Jump to content

Φιλτράρισμα του νερού με τύρφη


Recommended Posts

καλημερα σε ολους η ερωτηση μου ειναι χαζη το ξερω αλλα δεν θελω να βρεθω προεκπληξεων

προσθεσα τυρφη για να μαλακοσω το νερο αυτο θα επιρεασει την αναπτηξη των φυτων χανω αρκετα σε φωτεισμο η απλα μου φενεται εμενα επειδη σκωτινιασε το νερο ?

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη δεν εχει καμια σχεση με τον φωτισμο και τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω με τον stav, είναι απόλυτα φυσικό να μειώνεται η ένταση του φωτισμού όσο προσωράει το βάθος. Ειδικά όταν το νερό είναι χρωματισμένο, μειώνεται ακόμα πιό έντονα, γι' αυτό και σε ενυδρεία με χρωματισμένο νερό δεν μπαίνουν φυτά με απαιτήσεις σε φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ανμαλακώνεις το νερό με τύρφη είναι προτιμότερο να κάνεις αυτή την διαδικασία σε κάποιο δοχείο προετοιμασίας νερού και με την βοήθεια μετρήσεων για να ξέρεις πόσο μαλακώνει το νερό και επιπλέον να μην υπάρχει συνεχής μεταβολή των παραμέτρων του νερού είδικά κατά τις αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω με τον stav, είναι απόλυτα φυσικό να μειώνεται η ένταση του φωτισμού όσο προσωράει το βάθος. Ειδικά όταν το νερό είναι χρωματισμένο, μειώνεται ακόμα πιό έντονα, γι' αυτό και σε ενυδρεία με χρωματισμένο νερό δεν μπαίνουν φυτά με απαιτήσεις σε φωτισμό.

Συμφωνω,ειναι κατι που δεν το ειχα σκεφτει.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον φιλο viciouscircle αλλα εχω παρατηρησει οτι αν δεν σκουρυνει το νερο πολυ και δεν μειωθει η ενταση του φωτος δηλ δεν ειναι μεγαλη (η ποσοτητα της τυρφης) με την προσθηκη τυρφης ειδα καλυτερη αναπτυξη των φυτων μιας και η τυρφη εχει και πολλα συστατικα που βοηθουν τα φυτα.Ολα αυτα απο δικη μου προσωπικη εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας απλα επειδη ειμαι αρχαριος κ λιγο σχολαστικος οταν εχω να κανω με ζωντανους οργανισμους το παρατηρισα απο το λευκο χαλικι μου οτι σκουρινε λιγο το πχ μου θελω να ειναι στο 7 την τυρφη πρεπει να την εχω μονιμα μεσα ?

κ κατι ακομα καθε ποσο καιρο πρεπει να την αλλαζω κ αν χρειαζεται να κραταω λιγο απο την παλια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...