Jump to content

τι χρειαζεται για το τελειο ενυδρειο?


Recommended Posts

καλησπερα!

εχω ενα ενυδρειο μαλαουι 1000 λιτρα.

με σαμπ 8000 λιτρα την ωρα.

εχει και λιγα φυτα μεσα,3-4 ανουμπιες και λιγη μος(ΔΕΝ ΤΑ ΤΡΩΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ)

εαν υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει το οικονομικο στη μεση τι εξοπλισμος χρειαζετε εκτος απο τα βασικα για να ειναι ολα τελεια στο ενυδρειο μου?

απο ποιο σημειο και μετα χρειαζετε co2,uv,ph controler?(αυτα ξερω απο εξοπλισμο αν εχετε να προσθεσετε και αλλα....)

θα παρακαλουσα οτι προτεινετε να συνοδευεται απο μια συντομη περιγραφη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα!

εχω ενα ενυδρειο μαλαουι 1000 λιτρα.

με σαμπ 8000 λιτρα την ωρα.

εχει και λιγα φυτα μεσα,3-4 ανουμπιες και λιγη μος(ΔΕΝ ΤΑ ΤΡΩΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ)

εαν υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει το οικονομικο στη μεση τι εξοπλισμος χρειαζετε εκτος απο τα βασικα για να ειναι ολα τελεια στο ενυδρειο μου?

απο ποιο σημειο και μετα χρειαζετε co2,uv,ph controler?(αυτα ξερω απο εξοπλισμο αν εχετε να προσθεσετε και αλλα....)

θα παρακαλουσα οτι προτεινετε να συνοδευεται απο μια συντομη περιγραφη

Το αφρικάνικο ενυδρείο δεν απαιτεί CO2( αυτό αφορά φυτεμένα ενυδρεία απαιτήσεων ) και κατά συνέπεια θα έλεγα ούτε ph controler.Τώρα όσον αφορά την uv εγώ έχω υπόψιν μου κάποιους που έκαναν ή κάνουν χρήση uv σε αφρικάνικα ενυδρεία ,εγώ στο δικό μου δεν έχω κάνει χρήση ποτέ χωρίς προβλήματα , δεν ξέρω αν μάλλον η χρήση της σε τέτοια ενυδρεία μπορεί να θεωρηθεί και υπερβολή.

Θα ήταν καλό να μας γράψεις κάποια πράγματα για το ενυδρείο σου :

Διαστάσεις κυρίως ενυδρείου και sump ,απο πότε λειτουργεί , πόσα και ποιά Ψάρια φιλοξενούνται ,παραμέτρους νερού , και καμμιά φωτογραφία.

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :)

Link to comment
Share on other sites

διαστασεις 310χ60χ60

διαστασεις σαμπ 310χ60χ20

τρεχει εδω και κανα 2μηνο αλλα ολα τα ψαρια και το νερο και την βιολογια την ειχα σε ενα 400αρι.

τωρα για το ποια ψαρια εχω δεν ξερω τα ονοματα τους παντος ξερω πως θεωρητικα δεν ταιριαζουν μετξυ τους,και λεω θεωρητικα γιατι τα εχω ολα μαζι κανα χρονο και δεν εχω κανενα προβλημα.

θα παρακαλουσα να μην μετατραπει το τοπικ σε:ΔΕΝ ΤAIΡΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΟΥ ΚΤΛ.

ποσα φυτα μπορω να βαλω χωρις την προσθηκη co2?

ειναι λιγο ακαταστατα στην φωτο περιμενω καπακια κτλ θα στειλω τελειωμενο αργοτερα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο phμετρο που να μετραει 24 ωρες χωρις να θελει συχνο στανταρισμα?

Link to comment
Share on other sites

δεν τον χρειαζεσαι τον κοντρολλερ,ουτε τα διοξειδια για το συγκεκριμενο ενυδρειο.

