Jump to content

Λίμνη στο Μπαλκόνι


Recommended Posts

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα φίλε μου….

Πολύ ωραία η κατασκευή σου……. Και σίγουρα; Πολύ απολαυστική!!!!

Είπες ότι την τρέχεις είδη ένα χρόνο και θέλω να κλέψω λίγη από την εμπειρία σου…

Τι διάμετρο έχει η κατασκευή σου και τι ύψος??

Από τι υλικό είναι η λεκάνη σου?

Είχες κανένα πρόβλημα με την θερμο αγωγιμότητα του υλικού? (στον βυθό η θερμοκρασία είναι υψηλότερη το χειμώνα αλλά ανησυχώ για την μεταφορα θερμοκρασίας μέσω τον τοιχωμάτων.)

Χρειάστηκε ποτέ να ανοίξεις κάποια τρύπα στο δοχείο για τον εξοπλισμό?

Η να συμπληρώσεις (κολλήσεις ) ένα νέο κομμάτι ( ίσος μια εσωτερική γλαστρα σε κάποιο τοίχωμα) ????

Ο λόγος για όλες αυτές τις ερωτήσεις είναι το δικό μου project με τίτλο preformed lakes …. (ρίξε μια μάτια αν έχεις χρόνο) …

Και πάλι μπράβο για την λίμνη σου …. Εκτός από όμορφη είναι και πηγή έμπνευσης για όσους δουλεύουμε σε κάτι αντίστοιχο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την καθυστερυμενη απαντηση αλλα μολις πριν λιγο γυρισα στην Αθήνα.

Η λιμνη εχει διαμετρο 1,07 μ. και υψος 62 εκατ.

Δεν ξερω τι υλικο ειναι παντως εχει σημα καταλληλοτητας για τροφιμα.

Οσον αφορα στην θερμοκρασια, περσι με το χιονι η θερμοκρασια στην επιφανεια επεσε στους 5 βαθμους περιπου ενω φετος δε επεσε κατω απο τους 8.

Τα χρυσοψαρα παρεμειναν δραστηρια ολο το χειμωνα.

Τρυπα ανοιξα μονο μια ψηλα για να μπει η υπερχειληση.

Για κολληματα, εκανα μονο στη γλαστρα/φιλτρο αλλα δε μεινανε και πολυ σταθερα. Ξεκολαγε η σιλικονη σχεδον αμεσως, ενω η θερμοκολλα κραταει λιγο καλυτερα.

Το ειδα το θεμα/ερωτηση σου και δεν ειμαι σιγουρος για την απαντηση.

Προσωπικα παντως δεν θα το εκανα.

Και δεν ξερω πια ετοιμη λιμνη βρηκες, αλλα οσες ειχα βρει εγω, ειχαν μικρο βαθος και συνεπως ηταν ακαταλληλες για ψαρια.

Οτι αλλο θελεις, ρωτα...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την καθυστερυμενη απαντηση αλλα μολις πριν λιγο γυρισα στην Αθήνα.

Η λιμνη εχει διαμετρο 1,07 μ. και υψος 62 εκατ.

Δεν ξερω τι υλικο ειναι παντως εχει σημα καταλληλοτητας για τροφιμα.

Οσον αφορα στην θερμοκρασια, περσι με το χιονι η θερμοκρασια στην επιφανεια επεσε στους 5 βαθμους περιπου ενω φετος δε επεσε κατω απο τους 8.

Τα χρυσοψαρα παρεμειναν δραστηρια ολο το χειμωνα.

Τρυπα ανοιξα μονο μια ψηλα για να μπει η υπερχειληση.

Για κολληματα, εκανα μονο στη γλαστρα/φιλτρο αλλα δε μεινανε και πολυ σταθερα. Ξεκολαγε η σιλικονη σχεδον αμεσως, ενω η θερμοκολλα κραταει λιγο καλυτερα.

Το ειδα το θεμα/ερωτηση σου και δεν ειμαι σιγουρος για την απαντηση.

Προσωπικα παντως δεν θα το εκανα.

