Jump to content

Μαύρη άλγη?


Recommended Posts

Καλημερίζω το forum, βρίσκομαι στο στρώσιμο του ενυδρείου μου, (οι μετρήσεις στην παρούσα φάση είναι ΝΟ2,ΝΟ3,ΝΗ3,ΝΗ4 είναι φουλ), μου παρουσίασε όμως μαύρη άλγη η οποία υποπτεύομαι οτι προφανώς είναι από τον ανεπαρκή φωτισμό.

Μήπως γνωρίζει κανείς περισότερες λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο είδος άλγης? όπως που οφείλεται και πως καταπολεμάται?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω το forum, βρίσκομαι στο στρώσιμο του ενυδρείου μου, (οι μετρήσεις στην παρούσα φάση είναι ΝΟ2,ΝΟ3,ΝΗ3,ΝΗ4 είναι φουλ), μου παρουσίασε όμως μαύρη άλγη η οποία υποπτεύομαι οτι προφανώς είναι από τον ανεπαρκή φωτισμό.

Μήπως γνωρίζει κανείς περισότερες λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο είδος άλγης? όπως που οφείλεται και πως καταπολεμάται?

Αν και μπορεί να πέσουν όλοι να με φάνε. εγώ προτείνω μικρή ποσότητα οξυζενέ κατευθείαν πάνω στην άλγη. Πρόσεχε μόνο μην είναι κοντά κανά ψάρι και το εισπνεύσει γιατί θα του κάψει τα βράγχια!!! Και βέβαια και συχνές αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, την απάντηση σου την έδωσε ο φίλος viciouscircle, όμως θα ήθελα να σε ρωτήσω με ποιον τρόπο στρώνεις το ενυδρείο σου; Όσο για το οξυζενέ..οκ μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα, αλλά δεν καταπολεμά την αιτία! Θα ξαναβγεί αν δεν διορθώσεις τις συνθήκες του νερού! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.

Το ενυδρείο το στρώνω με αμμωνία και τώρα βρίσκομαι στην φάση που όλες οι τιμές είναι τίγκα.

Λογικά σε λίγο καιρό θα πέσουν οι τιμές της αμμωνίας και των νιτρωδών, οπότε με μία μεγάλη αλλαγή νερού θα έρθουν οι τιμές στα φυσιολογικά τους επίπεδα.

Εκείνο που με προβληματίζει είναι οτι δυσκολεύομαι να βρω λάμπες με μεγαλύτερη ισχύ.Μήπως γνωρίζει κανένας που να κοιτάξω?Οι λάμπες είναι γύρω στα 33cm. και γράφουν Τ8 - 10 w.

Έχω κάνει ανάλογο ερώτημα και στην κατηγορία : ΦΩΤΙΣΜΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να μικρύνεις λίγο τις δόσεις σου φίλε!

Γενικά για τις λάμπες να ξέρεις ότι ανάλογα με το μήκος πάνε και τα watt. Για να βρεις περισσότερα watt σε συγκεκριμένο μήκος πρέπει να αλλάξεις τύπο λάμπας. Οι Τ8 έχουν τα λιγότερα watt, πιο ισχυρές είναι οι Τ5, Τ3 και power compact. Οπότε ψάξε τι μπορείς να βρεις σε Τ5 στα 30cm, αν δεν σου φτάνει κοίτα στο ίδιο μήκος σε Τ3 κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Τις δόσεις μου τις έχω μικρύνει ήδη εδώ και 2 μέρες, ελπίζω να πάνε όλα όπως τα υπολογίζω και σταδιακά να αρχίζουν να μειώνονται οι τιμές.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...