Jump to content

Μας βγήκε επιθετικό το χρυσόψαρο...


Argiris93

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μετά από αρκετό καιρό στο ενυδρείο το "μεγάλο" χρυσόψαρο, το κόμμον, που έφτασε τα 10-12εκ. άρχισε να την πέφτει (μαζί με το πορτοκαλί το veiltail) στο μικρότερο μαυρούλι veiltail... Μετά από πολύ ξύλο το καημένο το χρυσόψαρο τραυματίστηκε τόσο άσχημα που σκίστηκε όλη η δεξιά του πλευρά και μέσα σε μία μέρα σάπισε και η ουρά σε βαθμό που δεν μπορούσε να κολυμπήσει. Χωρίς να το πάρω καν χαμπάρι (η όλη φάση έγινε σε χρόνο dt) η δεξια πλευρά έπιασε μήκυτες.

Για να μην μακρηγορώ, το ψαράκι θεραπεύτηκε με συνδιασμό baktopur, baktopur direct & mycopur με αποτελέσματα πολύ καλά (η ουρά μεγάλωνε και το ψάρι έτρωγε κανονικά). Μετα από ένα δεκαπενθήμερο το ψαράκι βρέθηκε κάτω από ένα βράχο, με τα αλλα δύο να το "δαγκώνουν" συνεχώς, νεκρό....

Η απογοήτευση ήταν μεγάλη, γνωρίζοντας ότι εγώ έφταιγα... αλλά στην κατάσταση που ήταν κανένα πετ δεν θα το δεχοταν..

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι το "μεγάλο" χρυσόψαρο άρχισε να βαράει, πιο χαλαρά από το το πρηγούμενο, το πορτοκαλι veitail...

Γιατί υπάρχει επιθετικότητα στα χρυσόψαρα??? Δεν υποτίθεται ότι ήταν κοπαδόψαρα???

Μήπως έιναι λίγα τα 75λ για δύο???

Ευχαριστώ...

Υγ.: Το πρώτο χρυσόψαρο που μας άφησε ήταν θηλυκό.

Έγινε επεξεργασία - Argiris93
Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο εχεις τα ψαρια και ποιο ειχες βαλει πρωτο στο ενυδρειο;

Να σημειωσω κι εγω πως το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν τάιζες αρκετά ή οι τιμές του ενυδρείου δεν ήταν καλές; Καμιά φορά βγαίνει επιθετική συμπεριφορά εξαιτίας των παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τα χρυσόψαρα απο την εμπειρία μας δεν είναι ποτέ επιθετικά, μπορεί να γίνουν νευρικά αν υπάρχει αμμωνία ή αν είναι άρρωστα ή αν έχει ανέβει η θερμοκρασία ποτέ όμως δεν επιτίθενται.

Μια φορά ένα δικό μου που είχα παλιά albino comet είχε φάει ένα μικρό γλύφτη και είδα την άκρη της ουρίτσας του στο στόμα του. Δεν είχα δει ποτέ κάτι παρόμοιο στη ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites

τα χρυσόψαρα απο την εμπειρία μας δεν είναι ποτέ επιθετικά, μπορεί να γίνουν νευρικά αν υπάρχει αμμωνία ή αν είναι άρρωστα ή αν έχει ανέβει η θερμοκρασία ποτέ όμως δεν επιτίθενται.

Δεν μπορώ να το ερμηνεύσω μόνο σαν επίθεση αλλά και σαν ασταμάτητο κυνηγητό γύρω-γύρω στο ενυδρείο. Τα τραύματα προέρχονταν από τα διακοσμητικά στα οποία τα κυνηγημένα ψάρια χτυπούσαν. Υψηλή αμμωνία ή αυξημένη θερμοκρασία δεν παρατηρήθηκε... :thumbup:

μήπως δεν τάιζες αρκετά ή οι τιμές του ενυδρείου δεν ήταν καλές; Καμιά φορά βγαίνει επιθετική συμπεριφορά εξαιτίας των παραπάνω.

Σε κάποια φάση τάιζα παραπάνω απ όσο έπρεπε για να αποφύγω το κυνηγητό. Αλλά το κυνηγητό άρχιζε από πάρα πολύ νωρίς το πρωί...

Ποσο καιρο εχεις τα ψαρια και ποιο ειχες βαλει πρωτο στο ενυδρειο;

Να σημειωσω κι εγω πως το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο.

Το ενυδρείο είναι μικρό μεν αλλά αν υπολογίσουμε 30λ για το καθένα, τα 60 καθαρά του ενυδρείου επαρκούν (μάλλον ίσα-ίσα)... Το χρυσόψαρο που δέρνει τα άλλα είναι και το μεγαλύτερο αλλά και το πρώτο που μπηκε στο ενυδρείο.

Εκτός από τα χρυσόψαρα μένει στο ενυδρείο και ένας common pleco, μεγέθους 15εκ., που δεν ανέφερα γιατί δεν δίνει μεγάλη σημασία στα χρυσόψαρα, όπως δεν του δίνουν κι΄αυτά.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. :D

Υ.Γ.: Συγνώμη που άργησε η απάντηση... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ο μαγκας του ενυδρειου και προσπαθει να επιβληθει και στα αλλα. Θα μπορουσες να κανεις 2 πραγματα, αν πιστευεις πως υπαρχει πολυ μεγαλο προβλημα

1 Να το δωσεις ή ακομη καλυτερα να το βαλεις μονο του σε αλλο ενυδρειο και

2 Να τον κρατησεις καπου αλλου για 2-3 μερες και μετα να τον ξαναβαλεις μεσα αλλα και παλι με πολυ προσοχη και ελπιζω να διορθωθει το προβλημα

Εγω που ειχα παρει τα 2 απο το ιδιο ενυδρειο απ το πετ σοπ η μια δεν

δεχοταν κανενα αλλο ψαρι και τωρα που εμεινε μονη της μου σκοτωσε 2 κουλι μολις τα εβαλα μεσα στο ενυδρειο δεν προλαβα ουτε να την πιασω την ατιμη τα χτυπησε στο κεφαλι. Ενω τα αλλα 2 δεν εχουν κανενα προβλημα και συνηπαρχουν αρμονικοτατα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...