Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΦΙΛΤΡΟΥ


Recommended Posts

Θα ακολουθήσω τον τρόπο δοσολογίας των βακτηριδίων για την εβδομάδα εκείνη σαν να ήταν καινούργιο το ενυδρείο έτσι; όχι όπως όταν ρίχνω βακτηρίδια μετά από αλλαγέ νερού σωστά;;

Ναι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά ποιο από τα 2 μπλε σφουγγάρια με συμβουλεύετε να κρατήσω για να βάλω κάτω από το βιολογικό υλικό (siporax); Αυτό με τους μεγάλους ή αυτό με τους μικρούς πόρους; Ποιο είναι καλύτερο για την βιολογία;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιο από τα 2 μπλε σφουγγάρια με συμβουλεύετε να κρατήσω για να βάλω κάτω από το βιολογικό υλικό (siporax); Αυτό με τους μεγάλους ή αυτό με τους μικρούς πόρους; Ποιο είναι καλύτερο για την βιολογία;

Δεν υπάρχει συμβουλή σε αυτό. Με τους μικρούς πόρους θα θέλει πιο συχνά καθάρισμα. Εξαρτάται από παλλά πράγματα πιο θα λειτουργήσει καλύτερα (φυτά, ψάρια, χαλίκι ή άμμος κλπ). Ο σκοπός είναι ένας: ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΟΥ ΥΛΙΚΟ ΝΑ ΣΤΟΜΩΣΕΙ ΑΠΟ ΒΡΩΜΙΕΣ! Αν γίνει κάτι τέτοιο, απλά δεν αξιοποιείς σωστά την βιολογία σου...

Λειτούργησε μόνος σου όπως νομίζεις και μόνο εμπειρικά θα βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις με καλύψατε 100%!!! Κάτι ακόμα, σκέφτομαι να πάρω ένα εξωτερικό φίλτρο , έχετε να μου προτείνετε κάτι για τα 110 lt που είναι το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις με καλύψατε 100%!!! Κάτι ακόμα, σκέφτομαι να πάρω ένα εξωτερικό φίλτρο , έχετε να μου προτείνετε κάτι για τα 110 lt που είναι το ενυδρείο;

eheim 2215. imaikl να εισαι σε παρακαλω ποιο προσεχτικος σε αυτα που γραφεις.

Τι παει να πει ημιαιμα δεν ξερω. το λεω και το ξαναλεω τα σφουγγαρια συγκρατουν

πολυ νερο πανω τους και μειωνουν αρκετα την ροη του φιλτρου. Επισης θελω

να μου απαντησεις απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι το substart pro ειναι

καλυτερο απο το siporax.

Link to comment
Share on other sites

eheim 2215. imaikl να εισαι σε παρακαλω ποιο προσεχτικος σε αυτα που γραφεις.

Προς τι το υφακι?Εγραψα κατι λαθος που θα'πρεπε να προσεξω?

Τι παει να πει ημιαιμα δεν ξερω.

Οταν "πλασαρεις" -στην προκειμενη η Sera- 270 εναντι 450 m2/lit τοτε ναι για μενα ειναι ημιαιμο :)

το λεω και το ξαναλεω τα σφουγγαρια συγκρατουν

πολυ νερο πανω τους και μειωνουν αρκετα την ροη του φιλτρου.

Για αυτο και ειπα κατω το σφουγγαρι με τους μεγαλους πορους

Επισης θελω

να μου απαντησεις απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι το substart pro ειναι

καλυτερο απο το siporax.

Τα τελευταια 7 χρονια :)

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

Section mod Note Οι αντιπαραθέσεις ήρεμα παρακαλώ ο κάθε ένας λέει τη γνώμη του σύμφωνα με την εμπειρία που έχει .

Link to comment
Share on other sites

Για να καθορισουμε τη σειρα των υλικων πρεπει να ξερουμε τη φορα της ροης του νερου μεσα στο φιλτρο (προς τα πανω ή κατω) και να ξερουμε και το καθε υλικο φιλτραρισματος για ποια χρηση ειναι καλυτερο.

Μετα αν θελουμε να "πειραξουμε" με αλλα υλικα το φιλτρο πρεπει να κατανοησουμε τη λειτουργια του (κατι που φυσικα δεν μας λεει η juwel :) )

Δεδομενα :

1. Στο standard εσωτερικο φιλτο της juwel η φορα του νερου ειναι απο πανω προς τα κατω με μια "πονηρη" λεπτομερια.

