Jump to content

Νεα στα ραμιρεζάκια


zouzouni

Recommended Posts

Καλημέρα σας ,

είμαι κάτοχος ενός m&a 120lt στο οποίο έχω πολλά φυτά , 2 λάμπες 18βατ (1 sera sun light και 1 απλή) , diy co2 .Το ενυδρείο τρέχει 2 χρόνια περίπου.

Το ενυδρείο κατοικείται από japonica και 2 τετρα.

Μέσα έβαλα 2 κομμάτια από σωλήνα πλαστικο φ25 για κριψώνες.

Κατέβασα το ph στο 6,5 με 6,8 περίπου (νερό βρύσης ph=7) και η θερμοκρασία στους 27 περίπου , αμωνία-νιτρικά 0

Εχθές πήγα και αγόρασα 2 ramirezi. Μετά από μεγαλύτερη απο το συνηθησμένο προσαρμογή τα αφησα στ ενυδρείο ελεύθερα.Ως τώρα όλα καλά αλλά δεν χρησιμοποιούν τους σωλήνες , αλλά κάθονται ακίνητα ανάμεσα στα φυτά .Το απόγευμα τα τάισα με tetra prima και εφαγαν αρκετα.

Πως θα ξεχωρίσω αν είναι και τα 2 αρσενικα?

Το 2 ραχιαίο είναι μάυρο και στα 2 και ελάχιστα πιο μεγάλο , ΑΛΛΑ δεν είδα καθόλου καυγάδες .Μπορεί να είναι και τα 2 αρσενικά και να μην πέφτει ξύλο?Κάθε τόσο κολυμπάνε και μάζί..

Είναι όμορφα αλλά είναι μικρά ρε παιδιά !!!

Πότε θα μεγαλώσουν?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν μαλώνουν ακόμα δεν πάει να πει ότι είναι ζευγάρι όταν προσαρμοστούν στο νέο τους περιβάλλον τότε θα δείξουν τον χαρακτήρα τους.

Ένας άλλος τρόπος να ξεχωρίσεις το φύλο τους είναι το ροζ χρώμα που έχουν τα θηλυκά στην κοιλιά τους

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μεγαλώσουν λίγο πρώτα?

Η το έχουν από την αρχή το ροζ?

Link to comment
Share on other sites

απο περιπου πεντε μηνων(γυρω στα 3 εκατοστα) που ειναι ωριμα σεξουαλικα μπορει να ροζισουν και αν οι συνθηκες στο ενυδρειο ειναι καλες.το οτι μαλακωσες το νερο βοηθαει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι και τα 2 αρσενικά πότε να περιμένω το πρώτο ξύλο?

Εχθές το απόγευμα μπήκαν..

Γιατί δεν χρησιμοποιούν τους σωλήνες?

Έγινε επεξεργασία - zouzouni
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι και τα 2 αρσενικά πότε να περιμένω το πρώτο ξύλο?

Εχθές το απόγευμα μπήκαν..

Γιατί δεν χρησιμοποιούν τους σωλήνες?

Γιατι δεν χωνονται σε σωληνες, ουτε γεννανε μεσα σε σπηλιες. Νερο βρυσης στην Αττικη (ετσι γραφει το προφιλ σου) με 7 ΡΗ, μου φαινεται περιεργο, με τι το μετρησες;;; Νομιζω οτι βιαζεσαι να δεις γεννες ακομα δεν τα εβαλες και δεν ξερεις και το φυλλο τους. Βαλε καμμια φωτογραφια μηπως σε βοηθησουμε. Στα 120 λιτρα μπορει να μη δεις ξυλο ακομα και αν ειναι αρσενικα, αν ειναι καταλληλα "στολισμενο". Η διακριση του φυλου ειναι σχετικα ευκολη, ειδικα στα "κανονικα" (υπαρχουν και τα "μακρυφτερα"). Το νερο πως το κατεβασες στο 6,5;;; Μονο δυο τετρα μαλλον "κακοπερνανε", ποιο ειδος ειναι;;; :) :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από εμένα, ναι τις σωλήνες βγάλτες τα Ramirezi δεν γεννάνε σε σπηλιές και κρυψώνες όπως άλλες νανοκυχλίδες Apistogramma, Krinbesis,αλλά τα αφήνουν σε κάποια πέτρα σε έναν κορμό κάτι τέτοιο τώρα σχετικά με το φύλο θα ήταν ποιο εύκολο να τα ξεχωρίσεις πριν τα πάρεις αν παρατηρήσεις στο ενυδρείο που τα είχαν στο Pet Shop που τα πείρες στα αρσενικά το δεύτερο ραχιαίο πτερύγιο είναι ποίο μακρύ ενώ στα θηλυκά είναι σχεδόν το ίδιο και επειδή είναι πολλά αρσενικά σε μικρό ενυδρείο και κοκορεύονται συνέχεια έχουν τα πτερύγια τους συνέχεια επάνω και έτσι τα ξεχωρίζεις ευκολότερα.

