Jump to content

ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ


Recommended Posts

Σκεφτομαι για αργοτερα να βαλω αγγελοψαρα στο ενυδρειο μου , ειναι 85 λιτρα , εχει διαστασεις 80 εκ μηκος , 30 εκ. πλατος και 40 εκ. υψος.Το ερωτημα ειναι αν ειναι καλο για αγγελοψαρα αυτο το ενυδρειο και αν ναι μεχρι ποσα μπορω να βαλω(εκτος απο αγγελοψαρα μεσα στο ενυδρειο θα υπαρχουν 1 pleco common , 5 corydoras)?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το ενυδρείο σου έιναι ακατάλληλο για τα αγγελόψαρα, όπως επίσης και για τον Common Pleco σου! Τα σκαλάρια θέλουν αρκετά λίτρα γιατί καλό θα ήταν να κρατούνται σε κοπάδια και μεγάλο ύψος καθαρού νερού (άνω των 50cm). Γενικώς ένα ενυδρείο 300L είναι καλό γι'αρχή! Το Common Pleco από την άλλη φτάνει τα 40-50cm, οπότε καταλαβαίνεις πως δεν κάνει για το ενυδρειάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι ομως δεν θα μεγαλωσει τοσο στο ενυδρειο μου το πολλη να γινει 25 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελόψαρα δεν μπορείς να βάλεις δυστυχώς.... Χρειάζεσαι πολύ μεγαλύτερο χώρο και κυρίως πολύ ύψος ( 50 εκ καθαρό ), ρώτησα και εγώ και αυτό μου πρότειναν

Link to comment
Share on other sites

ναι ομως δεν θα μεγαλωσει τοσο στο ενυδρειο μου το πολλη να γινει 25 εκ.

Ωραια.. Ευτυχισμενο πλεκο... Να παθει νανισμο...

Link to comment
Share on other sites

ναι ομως δεν θα μεγαλωσει τοσο στο ενυδρειο μου το πολλη να γινει 25 εκ.

Σκοπός δεν είναι να του περιορίσεις το τελικό μέγεθος, αλλά να το κάνεις να νοιώθει σαν το σπίτι του. Θα σου έλεγα καλύτερα να τον δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ειναι λετε να βαλω ramirezi?Αν ναι ποσα χορανε και τι συνθηκες θελει?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι ιδανικό για ένα ζευγάρι ramirezi (το πολύ δύο ζευγάρια αν το διατηρείς αρκετά φυτεμένο, με κανα δυο ρίζες και κατάλληλα διαμορφωμένο ώστε να μπορούν να χωρίσουν περιοχες).

Οι συνθήκες είναι όμοιες με εκείνες που απαιτούν και τα αγγελόψαρα (νερού, θεμροκρασίας και διακόσμηση). Εναλλακτικά μπορείς να επιλέξεις και άλλες νανοκιχλίδες αμαζονίου (apistogramma).

Όλα αυτά μπορείς να τα συνοδεύσεις με ένα κοπαδάκι corydoras στο βυθό και ένα μικρό κοπάδι με tetra όπως καρδινάλιους, ροδόστομους, neon ή κατί ανάλογο σε μέγεθος. Αν επιμένεις σε κάποιο είδος pleco τοτε καλύτερα να κοιτάξεις για κάποιο ancistrus sp3 και να δώσεις τον common pleco πίσω.

Επίσης, μπορείς να πας σε κάτι διαφορετικό όπως dwarf gouramis όπως colisa lalia όπου και πάλι μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με για την επιθετικότητα μου αλλά αναφέρομε γενικά και όχι προσωπικά απλός παίρνω το ποστ αυτό σαν αφορμή.

Έχουμε πει εδώ μέσα πάρα πολλές φορές ότι τα σκαλάρια χρειάζονται πολλά λίτρα και να αποτελούνται από μια ομάδα 4-6 άτομα. Επειδή είναι ανθεκτικά και φτηνά ψάρια τα κακομεταχειριζόμαστε ενώ θέλουν και αυτά τα ίδια λίτρα με τους δίσκους.

