Jump to content

ΠΕΡΙ ΦΥΤΩΝ


STEFPLAK

Recommended Posts

ΜΟΛΙΣ ΑΓΟΡΑ ΣΑ ΤΟ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ 200 ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ, ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ.ΑΡΧΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ.ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΠΑΡΕΜΠΕΜΠΣΕ ΣΕ ΕΝΑ SITE ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΙΔΕΕΣ.ΒΑΣΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ

1)ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΧΑΛΙΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΩ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ¨ΓΚΑΖΟΝ¨ ΣΤΟΝ ΠΥΘΜΕΝΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ.ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΣΠΟΡΟΥΣ Η ΕΤΟΙΜΑ ΦΥΤΑ?ΜΕΡΙΚΑ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΧΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ CLOSOSTIGMA ELATINOIDES,HEMIANTHUS CALLITRICOIDES KAI NYMPHALA LOTUS.EINAI ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΦΥΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ?

2)ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΠΩΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΞΥΛΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΦΥΤΑ.ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ,ΤΟ VESICULARIA DUBYANA?EAN OXI ΠΟΙΟΙ ΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ¨ΜΠΟΛΙΑΣΩ ΤΟ ΦΥΤΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ?

3)ΑΛΛΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ROTALA SP. GREEN.RICCIA FLUITANS KAI LUDWIGIA REPENS.TAIRIAZOYN AYTA TA ΦΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΑΝΑΘΕΡΘΕΝΑΤΑ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ 1,2?

4)ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΝΙΔΕΟΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΜΕ ΑΛΗΘΙΝΑ ΦΥΤΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΑΥΤΩΝ .ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ Η ΧΡΗΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΦΩΤΙΣΜΟΥ?

5)Η ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?

6)ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΑΘΕΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ

1)PTEROPHYLLUM SCALARE

2)CORYDORAS MELANISTIUS

3)HEMIGRAMMUS OCELIFFER(BEACON FISH)

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΦΥΤΑ?

6)ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΦΥΤΑ?ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΥΔΡΟΚΟΣΜΟΣ Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ?

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΧΡΗΣΙΜΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το μόνο που μπορω να σου προτίνω, μιας και ειμαι άρχάριος ειναι το www.tropica.com οπού έχει αρκετές πληροφορίες για αρκετά από τα φυτά που θές.

Όσον για τα φυτά τώρα αρχικά θές ένα υποστρωμα(χώμα) κάτω από το χαλίκι το οποίο περειέχει διάφορα συστατικά ιδανικά για την ανάπτυξη των φυτών.Χρειάζεσαι σίγουρα κάποιον φωτισμό.Τώρα δεν ξέρω αν το ενυδρείο που πήρες είχε είδη κάτι.Αν δεν έχεις βάλει υπόστρωμα μπορείς να αγοράσεις κάποιες ταμπλέτες(πολυλίπασμα) της sera ή ότι άλλο θες τις οποίες τις βυθίζεις μέσα στο χώμα.Έτσι και αλλίως μετά από καποιο διάστημα και ανάλογα με τον αριθμό των φυτών θα τις χρειαστείς.Μάλλον θα χρειαστείς και C02(διοξείδιο του άνθρακα) πιο μετά το οποίο ειναι αναγκαίο για τα φυτά.Επίσης τα φυτά χρειάζοντα σίδηρο το οποίο και αυτό το πουλάνε. Νομίζο πώς όλα τα καταστήματα που βρίσκονται στον κατάλογο του aquazone :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=81

έχουν φυτά.Αύτα δεν μου έρχεται κάτι άλλο.Άμα κάνω λάθος σε κάτι ας με διορθώσουν οι παλιότεροι.

Καλή επιτυχεία!!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά τύπου γκαζόν χρειάζονται αρκετό φως και λίπανση με CO2, όπως είπε και φίλος mummy. Επίσης αναλόγως τα φυτά χρειάζεται κάποια λίπανση με υγρά λιπάσματα και καμμιά φορά και υπόστρωμα που τοποθετούμε κάτω από το χαλίκι. Το χαλίκι θα πρέπει να είναι χαλαζιακό σκουρόχρωμο 2-3 χιλιοστών. Σπόρους δεν μπορείς να βρεις, αλλά μπορείς να αγοράσεις ότι φυτό θέλεις απο τα καταστήματα.

Το φυτό VESICULARIA DUBYANA ή java moss το δένουμε σε κάποιο ξύλο ή ρίζα ή πέτρα και στη συνέχεια πιάνει και αναπτύσσεται πάνω σε αυτά. Οταν μεγαλώνει το κλαδεύουμε.

