Jump to content

Συντήρηση – Καθάρισμα φίλτρου


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, :)

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα για την συντήρηση ενός φίλτρου?

Εσεις καθε ποτε καθαριζεται το φιλτρο σας?

Μέχρι τώρα από αυτά που διάβασα το «καθάρισμα» γίνεται όταν διαπιστώσουμε μειωμένη ροή στο φίλτρο… Ισχύει αυτό?

Διάβασα επίσης ότι το «καθάρισμα» γίνεται με νερό από το ενυδρείο, οκ κατανοητό αυτό αλλά εννοεί το καθάρισμα για τα σφουγγάρια μονό?

Το βιολογικό μέσα το πειράζουμε καθόλου?

Για παράδειγμα στα φίλτρα tetratec ex1200 και Eheim 2080 τι καθαρίζω και κάθε πότε?

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

-Οπως τα λες,οταν πεσει η ροη..

Τα βιολογικα τα ξεπλενεις σε ενα κουβα(καθαρο-που εχεις γι'αυτη τη δουλεια :) ) με νερο ενυδρειου.

-Επισης καλο ειναι αυτο να το κανεις αφου εχεις μοιρασει τα υλικα σου ωστε να τα καθαριζεις εναλλαξ :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω για το 2080 που έχω κι εγώ...

Καλό θα ήταν να πάρεις προφίλτρα στις εισόδους του φίλτρου. Τα προφίλτρα δεν επιτρέπουν στις ακαθαρσίες να μπαίνουν μέσα στο φίλτρο και να βρωμίζουν το βιολογικό σου υλικό, ούτε φυσικά να κλείνουν τους πόρους από το σφουγγάρι και πολύ-πολύ σημαντικό (κατ'εμέ) δεν φράζουν οι σωλήνες οι οποίοι είναι και οι πιο δύσκολοι στο καθαρισμό. Αυτό σημαίνει πως ΔΕΝ θα χρειαστεί να ανοίξεις το φίλτρο σου για πολύ καιρό.

Τα προφίλτρα βέβαια, μπορεί να χρειαστεί να τα αλλάζεις (αν είναι ενυδρειακό βαμβάκι)/καθαρίζεις (αν είναι σφουγγάρι) 1-2 φορές την εβδομάδα.

Επίσης, πολλοί λένε πως δεν κάνει να πλένεις τα σφουγγάρια με νερό βρύσης για να μην σκοτώνεις την βιολογία που αναπτύσσεται στο σφουγγάρι. Πολύ σωστό αυτό, αλλά με τα λίτρα βιολογικού υλικού που έχεις στο 2080, μη μασάς με το σφουγγάρι. Εγώ το πλένω με καυτό νερό βρύσης για να γίνει καινούριο. Αν χρειαστεί όμως να καθαρίσεις το substrat του φίλτρου σου, εκεί ΜΟΝΟ με νερό ενυδρείου, αν και προσωπικά πιστεύω πως δεν θα χρειαστεί να μπεις σε τέτοια διαδικασία (καθαρισμού βιολογικού υλικού).

Αυτά για το 2080 :)

Ερώτηση: Έχεις κρατήσει το "μακαρονάκι" της Eheim για την κάτω σχάρα ή έβαλες κάτι άλλο? Εγώ το πέταξα και το γέμισα με Sera Siporax οπότε έχω φουλ βιολογικό φίλτρο.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια! :thumbup:

Δηλαδη με λιγα λογια δεν υπαρχει κατι στανταρ οπως με ειπε ο πετσοπας "καθε εναμιση μηνα θα καθαριζεις το φιλτρο" ?

Προφιλτρα εχω παραγγειλει :thumbup:

Αυτά για το 2080 :)

Ερώτηση: Έχεις κρατήσει το "μακαρονάκι" της Eheim για την κάτω σχάρα ή έβαλες κάτι άλλο? Εγώ το πέταξα και το γέμισα με Sera Siporax οπότε έχω φουλ βιολογικό φίλτρο.

Εχω βαλει το mediaset για το 2080, κατω-κατω ειναι αυτο το μακαρονι το "κοφτο" :)

Ξεκινωντας απο κατω κατω δηλαδη προς τα πανω:

1 συρταρι μακαρονακι

2 συρταρια "στραγαλακι"...

Προτεινεις να το αλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια! :)

Δηλαδη με λιγα λογια δεν υπαρχει κατι στανταρ οπως με ειπε ο πετσοπας "καθε εναμιση μηνα θα καθαριζεις το φιλτρο" ?

Προφιλτρα εχω παραγγειλει :thumbup:

Εχω βαλει το mediaset για το 2080, κατω-κατω ειναι αυτο το μακαρονι το "κοφτο" :)

Ξεκινωντας απο κατω κατω δηλαδη προς τα πανω:

1 συρταρι μακαρονακι

2 συρταρια "στραγαλακι"...

Προτεινεις να το αλλαξω?

