Jump to content

Αμμος και αναεροβιες περιοχες...


Recommended Posts

(Παιδια δεν ηξερα σε πια κατηγορια να το βαλω και το εβαλα εδω :) )

1) Υπαρχει περιπτωση σε οσα ενυδρεια εχουν αμμο σαν υποστρωμα να δημιουργηθουν αναεροβιες περιοχες μεσα στην αμμο?

Αν ναι συνηθως σε ποια σημεια δημιουργουνται?

(Λογικα σε σημεια που εχουμε πετρες και ξυλα εκει δηλαδη που δεν μπορει να σκαψει το ψαρι ή καπου αλλου?)

2) Υπαρχει τροπος προληψης?

3)Τα αναεροβια βακτηρια ειναι θανατηφορα για τα ψαρια μας?

Βασικα το θεμα ανοιχτηκε βαση αυτου του ποστ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;st=40

(Νικο κουραγιο :) )

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχεις διαβάσει: http://www.istellas.gr/aquarium/plants_substrate.html

Κατά τη γνώμη μου πολύ καλό άρθρο...κι επειδή βλέπω ότι είσαι...under construction κι εσύ, ψάξε γενικά και στο υπόλοιπο site...

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα σου δεν μπορεί να απαντηθεί με μια δυο προτάσεις για περισσότερα διάβασε και εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9381

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια :thumbup:

Διαβαζοντας το αρθρο γεννηθηκαν καποιες ερωτησεις (βασικα καηκε ο εγκεφαλος λιγο :) )

Παρατηρησεις - Ερωτηματα

1) Τα φιλτρα μας στην ουσια ειναι μια προεκταση του βυθου λογο μικρης εκτασης επιφανειας του για την νιτροποιηση-απονιτροποιηση?

2)Ειναι καλυτερη η χαλαζιακη αμμος απο την κοινη λογο του ομοιγενους κοκου της?

3)Ποιο ειναι το ιδανικο υψος αμμου σε ενα ενυδρειο βαση των 3 ζωνων, 6-7cm ειναι το σωστο η μπορει καποιος να ψηλωσει και αλλο?

4)Στοχος μας ειναι η δημιουργια των 2 πρωτων ζωνων? Ετσι ωστε στην πρωτη να πετυχαινουμε νιτροποιηση ή αζωτοποιηση και στην δευτερη απονιτροποιηση ή απαζωτοποιηση?

5)Με λιγα λογια κοιταμε να αποφυγουμε την 3η ζωνη ?

6) Φτιαχνοντας ομως μια ζωνη στον βυθο (ζωνη1+ Ζωνη2) θα εχουμε ενα σχετικο υψος αμμου 4+(7 εως 20)cm = 11 εως 24cm υψους?

Ή κατα την πορεια λειτουργειας του ενυδρειου θα δημιουργηθουν μονες τους αυτες οι 3 ζωνες με αποτελεσμα να πετυχουμε ισορροπια?

7) Τριανταφυλλε αγορι μου εχεις καει εντελως, κατσε και ξανα διαβασε τα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριος istellas λεει: "Αυτό που θα πρέπει να προσέξουμε είναι η επιλογή της άμμου. Θα πρέπει να είναι απολύτως ουδέτερη και να μην περιέχει προσμίξεις ασβεστολιθικών υλικών που μπορούν να ανεβάσουν τη σκληρότητα στο νερό του ενυδρείου μας."

εμεις ομως στην περιπτωση δημιουργιας ενυδρειου Tanganyika θελουμε αμμο με ασβεστολιθικα υλικα ετσι? Αρα αποκλειουμε την χαλαζιακη αμμο? Λογω του οτι ο χαλαζιας δεν ειναι ασβεστολιθικος?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια :thumbup:

Διαβαζοντας το αρθρο γεννηθηκαν καποιες ερωτησεις (βασικα καηκε ο εγκεφαλος λιγο :) )

Παρατηρησεις - Ερωτηματα

1) Τα φιλτρα μας στην ουσια ειναι μια προεκταση του βυθου λογο μικρης εκτασης επιφανειας του για την νιτροποιηση-απονιτροποιηση?