Και δεν ξερω πια ετοιμη λιμνη βρηκες, αλλα οσες ειχα βρει εγω, ειχαν μικρο βαθος και συνεπως ηταν ακαταλληλες για ψαρια.

Οτι αλλο θελεις, ρωτα...

Ευχαριστώ πολύ φίλε!!!! Με βοήθησες παρά πολύ!!!!!! Μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου.. θα συνεχίσω την έρευνα για μια κατάλληλη λεκάνη….

Ξανά ευχαριστώ….

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

φοβερη ιδεα για να ομορφυνεις ενα μπαλκονι!

χιλια μπραβο,ολα τα ευρα ειναι!!!απλωνεις τα ποδια πανω,και πινεις φραπεδια! :P

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

:lmao::lmao:;)

πραγματι ενα στολιδι η λιμνη! :hysterical: βαλε κι αλλες φοτος στην τωρινη της εξελιξη!!! :hysterical::P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ζηλευω :bowdown:

θελω και εγω μια τετοιαααα :bowdown:

Απιστευτη δουλεια φιλε μου μπραβο σου

Να σου ζησουνε

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση προς τους κατόχους λίμνης / γλαστρολίμνης και όποιον άλλο γνωρίζει. Στο βυθό είναι προτιμότερο να βάλουμε χαλίκι (με ή χωρίς φυτόχωμα για υπόστρωμα) για να φυτέψουμε τα υδρόφιλα και υδρόβια φυτά ή να τον αφήσουμε γυμνό και τα φυτά να τοποθετηθούν με τα γλαστράκια τους όπως στις μεγαλύτερες λίμνες; Στις λίμνες που έχω δει σε παρουσιάσεις, υπάρχουν φυτά επιπλέοντα και φυτά φυτεμένα μέσα σε γλάστρες που τοποθετούνται περιμετρικά. Στο βυθό επικάθονται με τον καιρό ιζήματα (λάσπη) που συμβάλλει πολύ και στη βιολογική φίλτρανση. Αυτή η επιλογή (γυμνός βυθός) γίνεται για κάποιο ειδικό λόγο ή απλώς επειδή θα είχε μεγάλο κόστος η τοποθέτηση χαλικιού στο βυθό μιας μεγάλης λίμνης;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει ποταμισια αμμο και εχω φυτεψει τις βαλισνεριες και τα υπολοιπα φυτα τα εχω σε γλαστρακια.

Το θεωρω πιο ομορφο για τοσο μικρες "λιμνες".

Link to comment
Share on other sites

γιωργο φιλε μου βαλε καμια φωτο προσφατη να δουμε την εξελιξη της λιμνης και των ψαριων σου.

ειναι τρελα το λιμνακι σου.

Αχ και να ειχα μεγαλο μπαλκονι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

...εχω παθει πλακα και εγω με την συγκεκριμενη λιμνη ..ποιο πολυ μου αραισε και το ενυδρειο για μονομαχους! :thumbup::bowdown: ...ο φιλος μας '''γενα'' πολυ προτοτυπες ιδεες! :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σας ευχαριστώ ολους για τα καλα σας λογια.

Εχεις δικιο για το υπερυψωμενη αλλα δεν υπαρχει λυση...

Το φιλτρο δουλευει με υπερχειλιση και μια αντλια eheim compact 2000 lt. Υλικο φιλτρου = πλαστικα καπακια σαμπανιας.

Η μεγιστη θερμοκρασια το καλοκαιρι, τις ημερες του καυσωνα εφτασε τους 28 C οπότε ολα καλα.

Εξατμιση μεγάλη. Καμια δεκαρια λιτρα την ημερα.

Εχετε δικιο. Μολις βρω κατι καταλληλο θα γίνει. Απλά αυτή η χρονια θεωρειται δοκιμαστική για να δω πως θα παει το όλο project. Μετα τον χειμωνα, αν ολα πανε καλα θα προχωρησω στις αισθητικές παρεμβασεις.

Η κατασκευή νομίζω οτι ειναι ξακαθαρη απο τις φωτό. Οτι θελετε ρωτάται.

Μεσα εχει αμμο και πετρες μαζεμενες απο ποτάμι.

