Jump to content

Recommended Posts

Μιας και εκφραστηκε ενδιαφερον για την τεχνικη που χρησιμοποιω για να προετοιμασω τα φυλλα που βαζω στα γαριδοενυδρεια μου, αποφασισα να το κανω εδω λιγο πιο αναλυτικά.

Καταρχην μαζευουμε ήδη ξερά φύλλα απο καποιο μερος ΑΠΟΛΥΤΑ καθαρό. Δηλαδη μακρια από αυτοκινητα, καυσαερια, φυτοφαρμακα κλπ.

Θέλουμε φυλλα που ΔΕΝ βγαζουν πολλες τανινες καθως οι γαριδες δεν τις γουσταρουν καθόλου.

Καταλληλα δενδρα ειναι η βελανιδιά, ο πλάτανος κλπ.

Μετα την συλλογή εγώ τα πλένω και τα στεγνώνω καλά για να μην μουχλιασουν.

Για να τα βαλω στο ενυδρειο χρησιμοποιω δυο τρόπους:

1) Εχω ένα πλαστικο ποτηρι μεγαλουτσικο, βαζω νερο αλλαγής απο καποιο ενυδρειο και εκει μουλιαζω τα φυλλα καμμια εβδομαδα κατω απο φως. Με αυτον τον τρόπο πετυχαίνω:
α) να βγαλουν τα φυλλα οσες τανινες εχουν
β) να βυθίζονται πιο ευκολα
γ) να μαλακωσουν/αλοιωθούν ελαφρά, και
δ) να δημιουργηθεί εν απρωτο biofilm. Αυτο βεβαια απλα το υποψιαζομαι, χωρις να ειμαι σιγουρος.

2) Επειδή στα αλλα ενυδρεία μου χρησιμοποιω diy blackwater, βραζω τα φυλλα, φτιαχνω το blakcwater μου και μετα τα φυλλα τα χρησιμοποιώ για τις γαριδες μου.

Πλεονεκτηματα ίδια με τα παραπάνω, τα φυλλα ειναι ετοιμα πιο γρήγορα, αλλα σίγουρα δεν δημιουργείται biofilm.


Προσωπικα θεωρώ το leaf litter σημαντικό σε ενα γαριδοενυδρείο καθώς προσφερει εκτός από ενα απαραιτητο ειδος τροφής και ενα περιβάλλον σχεδόν ομοιο με το φυσικό.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πολύ ενδιαφέρον και ενημερωτικό το σημείωμά σου,

μάλιστα σκέφτομαι ακριβώς να φτιάξω ένα 30άρι γαριδοενυδρείο και το βρίσκω ιδιαίτερα χρήσιμο.

Ήθελα να σε ρωτήσω αν σκέφτηκες να χρησιμοποιήσεις τα έτοιμα

Indian almond leaves

που έχω δει σε κάποια καταστήματα στην Αθήνα,

τα οποία όμως συνήθως προτείνονται για betta tanks.

Βέβαια έχω την εντύπωση ότι η χρήση των φύλλων, έτσι όπως το περιγράφεις, έχει εντελώς διαφορετικό

στόχο (π.χ. ανάπτυξη biofilm) ενώ τα ινδικά αμυγδαλόφυλλα μάλλον περισσότερο δημιουργούν

όξινο και τανικό περιβάλλον και θεωρείται ότι είναι χρήσιμα και για την αποφυγή ασθενειών δημιουργώντας ένα αντιβακτηριακό περιβάλλον.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Τα Indian almond leaves ειναι καταρχην Ακαταλληλα για γαριδοενυδρεια λογω των πολλων ταννινων που βγαζουν.

Θελουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ βρασιμο για να φυγουν ολες οι ουσίες. Μετα απο βρασιμο τα εχω χρησιμοποιησει χωρις προβλημα.