Εχει στη μεση του "σωληνα" που ανεβαζει το νερο στην ανλτια μια τρυπα που βγαζει το "μισο" ας πουμε νερο πριν προλαβει να περασει απο τα κατω σφουγγαρια και φυγει απο την κατω τρυπα.

2. Η μαμισια σειρα ειναι (απο πανω προς τα κατω, οπως η ροη του νερου) ειναι ασπρο συνθετικο βαμβακι, μαυρο σφουγγαρι (ανθρακα), πρασινο σφουγγαρι, το χοντρο μπλε σφουγγαρι, ενα μικρο κενο οπου στο υψος του βρισκεται και η τρυπα στο σωληνα, και τα δυο ψιλοτρυπα μπλε σφουγγαρια.

3. Τα υλικα που υπαρχουν ειναι χοντρα και ψιλα σφουγγαρια, ανθρακας και συνθετικο βαμβακι.

α) Η juwel μας λεει οτι το βαμβακι κανει το προφιλτραρισμα για να πηγαινει οσο καθαροτερο γινεται το νερο στα πιο κατω υλικα που δεν εχουμε την δυνατοτητα να τα βγαζουμε ευκολα και συχνα για συντηρηση.

β) το σφουγγαρι του ανθρακα ειναι ενα χημικο υλικο φιλτραρισματος που κραταει οτι δεν μπορει να κρατησει το βιολογικο υλικο (δλδ τα παντα).

Εμεις λοιπον λεμε απο την στιγμη που προσθετουμε στο νερο πχ. λιπασματα για τα φυτα, τυρφη για μαλακωμα ή φαρμακα για καποια θεραπεια ο ανθρακας θα μας τα εξαφανισει.

Γι'αυτο οταν κανει τη δουλεια του τις πρωτες 3-4 μερες και κρατησει οτι "ρυπο" ειχε το ενυδρειο απο το εργοστασιο ή τη μεταφορα του, που δεν βγηκε με το απλο πλυσιμο που του καναμε, βγαζουμε το ανθρακα και βαζουμε αλλον μονο οταν θελουμε να αφαιρεσουμε πχ φαρμακο μετα απο θεραπεια.

Σε ενυδρεια που δεν χρησιμοποιουνται τα παραπανω μπορει να παραμεινει.

γ) Το πρασινο σφουγγαρι ειναι κατι σαν starter της βιολογιας και αφου εξετελεσει την αποστολη του "μετετρεπεται" σε απλο χοντροτρυπο σφουγγαρι ιδανικο για φιλοξενια της βιολογιας αλλα και μηχανικο φιλτραρισμα (να κραταει και σκουπιδια με λιγα λογια).

δ) το μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι οπως ειπαμε και για το πρασινο, ειναι μηχανικο και βιολογικο υλικο.

ε) τα δυο ψιλοτρυπα σφουγγαρια τωρα τι σκοπο εχουν? Δεν μας λεει η juwel ξεκαθαρα, παρα απλα οτι ειναι και αυτα για φιλοξενια βιολογιας και σαν τελευταιο υλικο για να κραταει και τα ψιλα σκουπιδακια πριν περασουν στο νερο ετσι ωστε να ειναι διαυγες.

Η δικη μου αποψη ειναι οτι τα 2 ψιλα σφουγγαρια στο κατω μερος του φιλτρου, σε συνδυασμο με τη μειωμενη ροη σε εκεινο το σημειο ειναι και για απονιτροποιηση αφου με τη μειωμενη ροη (λογω της τρυπας στη μεση που ανεφερα) δημιουργουνται αναεροβια βακτηρια που ολοκληρωνουν τελεια τον κυκλο του αζωτου μετατρεποντας τα νιτρικα (ΝΟ3) σε αζωτο.

Αν τωρα θελουμε να αλλαξουμε καποια υλικα, τα πρωτα που μπορουν να φυγουν ειναι ο ανθρακας και απο ενα απο τα ψιλα και χοντρα σφουγγαρια.

Πρεπει να γινεται και μηχανικο φιλτραρισμα γι'αυτο αφηνουμε απο ενα σφουγγαρι.