***ασε,που εχω την αισθηση οτι τα εχουμε πει και απο κοντα..... :P:)

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά! ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΚΟΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!! :)

Τώρα ας σοβαρευτούμε...

Το τέλειο ενυδρείο ΑΠΑΙΤΕΙ γνώσεις/διάβασμα/εμπειρία/υπομονή/ΠΟΛΛΗ διαθέσιμο χρόνο! Αυτή τη στιγμή, εσύ ζητάς να πάρεις έτοιμες απαντήσεις για τα παραπάνω και δεν πρόκειται να τις λάβεις γιατί απλά δεν γίνεται! Οπότε αν θες να φτιάξεις το τέλειο ενυδρείο θα πρέπει να μελετήσεις πολύ, να ψάξεις πολλά, να ρωτήσεις διάφορα και με τον χρόνο θα αποκτίσεις την εμπειρία ώστε να στήσεις το τέλειο ενυδρείο.

Υπάρχει και η άλλη οδός βέβαια... Μπορείς να πληρώσεις ένα μεγάλο και σοβαρό ποσό σε κάποιον έμπειρο επαγγελματία ο οποίος θα στήσει το ενυδρείο σου με μεράκι και με πολλούς αυτοματισμούς ώστε να ασχολήσε ο ίδιος το δυνατό λιγότερο. Αυτό όμως ξεφεύγει από την λογική του χόμπι.... Αυτό που κάνουν πχ κάποια καταστήματα για να διακοσμήσουν τον χώρο τους (καφετέριες, εμπορικά κλπ)!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν θελεις να μας αναφερεις τι ψαρια εχεις τωρα και δεν δεχεσαι κριτικη

εαν τα ψαρια που εχεις ειναι συμβατα μεταξυ τους,τι προτασεις περιμενεις να σου δωσουμε;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το οτι δεν θελω να σας πω τι ψαρια εχω απλα το θεμα μου δεν ειναι η συμβατοτητα των ψαριων αλλα ο τεχνικος εξοπλισμος που χρειαζεται ενα ενυδρειο!

και αν σας πω θα μετατραπει το τοπικ σε ασυμβατοτιτα των ψαριων γιατι σε ενα αλλο φορυμ που μπηκα για πληροφοριες αυτα που ρωτουσα δεν ηξεραν να μου τα απαντησουν και ολοι μου πετουσαν:δεν τεριαζουν τα ψαρια σου αλλαξετα στειλτα δωστα κτλ

περιπου 25-30 κιχλιδες,4παπαγαλακια,2γκουραμι,4 κονβικτ,4κιχλιδες, αμερικης 3 οσκαρ, 2 καλβους τανκανικας,4 πλεκο,4 κοριδορας,4 ραινμποου,2 μελανοπτερους,2 φιδια,2 γατοψαρα που μιαζουν με καρχαριακια μπλε με πορτοκαλι πτεριγιο και 2 μονοδακτυλους.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θες μόνο συμβουλές για εξοπλισμό, θα πρότεινα:

Βασικά:

-θερμοστάτες

-καλά υλικά φιλτραρίσματος

-συχνες αλλαγές νερού για να μένουν τα νιτρικά σε χαμηλές τιμές

-σκευάσματα πρόληψης όπως αλάτι ή και ektozon (αν το αντέχουν το αλάτι τα ψάρια)

-φωτισμό κατάλληλο για φυτά με αναλογία 0,2-0,5watt/lt

Αν θες κάτι προχωρημένο, ορίστε κάποιες ιδέες:

-φωτισμό πλήρους φάσματος με σύστημα ανατολής-δύσης

-νυχτερινό φως φεγγαριού με σύστημα προσομοίωσης πανσελήνου

-σύστημα CO2 με pH controller αν γίνει μαλακού νερού

-σύστημα ρύθμισης ph με αντλία και blackwater αν γίνει αμαζονίου

-αυτόματη δοσολογία λιπασμάτων αυτόματα

-αυτόματες ταίστρες με ποικιλία τροφών

-αξιόπιστων θερμοστατών συνδεδεμένους με controller θερμοκρασίας

-ρύθμιση καλής κυκλοφορίας με έξτρα εξόδους αντί της υπάρχουσας μιας (?)

