Jump to content

Ξεκινημα και βλεπουμε!


trustno1

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα.

Ενυδρειο juwel vision 450 - filtro Eheim 2028+το μαμισιο,σκεπτικο να μπουν 5 με 6 δισκοι.

Προσ το παρον το ενυδρειο τρεχει 6μερες απο 31-10 και ειμαι στη διαδικασια στρωσιματος με sera nitrivec και ενα δανικο pacu.Μετρησεις δεν υπαρχουν ειναι νωρις ακομα υποτιθεται μετα την δεκατη μερα που θα σταματησω το nitrivec.Ενοειται οταν παει να στρωσει το pacu θα επιστρεψει εκει που ηταν και θα μπουν οι προπομποι των δισκων καρδιναλιοι κλπ. στελνω μερικεs foto καθε γνωμη ευπροσδεκτη. Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι φαν των δισκων αν

θες να ειναι τα ψαρια ευτηχησμενα πρεπει

να φυγουν ολα τα διακοσμητικα

και να μπουν ζωντανα φυτα και ξυλα... :)

Φιλικα παντα :)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον παραπανω φιλο,αλλα βρε φιλε μου το πακου γιατι να το τυραννας τωρα στο στρωσιμο..?

γιατι δεν το δινεις πισω να συνεχισεις το στρωσιμο με τα υγρα βακτηρια..?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσ'ορισες φίλε στην παρέα μας!Κατά την ταπεινή μου γνώμη κάνε τον διάκοσμό σου λίγο δισκότοπο για να χαίρονται και οι κάτοικοί του !Καλή συνέχεια!Φιλικά HAWAI! :)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΑΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟΠΟΛΥ ΜΕΘΑΥΡΙΟΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΛΕΤΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΚΟΣΜΟ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΣΩ ΤΗ ΚΟΡΟΥΛΑΜΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΒΑΛΕ ΤΟΧΕΡΑΚΙΤΗΣ ΘΑ ΔΩ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΜΙΑ ΡΙΖΑ ΑΚΟΜΗ ΘΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΣ ΤΟΠΕΡΑΣΩ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι αν αποφασισεις να βάλεις δισκους θα χρειαστουν πολλά ξυλα για να κρυβονται και να αισθανονται ανετα! Ψαξτο λιγο πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά ζωντανων...και βγάλε το πειραματόζωο :)

Παντως απο λίτρα είσαι σουπερ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα ωραίο το ενυδρείο σου απο θέμα λίτρων αλλά... πρέπει να αλλάξεις αρκετά πραγματάκια εγώ ένα φάρο είχα και μόνο στην πειρά δεν με έρειξαν :):):thumbup::thumbup: (πλάκα κάνω) αλλά καλό είναι να ακούσεις τις συμβουλές των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

:thumbdown:

:thumbup: ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ :thumbdown:

Άλλος 'ενας Δισκοπαθείς :thumbup:

Καλωσήρθες στα Χαμηλά Ph Φίλε μου.

Με την σειρά μου συνυστώ πολλά - πολλά ξύλα

(και μην φοβάσε σε λίγο καιρό οι μάγκες σου θα κόβουν βάλτες στο τζάμι και θα του χαίρεσαι αν σε φοβήζει το οτι θα κρύβονται συνέχεια)

Απο ψαράκια θα πρότεινα κανα κοπαδάκι απο 8-9 δίσκους και μερικα κοπαδόψαρα οπως Cardinalls

Το ενυδρείο Είναι S U P E R και αξίζει να το χαρείς Γεμάτο με Ψαρακια σε έναν όμορφο βιότοπο

:):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ok αυτες τις μερες παω για ξυλα.Το σωστο σωστο δεν μπορω να πω τιποτα.Και πηρα πριν μια εβδομαδα 1 τονο ξυλα για το τζακι δεν περναγα πρωτα απο ενα ενυδριαδικο και να δω τι θα μεινη μετα για το τζακι! :):)

Link to comment
Share on other sites

Κι'απο μενα μια απο τα ιδια που γραφτηκαν πιο πανω. Καλη αρχη.- :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα φυγαν ολα τα διακοσμητικα μπηκαν ξυλα και 3-4φυτα,και ειμαι στη φαση του στησιματος για να ειναι και πρακτικα αλλα και καπως στο ματι ομορφα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα φυγαν ολα τα διακοσμητικα μπηκαν ξυλα και 3-4φυτα,και ειμαι στη φαση του στησιματος για να ειναι και πρακτικα αλλα και καπως στο ματι ομορφα.

Ωραίος λίγα φυτά ακόμη στο πίσω μέρος καλά θα ήταν βέβαια αυτό είναι δική σου επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως πολυ καλυτερο αποτελεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο, μπράβο! Το ενυδρείο σου είναι αρκετά ψηλό και μερικές vallisneria θα πήγαιναν γάντι! Δεν ξέρω αν κάνουν για δισκοενυδρείο όμως..

Link to comment
Share on other sites

ok. Ευχαριστω παιδια για την ανταποκριση,θα βαλω οντως μερικα ακομα φυτα πισω γιατι μου φαινεται καπως,συνεχιζω με το στρωσιμο και θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο, μπράβο! Το ενυδρείο σου είναι αρκετά ψηλό και μερικές vallisneria θα πήγαιναν γάντι! Δεν ξέρω αν κάνουν για δισκοενυδρείο όμως..

Εμένα πάντως μου χάλασε και έχψ μόνο 28 βαθμούς θερμοκρασία δεν ξέρω αν φταίει αυτό αλλα όλα τα άλλα φυτά πάνε καλά μόνο η "vallisneria" μου χάλασε.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλε μας, το ενυδρείο σου ολοένα και παίρνει δισκο-μορφή!!! :thumbup:

Μερικά φυτά επιφανείας και προσθήκη τύρφης θα βελτιώσει ακόμα περισσότερο τη δεξαμενή για την υποδοχή των υπέροχων! :)

Μπορείς να μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις το χαλικάκι με λευκή άμμο...??? :)

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Μετα τη προσθηκη 4-5 ακομα φυτων.Γιατοχαλικι πουμουλες φιλεμου να το αντικαταστησω με τη διαδικασια που χριαζεται ουτε να το σκεπτομαι δε θελω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχωκανει μια παραγγελια στο aquaristik.net εδω και 2 μερες.Δεν θα επρεπε να μου στειλουν ενα e- mail επιβεβαιωσης η κατι τελοσπαντων που να δειχνει οτι ολλα ok? το μονο που βλεπω ειναι στο order history την παραγγελια μου και το not yet shipped.

Δεν θα επρεπε φισιολογικα να το τσεκαρουν καπως απο τη στιγμη που η παραγγελια ειναι με αντικαταβολη?

η αρκουνται σε ενα e-mail που εχεισ δωσει και σε μια διευθινση και τη στελνουν.Μπορει καποιοσ φιλος που εχει ψωνισει απο εκει να μου πει τηδιαδικασια που εχουν. Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

καλα σε αυτο το ενυδρειο οι δισκοι θα κανουν παρτι.πολυ καλη προσπαθεια και ωραιο ντεκορ.ειμαι σιγουρος οτι το τελικο αποτελεσμα μαζι με τους κατοικους θα σε ικανοποιησει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...