μπορώ να πω έχει αρχίσει να υποχωρεί αρκετά και στα περισσότερα ψάρια έχει εξαφανιστεί..

Την δεύτερη μέρα της θεραπείας έκανα και μια μερική αλλαγή νερού (30%) κατόπιν οδηγιών

Το πρόβλημα είναι ότι ένα από χρυσοψαρακια έχει αρχίσει να μαυρίζει σε όλο το σώμα του πολύ έντονα τις τελευταίες 3 μέρες… και δεν ξέρω τι είναι ψάχνω στο net για αυτό το μαύρισμα και αυτό που συναντώ είναι «κάψιμο από αμμωνία» ναι αλλά δεν έχω αμμωνία ανεβασμένη βάση των τεστ που κάνω…

Ξέρει κανείς τι γίνεται και που οφείλεται αυτό?

Το ψαράκι είναι υπερδραστήριο αν και πριν από 4 μέρες περίπου ήταν για 1-2 μέρες πολύ κατσούφικο και στάσιμο…

Μετρήσεις κάνω με τα στικακια –eSHa-

Τελευταία μέτρηση σήμερα

pH 7.2

KH 6od – 10od (κάπου εκεί μέσα βάση χρώματος)

CH >7od - >14od (κάπου εκεί μέσα βάση χρώματος)

NO2 0

NO3 10-25 (κάπου εκεί μέσα βάση χρώματος)

Θερμοκρασία 29 (λόγω θεραπείας)

Ελπίζω να μην σας κούρασα με το μεγάλο σεντόνι αλλά είμαι σε απόγνωση…

Ότι συμβουλή μου δώσετε θα είναι υπέρ πολύτιμη…

:thumbup: Τριανταφυλλος

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλώς ήρθες στο forum μας και καλή συνέχεια.

η γνώμη μου είναι να αγοράσεις υγρα τεστ που είναι πιο αξιόπιστα για τις μετρήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κατ'αρχην καλωσηρθες!!!

Οτι εχεις κανει μεχρι στιγμης στο ενυδρειο σου ειναι λαθος(Για την ακριβεια οι οδηγιες που σου εδωσαν!)!!!

Κατ'αρχην ξεκινα να μετρας το νερο σου με υγρα τεστ για να εχεις ακριβεια!

Απο εκει και περα βγαλε τα χρυσοψαρα απο μεσα και δωστα καπου αλλου καθως αν εχεις σκοπο να βαλεις μεσα τροπικα ψαρια με λιγο διαβασμα εδω μεσα θα δεις οτι ειναι απολυτως ασυμβατα!

Εχεις ενα πολυ καλο σε λιτρα ενυδρειο οποτε συντομα θα πρεπει να παρεις μια αποφαση για το τι ψαρια θελεις να φιλοξενησεις. Αν δε, αποφασισεις να μιμηθεις καποιο βιοτοπο, τοτε ακομα καλυτερα για σενα και τα ψαρια σου!

Προς το παρον αυτο που θα ηθελα ειναι τα αποτελεσματα των τεστ (Υγρα!!!) ετσι ωστε να εχουμε καποια εικονα. Τα προβληματα που μας λες οτι εχουν τα ψαρια σου ειναι απολυτως φυσιολογικο να υφιστανται καθως ξεκινησες λαθος.

Τελος το φιλτρο που εχεις δε νομιζω οτι επαρκει για τα λιτρα σου! Ειμαι σιγουρος οτι θα χρειαστεις αλλο ενα!!!

Αυτα για αρχη. Περιμενουμε τα αποτελεσματα των τεστ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όπως προανέφερε και ο Nidal, τα 3 βασικά λάθη είναι:

1) Συνδυασμός ψαριών (άλλες θερμοκρασίες και ποιότητα νερού)

2) Λάθος τρόπος μέτρησης με τα στικς. Τα υγρά είναι ΠΑΝΤΑ ποιο αξιόπιστα.

3) Το φίλτρο σου είναι "λίγο" για τα λίτρα σου.

Τα λίτρα που έχεις τα ονειρευόμαστε πολλοι εδώ μέσα. Κάνεις πολύ προσεχτικές κινήσεις τώρα στην αρχή, που πιθανόν να σε εκνευρίσουν κι όλας, αλλά θα έχεις ήσυχο το κεφάλι σου μετά!

