Jump to content

την γνωμη σας για Calcium Reactor


Recommended Posts

θα ηθελα την γνωμη σας για τον TMC V2 Calcium Reactor 600 http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/cat...tor-p-1893.html

και για τον grotech hcr 070 http://www.grotech.de/ENGLISH/index.php?c=...p;s=bis600liter

Link to comment
Share on other sites

για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε ?

τι κοράλλια έχει μέσα ?

ο grotech φενεται να έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευης αλλά μικρή χωρητικότητα ..

δες και τον schuran

http://www.schuran.com/calciumsea.html

με πολύ καλές κριτικές και καλή τιμή στη Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για 350 lt με διαφορα κοραλια μ****α και σκληρα αλλα και με προοπτικες.

αναγκαστηκα θα παω για ενα απο τα δυο (θα προσπαθησω για το δευτερο) γιατι ειχα μια περιπετεια με καποιο γνωστο μαγαζι και της καποιες δηθεν προσφορες τους και εμπλεξα.

ειχα παρει τηλ σε καποιο γνωστο μαγαζι που ειχε ταχα προσφορες (-50%) και αφου μιλησα με τον αρμοδιο πωλητη του ζητησα εναν reactor που ειχα δει στης προσφορες τους. επεισης του ζητησα και οτι αλλο παρελκομενο απο της προσφορες θα χρειαζομουν για να τον δουλεψω (μπουκαλα,ηλεκτροβανα,πεχαμετρο,ηλεκτροδιο κτλ) αφεθηκα και εγω στης γνωσεις του και συμφωνησα με το πακετο που μου προτεινε .συμφωνεισαμε τιμη,κατεθεσα λεφτα και σε δυο ημερες ηρθαν τα πραγματα ,ομως αρωστησα 4 ημερεςκαι δεν τα εστησα μετα λοπον την αναρωση πηγα να κανω την συνδεση και διαπιστωσα ασυμβατοτητα της θυρας του reactor και του ηλεκτροδιου(ηθελε ειδικο,βιδωτο της ιδια μαρκας με τον reactor ) επικοινωνησα με το μαγαζι και μου ειπαν να μην ανησυχω και οτι θα λυθει το προβλημα αλλα ο υπευθυνος υπαληλος ειναι σε αδεια και θα επιστρεψει απο δευτερα,ειπα ενταξαι και εκλεισα .σε 10 λεπτα με πηρε τηλ ο υπαληλος και με ρωτησε το προβλημα μου ,του εξηγησα την ασυμβατοτητα και παραξενευτηκε γιατι πρωτη φορα ακουγε κατι τετοιο ,τελος-παντων θα το κοιτουσε απο δευτερα που θα γυρνουσε απο την αδεια.Την δευτερα με πηρε τηλ και μου ειπε οτι μιλησε με τον αντιπροσωπο

του reactor και οτι εχω δικιο ο συγκεκριμενος reactor δουλευει μονο με την ιδια μαρκα πεχαμετρο και ηλεκτροδιο.ΤΩΡΑ μου λει οτι θα πρεπει η να τα στειλω ολα πισω και να παρω οτι αλλο χρειαζομαι(ΟΧΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΙΣΩ) η να αλλαξω τον controller του reactor(αυτο που ειχα παρει ειχε 180 και αυτο που μου λεει τωρα εχει 500)

η να του στειλω πισω τον reactor και να μου στειλη καποιον απο τους παραπανω που εγραψα και φυσικα με τιμη πολυ μεγαλυτερη (και απο αυτη που πληρωσα τον προηγουμενο και απο αυτη που εχουν στο ιντερνετ)

ετσι λοιπον απο δικο τους λαθος βρεθηκα να τους παρακαλαω να μου στειλουν αλλον reactor γιατι αυτη την στιγμη δεν εχουν τον GROTECH 600 που θα ηθελα και μου ειπε ο υπαληλος οτι ειναι συμβατο με τα υπολοιπα πραγματα μου αλλα εχουν μονο τον TMC V2 που ΔΕΝ θα ηθελα αλλα το σκεφτομαι.

πιστευω οτι το λαθος ηταν καθαρα δικο τους και δεν θα επρεπε να πληρωσω διαφορα εφοσον υποτιθετε οτι ο

reactor μου ειχε αρχικη 416 και αυτοι που μου προτεινουν τωρα εχουν 328 και 330 αντιστοιχα.

ετσι μαθατε ολη την ιστορια.

υγ. ο GROTECH ξερετε εαν εχει θυρα για ηλεκτροδιο?και την γνωμη σας γι αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλέ μου

Είμαι κάτοχος του grotech 070 πιστεύω ότι είναι ένας αξιόπιστος ριακτορας με πολλή καλή ποιότητα κατασκευής και εντελώς αθόρυβος ,για τα λίτρα σου είναι μια πολλή καλή επιλογή :) εγώ δυστυχώς πρέπει να προχωρήσω στη πώληση του λόγο μικρής χρηστικότητας υλικού για τις δικες μου απαιτήσεις. φυσικά και έχει θέση για ηλεκτροδίου για ph controller. :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε πανο σε ευχαριστω πολυ και εγω δεν πιστευω να χρειαστω τον πιο μεγαλο με αυτον πιστευω οτι θα ειμαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε πανο σε ευχαριστω πολυ και εγω δεν πιστευω να χρειαστω τον πιο μεγαλο με αυτον πιστευω οτι θα ειμαι ενταξει.

Σίγουρα θα είσαι μια χαρά, ήδη τα καταφέρνει σε 1400 λίτρα με σχεδόν βαρύ σοκάρισμα :)

Link to comment
Share on other sites

Παντος εγω με το V2 1000 δεν εχω παραπονο αλλα δεν εχω δοκιμασει και κατι αλλο για να ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα βρει 195 Ευρο νομιζω και αυτη η τιμη ειναι super για C/R 4 Λιτρων. Δεν εχει κανενα προβλημα και ειναι παντελος αθορυβο. Το μανομετρο που δινει μην το λαβεις υποψιν σου θελεις καλυτερο για να δουλεψεις σωστα. Το δουλευω με ARM της Carib Sea.

Link to comment
Share on other sites

εσυ μια χαρα τιμη το πηρες ,εμενα το καταστημα το εχει 377, για αυτο μαλλον θα παρω τον grotech

ευχαριστω παντως και καλα μου ξεμπερδεματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...