-αυτόματες αλλαγές νερού σπασμένες σε μικρότερες ποσότητες σε καθημερινή βάση

-αναβάθμιση βιολογικού υλιού

-χρήση denitrator αν τα φυτά δεν είναι πολλά

-χρήση πολύ ισχυρού skimmer αν θα γίνει σκληρού νερού

-καλλιέργιες ζωντανής τροφής ανάλογα με τους οργανισμούς που θα φιλοξενηθούν

-πλήρες ηλεκτρονικό σύστημα μέτρησης και ρύθμισης παραμέτρων νερού με sms controller και web camera

σε ιδιοτικό χώρο στο internet

-chiller για διατήρηση επιθυμητών θερμοκρασιών το καλοκαίρι

-υπολογιστής που προσομοιώνει εποχές του έτους για τα ψάρια που φιλοξενείς (αναγκαστικά βιοτοπικό

ενυδρείο) με αυξομοίωση φωτισμού, αυξομοίωση θερμοκρασίας (ανά εποχές και ανά ημέρα-νύχτα), αυξομοίωση

στάθμης, αυξομοίωση οξύτητας, αυξομοίωση οξυγόνου

-δεξαμενή προετοιμασίας νερού για τις αλλαγές με ηλεκτρονικό εξοπλισμό

Μπορεί πάντα κανείς να σκεφτεί κάτι παραπάνω αλλά το βασικό είναι οτι αν δεν στραφείς προς βιοτοπικό ενυδρείο ή έστω ψάρια με πολύ κοντινές απαιτήσεις σε συνθήκες νερού, τίποτα δεν αξίζει να κάνεις αφού πάντα κάποια ψάρια θα είναι στρεσαρισμένα και θα έχεις προβλήματα...

Οι επιλογή που πρέπει να κάνεις αρχικά είναι σκληρού νερού (κιχλίδες ταγκανίκα-μαλάουι-βικτόρια-μαδ) ή μαλακού νερού (ασία-αμαζόνιος-ποτάμια αφρικής)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

η ποιο σαφης απαντηση που πηρα ποτε.

ευχαριστω

τωρα καποιες αποριες:

σκιμερ μπαινει και σε γλυκου νερου?

τι ειναι το denitrator?

ποσο αλατι μπορω η πρεπει να βαλω σε 10post-10059-1228154260_thumb.jpg00 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει μια πολύ καλή δουλειά με την πλάτη του ενυδρείου και μιας και η Θεσσαλονίκη έχει σκληρό νερό, θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα όμοφο ενυδρείο σκληρού νερού, αν και είμαι της γνώμης οτι οι κιχλίδες 2 λιμνών καλύτερα να μην μπερδεύονται σε αυτά τα λίτρα ίσως μπορεί να γίνει σε κάποια είδη... επίσης παρατηρώ οτι το ενυδρείο είναι σχετικά πρόσφατα στημένο?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!

το ενυδρειο αυτο το εχω 2-3 εβδομαδες.

τα ψαρια ολα τα ειχα σε ενα 400αρι.

μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε επιθετικοτητες (εκτος περιοδους ζευγαρωματος)ουτε τιποτα.

εχω το ph στο 8 γιατι παρατηρησα οτι στο 8 ειναι ολα τα ψαρια καλα ακομα και τα οσκαρ!

ειμαι της αποψης οτι ενα ενυδρειο το φτιαχνουμε οχι γιατι μας αρεσει να υπηρετουμε τα ψαρια αλλα για να μας αρεσει,να μας ηρεμει και να ομορφαινει το χωρο μας.

ποτε δεν θα εφτιαχνα ενα ενυδρειο στο οποιο θα ειχα μονο κιχλιδες η μονο δισκους το θεωρω (εγω) πολυ βαρετο και μονοτονο.