Μπορείς να το δεις και έτσι το φίλτρο δεν είναι τίποτε άλλο από μια μεγάλη επιφάνια (λόγο των υλικών του) όπου μπορούν να εγκατασταθούν τα βακτήρια.

2)Ειναι καλυτερη η χαλαζιακη αμμος απο την κοινη λογο του ομοιγενους κοκου της?

Ναι για τα φυτεμένα ενυδρεία και γενικά για τα ενυδρεία όπου δεν υπάρχουν ψάρια που σκάβουν. Για ενυδρεία τύπου Μαλάουι όπου τα ψάρια δεν αφήνουν την άμμο στην ησυχία της δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο.

3)Ποιο ειναι το ιδανικο υψος αμμου σε ενα ενυδρειο βαση των 3 ζωνων, 6-7cm ειναι το σωστο η μπορει καποιος να ψηλωσει και αλλο?

7 εκατοστά

4)Στοχος μας ειναι η δημιουργια των 2 πρωτων ζωνων? Ετσι ωστε στην πρωτη να πετυχαινουμε νιτροποιηση ή αζωτοποιηση και στην δευτερη απονιτροποιηση ή απαζωτοποιηση?

Η απαζωτοποιηση σε πλήρες βαθμό είναι σχεδόν αδύνατον να εποπτευθεί στο ενυδρείο μας οπότε δεν το θέτουμε σαν στόχο. Απλός η άμμος συμβάλει περισσότερο σε σχέση με το χαλίκι στην απαζωτοποιηση. Επιτελείτε δηλαδή μερική απαζωτοποιηση.

5)Με λιγα λογια κοιταμε να αποφυγουμε την 3η ζωνη ?

Ναι γιατί θα έχουμε δυσάρεστα αποτελέσματα

6) Φτιαχνοντας ομως μια ζωνη στον βυθο (ζωνη1+ Ζωνη2) θα εχουμε ενα σχετικο υψος αμμου 4+(7 εως 20)cm = 11 εως 24cm υψους?

Ή κατα την πορεια λειτουργειας του ενυδρειου θα δημιουργηθουν μονες τους αυτες οι 3 ζωνες με αποτελεσμα να πετυχουμε ισορροπια?

Μην μπερδεύεσαι με το τη συμβαίνει στην φύση δεν μπορούμε να την μιμηθούμε, στο ενυδρείο μας 7 εκατοστά άμμο είναι ιδανικά για την ανάπτυξη των φυτών ενώ δεν διατρέχουμε τον κίνδυνο να δημιουργηθεί σουλφίδιο εκτός και αν κάνουμε εμείς χονδρά λάθει.

7) Τριανταφυλλε αγορι μου εχεις καει εντελως, κατσε και ξανα διαβασε τα! :)

Ο κυριος istellas λεει: "Αυτό που θα πρέπει να προσέξουμε είναι η επιλογή της άμμου. Θα πρέπει να είναι απολύτως ουδέτερη και να μην περιέχει προσμίξεις ασβεστολιθικών υλικών που μπορούν να ανεβάσουν τη σκληρότητα στο νερό του ενυδρείου μας."

Σε ότι αφορά τα ενυδρεία με χαμηλές σκληρότητες ναι πρέπει να προσέχουμε. Η χαλαζιακή άμμος από την φύση της είναι ουδέτερη αν είναι καθαρή.

εμεις ομως στην περιπτωση δημιουργιας ενυδρειου Tanganyika θελουμε αμμο με ασβεστολιθικα υλικα ετσι? Αρα αποκλειουμε την χαλαζιακη αμμο? Λογω του οτι ο χαλαζιας δεν ειναι ασβεστολιθικος?

Ποιος το είπε αυτό;

Μπορούμε να βάλουμε ασβεστολιθική άμμο όχι ότι είναι απαραίτητη.

Η ασβεστολιθική άμμο και γενικά οτιδήποτε σκληραίνει το νερό μας σε ένα ενυδρείο με μεγάλες σκληρότητες δεν θα σου σκληρύνει το νερό παραπάνω (Νόμος της διάχυσης και νόμος της διαλυτότητας των στοιχείων)δεδομένου ότι κάνουμε της προγραμματισμένες μας αλλαγές.

