Jump to content

Τελικό στάδιο στρωσίματος


Recommended Posts

Άλλη μια φορά χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Ξεκίνησα το στρώσιμο του ενυδρείου μου περίπου πριν από 2 μήνες με αμμωνία.

Ο κύκλος του αζώτου ολοκληρώθηκε κανονικά (ΝΟ3 μέγιστες τιμές).

Μετά από 3 μεγάλες αλλαγές νερού τα επίπεδα της αμμωνίας μηδενίστηκαν και μετα από άλλες 2 μεγάλες αλλαγές μηδενίστηκαν και οι τιμές ΝΟ2 - ΝΟ3 ( η τελευταια αλλαγή έγινε εχθές το πρωί).

Σήμερα το πρωί που έκανα μετρήσεις διαπίστωσα οτι οι τιμές στα ΝΟ2 και ΝΟ3 αυξήθηκαν (ΝΟ2=1,5 και ΝΟ3=10).

Γνωρίζει κανείς που οφείλεται αυτό? Είναι αναμενόμενο ή πρέπει να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λάθος έκανες στο στρώσιμο του ενυδρείου σου, ή δεν μας τα λες καλά. Από την στιγμή που ολοκληρώθηκε όπως λες ο κύκλος του αζώτου τότε κάνουμε αλλαγή νερού για να ρίξουμε την μοναδική αυξημένη τιμή το ΝΟ3.

Όταν το ενυδρείο στρώση έχουμε μηδενικές τιμές στο ΝΗ και στο ΝΟ2 και αυξημένες τιμές στο ΝΟ3.

Εσύ μας αναφέρεις ότι έκανες αλλαγές νερού για να ρίξεις της τιμές του ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν οι τιμές του ΝΟ3 ήταν πολύ υψηλές μου είπανε να κάνω μεγάλη αλλαγή νερού για να έρθουν οι τιμές στα φυσιολογικά τους επίπεδα και ότι το ενυδρείο μετά θα ήταν έτοιμο.

Προφανώς δεν μου τα είπαν σωστά.

Οπότε τώρα περιμένω να μηδενιστεί το ΝΟ2 από μόνο του?

Link to comment
Share on other sites

O κυκλος εχει ως εξης:

ανοδος αμμωνιας

πτωση αμμωνιας και ανοδος ΝΟ2

πτωση ΝΟ2 και ανοδος ΝΟ3.

Οταν ολοκληρωθει αυτος ο πρωτος κυκλος δεν σημαινει οτι εκλεισε ο κυκλος.Ακολουθουν και αλλοι ολοενα και μικροτεροι κυκλοι με ανοδο αμμωνιας,Νο2 κτλ μεχρι που αυτοι οι μικροτεροι υποκυκλοι να μην ειναι εντοπισημοι.Βεβαια και να μην εντοπιζεις πλεον αμμωνια και ΝΟ2,μια μεγαλη αλλαγη στο βιολογικο φορτιο π.χ. οταν απο καθολου ψαρακια βαλεις 2-3 τοτε μπορει να ξεκινησουν παλι μικροι κυκλοι.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.Συνεχιζεις με την αμμωνια ή αρχιζεις να ταιζεις λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...