Ετσι η σειρα που προτεινω ειναι (απο πανω προς τα κατω)

1. Προφιτλρο με ενυδρειακο υαλοβαμβακα.

2. Μηχανικο και βιολογικο φιλτραρισμα με ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι (το μπλε ή το πρασινο, το αλλο το φυλαμε).

3. Βιολογικο με substrat pro ή siporax ή και τα δυο μαζι, μεσα σε δυχτακια και οχι καλτσες.

4. Ενα ψιλοτρυπο μπλε σφουγγαρι κατω κατω για τα ψιλα και την υποτιθεμενη απονιτροποιηση.

Το μονο προβλημα θα ειναι οτι ετσι δεν θα μπαινουν τα ασπρα πλαστικα καλαθακια που κρατανε τα σφουγγαρια αλλα δεν ειναι προβλημα σοβαρο.

Σημαντικο : μερικα δυχτακια οπως της sera που αναφερθηκε ειναι απο τα καταλληλοτερα για τα βιολογικα υλικα με τη μονη παρατηρηση οτι πρεπει να αφαιρεθει το κλιπ που κουμπωνει, αφου εχει μεσα ενα ελατηριο που σκουριαζει!!!!

Δενεται ομως μονο με το σπαγγο του και κανενα προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Για να καθορισουμε τη σειρα των υλικων πρεπει να ξερουμε τη φορα της ροης του νερου μεσα στο φιλτρο (προς τα πανω ή κατω) και να ξερουμε και το καθε υλικο φιλτραρισματος για ποια χρηση ειναι καλυτερο.

Μετα αν θελουμε να "πειραξουμε" με αλλα υλικα το φιλτρο πρεπει να κατανοησουμε τη λειτουργια του (κατι που φυσικα δεν μας λεει η juwel :) )

Δεδομενα :

1. Στο standard εσωτερικο φιλτο της juwel η φορα του νερου ειναι απο πανω προς τα κατω με μια "πονηρη" λεπτομερια.

Εχει στη μεση του "σωληνα" που ανεβαζει το νερο στην ανλτια μια τρυπα που βγαζει το "μισο" ας πουμε νερο πριν προλαβει να περασει απο τα κατω σφουγγαρια και φυγει απο την κατω τρυπα.

2. Η μαμισια σειρα ειναι (απο πανω προς τα κατω, οπως η ροη του νερου) ειναι ασπρο συνθετικο βαμβακι, μαυρο σφουγγαρι (ανθρακα), πρασινο σφουγγαρι, το χοντρο μπλε σφουγγαρι, ενα μικρο κενο οπου στο υψος του βρισκεται και η τρυπα στο σωληνα, και τα δυο ψιλοτρυπα μπλε σφουγγαρια.

3. Τα υλικα που υπαρχουν ειναι χοντρα και ψιλα σφουγγαρια, ανθρακας και συνθετικο βαμβακι.

α) Η juwel μας λεει οτι το βαμβακι κανει το προφιλτραρισμα για να πηγαινει οσο καθαροτερο γινεται το νερο στα πιο κατω υλικα που δεν εχουμε την δυνατοτητα να τα βγαζουμε ευκολα και συχνα για συντηρηση.

β) το σφουγγαρι του ανθρακα ειναι ενα χημικο υλικο φιλτραρισματος που κραταει οτι δεν μπορει να κρατησει το βιολογικο υλικο (δλδ τα παντα).

Εμεις λοιπον λεμε απο την στιγμη που προσθετουμε στο νερο πχ. λιπασματα για τα φυτα, τυρφη για μαλακωμα ή φαρμακα για καποια θεραπεια ο ανθρακας θα μας τα εξαφανισει.

Γι'αυτο οταν κανει τη δουλεια του τις πρωτες 3-4 μερες και κρατησει οτι "ρυπο" ειχε το ενυδρειο απο το εργοστασιο ή τη μεταφορα του, που δεν βγηκε με το απλο πλυσιμο που του καναμε, βγαζουμε το ανθρακα και βαζουμε αλλον μονο οταν θελουμε να αφαιρεσουμε πχ φαρμακο μετα απο θεραπεια.

Σε ενυδρεια που δεν χρησιμοποιουνται τα παραπανω μπορει να παραμεινει.

