Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΦΙΛΤΡΟΥ


Recommended Posts

Λοιπόν,

Ανακεφαλαίωση:

Δεν διάβασα σε αυτό το τόπικ και πουθενά μέσα στο φόρουν (απ'όσο έχω ψάξει) πως το βιολογικό υλικό μπαίνει πριν το σφουγγάρι. Αν έχει πρόχειρο τέτοιο ποστ κάνε link!

Το βιολογικό υλικό πρέπει να μένει καθαρό. Δεν πρέπει να λερώνεται και να εκτίθεται σε "μπίχλες" επειδή κλείνουν οι πόροι του, με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί ως βιολογικό (αφού δεν επιτρέπει να περάσει το νερό από μέσα). Οπότε το σφουγγάρι μπαίνει ΠΑΝΤΑ πριν το βιολογικό υλικό!

Ξέρεις πως λειτουργεί ένα φίλτρο? Τα εξωτερικά φίλτρα δέχονται το νερό του ενυδρείου με μία είσοδο, συνήθως στο πάνω μερος του φίλτρου (μπορεί να είναι και κάτω χαμηλά). Από εκεί το νερό μέσο μιας οδού πηγαίνει στο κάτω μέρο του φίλτρου, όπου από εκεί αρχίζει να περνάει μέσα από τα υλικά μας. Οπότε όταν λέμε ότι το βιλογικό υλικό μπαίνει μετά το σφουγγάρι, σημαίνει πως αρχίζουμε να υπολογίζουμε από κάτω προς τα πάνω...

Σφουγγάρι: Επειδή μάλλον δεν θες να πάρεις από τώρα την ευθύνη του να αποφασίσεις, θα σου πω να βάλεις σφουγγάρι με χοντρές τρύπες. Δεν εννοώ κουφάλες! Απλά να μην είναι πολύ μικρές. Όταν θα δεις ότι η ροή του φίλτρου έχει μειωθεί, σημαίνει πως πρέπει να ανοίξεις το φίλτρο, να βγάλεις όλα τα υλικά από μέσα και να πλύνεις το σφουγγάρι. Αν βάλεις σφουγγάρι με μικρές τρύπες, θα πρέπει να κάνεις αυτή τη διαδικασία πιο συχνά, αλλά θα προστατεύεις καλύτερα το βιολογικό υλικό σου! Τέλος το χρώμα του σφουγγαριού ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ. Τα μπλε σφουγγάρια είναι απλά... σφουγγάρια. Τα μαύρα είναι "ποτισμένα με άνθρακα για χημικό καθαρισμό κάτι το οποίο δεν χρειάζεται να το έχεις συνέχεια. Το πράσινο σφουγγάρι προστατεύει από ΝΟ3 (θεωρητικά). Όλα τα σφουγγάρια έχουν την ιδιοτήτα να κρατάνε και μία μικρή βιολογία. Τόσο μικρή που αν βάλεια καλό βιολογικό υλικό δεν θα την έχεις ανάγκη. Επίσης το μαύρο και το πράσινο σφουγγάρι κάποια στιγμή χάνουν τις "ιδιαίτερες" ιδιότητές τους και λειτουργούν όπως τα μπλε σφουγγάρια. Οπότε δεν έχει σημασία ποιο θα βάλεις πριν το βιολογικό υλικό σου αφού (αν δεν έχει ήδη συμβεί) κάποια στιγμή θα είναι απλώς... σφουγγάρια! Εγώ θα έβαζα το μπλε γιατί... έτσι! Δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος!

Βοήθησα ή μπα.... :)

Αν και διακρίνω μια δόση ειρωνείας :thumbup: παρόλαυτά μπορώ να πω ότι με βοήθησες αρκετά από την αρχή του τόπικ οπότε συγχωρεμένος! Σε ευχαριστώ πολύ αρχηγέ μου! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και διακρίνω μια δόση ειρωνείας :) παρόλαυτά μπορώ να πω ότι με βοήθησες αρκετά από την αρχή του τόπικ οπότε συγχωρεμένος! Σε ευχαριστώ πολύ αρχηγέ μου! :)

Ποια ειρωνία ρε'συ? Ξεκόλα! Απλά τα έγραψα πολύ αναλυτικά γιατί δεν ξέρω το επίπεδο των γνώσεών σου! Κάθε αρχή και δύσκολη.

Καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το μαυρο που ειναι ανθρακας υποτιθεται οτι αφου αποροφησει οτι μπορει (ειναι ουσιαστικα αυτο που λεμε χημικο φιλτραρισμα) μετα απο καποιο σημειο αρχιζει να βγαζει παλι στο ενυδρειο οτι εχει μαζεψει τοσο καιρο, πιστευω και εγω οτι σε βαθος χρονου και αυτο θα μετατραπει σε ενα απλο βιολογικο μαυρο σφουγγαρι

Link to comment
Share on other sites

το μαυρο που ειναι ανθρακας υποτιθεται οτι αφου αποροφησει οτι μπορει (ειναι ουσιαστικα αυτο που λεμε χημικο φιλτραρισμα) μετα απο καποιο σημειο αρχιζει να βγαζει παλι στο ενυδρειο οτι εχει μαζεψει τοσο καιρο,

Το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό, αλλά σε πρώτη φάση, όπου δεν αντιμετωπίζει προβλήματα μέσα στο ενυδρείο του, δεν νομίζω πως θα έχει πρόβλημα. Ας ρουφίξει ότι θέλει και ας το ξανααποβάλει...

καλημέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...