Δές εδώ φωτογραφίες:

post-5943-1226386684_thumb.jpg

Αρσενικό αριστερά - Θηλυκό δεξιά

post-5943-1226386744_thumb.jpg

Spawing

Link to comment
Share on other sites

Tελικά έχω 2 αρσενικά και 2 θυληκά!

Το περίεργο είναι πως κολυμπανε όλα παρέα.

Τέσπα , μου πρότειναν να βάλω και ένα ζευγαράκι μικρά κριμπένσις μιας και το ενυδρείο είναι ΠΟΛΥ πυκνοφυτεμένο και υπάρχει χώρος.

Τι να κάνω?

Τώρα μοιάζει άδειο και τα τετρα δεν μου αρέσουν ούτε και οι ροδοστομοι.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πιθανο ειναι να παιξουν μπουνιες τα κριμπενσις με τα ραμιρεζι.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο ακριβώς?

Και τα 2 δεν μπαινουν σε κοινωνικό?

Link to comment
Share on other sites

Σε κοινωνικο ενυδρειο μπαινουν και τα δυο αλλα δυσκολα να συνυπαρξουν.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά έχω 2 αρσενικά και 2 θυληκά!

Το περίεργο είναι πως κολυμπανε όλα παρέα.

Τέσπα , μου πρότειναν να βάλω και ένα ζευγαράκι μικρά κριμπένσις μιας και το ενυδρείο είναι ΠΟΛΥ πυκνοφυτεμένο και υπάρχει χώρος.

Τι να κάνω?

Τώρα μοιάζει άδειο και τα τετρα δεν μου αρέσουν ούτε και οι ροδοστομοι.

Αυτος που στο προτεινε ηταν καταστημα ή "φιλος" ?

Αν ηταν καταστημα το καταλαβαινω, να πουλησει ηθελε, αν ηταν "φιλος" θα ζηλεψε τα rams σου μαλλον, και θελει να μη μεινει λεπι :)

Αν αρχισουν αναπαραγωγη ολα θα γινει σκοτωμος.

Κοιταξε για dither fish αφου τα ram ειναι ντροπαλα και καποιος πρεπει να τους κανει να αισθανονται ασφαλεια για να βγαινουν να τα βλεπεις.

Καποια pencilfish ή hatchetfish (Carnegiella strigata) επισης ταιριαζουν καποια tetras, corydoras, Loricarids.

Επελεξε ομως απο αυτα, ψαρια καταλληλα για blackwater και πιο ψηλες θερμοκρασιες που αρεσουν στα ram.

πχ απο τα tetras δεν κανουν τα neon γιατι θελουν πιο δροσερο νερο κλπ.

Για ποιο λόγο ακριβώς?

Και τα 2 δεν μπαινουν σε κοινωνικό?

Υπο προυποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πιθανό είναι να παίξουν μπουνιές τα κριμπενσις με τα ραμιρεζι.

Και μάλλον θα κερδίσουν τα Kribensis :):):thumbup:

Πάντως αν θες το καλό των Rαmirezi σου άσε 1 αρσενικό και 2 - 3 θηλυκά

Link to comment
Share on other sites

Και μάλλον θα κερδίσουν τα Kribensis :):thumbup::thumbup:

Πάντως αν θες το καλό των Rαmirezi σου άσε 1 αρσενικό και 2 - 3 θηλυκά

Σε 120 λιτρα το θεωρω λαθος.- :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο ενυδρείο μου 200λτ( η μάλλον είχα) 2 ramirezi και ένα ζευγάρι kribensis, και στην αρχή ήταν σχετικά ήρεμα, από την μία πλευρά το ένα είδος από την άλλη το άλλο, με το γέννησαν όμως τα kribensis άρχισε ο πόλεμος, αποτέλεσμα το ένα ramirezi το κατασπάραξαν και το άλλο δεν το βλέπω και πολύ καλά και θα το βγάλω.

Γνώμη μου σε κοινωνικό ενυδρείο όχι 2 διαφορετικά είδη κιχλίδας ειδικά αν το ένα είδος είναι ιδιαίτερα επιθετικό, όπως και να χει όμως με το που θα δημιουργηθεί ζευγάρι και αρχίσουν γέννες θα ερχίσουν και τα προβλήματα. Καλύτερα να κρατήσεις 1 αρσενικό ramirezi μαζί με 2-3 θηλυκά και μην βάλεις gribensis γιατί αν γενήσουν τα gribensis τα ramirezi έχουν χαμένη την μάχη από χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εβαλα ραμιρεζι με Kribensis εγινε ο χαμος με νικητη το Kribensis

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...