γ) Το πρασινο σφουγγαρι ειναι κατι σαν starter της βιολογιας και αφου εξετελεσει την αποστολη του "μετετρεπεται" σε απλο χοντροτρυπο σφουγγαρι ιδανικο για φιλοξενια της βιολογιας αλλα και μηχανικο φιλτραρισμα (να κραταει και σκουπιδια με λιγα λογια).

δ) το μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι οπως ειπαμε και για το πρασινο, ειναι μηχανικο και βιολογικο υλικο.

ε) τα δυο ψιλοτρυπα σφουγγαρια τωρα τι σκοπο εχουν? Δεν μας λεει η juwel ξεκαθαρα, παρα απλα οτι ειναι και αυτα για φιλοξενια βιολογιας και σαν τελευταιο υλικο για να κραταει και τα ψιλα σκουπιδακια πριν περασουν στο νερο ετσι ωστε να ειναι διαυγες.

Η δικη μου αποψη ειναι οτι τα 2 ψιλα σφουγγαρια στο κατω μερος του φιλτρου, σε συνδυασμο με τη μειωμενη ροη σε εκεινο το σημειο ειναι και για απονιτροποιηση αφου με τη μειωμενη ροη (λογω της τρυπας στη μεση που ανεφερα) δημιουργουνται αναεροβια βακτηρια που ολοκληρωνουν τελεια τον κυκλο του αζωτου μετατρεποντας τα νιτρικα (ΝΟ3) σε αζωτο.

Αν τωρα θελουμε να αλλαξουμε καποια υλικα, τα πρωτα που μπορουν να φυγουν ειναι ο ανθρακας και απο ενα απο τα ψιλα και χοντρα σφουγγαρια.

Πρεπει να γινεται και μηχανικο φιλτραρισμα γι'αυτο αφηνουμε απο ενα σφουγγαρι.

Ετσι η σειρα που προτεινω ειναι (απο πανω προς τα κατω)

1. Προφιτλρο με ενυδρειακο υαλοβαμβακα.

2. Μηχανικο και βιολογικο φιλτραρισμα με ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι (το μπλε ή το πρασινο, το αλλο το φυλαμε).

3. Βιολογικο με substrat pro ή siporax ή και τα δυο μαζι, μεσα σε δυχτακια και οχι καλτσες.

4. Ενα ψιλοτρυπο μπλε σφουγγαρι κατω κατω για τα ψιλα και την υποτιθεμενη απονιτροποιηση.

Το μονο προβλημα θα ειναι οτι ετσι δεν θα μπαινουν τα ασπρα πλαστικα καλαθακια που κρατανε τα σφουγγαρια αλλα δεν ειναι προβλημα σοβαρο.

Σημαντικο : μερικα δυχτακια οπως της sera που αναφερθηκε ειναι απο τα καταλληλοτερα για τα βιολογικα υλικα με τη μονη παρατηρηση οτι πρεπει να αφαιρεθει το κλιπ που κουμπωνει, αφου εχει μεσα ενα ελατηριο που σκουριαζει!!!!

Δενεται ομως μονο με το σπαγγο του και κανενα προβλημα.

Πραγματικά πληρέστατη απάντηση νομίζω με κάλυψες σε όλα τα επίπεδα! Για εξωτερικό οπότε λέτε να πάρω το 2215 της eheim?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω εξωτερικό φίλτρο. Ποιο προτείνεται για τα λίτρα μου (110). Όπως έχω περιγράψει και παραπάνω αυτή την στιγμή δουλεύω με το εσωτερικό του juwel με σφουγγάρια. Από κάτω προς τα πάνω (μπλε με μικρούς πόρους - μπλε με μεγάλους πόρους - πράσινο - υαλοβάμβακας.) Σε πρώτη φάση θα αντικαταστήσω το μπλε με τους μεγάλους πόρους με siporax ή substrat pro για καλύτερη βιολογία. Όταν πάρω το εξωτερικό ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος ώστε να εκμεταλευτώ στο μέγιστο και τα 2 φίλτρα; Χρειάζεται να κρατήσω κάποιο από τα υλικά του εσωτερικού φίλτρου ή το εξωτερικό θα έχει δικά του και το εσωτερικό απλά θα το χρησιμοποιώ σαν αντλία (μηχανικό) και όλα τα υλικά θα μπουν στο εξωτερικό; Αν ναι ποια είναι αυτά; Αν είναι εύκολο περιγράψτε μου αναλυτικά την διαδικασία...Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κανονικη ιχθυοφορτωση στο ενυδρειο, με το εσωτερικο φιλτρο συν τη βοηθεια του βιολογικου υλικου στη θεση καποιων σφουγγαριων εισαι καλυμενος.

