Jump to content

άστρωτο ενυδρείο


Recommended Posts

:D

το ενυδρείο μου είναι άστρωτο ακόμα έχει υψηλά νιτρώδη.

του αλλάζω νερό κάθε βδομάδα της τάξης του 30% περίπου

τα σφουγγάρια του πρεπει να τα καθαρίζω και κάθε πότε.;

το σφουγγάρι του άνθρακα κάθε πότε θέλει αλλαγή;;

μέσα στο ενυδρείο έχω και μια γεννήστρα με 7 μικρά platies

συνολικά τα ψαράκια μου είναι 5 platies 5 guppies 2 αγγελόψαρα και 4 γατόψαρα και 2 crossochilus ξέρω ότι είναι φορτωμένο για άστρωτο ενυδρείο αλλά ξεκίνησα με πολύ ενθουσιασμό και χωρίς γνώσεις καθώς δεν είχα κανένα παλιό με ενυδρείο για να έχω σωστή πληροφόρηση περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας

ευχαριστώ :D

επίσης θέλω να αναφέρω κάτι που μου έκανε τρομερή έκπληξη εξαφανίστηκε μέσα από το ενυδρείο ένας γλύφτης δεν τον βρήκα πουθενά ούτε ψόφιο ξέρει κανείς να μου πει που μπορεί να κρυφτεί ένα ψόφιο ψάρι

έκανα άνω κάτω το χαλίκι τίποτα :D

Έγινε επεξεργασία - μαρινα
Link to comment
Share on other sites

Ποσα νιτρωδη εχεις?Με τι μετρας?

Θα σου προτεινα να δανεισεις για λιγο τα ψαρακια σου μιας και το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο ακομα.Κριμα τα ψαρακια.Αλλαγες δεν πρεπει να κανεις μεχρι να πεσουν στο μηδεν τα νιτρωδη.Το φιλτρο μην το καθαρισεις ειναι πολυ νωρις ακομα.

Δανεισε σε καποιον φιλο τα ψαρακια και εδω ειμαστε παλι.

Link to comment
Share on other sites

12790[/snapback]

ευχαριστώ για τη σύντομη απάντηση

νιτρώδη μετράω με ένα τεστ της sera

η πληροφορία που έχω είναι να κάνω αλλαγές για να πέφτουν τα νιτρώδη είναι λάθος;

όπως σου είπα το ενυδρείο το ξεκίνησα μόνη μου χωρίς βοήθεια και θα το συνεχίσω έστω και με κάποια σημαντικά λάθη θα μάθω μέσα από τα λάθη μου και δενθα πτοηθώ και αν χαθουν και μερικά ψαράκια

όση βοηθεια μπορείς να δώσει θα είμαι ευγνώμων

Link to comment
Share on other sites

Ποσα νιτρωδη εχεις?Η πληροφορια κατα την γνωμη μου ειναι λαθος,με τις αλλαγες θα αργησει πολυ να στρωσει το ενυδρειο σου.Το στρωσιμο διαρκει περιπου 4-5 βδομαδες.

Διαβασε ΕΔΩ. και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε. :D

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Αφού ακόμα μετράς νιτρώδη (όσα και να είναι) πρέπει απαραίτητα να κάνεις αλλαγές νερού όσο πιο συχνά μπορείς και κάθε 3-4 μέρες αν γίνεται. Το στρώσιμο θα καθυστερήσει βέβαια αλλά πρέπει να φροντίσεις να ταλαιπωρηθούν τα ψαράκια σου από την αμμωνία και τα νιτρώδη όσο γίνεται λιγότερο.

Το καλύτερο είναι αυτό που λεει ο Βασίλης παραπάνω δηλαδή να μπουν τα ψαράκια σε στρωμένο ενυδρείο μέχρι να στρώσει το δικό σου.

Επίσης τα σφουγγάρια να μην τα πειράξεις καθόλου έως ότου στρώσει το ενυδρείο και μετά από κάποιο καιρό αν μπουκώσουν θα τα ξεπλένεις ελαφρά σε νερό του ενυδρείου.

Μπορείς να ζητήσεις από κάποιο φίλο να σου δώσει λίγο στρωμένο υλικό από το φίλτρο του για να επιταχύνεις τη διαδικασία. Βάλε στο προφίλ σου περιοχή μήπως και βρίσκεται κάποιος κοντά σου.

Link to comment
Share on other sites

12824[/snapback]

:D ευχαριστώ για την προθυμία να βοηθήσεις

η περιοχή μου είναι πειραιάς

ένα σφουγγάρι από στρωμένο ενυδρείο θα ήταν μεγάλη βοηθεια πιστεύω

αλλαγές κάνω συχνές για αυτό ακριβώς το λόγο για να μην ταλαιπωριούνται πολύ τα ψαράκια κι ας αργήσει τοστρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...