Τα 3 υπόλοιπα φυτά που αναφέρεις είναι λίγο δύσκολα και δεν στα προτείνω ακόμα μέχρι να εξοικιωθείς λίγο με τα φυτά. Μερικά εύκολα φυτά για να ξεκινήσεις είναι οι anubias, cryptocorynes, polysperma και java fern.

Τα ψάρια σου είναι μια χαρά και με τα φυτά θα είναι ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ .ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ.ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ?ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Η ΟΠΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι πριν βάλεις τα φυτά στο ενυδρείο να τα περάσεις από ένα διάλυμα χλωρίνης/νερού (1/19) για 2-3 λεπτά όχι όμως και τις ρίζες

Δες παρακάτω μερικά ενδιαφέροντα μαθήματα για το φύτεμα ενός ενυδρείου.: http://www.vectrapoint.com/main/manual/manual.html

Για ότι απορία προκύψει εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Το Rotala είναι πολύ εύκολο... Το έχω σε 29C με 0.5w/lt χωρίς CO2 και αναπτύσσεται πολύ γρήγορα.

Τα φυτά με μίσχο (hydrophila, rotala, κλπ.) μπορείς να τα δέσεις τρία τρία με μία κλωστούλα και να τα φυτέψεις έτσι. Αν είναι σε γλαστράκι, το βγάζεις ψαλιδίζεις μία ιδέα τις ρίζες και τα φυτεύεις.

Δεδομένου ότι από ότι κατάλαβα είναι η πρώτη προσέγγιση με τον θαυμαστό κόσμο των φυτών, το φυτά που δημιουργούν τάπητα ίσως δεν είναι ενδεδειγμένα λόγω υψηλών απαιτήσεων που μπορεί να οδηγήσουν σε (πολύ) άλγη. Θα πρότεινα να προσθέσεις κρυπτοκορύνες ή echinodorus tenellus για μπροστά που είναι χαμηλών απαιτήσεων.

Τα καλά καταστήματα έχουν συνήθως αρκετή ποικιλία φυτών εκτός από το καλοκαίρι.

Φιλικά

Θέοφιλος

Έγινε επεξεργασία - theokyr
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ THEOKYR, ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΥΠΟΥ ΤΑΠΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ,ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΛΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΑΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΘΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΠΕΣΤΕ ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΤΟΠΟΘΕΤΩ ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΥΠΟΥ ΤΑΠΗΤΑ ΣΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ,ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΤΟ ΒΥΘΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ.ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΟΥΠΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ,ΑΛΛΑ ΑΠΟΡΩ, ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΟΥΠΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΩ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ? :D:D

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις πάρα πολλά φυτά και ειδικότερα τύπου τάπητα, σπανίως καθαρίζεις το βυθό γιατί καθυστερείς την ωρίμανση του υποστρώματος και στερείς τις ρίζες από τα διάφορα θρεπτικά από τα οποία τρέφονται τα φυτά. Μπορείς απλά να κάνεις επιφανειακό σιφωνάρισμα για να φεύγουν τα πολύ χοντρά αλλά κυρίως για αισθητικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΝΕΟΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ.

1)ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΑΝ ΒΑΛΩ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΚΥΚΛΟΣ ΑΖΩΤΟΥ Κ.Τ.Λ) Η ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΤΡΩΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ?

2)ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ESHOP ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΓΗ.ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ Η ΕΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΑΛΓΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ? :hysterical:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!! :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν αρκετα φυτα που αντεχουν στη διαρκεια στρωσιματος

οπως cryptocorine,Anoubies,κερατοφυλλο,hygrophilla κ.α

Για την αλγη καλυτερα να μην ριξεις τιποτα,μπορεις να την πολεμησεις και μονος σου βαζοντας CO2,αναλογα το αναμα του φωτισμου.

Link to comment
Share on other sites

Τις ταμπλέτες για την άλγη να μην τις βάλεις με τίποτα! Μήπως έπρεπε να πάρεις ταμπλέτες λίπασματος;

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ Η ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΓΗ ΛΕΓΟΝΤΑΙ TetraAqua Algizit 10 Tab.ΥΠΕΘΕΣΑ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ.ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 2Χ90 CM(2Χ30W).ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΙ?ΤΙΣ ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ?ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΓΙA TO CO2 ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΙΑΛΕΣ? :D:D:D:D:D

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΟΠΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΩΣ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΦΥΣΑΛΙΔΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΡΑΝΤΡΙΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΜΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ,Η ΕΝΕΡΓΟΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ, Η ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΟΥ O2 ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΕΙ CO2.ΕΤΣΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ,Η ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΧΡΗΣΗ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΧΕΥΤΕΥΣΗΣ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ CO2 ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?ΔΕΝ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΕΤΣΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ?ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΧΡΗΣΗ? :D

post-689-1140852901_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα σκαλάρια σου!