Είτε βάλεις ασβεστολιθική άμμο είτε μη το ίδιο κάνει, μην πω ότι ένα κλικ καλλίτερη είναι η μη ασβεστολιθική άμμο, αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Tα ενυδρεία με μεγαλόσωμες κιχλίδες που σκάβουν, δεν θα παρουσιάσουν ποτέ την 3η ζώνη (μπορεί ούτε καλά-καλά την 2η) αφού με το σκάψιμο, το επίπεδο οξυγόνου δεν θα πέσει ποτέ τόσο ωστε να θεωρηθεί αναερόβιο οτ περιβάλλον...

Μέχρι 7 εκ είσαι σίγουρα οκ σε όλα τα ενυδρεία αρκεί να μην θαφτεί βαθιά μεγάλο κομμάτι φρέσκιας οργανικής ύλης (ρίζες-φυτά-ψάρια-τροφές...)

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο και Γιωργο ευχαριστω πολυ! με φωτισατε! :)

Είτε βάλεις ασβεστολιθική άμμο είτε μη το ίδιο κάνει, μην πω ότι ένα κλικ καλλίτερη είναι η μη ασβεστολιθική άμμο, αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.

Μπορεις να ριξεις λιγο φως εδω σε παρακαλω?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Θα το πω παραστατικά με φανταστικούς αριθμούς

Έχεις ένα ενυδρείο που θέλεις να έχεις σκληρότητα 15 και το νερό του δικτύου σου έχει 15 σκληρότητα. Αν βάλεις ουδέτερη άμμο και πέτρες θα έχεις συνέχεα σταθερά το επιθυμητό 15.

Αν το φλομώσεις με ασβεστολιθικές πέτρες και άμμο τότε θα ανέβει η σκληρότητα πάνω από το επιθυμητό 15 και θα φτάσει στο 17.

Αν τα ψάρια σου αντέχουν σε μια σκληρότητα μεταξύ 10-20 ο μέσος όρος το 15 δεν θα ήταν ιδανικό; Γιατί λοιπόν να δημιουργείς σκαμπανεβάσματα με την ασβεστολιθική άμμο, μήπως έκανες συμφωνία ότι δεν θα σου ανεβάσει το νερό πάνω από το επιθυμητό.

Άλλο παράδειγμα

Έχεις 100lit. ενυδρείο με σκληρότητα 15 μέσα έχεις ασβεστολιθικές πέτρες που ανεβάζουν την σκληρότητα 1 μονάδα την εβδομάδα. Δηλαδή σε μια εβδομάδα το νερό σου από 15 γίνεται 16. Τώρα εσύ κάνεις αλλαγή νερού 30% με το νερό του δικτύου που έχει 15. Για να επιτύχεις ξανά το προηγούμενο 15 πρέπει να βάλεις 25 λίτρα νερό δικτύου και 5 λίτρα νερό από ΑΟ. Αν βάλεις μόνο νερό από το δίκτυο η σκληρότητα σου δεν θα πέσει στο 15 αλλά στο 15,5. Την επόμενη εβδομάδα η ασβεστολιθικές πέτρες θα ανεβάσουν το νερό κατά μια μονάδα και θα πάει στο 16,5. Κάνεις αλλαγή νερού και το ρίχνεις στο 16. Την επόμενη θα πάει το νερό στο 17 κάνεις αλλαγή και πάει στο 16,5 κοκ.

Έτσι με τον καιρό θα αυξηθεί κατά πολλή η σκληρότητα του νερού λόγο της συσσώρευσης του ασβεστίου και θα πρέπει να κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού για να το φέρεις στα ίσια.

Βέβαια κατά πόσο θα ανέβει η σκληρότητα δεν μπορεί να στο πει κανείς γιατί εξαρτάτε από της πέτρες και την άμμο.

Προκειμένου να έχω αυτό το ρίσκο και την ταλαιπωρία βάζω μη ασβεστολιθική άμμο και πέτρες ή ελαφρός ασβεστολιθικές πέτρες και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Γενικά θέλω να τονίσω από όλα τα παραπάνω ότι κακό δεν κάνουν η μη ασβεστολιθικές πέτρες στα αφρικάνικά ενυδρεία και ενδείκνυνται απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητος απολυτα! :)

Ας το παρουμε με συγκεκριμενο παραδειγμα:

Το νερο της βρυσης μου εχει ph 8.1 kh10 gh12 θελω να κανω tanganyika ενυδρειο οποτε εκτος απο πετρες ασβεστολιθικες να βαλω αμμο ασβεστολιθικη ή μη?

Thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

χθες βγηκα να συλλεξω και αλλα δειγματα αμμου απο διαφορες παραλιες τις περιοχης, εβαλα τα δειγματα σε κατι μικρα πλαστικα δοχεια που εχω...

Οταν γυρισα σπιτι τα γεμισα νερο να δω πως φαινονται (αν ειναι πολυ σκουρη ή φωτεινη η αμμος) αλλα παρατηρησα το εξης:

Οταν γεμισα τα δοχεια νερο παρατηρησα να βγαινουν φυσαλιδες απο την αμμο (λογικο αυτο) αλλα και πολλες "κολλημενες" φυσαλιδες μεσα στην αμμο οι οποιες ηθελαν κουνημα για να φυγουν...

Τωρα το ερωτημα ειναι το εξης: Αυτο ειναι απικινδυνο να εγλωβιστει οξυγονο μεσα στην αμμο (απο οσο διαβαζω) και επειδη το ενυδρειο ειναι μεγαλο σιγουρα οταν βαλω την αμμο οσο και να το "χτενισω" σιγουρα καπου θα μεινει εγκωβισμενο κατι...

Μπορω να γεμισω το ενυδρειο 10-15 εκ. νερο και απο πανω να ριξω την αμμο? (για να φυγει οτι οξυγονο υπαρχει), σιγουρα θα υπαρξει θολουρα αλλα καποια στιγμη θα "κατσουν" ολα κατω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν θα πρέπει να ξεπλύνεις πάρα πολύ καλά την άμμο που θα επιλέξεις. Επίσης καλό θα είναι να ελέγξεις και αν είναι ασβεστολιθική. Ναι μεν θα βάλεις κιχλίδες, αλλά στα λίτρα που έχεις ίσως είναι ρίσκο να βάλεις ασβεστολιθική άμμο την οποία ίσως να μην μπορείς να ελέγξεις!

Στην πορεία κι εφόσον πλύνεις ΠΟΛΥ καλά την άμμο, θα την τοποθετήσεις μέσα στο ενυδρείο σου. Μετά θα βάλεις νερό τόσο, ώστε να καλύψει όλη την άμμο + 3-5cm πάνω από αυτή. Σε αυτή τη φάση θα βάλεις μάσκα-βατραχοπέδιλα και θα αρχίσεις να ανακατέβεις όλη την άμμο πολύ καλά. Με αυτόν τον τρόπο θα αναγκάσεις τις εγκλοβισμένες φυσαλλίδες να βγουν στην επιφάνεια.

Σίγουρα με αυτόν τον τρόπο θα δημιουργήσεις μια "λασπουριά", αλλά θεωρητικά, κι εφόσον έχεις πλύνει καλά την άμμο, σε λίγη ώρα θα έχει κάτσει η "ομίχλη". Μετά από αυτό, βάζεις ένα πιατάκι στον πυθμένα και ξεκινάς με σωλήνα να γεμίζεις το θηρίο που έχεις για ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο αυτο φοβαμαι μηπως στο ανακατεμα χασω καμια φυσαλιδα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο αυτο φοβαμαι μηπως στο ανακατεμα χασω καμια φυσαλιδα...

Υποθέτω ότι εννοείς να μην σου ξεφύγει καμία φυσαλίδα και δεν βγει από την άμμο, έτσι? Αυτό δεν είναι πρόβλημα! Το λίγο δεν κάνει κακό. Υπόλογισε κι όλας ότι οι κιχλίδες θα σου μεταφέρουν την άμμο από το ένα σημείο στο άλλο, οπότε θα την ανακατεύουν συνεχώς....

Αυτό που πρέπει να προσέξεις πολύ είναι τα οργανικά στοιχεία του ενυδρείου σου... ΦΥΤΑ, ΨΑΡΙΑ, ΞΥΛΑ!!! Εγώ εκεί την πάτησα...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι εννοείς να μην σου ξεφύγει καμία φυσαλίδα και δεν βγει από την άμμο, έτσι?

