Jump to content

Η στραβός είναι ο γιαλός η στραβά αρμενίζω…


Recommended Posts

Δεν εχει.

Το λεει στα χαρακτηριστικα του, δες το λινκ το λεει καθαρα. τα εχει ολα εκτος απο υλικα.

http://www.aquaristic.net/eheim-profession...080.html?lang=1

"Accessories include: 2 x suction hoses, 1 x spray bar, outlet pipe, Eheim quality hose, set-up accessories, pre-filter drip-tray Filtermedia NOT included"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μαλιστα... το κουτι δηλαδη που μου δινεις στο λινκ ειναι αρκετο για το 2080 ετσι? θελω να πω τα εχει ολα μεσα ετσι?

(μη βαρατε, μη βριζετε τωρα "ανοιγω" τα ματια μου ο μπεμπης :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα... το κουτι δηλαδη που μου δινεις στο λινκ ειναι αρκετο για το 2080 ετσι? θελω να πω τα εχει ολα μεσα ετσι?

(μη βαρατε, μη βριζετε τωρα "ανοιγω" τα ματια μου ο μπεμπης :thumbup: )

Χαχαχα

δες το τιτλο του σετ

Eheim Media Set for 2080 professionel III

http://www.aquaristic.net/eheim-media-set-...iii.html?lang=1

Θα μαθεις, μη σκας.

Ετσι ηταν ολοι στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Θα μαθεις, μη σκας.

Ετσι ηταν ολοι στην αρχη.

Όχι εγώ! Εγώ δεν ρώταγα κανέναν και έκανα τις μ@λ@κίες μόνος μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όχι εγώ! Εγώ δεν ρώταγα κανέναν και έκανα τις μ@λ@κίες μόνος μου :thumbup:

χαχαχα

και παλι δεν εισαι μονος.

το ιδιο το 99% ολων εδω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι το σαββατο θα εχουν ερθει τα τεστ (tropic marin) οποτε τοτε θα μετρησω...

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: ρε παιδια χθες που μπηκα στο aquaristic.net το 2080 ειχε 359,00 και σημερα εχει 279,95 ??? :thumbup:

Τι γινεται? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα παραγγελεια, εβαλα cash on delivery χλωμο μου φαινεται να το δεχτουν αλλα οκ θα δειξει (οχι τπτ αλλο δεν εχω χρονο να πηγαινω τραπεζα).

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΟΝΤΟΠΑΤΡΙΩΤΗ. Μην αγχωνεσαι και σιγα σιγα ολα θα γινουν.

Υ.Σ. Ο επαγγελματιας που λες δεν ειναι και τοσο επαγγελματιας αν ειναι στο κεντρο της πολης. Αν σε παρει χαμπαρι οτι δεν κατεχεις μεχρι και νεροχελωνες θα σου πει οτι ειναι οκ να βαλεις μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου πατριδα :thumbup: (εκει γεννηθηκα)

Τωρα που σας βρηκα σιγα μη ξαναασχοληθω μαζι του, αρκετα!

Ξερετε περιπου πανω κατω ποσο κανει το aquaristic να στειλει παρραγελειες ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου πατριδα :thumbup: (εκει γεννηθηκα)

Τωρα που σας βρηκα σιγα μη ξαναασχοληθω μαζι του, αρκετα!

Ξερετε περιπου πανω κατω ποσο κανει το aquaristic να στειλει παρραγελειες ελλαδα?

7-10 μέρες. Είναι ΑΠΟΛΥΤΟΙ επαγγελματίες, τουλάχιστον όσες φορές τους έκανα εγώ παραγγελίες. Επίσης, πριν κάνεις την οποιαδήποτε κίνηση με ξένο site για παραγγελίες, καλό είναι να ρωτάς εδώ μέσα, γιατί μερικοί από εμάς την έχουμε πατήσει!

ΥΓ: Πήρες μόνο το φίλτρο από aquaristic? Γιατί ίσως τελικά αυτό που σου πρότινα εγώ να σου ερχόταν πιο φτηνό (λόγω μεταφορικών) και θα το είχες και άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

279 το φιλτρο

79 υλικο

30 μεταφορικα

Σας εμπιστευτικα για το aquaristic, γενικα εχει χρονια που παραγγελνω απο εξωτερικο οποτε ξερω λιγα :thumbup:

Αυτο που με παραξενεψε ηταν η επιλογη cash on delivery... θα το δεχτουνε?

Τεσπα, μολις πηγα τα χρυσοψαρα πισω στο πετσοπ και ξεκινησα θεραπεια Β' Φαση ich (γμτ).

Κρατησα τα silver shark... καποιος ποιο πανω ειπε οτι θα βοηθησουν στο στρωσιμο.

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστό να χρησιμοποιείς τα ψάρια για στρώσιμο, και εφόσον δεν σκοπεύεις ν ατα καρατήσεισ έτσι κι αλλιώς, δώστα και κράτα τα αγγελόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει καμια διαφορα αν κρατησω τα αγγελοψαρα και δωσω τα καρχαριακια ή το αναποδο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον μολις 5 λεπτα πριν τελειωσα τα τεστ (υγρα tropic marin ολα)

εχουμε και λεμε:

pH 8.4 !!!!!! :chair:

KH 8 σταγονες

GH 10 σταγονες

NO3 20mg/l (ppm)

NO2 0.2 mg/l(ppm)

NH3/NH4 <0.01 mg/l(ppm)

Πως τα βλεπετε? στρωνει το φιλτρο? θα στρωσει? καλα παμε?

