Jump to content

Substrat Pro ή Siporax;


netgod

Recommended Posts

απο τα καλυτερα βιολογικα του ειδους...

προσωπικα προτιμω το σιποραξ γιατι απλα ειναι αθανατο....

νομιζω οτι η eheim to sybstrat το δινει για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα....

επειδη ομως το αλτσχαιμερ με πλησιαζει .... :) αν κανω λαθος παρακαλω να με διορθωσετε... :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιό από τα 2 χρησιμοποιείτε για βιολογικό και γιατί;;

Δεν ακούω γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 κορυφαία...Το Siporax σίγουρα καλύτερο του substrat λόγω μεγαλύτερης επιφάνεις βιολογίας και του ότι είναι lifetime...

Καλά θυμάσαι klaz :)

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο νικολας. :):)

Link to comment
Share on other sites

λαθος τουλαχιστον οσον αφορα το κοματι της επιφανειας

450τμ το substrat pro και 270τμ το siporax

υπαρχει καπου ανακοινωση της eheim που να λεει οτι ειναι για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα; που ειναι αυτη η ανακοινωση;

η δικια μου αποψη ειναι οτι το substrat pro ειναι καλυτερο υλικο απο το siporax, ειχα και εχω και τα δυο και μπορω να σου πω οτι και τα δυο τριβονται (μην φανταστεις κατι τρομερο ας πουμε 20-30 γραμαρια το χρονο περιπου 5-6 μπαλιτσες η μακαρονακια)

φυσικα δεν εχω εργαστηριο για να μετρησω την επιφανεια που εχουν τα υλικα, μπορω να κρινω μονο απο τα νουμερα που ανακοινωνουν οι εταιριες

παρολαυτα το siporax Ελλαδα θα το βρεις λιγο ακριβοτερο απο το siporax (και αν λαβουμε υποψην μας τα πολυ συμφεροντα media set που κυκλοφορει η eheim η διαφορα μεγαλωνει πολυ) στην Γερμανια θα βρεις siporax με 5€ το λιτρο, η καλυτερη τιμη που μπορεις να βρεις

Link to comment
Share on other sites

λαθος τουλαχιστον οσον αφορα το κοματι της επιφανειας

450τμ το substrat pro και 270τμ το siporax

υπαρχει καπου ανακοινωση της eheim που να λεει οτι ειναι για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα; που ειναι αυτη η ανακοινωση;

η δικια μου αποψη ειναι οτι το substrat pro ειναι καλυτερο υλικο απο το siporax, ειχα και εχω και τα δυο και μπορω να σου πω οτι και τα δυο τριβονται (μην φανταστεις κατι τρομερο ας πουμε 20-30 γραμαρια το χρονο περιπου 5-6 μπαλιτσες η μακαρονακια)

Ετσι ακριβως.... :)

Link to comment
Share on other sites

στα χαρτια το substrat pro εχει την μεγαλυτερη επιφανεια αλλα ολοι λενε (για να ξαναγορασει ο κοσμος φυσικα), οτι πρεπει να ανανεωνεται το βιολογικο υλικο καθε καμποσους μηνες.

Εγω εχω ενα χρονο το substrat pro στο φιλτρο και οπως το εβαλα ετσι ειναι ακομα και καλυτερο. :)

ΥΓ Orck για διορθωσε τη φραση να το καταλαβουμε κι εμεις

...παρολαυτα το siporax Ελλαδα θα το βρεις λιγο ακριβοτερο απο το siporax....