Τί θα έκανα εγώ στη θέση σου:

Καταρχήν θα έδινα τα χρυσόψαρα. Τα silversharks γενικώς είναι ανθεκτικά, αλλά και πάλι θα πρέπει να προσέχεις τις παραμέτρους του νερού σου. Κράτησέ τα, εφόσον δεν θα έχεις πρόβλήματα με ασθένειες και θα σε βοηθήσουν στο στρώσιμο του φίλτρου σου, που καλό είναι να αποκτηθεί τουλάχιστον άλλο ένα με πολλά λίτρα κάδο για να χωράει πολύ βιολογικό υλικό. Στην συνέχεια διάβασε! ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΟΛΥ!!! Μάθε για τον κύκλο του αζώτου και πότε θα θεωρείται το φίλτρο σου έτοιμο και στρωμένο. Στην συνέχεια δες τί ψάρια θες να βάλεις. Στα λίτρα σου μπαίνουν πολλών ειδών ψάρια (εδώ πρέπει να διαβάσεις για την ιχθυοφόρτηση). Δες ποια σου αρέσουν περισσότερο και στη συνέχεια θα δεις με ποια άλλα μπορείς να τα συνδυάσεις. Σύμφωνα με τα ψάρια που θα βάλεις μέσα, θα κάνεις και την γενική διαμόρφωση και διακόσμηση του χώρου του ενυδρείου σου (ξύλα, πέτρες, φυτά, σπηλιές κλπ), ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε ψαριού.

Δες, ψάξε, διάβασε, ρώτα... Αλλά αν θες την γνώμη μου, ρώτα χομπίστες και όχι εμπόρους (μόνο)...

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι δεν ταιριαζουν τα χρυσοψαρα :thumbup: το θεμα ειναι ποιος ακουει την γυναικα μου που τα λατρευει...

Σας διαβαζω απο την πρωτη μερα που εστησα το ενυδρειο, εχω ξεπατωσει το φορουμ και τα αρθρα σας :thumbup:

Μπηκα στο φορουμ γιατι ο μαγαζατορας αρχισε να μου δινει την εικονα του... "μαγαζατορα"...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες χρυσόψαρα, κράτα τα χρυσόψαρα... Αλλά το καλοκαίρι, μάλλον θα έχεις πρόβλημα (τα ψάρια θα έχουν πρόβλημα) με τις θερμοκρασίες που ανεβάζουν συνήθως τα ενυδρεία!

Από την άλλη πρέπει να αρχίσεις να κάνεις κάτι, γιατί είναι κρίμα και για τον κόπο σου και το χρήμα σου, αλλά και για τα ψαράκια!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβατε χρειαζομαι καθοδηγηση... οποτε πρωτο βημα ειναι ?!?

να βαλω το ιδιο φιλτρο (δευτερο δηλαδη) ?

να παρω υγρα τεστ

και να ... βγαλω τα χρυσοψαρα...

Οσο αφορα την παραπανω ερωτηση μου σχετικα με το μαυρισμα στο χρυσοψαρο, που μπορει να οφειλεται και μηπως ειναι ασθενεια?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν καλυτερο να συνδιασω το φιλτρο που εχω ηδη (TETRATEC EX 1200) με ενα ιδιο ή μπορω και με ενα ,για παραδειγμα, 2080 PROFESSIONAL 3 ΕΙΗΕΜ?

Τι θα μου προτεινατε?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν καλυτερο να συνδιασω το φιλτρο που εχω ηδη (TETRATEC EX 1200) με ενα ιδιο ή μπορω και με ενα ,για παραδειγμα, 2080 PROFESSIONAL 3 ΕΙΗΕΜ?

Τι θα μου προτεινατε?

Η ΕΗΕΙΜ ειναι μια εταιρια που κατασκευαζει εξαιρετικα φιλτρα, το συγκεκπιμενο εχει την μεγαλητερη χωρητικοτιτα υλικων κατα συνεπεια καλητερη επεξεργασια αντιμετωπιση στο κυκλο του αζωτου, τελος απλα μπορει να ανταπεξελθει καλητερα σε μεγαλητερη ιχθυοφορτηση, και στη σωστη λειτουργεια του σε βαθος χρονου ,οπως καταλαβαινεις η συγκριση των δυο φιλτρων που αναφερεις δεν υφιστατε.

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΗΕΙΜ ειναι μια εταιρια που κατασκευαζει εξαιρετικα φιλτρα, το συγκεκπιμενο εχει την μεγαλητερη χωρητικοτιτα υλικων κατα συνεπεια καλητερη επεξεργασια αντιμετωπιση στο κυκλο του αζωτου, τελος απλα μπορει να ανταπεξελθει καλητερα σε μεγαλητερη ιχθυοφορτηση, και στη σωστη λειτουργεια του σε βαθος χρονου ,οπως καταλαβαινεις η συγκριση των δυο φιλτρων που αναφερεις δεν υφιστατε.