Όταν έχουμε πολλά φυτά στο ενυδρείο και χρησιμοποιούμε παροχή CO2 τότε η χρήση αεραντλίας είναι περιττή. Τα φυτά παράγουν αρκετό οξυγόνο και συνήθως τα ψάρια δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα. Προφανώς αυτό ισχύει όταν ο αριθμός και το μέγεθος των ψαριών είναι σε κανονικά επίπεδα δηλαδή σε όχι υπερφορτωμένα ενυδρεία και τηρούνται και οι βασικοί κανόνες συντήρησης και καθαρισμού.

Επίσης ανάλογα φροντίζουμε η έξοδος του φίλτρου να μην αναταρράσει πολύ την επιφάνεια του νερού και έχουμε πάλι απώλειες διοξειδίου του άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.κατι αλλο τωρα παρακατω εκθετω την φωτογραφια,του καινουργιου μου ενυδρειου και οπως βλεπεις ειναι αδειο τελειως απο δευτερα αρχιζει η εργασια ,βλεπεις η παραγγελια απο γερμανια που δεν εχει ερθει ακομη.παρακαλω θα ηθελα να μου πειτε ποσα περιπου τεμαχια φυτων θα πρεπει να αγορασω για να καλυψω τον βυθο μου?να ξερω δηλαδη για να μην παω και αγορασω τιποτα λιγοτερο η περισσοτερο , δεν ξερω καν πως πωλουνε τα φυτα ειδικα αυτα τυπου ταπητα.σας πληροφορω πως θελω να καλυψω ολο το βυθο και οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 100cmx40cm

post-689-1140861971_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΔΑ ΣΕ ΕΝΑ SITE ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΑΤΕ ,ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΦΥΤΩΝ ,ΠΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΟΥ ΣΕ PET SHOP ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ .ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ.ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ.ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΠΙΣΤΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ...

post-689-1141953827_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπόλικο το βλέπω το υπόστρωμα. Πόσους πόντους καλύπτει από τον πάτο του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Στρώσε λίγο το χαλίκι ώστε να είναι ψηλότερο πίσω και κοντότερο μπροστά. Στρώσιμο κάνεις με αμμωνία;

Αν έρθεις στην αυριανή συνάντηση πιθανόν να βρεθεί και κανένα εύκολο φυτάκι για να βοηθήσει στο στρώσιμο. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ 6-7 ΕΚΑΤΟΣΤΑ.ΒΑΣΙΚΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΧΑΛΙΚΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΑΛΛΑ,ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΠΟΛY ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΛΑΤΕΡΙΤΗ ΝΟΜΙΖΩ ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ(KOKKINO ΨΙΛΟ ΧΑΛΙΚΑΚΙ ΗΤΑΝΕ)...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΦΙΛΤΑΡΕΤΑΙ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ EHEIM 2234 ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 2 ΘΕΡΜΑΝΤΕΣ 300 W ΚΑΙ 125W .ΝΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕ NUTRAFIN CYCLE.EPISHS EΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ,ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΤΡΟΦΗΣ....ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΡΗΣΗ...

ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΛΑΞΑ ΤΗΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΧΑΛΙΚΙΟΥ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΜΟ ΕΙΠΑΤΕ.ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 11 ΕΚΑΤΟΣΤΑ.

ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ

NH3/NH4:1,5 mg/l

PH:7,5

NO2:0,05

NO3:0

KH:6 BΑΘΜΟΥΣ

ΠΩΣ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΤΕ?ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΕΡΕΣ...

Έγινε επεξεργασία - STEFPLAK
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΤΑ ΤΕΣΤ ΕΔΕΙΞΑΝ

1)ΝΗ3=0

2)ΝΟ2=0.8 mg/lt

3)ΝΟ3=1 mg/lt

4)PH=7-7,5

ΠΩΣ ΤΟ ΝΛΕΠΕΤΕ ΝΑ ΠΑΕΙ?ΛΙΓΟ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΤΑ ΝΟ2 ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΦΥΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Ψάρια νομίζω δες έχεις μέσα σωστά; Τότε κακώς έκανες αλλαγή νερού γιατί καθυστερεί το στρώσιμο. Όταν θα μηδενίσουν τα νιτρώδη (ΝΟ2), θα κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού. Συνέχισε να ρίχνεις αμμωνία και πρόσθεσε μερικά εύκολα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΝΕΟΝ .ΒΑΣΙΚΑ ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΩΝ 20 ΛΙΤΡΩΝ .ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΚΑΙ ΑΜΜΩΝΙΑ.ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΥΠΟΥ ΤΑΠΗΤΑ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ?ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ TROPICA.GR OTI ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΕΣ-ΥΨΗΛΕΣ (LOW-VETY HIGH) ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ?ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...