Jump to content

αφρος στην επιφανεια!


Recommended Posts

καλησπερα παιδες, :) εδω και λιγο καιρο (μηνα περιπου) εχει εμφανιστει αφρος στην επιφανεια του ενυδρειου μου. :buttrock::buttrock: Οχι ομως σε ολοκληρο, αλλα κοντα στο σημειο που δημιουργει δυνη, η επιστροφη του εξωτερικου φιλτρου! γενικος ομως, ολη η κινηση του νερου καταληγη σε εκεινη την μερια. :bowdown::bowdown: Τι μπορει να φταιει γι΄αυτο; δεν εχω κανει καμια αλλαγη στο ενυδρειο, οσον αφορα το να βαλω νεα πραγματα μεσα ή αλλα φαρμακα ή αλλες τροφες. Οι αλλαγες νερου γινονται κανονικα οπως παντα!!! καμια ιδεα;;; :P:glare::thumbup:

post-7945-1227635559_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κάνεις μόνο το 1/4 κάθε εβδομάδα ή το 1/3 κάθε 10 μέρες.

Πρέπει να είναι οργανικά απόβλητα από τη βρώμα που συσσωρεύεται λόγω τροφών και περιτωμάτων.

Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια αλλαγή 1/3 και να αρχίσεις να το εφαρμόζεις ή το ένα ή το άλλο αμέσως μετά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει κι εγώ το ίδιο φαινόμενο. Σε κάποια φάση ήταν σαν να έχω κάνει μπουγάδα μέσα στο ενυδρείο! Μου συμβαίνει κυρίως όταν στο κενό διάστημα μεταξύ καπακιού και επιφάνειας νερού συσσωρεύεται υγρασία. Όταν αφήνω λίγο ανοιχτό το καπάκι ώστε να αερίζεται, τότε εξαφανίζονται και οι φουσκαλίτσες!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κάνεις μόνο το 1/4 κάθε εβδομάδα ή το 1/3 κάθε 10 μέρες.

Πρέπει να είναι οργανικά απόβλητα από τη βρώμα που συσσωρεύεται λόγω τροφών και περιτωμάτων.

Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια αλλαγή 1/3 και να αρχίσεις να το εφαρμόζεις ή το ένα ή το άλλο αμέσως μετά.

Οκ!! Ευχαριστω πολυ viciouscircle. Η αληθεια ειναι οτι εχω πολυ ακαθαρσια μεσα ( αυτοι οι pleco αμαν πια!!! ) και με σκουπα βυθου καθε 15 μερες δεν προλαβαινει να μεινει καθαρο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει κι εγώ το ίδιο φαινόμενο. Σε κάποια φάση ήταν σαν να έχω κάνει μπουγάδα μέσα στο ενυδρείο! Μου συμβαίνει κυρίως όταν στο κενό διάστημα μεταξύ καπακιού και επιφάνειας νερού συσσωρεύεται υγρασία. Όταν αφήνω λίγο ανοιχτό το καπάκι ώστε να αερίζεται, τότε εξαφανίζονται και οι φουσκαλίτσες!

Ακριβως οπως το περιγραφεις, αλλα εγω δεν μπορω να το αφησω ανοιχτο καθολου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν σε κάθε αλλαγή να βλέπεις την κατάσταση του filter wool που φαντάζομαι ότι έχεις στο φίλτρο.

Αν το βλέπεις βρώμικο, άλλαζε το συχνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας αποτελέσματα, με ενδιαφέρει! :)

φιλε viciouscircle τελικα το προβλημα σχεδον εξαφανιστηκε, χωρις να αλλαξω τον ρυθμο τον αλλαγων μου, απλα αφησα το καπακι ανοιχτο οπως προτεινε ο stormtrooper για 2 μερες και αυτο ηταν!!!! :P:glare::thumbup:

Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να το αφησω ετσι, γιατι τα περισσσοτερα ψαρια μου χωροπηδανε προς τα πανω, τις προαλλες σε ταισμα, ενας παγκασιους βρεθηκε στο πατωμα του σαλονιου!!!! Ευτυχως την γλυτωσε!!! Μαλλον θα πρεπει να βαλω ανεμιστηρακι, ωστε να βγαζει την ζεστη που δημιουργητε αναμεσα στην επιφανεια και το καπακι!

Link to comment
Share on other sites

:P:glare::thumbup: τι ειναι αυτο φιλε μου, δεν το γνωριζω τουλαχιστων στα αγγλικα.

Αυτο ειναι το κακως και λαθος αποκαλουμενο "υαλοβαμβακας" απο τους περισσοτερους.- :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το κακως και λαθος αποκαλουμενο "υαλοβαμβακας" απο τους περισσοτερους.- :)

οσο ζω μαθαινω!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...