Αν θελεις να βαλεις εξωτερικο μαζι με το εσωτερικο φιλτρο σε 110 λιτρα το 2215 απο μονο του ειναι παραπανω απ'οτι χρειαζεται.

Οποτε ενα 2213 ειναι αρκετο και περισσευει.

Ισως (σιγουρα δλδ) χρειαστει να "σπασεις" τη ροη του με εξτρα τρυπες στο spraybar για να μη γινει πλυντηριο το ενυδρειο.

Απο την αλλη, εγω δεν προτιμω το εσωτερικο φιλτρο για αλλους λογους και οχι την αποδοση του.

Δεν θελω να το βλεπω, να μου μειωνει το χωρο για τα ψαρια, να μη στρεσαρανται κατα τη συντηρηση του, εχει τη ταση να γινεται "βουρκος" στα χαμηλα επιπεδα του κλπ.

Αλλη λοιπον προταση ειναι να ξηλωσεις το εσωτερικο και να βαλεις ενα εξωτερικο 2213 μονο του.

Το εσωτερικο το φυλας και σε περιπτωση βλαβης (φτου φτου) του εξωτερικου, βγαζεις υλικα τα χωνεις στο εσωτερικο και το "πετας" προχειρα μεσα μεχρι να επισκευαστει το εξωτερικο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κανονικη ιχθυοφορτωση στο ενυδρειο, με το εσωτερικο φιλτρο συν τη βοηθεια του βιολογικου υλικου στη θεση καποιων σφουγγαριων εισαι καλυμενος.

Αν θελεις να βαλεις εξωτερικο μαζι με το εσωτερικο φιλτρο σε 110 λιτρα το 2215 απο μονο του ειναι παραπανω απ'οτι χρειαζεται.

Οποτε ενα 2213 ειναι αρκετο και περισσευει.

Ισως (σιγουρα δλδ) χρειαστει να "σπασεις" τη ροη του με εξτρα τρυπες στο spraybar για να μη γινει πλυντηριο το ενυδρειο.

Απο την αλλη, εγω δεν προτιμω το εσωτερικο φιλτρο για αλλους λογους και οχι την αποδοση του.

Δεν θελω να το βλεπω, να μου μειωνει το χωρο για τα ψαρια, να μη στρεσαρανται κατα τη συντηρηση του, εχει τη ταση να γινεται "βουρκος" στα χαμηλα επιπεδα του κλπ.

Αλλη λοιπον προταση ειναι να ξηλωσεις το εσωτερικο και να βαλεις ενα εξωτερικο 2213 μονο του.

Το εσωτερικο το φυλας και σε περιπτωση βλαβης (φτου φτου) του εξωτερικου, βγαζεις υλικα τα χωνεις στο εσωτερικο και το "πετας" προχειρα μεσα μεχρι να επισκευαστει το εξωτερικο. :)

Μάλιστα και εφόσον κρατήσω μόνο το εξωτερικό π.χ. eheim 2213 τι υλικά πρέπει να βάλω μέσα και με ποια σειρά;;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα και εφόσον κρατήσω μόνο το εξωτερικό π.χ. eheim 2213 τι υλικά πρέπει να βάλω μέσα και με ποια σειρά;;

ΚΑΠΟΙΟΣ;;;

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;;;

Είμαι όλος αυτιά :)

Υπάρχει ειδικό σετάκι της Eheim για το κάθε φίλτρο της. Απλά ακολουθείς το manual :)

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο άψογος όπως πάντα. :)

Μερικές παρατηρησούλες...

.......

Εχει στη μεση του "σωληνα" που ανεβαζει το νερο στην ανλτια μια τρυπα που βγαζει το "μισο" ας πουμε νερο πριν προλαβει να περασει απο τα κατω σφουγγαρια και φυγει απο την κατω τρυπα.

..........

