Jump to content

ΤΟ ΔΙΣΚΟΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ


vaggozer

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΟ ΔΙΣΚΟΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ

ΨΑΡΙΑ:

ΔΙΣΚΟΙ:1 MARLBORO , 2 BLUE DIAMOND KAI 2 WILD DISCUS GREEN

ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΙ

TETRAS

ΓΑΤΟΨΑΡΑ

ΓΛΥΦΤΕΣ

2 ΚΛΟΟΝ

ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΑ ΨΑΡΙΑ

ΦΥΤΑ:ΔΕΝ ΤΑ ΧΕΡΩ ΟΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΕΡΡΑΤΟΦΥΛΛΟ , ΜΙΑ ΒΑΛΙΣΝΕΡΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΟΥΒΙΑ

PH:6,3-6,4

ΚΗ:΄3,5

ΑΜΜΩΝΙΑ:0

ΝΙΤΡΩΔΗ:0

ΤΕΣΤ:ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΣΤΙΚΣ

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ:29

ΕΝΥΔΡΕΙΟ:JUWEL RIO 240

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ:ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΞΥΛΑ

ΦΙΛΤΡΑ:ΕΗΕΙΜ 2217 (ΝΟΜΙΖΩ) ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΗΣ JUWEL

ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ:ΤΗΣ JUWEL

ΥΠΟΣΤΡΟΜΑ:ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ

ΠΑΡΟΧΗ Co2:ΝΑΙ ΕΝΑ ΤΗΣ SERA

ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ:ΑΠΟ 29 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ:ΚΑΘΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ 40 ΛΙΤΡΑ

ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ:ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ 1 ΦΟΡΑ ΤΙΣ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ(ΝΟΜΙΖΩ BLOOD WORMS)

ΕΙΚΟΝΕΣ:

11.jpg

22.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφουλικο το ενυδρειο σου φιλε μου.

μερικες παρατηρησουλές μονο...

καταρχας ελπιζω να προνοεις το μελλον γιατι 5 δισκοι(αν και μικρουληδες) σε 240 λιτρακια ειναι too much.στην πορεια η αναγκαστικα θα τους μειωσεις η θα πας σε μεγαλυτερη γυαλα...

τωρα στο παρων

μπορεις να βαλεις μαυρο φοντο πισω ,θα του δωσει βαθος και θα το αναδειξει περισσοτερο.

επισης τις ανουμπιες να ξερεις οτι ΔΕΝ τις φυτευουμε οπως ολα τα υπολοιπα φυτακια,καθως το ριζικο τους συστημα πρεπει να μην ειναι μεσα στο υποστρωμα γιατι θα σαπισει...

κατα τα αλλα αν και νοι δισκοι θελουν ζεστο νερακι αν σε ενδιοαφερουν και τα φυτακια θα πρεπει να πας κατα 1 περιπου βαθμο χαμηλοτερα για να μη σου ''λειωσουν'' ορισμενα απο αυτα στην πορεια...

επισης βελτιστο ειναι να αλλαζονται περισσοτερα λιτρα νερου καθε βδομαδα και οχι οπως αλλαζεις εσυ μεχρι τωρα....

ΥΓ.ααα,και τα τετρας που βλεπω μαλλον ειναι ακαταλληλα για δισκοενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Ομορφ το ενυδρειο σου φιλε μου,και θα συμφωνησω με τις παρατηρησεις του klaz! :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΑΜΑ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ 80 ΛΙΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ?ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ!ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΣΤΟΥΣ 28 ΒΑΘΜΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ?ΤΑ ΤΕΤΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ?ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΑΥΡΟ ΦΟΝΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ!

Έγινε επεξεργασία - vaggozer
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΑΜΑ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ 80 ΛΙΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ?ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ!ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΣΤΟΥΣ 28 ΒΑΘΜΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ?ΤΑ ΤΕΤΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ?ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΑΥΡΟ ΦΟΝΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ!

Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα το 30% του ενυδρειου σου.Εχεις αγριους δισκους μαζι με εκτροφης?

Απο τετρα θα σου ελεγα Καρδιναλιους.Σε 28 βαθμους εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΨΩΝΙΖΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΓΡΙΟΙ ΔΙΣΚΟΙ.ΟΙ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩΝ ΝΑ ΣΥΜΒΙΏΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΡΙΟΥΣ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ?ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΖΑΛΙΖΩ!

Link to comment
Share on other sites

Οι άγριοι βλέπουν τα υβρίδια ως "εξωγήινους",δεν τα αναγνώρίζουν ως ίδιο είδος.(και από την ανάποδη πλευρά φυσικά).Πέραν τούτου,οι άγριοι είναι πιο απαιτητικοί στις συνθήκες νερού.Η εβδομαδιαία αλλάγη νερού είναι κατάλληλη λύση και βάση του αριθμού των ψαρίων σου θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις αρκετά λίτρα βιολογικού υλικού.

Υ.Γ¨συμφωνώ για τους καρδινάλιους και αφίσα(αν και προτείνω σκούρο μπλέ) :)

Link to comment
Share on other sites

¨Αμεσα όχι,απλά δεν γίνονται κοπάδι,που αποτελεί μέρος της φύσης των δίσκων.Αρχικά παρατήρησε την συμπεριφορά μεταξύ τους και ανάλογα πράξε,αν και θεωρώ προτιμότερο να κρατήσεις είτε τους άγριους είτε τα υβρίδια μόνο,ανάλογα με το γούστο σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου παντος η συμπεριφορα τους μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι?? Μπορει και βλακεια γιατι δεν ειμαι δισκας... Νομιζω οτι εχει πολυ φως το ενυδρειο.. Αυτο :)

Κατα τα αλλα μου αρεσει πολυ :P

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΨΩΝΙΖΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΓΡΙΟΙ ΔΙΣΚΟΙ.ΟΙ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩΝ ΝΑ ΣΥΜΒΙΏΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΡΙΟΥΣ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ?ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΖΑΛΙΖΩ!

Φιλε μου αν και δεν βλεπω 5 δισκους στην φωτο αλλα μονο 3, κανενας απο αυτους δεν ειναι "αγριος". Το ενυδρειο σου θα μπορουσε με λιγη "δουλιτσα" να γινει ενα υπεροχο δισκοενυδρειο. :glare: Νομιζω πρεπει να δωσεις βαση σε αυτα που εγραψε ο Klaz, να αδιαφορεις για αυτα που σου λενε εκει που ψωνιζεις (γιατι μαλλον σου λενε μπαρουφες, αν καταλαβα καλα απο αυτο με τους "αγριους") και να κανεις κατι για τα ψαρακια σου. Δωσε ιδιαιτερη προσοχη στους συγκατοικους γιατι θεωρω οτι εχεις κανει λαθος επιλογες.- :P

Υ.Γ. Βαλε φωτο απ'ολους τους δισκους σου αν μπορεσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...