συγκριση το καταλαβαινω οτι δεν υφιστατε :thumbup: ρωταω απλα αν μπορω να τα συνδιασω μιας και ηδη εχω ενα εχ1200 ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν καλυτερο να συνδιασω το φιλτρο που εχω ηδη (TETRATEC EX 1200) με ενα ιδιο ή μπορω και με ενα ,για παραδειγμα, 2080 PROFESSIONAL 3 ΕΙΗΕΜ?

Τι θα μου προτεινατε?

Προτιμότερο θα ήταν να συνδυάσεις το ήδη υπάρχον με κάποιο άλλο εξωτερικό και όχι να βγάλεις αυτό και να βάλεις ένα μεγάλο.

Αφ'ενός δεν πάει χαμένο αυτό που ήδη έχεις και έχεις πληρώσει και αφ'ετέρου έχεις και μία επιπλέον "ασφάλεια" ότι αν κάτι πάθει το ένα, θα έχεις το άλλο. (προσωρινά μέχρι να επισκευάσεις-αντικαταστήσεις το χαλασμένο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω να βγαλω το ex1200 προς θεου... οποτε μπορω να βαλω το eihem (μαζι με το ex1200) χωρις φοβο και παθος? (μονο με χερι στην τσεπη σε βαθος lol ) :thumbup:

Πολυ ωραια μεχρι εδω, τωρα εχετε να μου προτεινεται κανα 2 "σιγουρες" εταιριες για υγρα τεστ? αυτα υποθετω πανε μεμονομενα ετσι? δηλαδη δεν ειναι σαν τα στικακια 5 σε 1 ?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω να βγαλω το ex1200 προς θεου... οποτε μπορω να βαλω το eihem (μαζι με το ex1200) χωρις φοβο και παθος? (μονο με χερι στην τσεπη σε βαθος lol ) :thumbup:

Πολυ ωραια μεχρι εδω, τωρα εχετε να μου προτεινεται κανα 2 "σιγουρες" εταιριες για υγρα τεστ? αυτα υποθετω πανε μεμονομενα ετσι? δηλαδη δεν ειναι σαν τα στικακια 5 σε 1 ?

Ακριβώς. Βέβαια αντί για το eheim θα μπορούσες να κοιτάξεις και το Fluval 405.

ΙΜΟ, τα eheim είναι πολύ ακριβά γι'αυτά που προσφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ας επανελθω στο βασικο για την στιγμη θεμα που με καιει...

Οπως σας εγραψα ποιο πανω ειμαι στην μεση θεραπειας για ich...

Θα σας τα πω οπως μου τα ειπε ο μαγαζατορας:

"Βαλαμε protazol (09/10/2008) και την 2η μερα (11/10/2008) καναμε αλλαγη 30% νερο, θα περιμενω 5 μερες μου ειπε και αν δεν υποχωρησει το ich θα κανουμε νεα θεραπεια."

Εγω απο οτι βλεπω το ich εχει υποχωρησει αρκετα και απο τα περισσοτερα ψαρια εχει σχεδον εξαφανιστει εκτος απο κανα 2 χρυσοψαρα που εχουν ελαχιστα στο ουραιο πτερυγιο.

Αυριο ειναι η 5η μερα (16/10/2008) και η τελικη κατα τις οδηγιες του μαγαζατορα το θεμα ειναι ΤΙ κανω αυριο? ( δεν μπορω να επικοινωνησω με τον μαγαζοτορα γιατι συνεβει κατι θλυβερο στην οικογενεια του).

Παρακαλω περιμενω οδηγιες απο σας! (αν και απο οτι φαινεται απο δω και περα μονο απο σας θα περιμενω οδηγιες :thumbup: )

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Με γεια την ενυδρειαρα.

Παρατηρησεις:

1. Ενα φιλτρο ακομα το θελεις, 2080 αν σε βγαζει η τσεπη ή 2028 (7,5 λιτρα υλικα).

2. Ψαρια κρυου νερου (χρυσοψαρα) ή τροπικα (πχ αγγελοψαρα). Ενα απο τα δυο, διαλεγεις.

Για το καλοκαιρι παντως βαζεις ανεμηστηρες για ψυξη, με eliwell controller θερμοκρασιας και καθαρισες, ετσι κι αλλιως θα χρειαστουν και για τα τροπικα ψαρια.