Είναι λογικό στην αρχή να κάνουμε λάθει και να επιθυμούμε να τοποθετήσουμε αυτά τα ψάρια σε μικρό ενυδρείο αυτό δεν είναι κακό ούτε και παράξενο, δεν γεννήθηκε κανείς με έτυμες γνώσεις. Όσοι όμως επιμένουν να φιλοξενούν αυτά τα ψάρια σε λίγα λίτρα ενώ έχουν ενημερωθεί για της σωστές συνθήκες διαβίωσης, τότε ειλικρινά σας λέω δεν κάνουν για αυτό το χόμπι. Ας ασχοληθούν με κάτι άλλο. Μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς και όχι για διακοσμητικά κινούμενα μπαρπαδάκια που φαίνονται ωραία.

Ο κατώτερος συμβιβασμός που θα μπορούσαμε να κάνουμε για να φιλοξενήσουμε αυτά τα ψάρια είναι τα 180 λίτρα νερού πάντα καθαρά και άντε 45 εκατοστά ύψος και αυτό καθαρό. Κανονικά πρέπει να τα φιλοξενούμε σε ενυδρείο των 200+ λίτρων, ύψος 50+ εκατοστά και μήκος ενυδρείου 100+ εκατοστά.

Όποιος πιστεύει έχω λάθος μπορεί να το αναφέρει και να το συζητήσουμε αναλυτικότατα το θέμα.

Το ξανά τονίζω δεν κάνω προσωπική αναφορά στον aquarium.gr που άνοιξε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά μπορείς να τα συνοδεύσεις με ένα κοπαδάκι corydoras στο βυθό και ένα μικρό κοπάδι με tetra όπως καρδινάλιους, ροδόστομους, neon ή κατί ανάλογο σε μέγεθος.

τα ramirezi δεν θα ειναι επιθετικα με τα νεον ,τους καρδιναλιους ή ροδοστομους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

οι ramirezi ειναι απετιτικα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

ποσα τετρα να παρω?

Link to comment
Share on other sites

οι ramirezi ειναι απετιτικα ψαρια?

Δεν είναι από τα εύκολα ούτε από τα δύσκολα ψάρια , είναι επιρρεπή στης ασθένειες και δυστυχώς ζουν πολύ λίγο (2-3 χρόνια)

ποσα τετρα να παρω?

Αναλόγως τα τέτρα από 10 έως 20

Link to comment
Share on other sites

λιγο ζουν.Ειναι καλο για αυτα ph 7,2?

Link to comment
Share on other sites

λιγο ζουν.Ειναι καλο για αυτα ph 7,2?

Καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλο για το ενυδρειο μου να εχει 10 silver tetra , 2 ramirezi και 5 corydoras?Μηπως ειναι πολλα ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω παιδια για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι ροδοστομοι θα ειναι καλα σε ph7,2 γιατι καπου διαβασα πως ειναι απαιτιτικα ψαρια και θελουν ph6,5.Αληθευει?

Έγινε επεξεργασία - aquarium.gr
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι ροδοστομοι θα ειναι καλα σε ph7,2 γιατι καπου διαβασα πως ειναι απαιτιτικα ψαρια και θελουν ph6,5.Αληθευει?

Ναι,αυτο εχω διαβασει και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά τα παραπάνω αλλά αν σου αρέσουν τα αγγελόψαρα μπορείς να βάλεις 1 ή 2 και δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα . Το ενυδρείο μου είναι ανάλογο και έχω 1 εδώ και 3 χρόνια (είναι τώρα 15 εκ).

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ μικρό ύψος για σκαλάρια φίλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά τα παραπάνω αλλά αν σου αρέσουν τα αγγελόψαρα μπορείς να βάλεις 1 ή 2 και δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα . Το ενυδρείο μου είναι ανάλογο και έχω 1 εδώ και 3 χρόνια (είναι τώρα 15 εκ).

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

παιδια με το θεμα μου τι θα γινει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...