Jump to content

Xρονομετρο φωστισμου


Recommended Posts

Η ερωτηση μου ειναι αυτη..

Ρε παιδια μονο τα Cayman των 60 και ανω λιτρων εχουν χρονοδιακοπτη??

Καμια αλλη εταιρια? ψαχνω να βρω ενα ενυδρειο μεχρι 60 λιτρα με χρονοδιακοπτη για τις λαμπες και μονο το Cayman prof εχω βρει..

Link to comment
Share on other sites

Οι απλοι χρονοδιακοπτες δεν σου κανουν?

Ενοω οτι και οι απλοι που βρισκεις στα ηλεκτρολογικα μαγαζια

ειναι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. και να γεμισω μετα απο ενα καλωδιο για το καθε εξαρτημα του ενυδρειου..? τεσπα, θα το κοιταξω αυτο που λες.Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. και να γεμισω μετα απο ενα καλωδιο για το καθε εξαρτημα του ενυδρειου..? τεσπα, θα το κοιταξω αυτο που λες.Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Τι εννοεις;Απλα θα βαλεις το χρονοδιακοπτη στην πριζα,και το φις του φωτιστικου στο χρονοδιακοπτη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. και να γεμισω μετα απο ενα καλωδιο για το καθε εξαρτημα του ενυδρειου..? τεσπα, θα το κοιταξω αυτο που λες.Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Το δικο σου ενυδρειο, ποσα ακομα εξαρτηματα εχει που χρειαζονται χρονοδιακοπτη (εκτος απο τα φωτα);;; :chair:

Link to comment
Share on other sites

Ο Alexandros164 λέει για τα καλώδια γιατί τα cayman συνήθως έχουν μία πρίζα για όλα (θερμοστάτη, φίλτρο, φωτισμό) και διακόπτη που εμπλέκει τον χρονοδιακόπτη σε κατάσταση λειτουργίας ή όχι.

Το δύσκολο όμως φίλε Alexandros164 είναι όταν ο χρονοδιακόπτης του cayman (μηχανικός) για κάποιο λόγω χαλάσει (το έχω πάθει) οπότε το καπάκι θέλει ολόκληρη επέμβαση για να βρεις τα παρελκόμενα του φωτισμού και να τα οδηγήσεις σε δική τους πρίζα - χρονοδιακόπτη (τα καλά και τα κακά του compact).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω 3 Cayman και είμαι super ευχαριστημένος!!!

Το να υπάρχει μόνο ένα καλώδιο είναι πολύ πρακτικό και φυσικά λόγο του πίνακα ελέγχου που έχουν τα Cayman μπορείς να κάνεις και άλλους παπάδες.

Όσο για την προσβασιμότητα, δεν θα έλεγα πως είναι κάτι δύσκολο. Καμιά 10αριά βίδες όλες κι όλες και τα έχεις όλα μπροστά σου!!!

Cayman :chair: αλλά κοστίζουν :chair:

Link to comment
Share on other sites

Χε χε σωστός, το θέμα είναι το κατά πόσο θέλει-γνωρίζει-έχει διάθεση κάποιος να μετατρέψει το all-in-one καπάκι του cayman με diy μεθοδους. Συνήθως παίρνεις κάτι τέτοιο για να μην έχεις πολλές επεμβάσεις - μια πρίζα και όλα ΟΚ (άλλο που τελικά το καταλήγουμε "κουμπότρυπες").

Θα μου επιτρέψεις όμως να πω ότι θεωρώ πολλές τις 10 βίδες για να αλλάξω τον χρονοδιακόπτη (μπορεί όσο γερνάω να βαριέμαι, δεν ξέρω :chair: )

Link to comment
Share on other sites

Χε χε σωστός, το θέμα είναι το κατά πόσο θέλει-γνωρίζει-έχει διάθεση κάποιος να μετατρέψει το all-in-one καπάκι του cayman με diy μεθοδους. Συνήθως παίρνεις κάτι τέτοιο για να μην έχεις πολλές επεμβάσεις - μια πρίζα και όλα ΟΚ (άλλο που τελικά το καταλήγουμε "κουμπότρυπες").

Θα μου επιτρέψεις όμως να πω ότι θεωρώ πολλές τις 10 βίδες για να αλλάξω τον χρονοδιακόπτη (μπορεί όσο γερνάω να βαριέμαι, δεν ξέρω :chair: )

Για να ανοίξεις τον χρονοδιακόπτη είναι μόλις 2 βίδες από το πάνω μέρος. Για να ανοίξεις όλο το καπάκι και να δεις τα "σπλάχνα" του είναι οι υπόλοιπες και είναι από κάτω! Επίσης αν βαριόσουν δεν νομίζω να ασχολούσουν με το χόμπι, ε? :chair:

Link to comment
Share on other sites

Mα δεν εννοώ μόνο εμένα ή εσένα βρε Νίκο, γενικά μιλάω (εξάλλου και το δικό μου καπάκι είναι όλο τρύπιο) υπάρχουν πολλοί που απλά θέλουν να βλέπουν το ενυδρείο να δουλεύει και για Χ λόγους δεν επεμβαίνουν στο ενυδρείο ακόμη και για 2 βίδες. Όλοι αυτοί προτιμούν κάτι "με μια πρίζα" ώστε να μη πολυασχολούνται, αλλά όπως επισημαίνω πιο πάνω σε περίπτωση βλάβης η όλη ευκολία αντιστρέφεται και τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα (έστω για ξεβίδωμα-βίδωμα 2 βιδών) από την φάση "φις φωτιστικού-εξωτερικός χρονοδιακόπτης-πρίζα".

Για να μην το ζαλίζω το θέμα, θα ξαναέπαιρνα άλλα 100 cayman και θα πρότεινα σε κάποιον να αγοράσει ένα cayman για πολλούς λόγους, αλλά σίγουρα όχι για την "υποτιθέμενη" ευκολία που δίνουν με τον ενσωματωμένο χρονοδιακόπτη.

Επίσης αν βαριόσουν δεν νομίζω να ασχολούσουν με το χόμπι, ε? smile.gif

Δίκιο έχεις, δεν βαριέμαι, μάλλον γεράματα είναι... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, δεν βαριέμαι, μάλλον γεράματα είναι... :chair:

Εγώ δεν είπα τίποτα :wootwoot:

:chair:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΚΟΥΦΙΟ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΑΜΑ.

EBAΛΑ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ Τ5 , ΜΟΟΝLIGHT ΚΑΙ ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΑΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΠΑΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ.ΚΑΙ ΟΛΑ ΣΥΜΜΑΖΕΜΜΕΝΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

ε ρε απαντησεις που πεσανε :chair:

Ευχαριστω παιδια, θα το σκεφτω για το τι θα αποφασισω.

Υ.Γ. Φιλε chrisx εχω περασει και εγω τετοιτα βλαβη και ξεβιδωνα μετα το καπακι.Τελικα πηγα και πηρα καινουριο μετασχηματιστη.Δηλαδη αλλαξα ολοκληρη την πλακετα.

παντως εχω μια ιδιαιτερη συμπαθεια στα Cayman (οχι δεν μου αρεσουν οι πορσε, τις συχαινομαι! :chair:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...