:)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να το διορθωσω πλεον

ελεγα οτι βαση τεχνικων χαρακτηριστηκων (που στην ουσια αυτο ειναι το μονο που εχουμε στα χερια μας) το substrat pro ειναι καλυτερο υλικο αλλα το siporax ειναι ακριβοτερο (siporax 20€ το λιτρο, substrat pro 16€ το λιτρο)

και ξαναλεω, Γερμανια εχει μια καταπληκτικη τιμη για siporax μονο 5€ το λιτρο

ΥΓ οποιος δεν καταλαβαινει να παρει τηλεφωνο, καβουρακια εχουμε στις τσεπες; :)

στα χαρτια το substrat pro εχει την μεγαλυτερη επιφανεια αλλα ολοι λενε (για να ξαναγορασει ο κοσμος φυσικα), οτι πρεπει να ανανεωνεται το βιολογικο υλικο καθε καμποσους μηνες.

Εγω εχω ενα χρονο το substrat pro στο φιλτρο και οπως το εβαλα ετσι ειναι ακομα και καλυτερο. :)

ΥΓ Orck για διορθωσε τη φραση να το καταλαβουμε κι εμεις

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ οποιος δεν καταλαβαινει να παρει τηλεφωνο, καβουρακια εχουμε στις τσεπες; :thumbup:

Τι δουλεια εχουν τα καβουρια με τη διευκρινιση στη συγκριση του σιποραξ με το ...... σιποραξ :)

Ειναι σαν το παλιο κουιζ : Ποια η διαφορα μεταξυ κοκορα ??? :)

Link to comment
Share on other sites

Στη συσκευασία λέει για το siporax οτι πρέπει να αντικαθίστανται κάθε 2 χρόνια, προσωπική εμπειρία αλλά και η απάντηση όσων έμπειρων έχω ρωτήσει είναι οτι αν το κρατάς καθαρό (καλό μηχανικό φιλτράρισμα πρίν) αντέχει για "πάντα", στο εξωτερικό φίλτρο που έχω πολύ συνθετικό βαμβάκι πριν, το siporax είναι κυριολεκτικά σαν καινούριο.

Επίσης πολύ ισχυρό χαρτί του siporax είναι οτι έχει πόρους κατά 90% ανοικτούς, δηλαδή επικοινωνούν με το νερό που περνάει από το υλικό, πράγμα που δεν συμβαίνει όταν υπάρχουν σε ένα υλικό απλά κενά στο εσωτερικό του... αυτό σε συνδυασμό με την επιφάνεια και το σχήμα του το κάνουν πολύ ανταγωνιστικό έναντι στα άλλα πορώδη βιολογικά υλικά υψηλής ποιότητας.

Τέλος μου αρέσει οτι σπάει εύκολα και μπορείς σε λίγο χώρο να στριμώξεις πολύυυυ... :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

... αυτό σε συνδυασμό με την επιφάνεια και το σχήμα του το κάνουν πολύ ανταγωνιστικό έναντι απέναντι στα άλλα πορώδη βιολογικά υλικά υψηλής ποιότητας.

Επίσης μου αρέσει οτι σπάει εύκολα και μπορείς σε λίγο χώρο να στριμώξεις πολύυυυ... :thumbup:

Το σπασιμο χαλαει ομως το σχημα του που λες πιο πανω :thumbup:

Γιατι δεν δοκιμαζεις εκει που δεν χωραει το siporax το ..... αλλο siporax (μηπως αυτο εννοουσε ο orck? :) )

Το Substrat το εχω και γω στο εξωτερικο ενα χρονο και μαλιστα χωρις εξτρα βαμβακι και ειναι κι αυτο ολοκαινουριο ακομα :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εγω χρησημοποιω και τα δυο.Θεωρω το Substrat αρκετα καλητερο βιολογικο υλικο.απο την αλλη το siporax προσφερει ταυτοχρονα και μηχανικο φιλτραρισμα οποτε ειμαι υπερ της αποψης του συνδιασμου των 2 εφοσον υπαρχει χωρος.

Υ.Γsiporax® mini δεν εχω βρει πουθενα.το φερνουν ελλαδα???

Link to comment
Share on other sites

Mini αν δεν απατωμαι εχει ο νινταλ.

Οντως δυο χρονια αναγραφει το κουτι για διαρκεια ζωης του σιποραξ.

Κανει και μηχανικο καθαρισμο???

