Jump to content

Οργανωση Sump για 380λ


afrovanis

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους τους χομπίστες,

Μετά απο αρκετή σκέψη αποφάσισα να αποχωριστώ τις αφρικάνικες κιχλίδες μου και όλο το 180 ενυδρείο μου για κάτι άλλο.

Προχώρησα στην αγορά ενός 380 λίτρων (80Υ χ 100Μ χ 50Π), το οποίο αποφάσισα να το κάνω reef.

Διαλεξα την επιλογή του sump ως την καλύτερη.

Αυτό που με προβληματίζει είναι η επιλογη του κατάλληλου εξοπλισμού για το sump.

1. Τι overflow να προτιμήσω??τι ροή να χει για τα λίτρα μου

2. Τι βιολογικό υλικό να διαλέξω?? να βάλω μόνο ζωντανό βράχο

3. Πως θα πετύχω να μαζεύεται η αλγη μόνο στο sump και όχι στο ενυδρείο?

4. Πόσο δυνατή αντλία να πάρω για την επιστροφή του νερού απο το sump στο ενυδρείο??

Διαστασεις ιδιοκατασκευής sump: 47Υ x 43Μ x 37Π 80λιτρα (είναι λιγο μικρό, ε?)

Επιπλέον έχω 30kgr αραγωνίτη ζωντανο

και SKIMMER berlin XL που λέω να το συνδέσω στο sump (όχι όμως μέσα γιατί δεν χωράει) με μία αντλία 2500lt/h.

3ca2f672029af75fece23dac00fe2a05.gif

Λοιπόν τι λέτε είμαι σε καλό δρόμο??

τι έχω ξεχάσει?

Ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας!

Το μέγεθος του sump καθορίζεται συνήθως από τον ελεύθερο χώρο που διαθέτουμε, παρά από τις πραγματικές ανάγες του συστήματος. Ισχύει πάντα ο κανόνας όσο μεγαλύερο τόσο το καλύτερο.

Το κουτί της υπερχείλισης θα πρέπει να μπορεί να κατεβάζει τα λίτρα που θα επιστρέφει η αντλία επιστροφής του sump, και λίγο παραπάνω για να είσαι σίγουρος.

Νομίζω ότι μια ρυθμιζόμενη αντλία επιστροφής γύρω στα 2000lt/h ή μια απλή με προσθήκη βάνας, θα εξυπηρετήσει.

Περρίπου 40 κιλά ζωντανός βράχος συν την άμμο, είναι αρκετά για να διατηρήσουν τη βιολογική ισσοροπία ενός τέτοιου συστήματος. Τεχνητά βιολογικά υλικά δεν χρειάζονται.

Αν υπάρχει χώρος στο sump, μπορείς να φτιάξεις ένα refugium άλγης με επιπλέον φωτισμό. Δεν είναι δύσκολο, αρκεί να υπάρχει χώρος.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους τους χομπίστες,

Μετά απο αρκετή σκέψη αποφάσισα να αποχωριστώ τις αφρικάνικες κιχλίδες μου και όλο το 180 ενυδρείο μου για κάτι άλλο.

Προχώρησα στην αγορά ενός 380 λίτρων (80Υ χ 100Μ χ 50Π), το οποίο αποφάσισα να το κάνω reef.

Διαλεξα την επιλογή του sump ως την καλύτερη.

Αυτό που με προβληματίζει είναι η επιλογη του κατάλληλου εξοπλισμού για το sump.

1. Τι overflow να προτιμήσω??τι ροή να χει για τα λίτρα μου

Επελεξα ενα με 3000λτ/h

2. Τι βιολογικό υλικό να διαλέξω?? να βάλω μόνο ζωντανό βράχο

3. Πως θα πετύχω να μαζεύεται η αλγη μόνο στο sump και όχι στο ενυδρείο?

4. Πόσο δυνατή αντλία να πάρω για την επιστροφή του νερού απο το sump στο ενυδρείο??

Επελεξα ενα 1700lt/h με 2,2

Διαστασεις ιδιοκατασκευής sump: 47Υ x 43Μ x 37Π 80λιτρα (είναι λιγο μικρό, ε?)

Επιπλέον έχω 30kgr αραγωνίτη ζωντανο

και SKIMMER berlin XL που λέω να το συνδέσω στο sump (όχι όμως μέσα γιατί δεν χωράει) με μία αντλία 2500lt/h.

3ca2f672029af75fece23dac00fe2a05.gif

Λοιπόν τι λέτε είμαι σε καλό δρόμο??

τι έχω ξεχάσει?

Ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε ευχαριστω για το καλωσόρισμα.

1. Η διάταξη του σαμπ πως την βρίσκεις?

2. Να προτιμησω μακαρόνι ή bioballs για βιολογικό υλικό επιπρόσθετα του βράχου για καλύτερο αποτέλεσμα?

3. Τι λάμπα προτείνεις στο σαμπ? πόσα kelvin? (Αυτό εννοείς όταν αναφέρεσαι σε refugium άλγης)

4. Αν ναι πόσο βράχο να βάλω μεσα στο sump?

5. Επέλεξα για το σύστημα Εισαγωγή: overflow 3000lt/h

Εξαγωγή : pump 1700lt/h με 2,1

Στην εξαγωγή θα βάλω και ένα UV stelizer 20watt

6. Όπως φαίνεται στο σχεδιάγραμμα το τελευταίο χώρισμα χρειάζεται???

:)

Σε ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και την άμεση ανταπόκρισή σου.

Υ.Γ. κάποιο TIP για καλή ρύθμιση του συστήματος και αποφυγή δυσάρεστων εκπλίξεων (πλημμύρες!!! :) )

371db6c44dc4e538d7faa6a93cc7a487.gif

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έχει σχεδιάσει το refugium, δεν θα μπορέσεις να βάλεις άμμο αν θέλεις. Για φωτισμό μπορείς να επιλέξεις λάμπα Τ5 πάνω από 10000Κ. Αν δεν χωράει, τότε βρες μια του εμπορίου με όσο το δυνατόν περισσότερο λευκό φως.

Η ποσότητα του βράχου εξαρτάται από τη χωρητικότητα και το αποτέλεσμα που επιθυμείς.

Τεχνητά βιολογικά υλικά, δεν συνδυάζονται με τα ζωντανά. Στο διαμέρισμα της εξόδου του skimmer, καλύτερα να βάλεις άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...