Φυτά: Ενα νουφαρο (ευχαριστώ Σταμάτη), egeria densa, κερατοφυλλο, pistia και παπυρος.

Στο βυθο εχω φυτεψει και βαλισνεριες, κρυπτοκορυνες και λιμνοφυλα, αλλα λογω πολυ λιγου φωτισμου (στο βυθο) δεν προχωρανε.

Ψαρια: 5 χρυσοψαρα comet.

Αναπλήρωση νερου απο Α/Ο χειροκινητα με κουβα... Το καλοκαιρι, αν δεν γινει καμια διακοπη ρευματος κραταει περιπου μια εβδομαδα χωρις συμπλήρωμα... Αυτό προυποθετει οτι το sump/φιλτρο θα ειναι γεματο μεχρι επάνω, γι αυτο λεω χωρις διακοπη ρευματος, γιατι σε αυτη την περιπτωση θα χυθει αρκετο νερό...

Τρελή έμπνευση και πετυχημένη εκπλήρωση!!!(Πολλές ιδέες μένουν στην θεωρία!) Τα θερμά μου συγχαρητήρια και για τα δύο προαναφερθέντα. Έχω 2 ερωτήσεις που ακολουθούν:

1. Πόσες σαμπάνιες ήπιες?????? :blink:

2. Τα ψαράκια σου δεν ειναι σε κίνδυνο με την στάθμη οριακά στο χείλος της κατασκευής?

Υ.Γ Μπράβο και πάλι μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Τρελή έμπνευση και πετυχημένη εκπλήρωση!!!(Πολλές ιδέες μένουν στην θεωρία!) Τα θερμά μου συγχαρητήρια και για τα δύο προαναφερθέντα. Έχω 2 ερωτήσεις που ακολουθούν:

1. Πόσες σαμπάνιες ήπιες?????? :D

2. Τα ψαράκια σου δεν ειναι σε κίνδυνο με την στάθμη οριακά στο χείλος της κατασκευής?

Υ.Γ Μπράβο και πάλι μπράβο

1. Καμμια 600αρια αν θυμαμαι καλα :thumbup:

2. Ναι, υπαρχει κινδυνος. Αυτα ομως που αυτοκτονησαν, ΟΛΑ πηδηξαν εξω την πρωτη-δευτερη μερα που τα εβαλα στη λίμνη. Νομιζω οτι ειναι θεμα ψαριου. Αυτα που ειναι τωρα, ειναι μεσα περιπου 2 χρονια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή δουλειά και πολύ καλύ ιδέα , αλλά μας έβαλες φωτιές τώρα :thumbup::thumbup:

και βλέπω να φτιάχνω λιμνούλα στην ταράτσα που την έχω ανεκμετάλευτη :D:blink::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτησω? θα μπορουσε να γινει φυλτρανση με ενα εξωτερικο φιλτρο? ..θα ηταν αποτελεσματικο?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω? θα μπορουσε να γινει φυλτρανση με ενα εξωτερικο φιλτρο? ..θα ηταν αποτελεσματικο?

επισης θα ηθελα να ξερω μπορω να μπει καπακι σαμπανια αντι για μακρονι? ...για ποιον λογο δεν μπηκε μακαρονι?

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο θα δουλευε μια χαρα. Εξαλλου ενα ενυδρειο 400 λιτρων ειναι στην πραγματικοτητα.

Το μακαρονι φυσικα και μπορουσε να μπει αλλα κοστιζει πολυ περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωωωω ρε φιλε ...σε τι δουλειες μας βαζεις ...μπραβο ρε φιλε επαθα πλακα ...τρελη εμπνευση ...

Εχω μπαλκονι και πριζα σε σημειο πολυ καλο να φτιαξω το κατι τις μου ...

Αρχικα ειχα στο μυαλο να βαλω κατι ωραια συντρηβανακια που παιζουν και να το γεμισα με κυσσους νουφαρα κτλ.... αλλα τωρα με βαζεις σε(ωραιους) μπελαδες ...μπραβο ρε φιλε πολυ καλη εμπνευση ...