Ναι

Αυτό που πρέπει να προσέξεις πολύ είναι τα οργανικά στοιχεία του ενυδρείου σου... ΦΥΤΑ, ΨΑΡΙΑ, ΞΥΛΑ!!! Εγώ εκεί την πάτησα...

Δηλαδη? :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη? :)

Δηλαδή, δεν πρεπει να εγκλοβιστούν μέσα στην άμμο. Το σάπισμα ή ο ελλειπής αερισμός αυτών των στοιχείων είναι που μπορεί να σου δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ναι μεν θα βάλεις κιχλίδες, αλλά στα λίτρα που έχεις ίσως είναι ρίσκο να βάλεις ασβεστολιθική άμμο την οποία ίσως να μην μπορείς να ελέγξεις!

Oups, αυτο μου ξεφυγε...τι εννοεις να μην μπορω να την ελεγξω? εννοεις με τις σκληροτητες που θα ανεβαζει?

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα ψάρια είναι μεγάλα, η θαλλασινή άμμος πολύ πιο χοντρή από τη χαλαζιακή (αναπνέει καλύτερα) και δεν θα μπουν ξύλα, γιατί ανησυχείς? Οι εγκλωβισμένες φυσσαλίδες οξυγόνου δεν μπορούν να κάνουν τίποτα κακό...

Link to comment
Share on other sites

και δεν θα μπουν ξύλα, γιατί ανησυχείς?

2 μικρες ριζουλες θα τις βαλω... :rolleyes: θα μου πεις στα περισσοτερα τανγκανικα ενυδρεια δεν εχει, ΑΛΛΑ μεσα στην λιμνη εχω δει ολοκληρα δεντρα :rolleyes: ...

(εχει τωρα 20 μερες τις "στεγνωνω")

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να βάλεις ξύλα απλά να μην το παρακάνεις και τα βράσεις καλά, δεν ξέρω αν θα εκτιμήσουν οι φροντόζες την κιτρινίλα...

Εγώ περισσότερο ανησυχώ για τα ξύλα που στεγνώνεις... δεν είναι εύκολο να τα επεξεργαστείς για να γίνουν κατάλληλα για ενυδρείο... προσωπικά κουράρω σε νερό πολύ λεπτές ρίζες που είχαν ξεραθεί όλο το καλοκαίρι κάτω από τον ήλιο και πάλι όταν τους αλλάζω νερό μυρίζει υδρόθριο και μεθάνιο...

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βάλε ξύλα από ενυδρειακό μαγαζί και στερέωσέ τα σε πέτρες και όχι στην άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να βάλεις ξύλα απλά να μην το παρακάνεις και τα βράσεις καλά, δεν ξέρω αν θα εκτιμήσουν οι φροντόζες την κιτρινίλα...

Εγώ περισσότερο ανησυχώ για τα ξύλα που στεγνώνεις... δεν είναι εύκολο να τα επεξεργαστείς για να γίνουν κατάλληλα για ενυδρείο... προσωπικά κουράρω σε νερό πολύ λεπτές ρίζες που είχαν ξεραθεί όλο το καλοκαίρι κάτω από τον ήλιο και πάλι όταν τους αλλάζω νερό μυρίζει υδρόθριο και μεθάνιο...

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βάλε ξύλα από ενυδρειακό μαγαζί και στερέωσέ τα σε πέτρες και όχι στην άμμο.

Δεν εγινα κατανοητος σορρυ :rolleyes:

οι ριζουλες ειναι απο ενυδρειακο μαγαζι (aquaristic) 2 μικρα κομματια Red Moorwood, τα οποια τα εχω σε λεκανη και τα αλλαζω συνεχεια νερο εδω και 20 μερες περιπου, στην αρχη βγηκε πολυ κοκκινιλα στο νερο , αλλα οσο περνανε οι μερες μειωνεται σταδιακα! :rolleyes: π.χ. χθες και προχθες ειχα ελαχιστο χρωμα στο νερο. (αυτο εννουσα σε ελευθερη μεταφραση με το "στεγνωνω")

Οσο για τα αλλα ξυλα που λες (μη ενυδρειακα) , ναι ειχα διαβασει και για 6μηνες διεργασιες πανω σε αυτα μεχρι να μπουν τελικα σε ενυδρεια...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...