ετσι αποφασισα να φτιαξω ενα ενυδρειο με πολλων ειδων ψαρια για να μην ειναι μονοτονο!

τωρα αν καποια ψαρια δεν ζησουν και 10 χρονια δεν χαθηκε και ο κοσμος ουτος η αλλως ποιος κραταει το ιδιο ενυδρειο για τοσο καιρο?(λιγοι) οι περισοτεροι απο γλυκο πηγαινουν σε θαλασσινο το χαλανε και μετα απο κανα 6μηνο αντε παλυ απο την αρχη!

αλλωστε ποιος δεν εχει χασει ψαρια???? τι να πανε απο διακοπη της δεη τι απο χαλασμενο θερμοστατη τι απο αρωστια τι απο οχι τελειες συνθηκες?

αυτη ειναι η αποψη μου αν εχω λαθος.....?

παντα φιλικα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ οτι αν γίνει κάποιο λάθος δεν χρειάζεται κάποιος να τα βάψει μαύρα, διαφωνώ στο να γίνει κάτι λάθος ενώ ξέρουμε ποιό είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!

το ενυδρειο αυτο το εχω 2-3 εβδομαδες.

τα ψαρια ολα τα ειχα σε ενα 400αρι.

μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε επιθετικοτητες (εκτος περιοδους ζευγαρωματος)ουτε τιποτα.

εχω το ph στο 8 γιατι παρατηρησα οτι στο 8 ειναι ολα τα ψαρια καλα ακομα και τα οσκαρ!

ειμαι της αποψης οτι ενα ενυδρειο το φτιαχνουμε οχι γιατι μας αρεσει να υπηρετουμε τα ψαρια αλλα για να μας αρεσει,να μας ηρεμει και να ομορφαινει το χωρο μας.

ποτε δεν θα εφτιαχνα ενα ενυδρειο στο οποιο θα ειχα μονο κιχλιδες η μονο δισκους το θεωρω (εγω) πολυ βαρετο και μονοτονο.

ετσι αποφασισα να φτιαξω ενα ενυδρειο με πολλων ειδων ψαρια για να μην ειναι μονοτονο!

τωρα αν καποια ψαρια δεν ζησουν και 10 χρονια δεν χαθηκε και ο κοσμος ουτος η αλλως ποιος κραταει το ιδιο ενυδρειο για τοσο καιρο?(λιγοι) οι περισοτεροι απο γλυκο πηγαινουν σε θαλασσινο το χαλανε και μετα απο κανα 6μηνο αντε παλυ απο την αρχη!

αλλωστε ποιος δεν εχει χασει ψαρια???? τι να πανε απο διακοπη της δεη τι απο χαλασμενο θερμοστατη τι απο αρωστια τι απο οχι τελειες συνθηκες?

αυτη ειναι η αποψη μου αν εχω λαθος.....?

παντα φιλικα!!!!!

Καταρχήν να πω ότι εξαρχής απέφυγα να απαντήσω σε αυτό το thread, αλλά τελικά μπήκα στον πειρασμό όταν είδα το παραπάνω μήνυμα.

Αγαπητή φίλη (τελικά) έχεις ήδη ρωτήσει και έχεις πάρει κάποιες απαντήσεις σχετικά με το ενυδρείο σου και για την ασυμβατότητα των ψαριών σου αν και τελικά επέμενες μονολιθικά σε συγκεκριμένα ερωτήματα περί του φύλου μόνο σαν να είμαστε μηχανή απαντήσεων, και αυτό έγινε ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM βλέπε εδώ .

Αν κάνω λάθος ζητώ ταπεινά συγνώμη εκ των προτέρων (που δεν νομίζω).

Απλά, στη συνέχεια ζήτησες και την άποψη σε άλλο γνωστό forum σάμπως και η πλειονότητα των φίλων που μπάινει στα δύο forum δεν είναι ίδια ή θα έπαιρνες διαφορετικές απαντήσεις (!). Και στο GAΒ πήρες προφανώς τις ίδες απαντήσεις. Τέλος πάντων, είναι δικαίωμα του καθενός να ρωτάει όπου θέλει και όσες φορές θέλει και δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με αυτό.