Πως?

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησημοποιω και τα δυο.Θεωρω το Substrat αρκετα καλητερο βιολογικο υλικο.απο την αλλη το siporax προσφερει ταυτοχρονα και μηχανικο φιλτραρισμα οποτε ειμαι υπερ της αποψης του συνδιασμου των 2 εφοσον υπαρχει χωρος.

Υ.Γsiporax® mini δεν εχω βρει πουθενα.το φερνουν ελλαδα???

Μηχανικος καθαρισμος δηλαδη πως?

Link to comment
Share on other sites

Και για τα δύο υλικά συνίσταται αλλαγή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα,

αλλά ως ένα σημείο αυτό έχει να κάνει και με την επιθυμία των εταιρειών

να πουλήσουν παραπάνω.

Με μία σωστή συντήρηση (ξεπλυμα σε ενυδρειακό νερό) μία με δύο φορές το χρόνο

(ανάλογα το φίλτρο, το μηχανικό καθάρισμα, την ύπαρξη προφίλτρου, την ιχθυοφόρτωση, τις συνθήκες, το είδος του ενυδρείου κλπ)

δεν νομίζω ότι ισχύουν οι παραπάνω χρόνοι (ή μπορεί και να ισχύουν αντίθετα).

Έχουμε πάντως άπειρα τέτοια παραδείγματα παραινέσεων για αλλαγή "αναλωσίμων" σε τακτά χρονικά διαστήματα τα οποία είναι πολύ μικρότερα από τα πραγματικά.

Επίσης, δεν θα συνιστούσα το σπάσιμο των υλικών που αναφέρεις Γιώργο παραπάνω, γιατί αν και φαίνεται καλή ιδέα,

το σχήμα του κεραμεικού υλικού σχετίζεται άμεσα με τη βελτιστοποίηση της ροής του νερού μέσα από τα κάνιστρα (ταχύτητα, στρόβιλος κλπ) και κατ' επέκταση την μέγιστη απόδοση του φιλτραρίσματος.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Το σπάσιμο το χρησιμοποιώ είτε σε πολύ μικρά φίλτρα που σίγουρα θα περάσει από όλη την επιφάνεια το νερό ή μόνο ένα στρώμα μερικών εκατοστών ως τελευταίο στάδιο βιολογικής φίλτρανσης σε κλειστό φίλτρο για να υπάρχει μειωμένο οξυγόνο σ' αυτό και να δρούν απονιτροποιητικά βακτήρια.

Πολύ σημαντική η παρατήρησή σου πάντος Αντρέα καθώς το λεγόμενο chaneling ("κανάλωμα") που μπορεί να συμβεί λόγω κακής κυκλοφορίας, μειώνει την ενεργή επιφάνεια του υλικού μας. :)

Για αυτό και δέχομαι οτι υλικά με μικρό όγκο που έχουν καλή κυκλοφορία αν συντηρηθούν σωστά όπως το substrat μπορούν να αποδόσουν καλύτερα σε μειωμένο όγκο από το σπασμένο siporax αλλά το τελευταίο το προτιμώ για πολύ μικρά εσωτερικά φίλτρα σε συνδυασμό με συχνή αντικατάσταση του ενυδρειακού βαμβακιού.

Link to comment
Share on other sites

Κανει και μηχανικο καθαρισμο???

Πως?

sorry λαθος μου.ειχα αυτη την εντυπωση αλλα εριξα μια ματια στο κουτι τωρα και δεν αναφερει πουθενα μηχανικο.
Link to comment
Share on other sites

sorry λαθος μου.ειχα αυτη την εντυπωση αλλα εριξα μια ματια στο κουτι τωρα και δεν αναφερει πουθενα μηχανικο.

Ασχετα τι λεει το κουτι, το siporax κανει και μηχανικο φιλτραρισμα λογω σχηματος (μακαρονι, στροβιλισμος κλπ) αλλα δεν αξιζει να το "χαραμιζουμε" για μηχανικο αφου θα χαλασει γρηγοροτερα στην αρχη της σειρας των υλικων.