Η δικη μου αποψη ειναι οτι τα 2 ψιλα σφουγγαρια στο κατω μερος του φιλτρου, σε συνδυασμο με τη μειωμενη ροη σε εκεινο το σημειο ειναι και για απονιτροποιηση αφου με τη μειωμενη ροη (λογω της τρυπας στη μεση που ανεφερα) δημιουργουνται αναεροβια βακτηρια που ολοκληρωνουν τελεια τον κυκλο του αζωτου μετατρεποντας τα νιτρικα (ΝΟ3) σε αζωτο.

Υπολογίζοντας ότι η κάτω τρύπα είναι η μισή σε ύψος από την πάνω, συν την υψομετρική διαφορά, σύν την αντίσταση του υλικού, σύν την προηγηθείσα εκτόνοση από την πάνω τρύπα ή ροή από το κάτω μέρος είναι λιγότερη από το 1/8 (για να μην πώ και λιγότερο) της συνολικής ροής. Άρα πολύ σωστά σκοπό έχει την πλήρη απονιτροποίση.

.........

Το μονο προβλημα θα ειναι οτι ετσι δεν θα μπαινουν τα ασπρα πλαστικα καλαθακια που κρατανε τα σφουγγαρια αλλα δεν ειναι προβλημα σοβαρο.

Η γνώμη μου είναι να μην βγαίνουν τα πλαστικά καλαθάκια, γιατί κρατάνε τα υλικά στην σωστή θέση.

Δηλαδή το ποδαράκι που έχουν από κάτω για τον πάτο του φίλτρου και ότι ακουμπάνε το ένα πάνω στο άλλο στην μέση έχει μια σκοπιμότητα.

Να αφήνουν μια απόσταση από το υλικό που πρέπει να βρίσκεται 1-2 cm πάνω από τις τρύπες. Αλλιώς δημιουργούνται κανάλια ροής (Channeling effect) μέσα από το υλικό. Δηλαδή άν το υλικό πάει τελείως κάτω και σκεπάζει τις τρύπρες το νερό θα βρεί την ταχύτερη διέξοδο προς την μεριά της τρύπας και δεν θα περνάει από όλη την επιφάνεια του υλικού.

Αυτό ισχύει για ολά τα φίλτρα γι αυτό πάντα υπάρχει μια απόσταση από τον πάτο ή/και την κορυφή του φίλτρου από την επιφάνεια των υλικών.

Έγινε επεξεργασία - Salvator_v
Link to comment
Share on other sites

Σωστος. :)

Αν κρατησει λοιπον μονο το ενα ψιλο μπλε σφουγγαρι στο κατω μερος (για να κερδισει χωρο για βιολογικο υλικο) θα ειναι λειτουργικο το συστημα?

Ανακεφαλαιωση :

(υλικα απο πανω προς τα κατω)

Ενυδρειακο βαμβακι

Ενα μπλε χοντοτρυπο σφουγγαρι

Βιολογικο υλικο σε δυχτι (οσο παρει)

Ενα ψιλοτρυπο μλε σφουγγαρι.

σημειωση : το βιολογικο υλικο θα βρισκεται λογω ποσοτητας, το μισο στο πανω μισο μερος (με τη "γρηγορη" ροη) και το αλλο μισο κατω, (με την αργη ροη). Θα περναει αναμεσα στα "χερακια" απο το κατω πλαστικο καλαθακι δηλαδη, για να φτανει μεχρι κατω στο σφουγαρι.

Προτεινεις κατι αλλο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

........

σημειωση : το βιολογικο υλικο θα βρισκεται λογω ποσοτητας, το μισο στο πανω μισο μερος (με τη "γρηγορη" ροη) και το αλλο μισο κατω, (με την αργη ροη). Θα περναει αναμεσα στα "χερακια" απο το κατω πλαστικο καλαθακι δηλαδη, για να φτανει μεχρι κατω στο σφουγαρι.

Προτεινεις κατι αλλο?

Αν κάποιος θέλει να βάλει βιολογικό υλικό και στο πάνω μέρος, είναι σωστότερο να μπεί σε ξεχωριστό δυχτάκι ώστε να αφήνει πάλι ένα κενό 1-2 cm στο ύψος της μεσαίας τρύπας. Δηλαδή να χρησιμοποιηθούν και τα δύο πλαστικά καλαθάκια.