3. Ποσο κοστισε το ενυδρειο (αδειο, αλλα με καπακι και φωτα) και ποσο η βαση? (τι λαμπες εβαλες? ενυδρειακες ελπιζω)

4. Τα στικ δεν εχουν μετρηση αμμωνιας, ποιος σου τη μετρησε και σου ειπε οτι δεν εχεις προβλημα?

5. το χαλικι (ψιλο και χοντρο) το εβαλες ανακατεμενο ή σε διαφορετικα μερη στο βυθο?

Αν το εβαλες ανακατεμενο, σε λιγο καιρο με τα ανακατεματα, το ψιλο θα παει απο κατω και το χοντρο θα μεινει πανω.

ΥΓ Το ενυδρειο καλα παει ....... για το πετ.

Κριμα, με αυτο που του ετυχε ....... θα εβγαζε κι αλλα. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Με γεια την ενυδρειαρα.

Παρατηρησεις:

1. Ενα φιλτρο ακομα το θελεις, 2080 αν σε βγαζει η τσεπη ή 2028 (7,5 λιτρα υλικα).

παμε μαλλον για 2080

2. Ψαρια κρυου νερου (χρυσοψαρα) ή τροπικα (πχ αγγελοψαρα). Ενα απο τα δυο, διαλεγεις.

Για το καλοκαιρι παντως βαζεις ανεμηστηρες για ψυξη, με eliwell controller θερμοκρασιας και καθαρισες, ετσι κι αλλιως θα χρειαστουν και για τα τροπικα ψαρια.

Εγω τροπικα θελω αλλα η γυναικα μου εχει τρελα με τα χρυσοψαρα που πολυ βλεπω οτι θα τα δωσω πισω :thumbup:

3. Ποσο κοστισε το ενυδρειο (αδειο, αλλα με καπακι και φωτα) και ποσο η βαση? (τι λαμπες εβαλες? ενυδρειακες ελπιζω)

Λοιπον τα τζαμια 750, το καπακι 250, λαμπες τις περναει ο μαγαζατορας δεν ξερω ποιες ακριβως κοστος 140. Βαση δικο μας σχεδιο σε οικογενειακο μαραγκο 1500.

4. Τα στικ δεν εχουν μετρηση αμμωνιας, ποιος σου τη μετρησε και σου ειπε οτι δεν εχεις προβλημα?

Ο μαγαζατορας το μετρησε με τα ιδια στικακια που μου εδωσε -eSHa-

5. το χαλικι (ψιλο και χοντρο) το εβαλες ανακατεμενο ή σε διαφορετικα μερη στο βυθο?

Αν το εβαλες ανακατεμενο, σε λιγο καιρο με τα ανακατεματα, το ψιλο θα παει απο κατω και το χοντρο θα μεινει πανω.

Καναμε μιξη... οποτε θα μας κατσε λες ε? Βασικα με αυτη τη μιξη φυτα μπορω να βαλω?

ΥΓ Το ενυδρειο καλα παει ....... για το πετ.

Κριμα, με αυτο που του ετυχε ....... θα εβγαζε κι αλλα. Τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε,

Καθε αρχη και δυσκολη που λενε,αλλα εδω στην περιπτωση σου παραεγινε δυσκολη με μεθοδους μεσαιωνα που αναφερεις (απαραδεκτους για το σημερα),πολλα μπορουν να ειπωθουν για να βοηθειθεις,ομως σαυτην την φαση σου συνιστω καλυτερα να απευθυνθεις σε εξειδικευμενο επαγγελματια του

νομου σου που τυγχανει να γνωριζω οτι υπαρχει και θα ειναι προθυμος να σε βοηθησει να βγεις απο το προβλημα και να σου δωσει γραμμη για τα περεταιρω.Ενα μονον να σου πω για το ξεκινημα,θα επρεπε αν μη τι αλλο να σου δωσει βακτηριδια ετοιμα για να εμβολιασεις το ενυδρειο σου,και αφου ξεκινησει και ολοκληρωθει η βιολογικη ζυμωση τοτε να σου δωσει τα πρωτα ψαρια.Αλλα και μεχρι εκει υπαρχουν θεματα ποιοτητας νερου και χαλικιου εφοσον αποφασισες να φτιαξεις ωραιο και σοβαρο ενυδρειο.Παντως στο θεμα του δευτερου φιλτρου θα συμφωνησω απολυτα με τους φιλους προλαλησαντες ως προς την επιλογην του 2080 που σιγουρα θα σε προφυλαξει απο πολλες κακοτοπιες και απροοπτα.