Επισης δεν αξιζει να ειναι το siporax για μηχανικο φιλτραρισμα γιατι το μηχανικο υλικο θελει ενιοτε καλο καθαρισμα και με νερο βρυσης για να καθαρισει καλα, ετσι θα χαθει οτι βιολογια φιλοξενει πανω του.

Αν εχεις δει το υλικο που δινει η eheim για μηχανικο φιλτραρισμα πριν φτασει το νερο στο βιολογικο υλικο της (substrat pro), ειναι παρομοιο σε σχημα με το siporax, και ειναι το Ehfimech

Η διαφορα ειναι οτι δεν ειναι "γυαλι" οπως το siporax που εχεi τη δυνατοτητα να φιλοξενει βιολογια.

Το μακαρονι της eheim, ειναι φτηνοτερο και γι'αυτο δεν μας νοιαζει να το αλλαζουμε πιο συχνα.

(ασχετα αν αυτη την εποχη υπαρχει το χυμα siporax στη γερμανια που ειναι παμφθηνο και συμφερει και για μηχανικο :))

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είχαμε ολικληρώσει την κουβέντα στο καφέ θα ήθελα να πω τη γνώμη μου...

...διαφωνώ κάθετα στο να χρησιμοποιεί κανείς siporax για μηχανικό καθάρισμα εφ' όσον υπάρχουν τόσα φτηνά υλικά για αυτή τη δουλειά, ενυδρειακό βαμβάκι, σφουγκάρι με διάφορα μεγέθη πόρων, πλαστικές ίνες (biofibres) όπως και κάποια κεραμικά που προτείνουν οι εταιρίες για να πιάνουν τα "χοντρά"...

Είναι σαν να βάζεις έναν προγραμματιστή να κάνει δουλειά βοθρατζή... :thumbup: Ακόμα και αν τους βρίσκεις λίγο πιο ακριβους από τους βοθρατζήδες δεν αξίζει και δεν θα κάνουν και καλή δουλειά, άσε που είναι αμαρτία... :)

Φιλικά πάντα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είχαμε ολικληρώσει την κουβέντα στο καφέ θα ήθελα να πω τη γνώμη μου...

...διαφωνώ κάθετα στο να χρησιμοποιεί κανείς siporax για μηχανικό καθάρισμα εφ' όσον υπάρχουν τόσα φτηνά υλικά για αυτή τη δουλειά, ενυδρειακό βαμβάκι, σφουγκάρι με διάφορα μεγέθη πόρων, πλαστικές ίνες (biofibres) όπως και κάποια κεραμικά που προτείνουν οι εταιρίες για να πιάνουν τα "χοντρά"...

Είναι σαν να βάζεις έναν προγραμματιστή να κάνει δουλειά βοθρατζή... :thumbup: Ακόμα και αν τους βρίσκεις λίγο πιο ακριβους από τους βοθρατζήδες δεν αξίζει και δεν θα κάνουν και καλή δουλειά, άσε που είναι αμαρτία... :thumbup:

Φιλικά πάντα :)

Να συμφωνήσω με τον αγαπητό Γιώργο οσον αφορά τη χρήση του siporax για μηχανικό και να προσθέσω οτι εκτός απο τις Biofibres κ.τ.λ. ή το ehfimech που αναφέρει ο Σπύρος το αντίστοιχο της sera μακαρόνι που λειτουργεί μηχανικά κυρίως, είναι το biopur.

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Το siporax για μένα είναι καλύτερο λόγο ανθεκτικότητας αλλά και καλύτερης οξυγόνωσης του νερού ειδικά σε σαμπ που έχω εγώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

μήπως το "άλλο siporax" που λέτε είναι το sera biopur??? γιατι είναι και μικρότερο και έχει όριο ζωής. και υπάρχει στην ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...