Έχω όμως πρόβλημα, όταν ξαναβγαίνεις με ένα ερώτημα του τύπου "ποιο είναι το τέλειο ενυδρείο" σαν να μην προσπαθήσαμε ήδη (χάνοντας το χρόνο μας) να σε πείσουμε προς τα που θα έπρεπε ίσως να κινηθείς ακριβώς για να έχεις κάποτε ένα "αποδεκτό" (γιατί τέλειο δεν γίνεται) ενυδρείο με υγιείς οργανισμούς και να είσαι κι εσύ ευχαριστημένη. Και το τέτλιο ενυδρέιο δεν έχει να κάνει με τα μηχανήματα και τον εξοπλισμό, πίστεψέ με.

Αντ' αυτού λοιπόν, να ένα νέο post περί ανέμων και υδάτων και τελικά με ένα συμπερασματικό μήνυμα όπως το παραπάνω του τύπου όλα καλά όλα ωραία, δεν θα πεθάνουμε κιόλας, στο κατω κάτω το ενυδρείο είναι για να ευχαριστιόμαστε εμείς και τα ψάρια....ε τα χρώματα και τα σχήματα και η ποικιλία είναι αρκετά σημαντικά κριτήρια (α! και η μείωση της μονοτονίας) και ας πεθάνουν και πεντέξι από όχι καλές συνθήκες.

Ε λοιπόν κανένας μας δεν έχει ιδανικές συνθήκες και ούτε πρόκειται να συμβεί ποτέ αυτό, και ναι όλοια όλοι χάνουμε ψάρια, και ασθένεις είχαμ εκαι έχουμε και λάθη κάνουμε, αλλά όχι να το κάνουμε και άποψη!

Όχι λοιπόν, άλλο ΔΕΗ , άλλο χαλασμένος θερμοαστάτης και άλλο να ξέρουμε πώς θα έπρεπε να ήταν και απλά να μην μας αφορά ή να μην δίνουμε την πρέπουσα σημασία !

Και όταν μετά από κανένα εξάμηνο αποφασίσεις να το αλλάξεις.... κάντα καμιά ευθανασία να μην ταλαιπωρείσαι να ψάχνεις κηδεμόνες!

Απίστευτο μου φαίνεται να κατεβάζεις τέτοιες απόψεις ......συγχαρητήρια.

Ελπίζω μόνο σε βάθος χρόνου να μην την γενικεύσεις και σε άλλα πλάσματα γύρω σου.

Αυτά και δεν πρόκειται να επανέλθω.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η αποψη μου η οποια διαμορφωθηκε απο την εμπειρια μου στα ενυδρεια που κατα καιρουσ ειχα.

τα ψαρια μου ειναι τρισευτηχισμενα στο καινουριο τους σπιτακι κολυμπανε περα δωθε ολο υγεια και ζωντανια τους τελευταιους μηνες.

οσο και να ασχολεισαι κατι θα παει στραβα παντα αυτο δεν συμβαινει?????

εσυ και ολοι εδω μεσα οταν ξεκινησαμε να φτιαξουμε το πρωτο μας ενυδρειο τι ειπαμε? ας φτιαξω ενα ενυδρειο για να υπηρετω τα ψαρια που εχω μεσα?

ΟΧΙ μας αρεσε το θεαμα και το καναμε!

αυτο ειναι το θεμα να ομορφηνει ο χωρος μας!

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΛΗΚΡΙΝΕΙΣ?

αυτο ειναι το point!!!!

εμενα δεν μου αρεσει το θεαμα ενος μονοτονου ενυδρειου!!!!!!

ουτε θελω να πεθανουν τα ψαρια μου και μου αρεσουν παρα πολυ!