το ενυδρειο τρεχει 27 μερες συνολο...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις 5 λεπτα πριν τελειωσα τα τεστ (υγρα tropic marin ολα)

εχουμε και λεμε:

pH 8.4 !!!!!! :chair:

KH 8 σταγονες

GH 10 σταγονες

NO3 20mg/l (ppm)

NO2 0.2 mg/l(ppm)

NH3/NH4 <0.01 mg/l(ppm)

Πως τα βλεπετε? στρωνει το φιλτρο? θα στρωσει? καλα παμε?

το ενυδρειο τρεχει 27 μερες συνολο...

To NO2 είναι ιδιαίτερα τοξικό. Πρέπει να μηδενίσει! Το 8,4 είναι πολύ υψηλό PH. Τί ψάρια θα βάλεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Το pH ειναι προβληματικο το τεστ, γιατι οτι και να μετρησω το ιδιο βγαζει ειτε ειναι ενυδρειο ειτε ειναι βρυση ειτε απιονισμενο...

το NO2 πως θα το μηδενισω?

(ψαρια εχει μεσα ενα silver shark και 3 scalari μικρα που τα ειχα κρατησει)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωωωωωωωωωωωωωω.... ακυρες οι μετρησεις ΝΟ2 και ΝΟ3...

το τεστ εχει ληξει 03/2008 .... αν ειναι δυνατον...

το pH εχω ακουσει και απο αλλους που το μετρησαν με tropic marin να τους βγαζει 8,4!!!

με το στικακι που μετραω το βγαζει κοντα 7,2 (-eSHa-)...

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ2 μηδενίζεται μόνο του όταν το φίλτρο κάνει τον κύκλο του! Πάρε αξιόπιστα υγρά τεστάκια και μέτρα σωστά.

ΡΗ-8,4 για τα ψαράκια σου είναι πολύ. Με τέτοιο PH μπορείς να κρατήσεις πανέμορφες αφρικάνικες κιχλίδες και δεν ξέρω αν έχουν να σου προτείνουν οι υπόλοιποι και κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

για το pH υπαρχει προβλημα στο τεστ της εταιριας, το νερο της πολης ειναι γυρω στο 7,2-7,5...

"αξιοπιστα" ?... της tropic marin ειναι ολα τα τεστ που εχω.

εχεις να μου προτεινεις καποια αλλη εκτος της tropic marin και της API ?

αυτο σκεφτομουνα χθες το βραδυ... το ενα δειχνει τοσο το αλλο δειχνει αλλο το αλλο τεστ δειχνει αλλο, τι γινεται τελικα? πρεπει να παρουμε ολα τα υγρα τεστ που κυκλοφορουνε στην αγορα για να εχουμε μια μεση τιμη?

Δεν ειναι σκετη κοροιδια?

αν ειναι να σκασω ενα καρο λεφτα σε τοσα τεστ, δεν τα μαζευω να παρω το φωτοφασματομετρο της hanna ... οεο ?!?

εχω αδικο?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

...αν ειναι να σκασω ενα καρο λεφτα σε τοσα τεστ, δεν τα μαζευω να παρω το φωτοφασματομετρο της hanna ... οεο ?!?

εχω αδικο?

Ναι (κατα καποιο τροπο) εχεις αδικο :chair:

Καλυτερα να κοιτας αν ειναι ληγμενα τα τεστ πριν τα παρεις και να ειναι απο τα τεστ που προτεινουν ολοι εδω σαν αξιοπιστα βαση εμπειριας τους :chair:

..το τεστ εχει ληξει 03/2008 .... αν ειναι δυνατον...
Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι (κατα καποιο τροπο) εχεις αδικο :chair:

Καλυτερα να κοιτας αν ειναι ληγμενα τα τεστ πριν τα παρεις και να ειναι απο τα τεστ που προτεινουν ολοι εδω σαν αξιοπιστα βαση εμπειριας τους :chair:

Η παραγγελια εγινε on-line δυστηχως απο μαγαζι της κρητης... και οχι μονο ηταν ληγμενο αλλα και το κουτι ανοιγμενο οποτε δεν ειχα δικαιωμα επιστροφης... και που να μπλεκεις τωρα για ενα τεστ ληγμενο αστα βραστα.

Αν το αγοραζα εγω απο μαγαζι φυσικα και θα κοιτουσα την ημερομηνια ληξης, ειπαμε ασχετος στο χωρο ειμαι αλλα οχι και βλακας!

Link to comment
Share on other sites

Παρε νερο απο το ενυδρειο σου και πανε σ' ενα pet shop της πολης σου να σου κανει μετρησεις,

οχι ομως με στικ.

Link to comment
Share on other sites

Παρε νερο απο το ενυδρειο σου και πανε σ' ενα pet shop της πολης σου να σου κανει μετρησεις,

οχι ομως με στικ.

Μπα και αυτοι με στικ μετρανε, το νερο φευγει για Θεσ/νικη, θα γινει μετρηση στο χημειο του πανεπιστημιου που εχω την κουνιαδα μου :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...