Θεωρητικά η Eheim έχει κάνει τέλεια μελέτη για το στήσιμο του φίλτρου. Εχώ επέλεξα να κάνω καλό προφιλτράρισμα και να μην χρησιμοιήσω 4L μηχανικού καθαρισμού που πιάνει το μακαρόνι της Eheim αλλά να βάλω Siporax. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν θα προτείνω, αντί για το μακαρονάκι που έχεις, να βάλεις Substrat. Το μακαρόνι (λόγω σχήματος), εκτός του μηχανικού καθαρισμού βοηθάει ώστε να γίνετε σωστή διασπορά του νερού μέσα στο φίλτρο, οπότε να αξιοποιούνται σωστά τα βιολογικά υλικά. Αντίθετα με το Substrat, το Siporax έχει μορφή μακαρονιού, οπότε μπορέι να αξιοποιηθεί και ως βιολογικό υλικό, αλλά και για να κάνει την διασπορά.

Επειδή είναι ακριβό υλικό (το Siporax) δεν θα προτείνω τίποτα. Κάνε ότι πιστεύεις καλύτερο. Αν πάντως βάλεις Siporax, σε συμφέρει να πάρεις 4L από internet.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι ακριβό υλικό (το Siporax) δεν θα προτείνω τίποτα. Κάνε ότι πιστεύεις καλύτερο. Αν πάντως βάλεις Siporax, σε συμφέρει να πάρεις 4L από internet.

Αν ηξερα βρε συ Νικο θα εκανα... αλλα και εγω τωρα μαθαινω ο ασχετος!!! :)

Απο τι υλικο ειναι δηλαδη αυτο το "μηχανικο" μακαρονι και απο τι τα αλλα απο πανω τα "στραγαλακια"?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Αν ηξερα βρε συ Νικο θα εκανα... αλλα και εγω τωρα μαθαινω ο ασχετος!!! :)

Απο τι υλικο ειναι δηλαδη αυτο το "μηχανικο" μακαρονι και απο τι τα αλλα απο πανω τα "στραγαλακια"?

Για να κάνουν αποικίες τα βακτήρια, θα πρέπει να υπάρχει πορώδες υλικό. Το μακαρόνι της Eheim είναι μη πορώδες κεραμικό υλικό (κάτι σαν πιο φτηνή πορσελάνη), ενώ τα μπαλάκια (substrat) είναι πορώδη, ώστε να δημιουργούνται αποικίες.

Το Siporax είναι το καλύτερο (κατά πολλούς) βιολογικό υλικό της αγοράς. Είναι πορώδες και η επιφάνεια των βακτηρίων που δημιουργεί είναι 34 φορές μεγαλύτερη από αυτή ενός απλού μακαρονιού (πχ της Eheim). Δηλαδή αν βάλεις 4L Siporax θα έχεις 144 περισσότερη βιολογία από αυτή που υπαρχει τώρα!!!!

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ.

Προσωπικά προτείνω να βάλεις Siporax και να ενισχύσεις τον μηχανικό καθαρισμό με προφίλτρα, πχ ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτείνω να βάλεις Siporax και να ενισχύσεις τον μηχανικό καθαρισμό με προφίλτρα, πχ ΑΥΤΟ.

Προφιλτρα τα περιμενω την επομενη εβδομαδα... :)

Τωρα για το Siporax... σιγουρα ειναι πολυ ενδιαφεροντα αυτα που λες ..

οποτε να πεταξω το υπαρχων μακαρονακι κατω κατω και να βαλω siporax?

Link to comment
Share on other sites

Μην πετας τιποτα,αστο το φιλτρο οπως εχει και να πλενεις τα υλικα μονο με νερο απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Προφιλτρα τα περιμενω την επομενη εβδομαδα... :)

Τωρα για το Siporax... σιγουρα ειναι πολυ ενδιαφεροντα αυτα που λες ..

οποτε να πεταξω το υπαρχων μακαρονακι κατω κατω και να βαλω siporax?

Σου είπα πως δεν σου προτείνω τίποτα. Εσύ αποφασίζεις. Εγώ αυτό έκανα (σε 300L και όχι σε 700+ που έχεις εσύ) γιατί είμαι πολύ υπέρ την βιολογίας. Αν θες, άστο ως έχει και βλέπεις στην πορεία αν θα το αλλάξεις!

Ξαναλέω πως θεωρητικά η Eheim έχει κάνει την σωστή μελέτη στο mediaset της. Από την άλλη (λέω εγώ) πως η παραπάνω βιολογία δεν πείραξε κανέναν (εκτός από το πορτοφόλι μου) :)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις...

τωρα επανερχομαι στο πλυσιμο...

1 ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΩΝ

Σε λεκανακι (μονο για το ενυδρειο) με νερο του ενυδρειου απλα στραγγιζουμε πολυ ελαφρα 2-3 φορες το σφουγγαρι?

2 ΠΛΥΣΙΜΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥ

Σε κουβα (μονο για το ενυδρεο) με νερο του ενδρειου απλα ανακατευουμε ελαφρα με το χερι το υλικο για να φυγει η χοντρη μπιχλα?

ΕΙναι σωστα τα παραπανω?

Αυτα γινονται παραλληλα? δηλαδη οταν καθαρισουμε τα σφουγγαρια καθαριζουμε και το υλικο?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι να τα καθαριζεις σταδιακα,δηλαδη μια εβδομαδα τα σφουγγαρια την αλλη εβδομαδα

τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις το προφιλτρο που σου ειχα πει, δεν θα χρειαζεσαι συχνο καθαρισμα του φιλτρου.

Εγω καθαριζω καλα σε νερο ενυδρειου το προφιλτρο 1-2 φορες την εβδομαδα και τα υπολοιπα κανω μηνες να τα καθαρισω, μονο οταν πεφτει η ροη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...