Το πόσο βιολογικό υλικό χρειάζεται, και αν θα κρατηθεί και λεπτό σφουγγάρι στο κάτω μέρος, εξαρτάται από το φορτίο του ενυδρείου και τι μετρήσεις έχουμε σε νιτρώδη και νιτρικά. Δηλαδή ρυθμίζουμε την ποσότητα του υλικού μας στην γρήγορη ή αργή ροή. Ακόμα μπορούμε να κόψουμε και τα σφουγγάρια στην μέση οριζόντια με ένα κοπίδι, αφήνοντας περισσότερο χώρο για βιολογικό υλικό.

Μια άλλη παράμετρος είναι η επιλογή του υλικού.

Αν επιλέξουμε Siporax τότε από μόνο του το υλικό προσφέρει δύο διαφορετικές ροές (εξωτερική επιφάνεια και εσωτερική μέσα από τις τρύπες του) και λόγω μεγάλου σχήματος καλό είναι να μπεί μόνο του χωρίς σφουγγάρι στο κάτω μέρος για να χωρέσει περισσότερο.

Αν επιλέξουμε Substrat Pro που μπουκώνει πιο εύκολα, εγώ θα έβαζα και πάνω και κάτω. Με την διαφορά ότι στο κάτω καλάθι θα έβαζα πρώτα χοντρότρυπο σφουγγάρι και τελευταίο στην σειρά το υλικό.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ λεπτότρυπα (μπλέ) σφουγγάρια όταν βάζω βιολογικό υλικό, γιατί τον ρόλο τους τον αναλαμβάνει το βιολογικό υλικό, και για να μην μπουκώνει και κόβει ροή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχήν θέλω να σας αυχαριστήσω όλους για τις πλήρεις και άμεσες απαντήσεις σας. Αλλά δεν σας κρύβω ότι έχω μπερδευτει λιγάκι σχετικά με την τοποθέτηση των υλικών στο εσωτερικό φίλτρο. άλλοι λένε ότι πρέπει να βάλω το μπλε σφουγγάρι από κάτω και από πάνω το βιολογικό, άλλοι λένε το αντίθετο, άλλοι πως κάτω πρέπει να βάλω το λεπτό μπλε σφουγγάρι άλλοι το χοντρό μπλε σφουγγάρι, άλλοι το πράσινο. :thumbup: Τελικά τι πρέπει να κάνω;;; :) Sorry δεν θέλω να παραξεηγείσετε το ύφος μου αλλά πρέπει και γω να καταλήξω κάπου! Ευχαριστώ για την κατανόηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχήν θέλω να σας αυχαριστήσω όλους για τις πλήρεις και άμεσες απαντήσεις σας. :) Αλλά δεν σας κρύβω ότι έχω μπερδευτει λιγάκι σχετικά με την τοποθέτηση των υλικών στο εσωτερικό φίλτρο. 'Aλλοι λένε ότι πρέπει να βάλω το μπλε σφουγγάρι από κάτω και από πάνω το βιολογικό, άλλοι λένε το αντίθετο, άλλοι πως κάτω πρέπει να βάλω το λεπτό μπλε σφουγγάρι άλλοι το χοντρό μπλε σφουγγάρι, άλλοι το πράσινο. :thumbup: Τελικά τι πρέπει να κάνω;;; :thumbup: Sorry δεν θέλω να παραξεηγείσετε το ύφος μου αλλά πρέπει και γω να καταλήξω κάπου! Ευχαριστώ για την κατανόηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχήν θέλω να σας αυχαριστήσω όλους για τις πλήρεις και άμεσες απαντήσεις σας. :) Αλλά δεν σας κρύβω ότι έχω μπερδευτει λιγάκι σχετικά με την τοποθέτηση των υλικών στο εσωτερικό φίλτρο. 'Aλλοι λένε ότι πρέπει να βάλω το μπλε σφουγγάρι από κάτω και από πάνω το βιολογικό, άλλοι λένε το αντίθετο, άλλοι πως κάτω πρέπει να βάλω το λεπτό μπλε σφουγγάρι άλλοι το χοντρό μπλε σφουγγάρι, άλλοι το πράσινο. :thumbup: Τελικά τι πρέπει να κάνω;;; :thumbup: Sorry δεν θέλω να παραξεηγείσετε το ύφος μου αλλά πρέπει και γω να καταλήξω κάπου! Ευχαριστώ για την κατανόηση. :)

