Jump to content

αποριες γενικα


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους και παλι.για σημερα εχω δυο αποριες.στο 80αρι ενυδρειο που ειχα ειχα μεσα 2 cae κα νομιζω οτι εκαναν καλα τη δουλεια τους.Τωρα με τα 140 λιτρα.και για καμια εβδομαδα περιπου ημουν μονο με εναν αφου ο αλλος μας αφησε.... πηρα αλλον ενα δεν ξερω τι ειδος δεν μπορω να τον αναγνωρισω.αλπινος παντως, λιγο τριγωνικος και χωρις μουστακια. το ενυδρειο παντως εχει αλγη πανω στα φυτα τα πλαστικα και σε μια πετρα που εχω. σημερα αγορασα αλλον ενα cae.ειναι αρκετοι? απο το μαγαζι μου ειπαν τουλαχιστον 4 για τα λιτρα μου.

επισης το νεο ενυδρειο ειναι της aquatlantis εχει φιλτρο ΒΙΟΒΟΧ 2.απο το μαγαζι μας ειπαν πως ειναι βιολογικο καοι δε θελει καμια αλλαγη στα εσωτερικα του. οι οδιγιες του λενε ανθρακας αλλαγη καθε μηνα, το καφε υποστρωμα καθε 6 μηνες,το φιλτρο καθε εβδομαδα και το μπλε το σφουγγαρακι καθε 3-5 μηνες.καποθ στ ο forum διαβασα οτι το μπλε το αλλαζουν καθε χρονο. τι ισχυει τελικα? για ολα τα υλικα. αλλαγες νερου κανω καθε μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα vivi εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις δοκιμαστικά με τα 2 cae και να δεις πως πάει, εάν δεν μείνεις ικανοποιημένη τότε πρόσθεσε άλλο ένα.

Το ενυδρείο σου είναι αρκετά μεγάλο ωστε να μπορείς να βάλεις αρκετά ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις τον ανθρακα,στην θεση του βαλε καποιο αλλο υλικο.Τα σφουγγαρια δεν τα αλλαζεις

απλα οταν θα δεις οτι μειωνεται η ροη του νερου που βγαζει το φιλτρο ξεπλενεις τα σφουγγαρια

με νερο απο το ενυδρειο.Αλλαγες νερου μια φορα την εβδομαδα το 30%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...