Καλοριζικο και καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

σου συνιστω καλυτερα να απευθυνθεις σε εξειδικευμενο επαγγελματια του

νομου σου που τυγχανει να γνωριζω οτι υπαρχει και θα ειναι προθυμος να σε βοηθησει να βγεις απο το προβλημα και να σου δωσει γραμμη για τα περεταιρω.

ευχαριστω φιλε μου, θα μπορουσες να μου δωσεις καποιοες πληροφοριες για το ατομο αυτο (αν θελεις σε ΠΜ).

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο εδβομαδα θα παρω το 2080 και θελω να μου πειτε σας παρακαλω ποια ειναι τα επομενα βηματα απο δω και περα...

(γιατι ειμαι πολυ στεναχωριμενος με την ολη εξελιξη του θεματος που δυστηχως δεν οφειλεται σε μενα σε μεγαλο βαθμο και λυπαμαι για λογαριασμο αυτων των "καταστηματων" που εντασονται τα περισσοτερα δυστηχως στην κατηγορια των μπακαλικων στην δικη μου περιπτωση. :thumbup: )

Βασικα μεχρι το σαββατο θα δωσω πισω τα χρυσοψαρα και θα κρατησω τα 3 αγγελοψαρα και τα 2 καρχαριακια... (ή να τα δωσω ολα? )

1. Θα χρειαστει λογικα να κανω μια τεραστια αλλαγη νερου?

2. θα πρεπει να καθαρισω το παλιο φιλτρο?

3. βοηθατε φιλοι μου...

Link to comment
Share on other sites

Bγαλε αν δεν εχεις μια χρεωστικη καρτα και παρe απο εδω αυτα και καθαρισες.

(γινεται και με αντικαταβολη με καποια€ επιπλεον και παλι κερδισμενος θα εισαι)

Φιλτρο http://www.aquaristic.net/eheim-profession...080.html?lang=1

Υλικα http://www.aquaristic.net/eheim-media-set-...iii.html?lang=1

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τα φιλτρα ειναι αδεια? τα υλικα τα βαζουμε εμεις?

ο μαγαζατορας με ειπε οτι τουλαχιστον για το ex1200 ειχε απο τη "μαμα" του μεσα υλικο...

ωρες-ωρες νοιωθω τοσο βλαξ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο αν δεν βουλωσει και πεσει η ροη του δεν το ακουμπαμε καν.

Τα ψαρια αν ειναι αρρωστα ποιος να τα παρει? μονο ο πετσοπας.

......... κρατα τα αγγελοψαρα ή ενα απο αυτα και δωσε τα silver shark πισω. :thumbup: και μετρα με υγρα τεστ, οταν ανεβαινει η αμμωνια κανε αλλαγη.

Θα αργησει το στρωσιμο αλλα δεν γινεται αλλιως, με τα ψαρια μεσα.

Παρε "βακτηρια" ή μπολι απο υγειες ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

στο θεμα του χαλικιου δεν θα εχεις προβλημα με τα φυτα και με το φυτεμα φτανει να εχει 6 με 8 ποντους υψος, απλα να ξερεις οτι σε βαθος χρονου το χοντρο θα ανεβει επανω και το ψιλο θα παει κατω.

οσο για τα ψαρακια σου κανε μια αναζητηση με το τι τελικα σου αρεσει και αφου καταληξεις συγκρινε τις απαιτησεις και την συμβατοτητα με τα ψαρακια που εχεις τωρα για να δεις αν θα τα κρατησεις η οχι. βεβαια το καλυτερο σεναριο θα ηταν να τα δωσεις ολα και να ξεκινησεις το στρωσιμο του ενυδρειου απο την αρχη βημα βημα και σωστα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τα φιλτρα ειναι αδεια? τα υλικα τα βαζουμε εμεις?

ο μαγαζατορας με ειπε οτι τουλαχιστον για το ex1200 ειχε απο τη "μαμα" του μεσα υλικο...

ωρες-ωρες νοιωθω τοσο βλαξ!!!

Αλλα ειναι αδεια και αλλα με υλικα, αναλογα.

Αυτο που εχεις ηδη (tetratec), θα βολευε να ηταν χωρις υλικα για να βαλεις αλλα καλυτερα (substrat pro ή siporax) :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

petros-sofia thanks!

delta66 το 2080 εχει μεσα βιολογικο 'η δεν εχει? μπερδευτικα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...