Ή τα εβαζα πρωτα στους μονομαχους μου και μετα απο κανενα μηνα τα εβαζα στις γαριδες

Link to comment
Share on other sites

φίλε zorba, διαπιστώνω ότι ο τρόπος που πρόσθεσα τα φύλλα στο ενυδρείο μου ήταν τελείως λανθασμένος. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάρα πολύ! Τρέχω να επανορθώσω! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

"Τα Indian almond leaves ειναι καταρχην Ακαταλληλα για γαριδοενυδρεια λογω των πολλων ταννινων που βγαζουν.

Θελουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ βρασιμο για να φυγουν ολες οι ουσίες. Μετα απο βρασιμο τα εχω χρησιμοποιησει χωρις προβλημα."

Να κανω τοτε την χαζη ερωτηση...?

Γιατι το e-bay και το web ολοκληρο υποστηριζουν το αντιθετο?

Με ενδιαφερει πολυ το θεμα γιατι ειμαι σχεδον ετοιμος να παραγγειλω για το γαριδοενυδρειο μου!

Επιπλεον εβαλα μεσα μια ριζα και το νερο φυσικα κιτρινισε! Που βασιζεται η αποψη οτι οι γαριδες αντιπαθουν τις τανινες?

Τα φωτα σας παρακαλω... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Τελικά πια φύλλα κάνουν και πια όχι? (χωρίς επεξεργασία)

Τα Catappa για παράδειγμα μπορούμε απλά να τα βυθίσουμε χωρίς επεξεργασίά?

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση ειναι μαλλον απλη.

Για γαριδες ειναι καταλληλα οσα ειδη φυλλων δεν βγαζουν ουσιες στο νερο, ουτε ταννινες ουτε οξεα, ουτε τιποτα.

Και για να απαντησω εστω και καθυστερημενα στο φιλο παραπανω, στο ιντερνετ απ οσο εχω δει δεν προτεινουν τα Indian almond leaves ΓΙΑ ΓΑΡΙΔΕΣ αλλα για αλλους οργανισμους πχ μονομαχους, ειδη του αμαζονιου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση ειναι μαλλον απλη.

Για γαριδες ειναι καταλληλα οσα ειδη φυλλων δεν βγαζουν ουσιες στο νερο, ουτε ταννινες ουτε οξεα, ουτε τιποτα.

Και για να απαντησω εστω και καθυστερημενα στο φιλο παραπανω, στο ιντερνετ απ οσο εχω δει δεν προτεινουν τα Indian almond leaves ΓΙΑ ΓΑΡΙΔΕΣ αλλα για αλλους οργανισμους πχ μονομαχους, ειδη του αμαζονιου κλπ.

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...e=STRK:MEAFB:IT ...

Οι γαρίδες γιατί δεν γουστάρουν τις ταννίνες; Εγώ που είχα red cherry παλιοτερα εβαζα catappa και όλη την ώρα γύρω τους ήταν και τα τσιμπολογούσαν. Δεν φαινόταν να έχουν κάποιο πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

απο τι αλλα δεντρα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τα φυλλα εκτος απο βελανιδια,και πλατανο...πχ απο ευκαλυπτο.η κατι αλλο? ;):rasp:

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Απο τις δικές μου γνώσεις είναι καρυδιά, βελανιδιά, πλατάνι. Σίγουρα δεν μπορεί να μπει κανένα φύλλο απο εσπεριδοειδή πχ λεμονιές πορτοκαλιές κτλ. ;) Το βασικότερο όλων πάντως όπως αναφέρει και ο Zorba στο ποστ του είναι τα φύλλα να αποβάλλουν όλες τις τανίνες και να μπαίνουν πρώτα σε ένα άλλο ενυδρείο πριν τα εισάγουμε στις γαρίδες.

@tsoum οι ταννίνες συμβάλλουν στην δημιουργία όξινου περιβάλλοντος και αυτό δεν το θέλουμε συνήθως στα γαριδοενυδρεία. Οι red cherry που αναφέρεις φημίζονται για την αντοχή τους και πιθανόν να μην τις πείραξε τοσο πολύ όσο θα πείραζει ένα πιο ευαίσθητο είδος

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ερωτισουλα...

τα φυλα αυτα δν θα ανεβασουν n03 γιατι σαπιζουν στο βυθο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...