Καποιος;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχήν θέλω να σας αυχαριστήσω όλους για τις πλήρεις και άμεσες απαντήσεις σας. :) Αλλά δεν σας κρύβω ότι έχω μπερδευτει λιγάκι σχετικά με την τοποθέτηση των υλικών στο εσωτερικό φίλτρο. 'Aλλοι λένε ότι πρέπει να βάλω το μπλε σφουγγάρι από κάτω και από πάνω το βιολογικό, άλλοι λένε το αντίθετο, άλλοι πως κάτω πρέπει να βάλω το λεπτό μπλε σφουγγάρι άλλοι το χοντρό μπλε σφουγγάρι, άλλοι το πράσινο. :thumbup: Τελικά τι πρέπει να κάνω;;; :thumbup: Sorry δεν θέλω να παραξεηγείσετε το ύφος μου αλλά πρέπει και γω να καταλήξω κάπου! Ευχαριστώ για την κατανόηση. :thumbup:

Μια ανακεφαλαίωση ρε παιδιά!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Ανακεφαλαίωση:

Δεν διάβασα σε αυτό το τόπικ και πουθενά μέσα στο φόρουν (απ'όσο έχω ψάξει) πως το βιολογικό υλικό μπαίνει πριν το σφουγγάρι. Αν έχει πρόχειρο τέτοιο ποστ κάνε link!

Το βιολογικό υλικό πρέπει να μένει καθαρό. Δεν πρέπει να λερώνεται και να εκτίθεται σε "μπίχλες" επειδή κλείνουν οι πόροι του, με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί ως βιολογικό (αφού δεν επιτρέπει να περάσει το νερό από μέσα). Οπότε το σφουγγάρι μπαίνει ΠΑΝΤΑ πριν το βιολογικό υλικό!

Ξέρεις πως λειτουργεί ένα φίλτρο? Τα εξωτερικά φίλτρα δέχονται το νερό του ενυδρείου με μία είσοδο, συνήθως στο πάνω μερος του φίλτρου (μπορεί να είναι και κάτω χαμηλά). Από εκεί το νερό μέσο μιας οδού πηγαίνει στο κάτω μέρο του φίλτρου, όπου από εκεί αρχίζει να περνάει μέσα από τα υλικά μας. Οπότε όταν λέμε ότι το βιλογικό υλικό μπαίνει μετά το σφουγγάρι, σημαίνει πως αρχίζουμε να υπολογίζουμε από κάτω προς τα πάνω...

Σφουγγάρι: Επειδή μάλλον δεν θες να πάρεις από τώρα την ευθύνη του να αποφασίσεις, θα σου πω να βάλεις σφουγγάρι με χοντρές τρύπες. Δεν εννοώ κουφάλες! Απλά να μην είναι πολύ μικρές. Όταν θα δεις ότι η ροή του φίλτρου έχει μειωθεί, σημαίνει πως πρέπει να ανοίξεις το φίλτρο, να βγάλεις όλα τα υλικά από μέσα και να πλύνεις το σφουγγάρι. Αν βάλεις σφουγγάρι με μικρές τρύπες, θα πρέπει να κάνεις αυτή τη διαδικασία πιο συχνά, αλλά θα προστατεύεις καλύτερα το βιολογικό υλικό σου! Τέλος το χρώμα του σφουγγαριού ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ. Τα μπλε σφουγγάρια είναι απλά... σφουγγάρια. Τα μαύρα είναι "ποτισμένα με άνθρακα για χημικό καθαρισμό κάτι το οποίο δεν χρειάζεται να το έχεις συνέχεια. Το πράσινο σφουγγάρι προστατεύει από ΝΟ3 (θεωρητικά). Όλα τα σφουγγάρια έχουν την ιδιοτήτα να κρατάνε και μία μικρή βιολογία. Τόσο μικρή που αν βάλεια καλό βιολογικό υλικό δεν θα την έχεις ανάγκη. Επίσης το μαύρο και το πράσινο σφουγγάρι κάποια στιγμή χάνουν τις "ιδιαίτερες" ιδιότητές τους και λειτουργούν όπως τα μπλε σφουγγάρια. Οπότε δεν έχει σημασία ποιο θα βάλεις πριν το βιολογικό υλικό σου αφού (αν δεν έχει ήδη συμβεί) κάποια στιγμή θα είναι απλώς... σφουγγάρια! Εγώ θα έβαζα το μπλε γιατί... έτσι! Δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος!

Βοήθησα ή μπα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...