προσφατη φωτο εχεις? μιας και οπως εγραφες ηταν στο αρχικο σταδειο οι φωτογραφειες ..(εκτος φυσικα αν δεν αλλαξε τιποτα σε αυτο το διαστημα οπωτε δεν εχει λογο να μπει καινουργια φωτογραφια)

οπως και να εχει συνχαριτηρια φιλε μου

ps παω να κανω ban τον εαυτο μου να μην με χωρισει η γυναικα μου :D

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωωωω ρε φιλε ...σε τι δουλειες μας βαζεις ...μπραβο ρε φιλε επαθα πλακα ...τρελη εμπνευση ...

Εχω μπαλκονι και πριζα σε σημειο πολυ καλο να φτιαξω το κατι τις μου ...

Αρχικα ειχα στο μυαλο να βαλω κατι ωραια συντρηβανακια που παιζουν και να το γεμισα με κυσσους νουφαρα κτλ.... αλλα τωρα με βαζεις σε(ωραιους) μπελαδες ...μπραβο ρε φιλε πολυ καλη εμπνευση ...

προσφατη φωτο εχεις? μιας και οπως εγραφες ηταν στο αρχικο σταδειο οι φωτογραφειες ..(εκτος φυσικα αν δεν αλλαξε τιποτα σε αυτο το διαστημα οπωτε δεν εχει λογο να μπει καινουργια φωτογραφια)

οπως και να εχει συνχαριτηρια φιλε μου

ps παω να κανω ban τον εαυτο μου να μην με χωρισει η γυναικα μου ;)

Πολυ ωραια ιδεα δεν ειναι? :angry2: ...ουσιαστικα και ριχνεις πολυ το κοστος αλλα και βαζεις και στο μπαλκονι κατι ενδιαφερον αφου συνδιαζει ψαρακια και υδροβια φυτα τα οποια συντηρουνται ανεταααα

εγω προσθετω και αυτη την σελιδα ..δεν εχω παραγκειλει αλλα πιστευω να τα φερνειο σε καλη κατασταση ολα τα φυτακια εδωωωω

το θεμα ειναι που μπορουμε να προμιθευτουμε ευκολα αυτη την δεξαμενη? :D

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλο μερος για <<ψαξιμο>> ειναι παντως και το leroi marlen (πραγματικα δεν ξερω πως γραφεται !!! )

εκει ειχε μια πλαστικη λιμνη (τεραστια για την δουλεια που το θελω εγω ...αλλα μπορει να κανει σε καποιον φιλο) με 120 ευρο και εβαζες μεσα της (ετοιμο σετ αλλα δεν ξερω αν ειναι μεσα στα 120 ευρο ) και ενα σιντριβανακι μουρλια ..

Για λογους ευκολιας ειχανε βαλει πλαστικα φυτα μιας και οι ανθρωποι λογικα θα το ξεστυσουν συντομα ..

ΔΕΝ ξερω απο βαθος ομως τι παιζει ..υπαρχει δηλαδη καποια αναλογια υψους της λεκανης που ΠΡΕΠΕΙ να εχει

για να βαλεις μεσα ζωντανο ψαρι ?

παντως αρχιζει στο μυαλο μου να μπαινει η ιδεα (οκ κλοπη ειναι) μιας <<λεκανης>> με ενα ετοιμο συντριβανακι μεσα (ξερεις κατι ωραια που το νερο πευτει πανω στα βραχακια τους κτλ) το οποιο θα περνει νερο απο την ζαρντινερα-φιλτρο του φιλου (ΑΠΙΘΑΝΗ ιδεα το ατομο λεμε) :D

τα φυτακια που λες φιλε krisos ..τα σπανε ...λογικη τιμη αλλα οπως λες και εσυ ...σε τι κατασταση ερχονται ?

ουψ edit τωρα προσεξα οτι μενεις ευβοια ...

μαλλον η απαντηση στην ερωτηση που μπορουμε να προμιθευτουμε ευκολα αυτη την δεξαμενη? ειναι

στα ποιο απιθανα σημεια !!!

Έγινε επεξεργασία - enigma
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...