ασε που δεν θα πεθανουνε

θα σε παρακαλουσα να μου πεις σε ΠΟΣΟ καιρο θα πεθανουνε και ΠΟΙΑ ψαρια μου για να σου αποδειξω πως εχεις αδικο!σε μια εβδομαδα σε ενα μηνα ποσο?

τεσπα το θεμα μου δεν ειναι να μαλωσω με κανεναν απλα η οπτικη γωνια που εσυ βλεπεις το θεμα ειναι τοσο πολυπλοκο οσο και η χορτοφαγια....

εγω ειμαι απλα ποιο ρεαλιστρια!

ασε που εαν ηθελες το καλητερο για τα ψαρια σου θα τα πηγενες εκει που πραγματικα ζουνε και θα τα αφηνες ελευθερα

ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ

Link to comment
Share on other sites

1) Δε ξέρω κατά πόσο θ' αντεχαν όλα αυτά τα ψάρια παραγωγής στο ελεύθερο περιβάλλον.... Για τα ψάρια που πιάστηκαν ελεύθερα με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη

2) Όταν εγώ πήρα τον πρώτο μου μονομάχο και μου αρρώστησε, στεναχωρήθηκα πολύ... όπως θα στεναχοριώμουν με οποιοδήποτε κατοικίδιό μου. Και έφταιγα εγώ για την αρρώστια του, τον είχα σ' ένα 8λιτρο και δεν μπορούσε να κινηθεί το ψάρι... Τα παιδιά εδώ με βοήθησαν να το καταλάβω και του πρόσφερα έπειτα ένα 20λιτρο φυτεμένο, σαφώς καλύτερο περιβάλλον.

3) Τί σημαίνει ''υπηρετώ τα ψάρια μου'';;; Δεν το καταλαβαίνω... Οι ζωές τους είναι ευθύνη μας, έχουμε λοιπόν το καθήκον να τις προστατεύουμε όσο πιο πολύ μπορούμε. Ένας σκύλος, μια γάτα, μπορούν να παραπονεθούν αν πονάνε, ή αν πεινάνε, το ψαράκι τί να πει;

Και δεν ξέρω ποιο είναι το point εδώ μέσα πάντως δεν νομίζω ότι καποιος εδω μέσα ασπάζεται την άποψή σου. Και αφού είναι τόσο όμορφο θέαμα το ενυδρείο σου ανέβασε καμιά φωτό, να το συγκρίνουμε με τα ''μονότονα'' βιοτοπικά κάποιων και θα δούμε....

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

εχω στειλει φωτο λιγο πιο πανω αλλα δεν ειναι τελειωμενο λειπουν καπακια κ θελει σιμαζεμα γενικοτερα!

μπορεις να το συγκρινεις με οτι θελεις!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ΘΕΣ την γνωμη μας οταν κανεις του κεφαλιου σου ??

Επισης εμενα μου πεθαιναν ψαρια στην αρχη, αλλα οχι τωρα πια.. Δεν υπηρετεις κανεναν, αλλα τους δινεις το καλυτερο!! Αν το σκεφτεσαι ετσι δωστα καλητερα και παρε ενα καδρο, H ΒΑΛE SCREENSAVER ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ !!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Δε το λεω από άποψη ομορφιάς.... Αλλά να σου πω κάτι;; Και από αυτήν την άποψη έχω δει malawi διαμάντια εδω μέσα...

Δεν διαφωνώ ότι όλοι μας εδω μέσα θέλουμε να έχουμε ένα όμορφο ενυδρείο, να μας φτιάχνει το χώρο. Αλλά το να βλέπω σ' ένα ενυδρείο, στο δικό μου ενυδρείο, τα ψαράκια και να ξέρω ότι δεν είναι ευτυχισμένα, ε, αυτό είναι σαδισμός...

Ξέρεις τι; Βάλε και ένα πιράνχα μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

θελω την γνωμη σας σε αυτο που ρωταω οχι ποσο ευτυχισμενα ειναι τα ψαρια μου με αριστα το 10!!!

ας πουμε πχ ποσο αλατι να βαλω?

ακομα απαντηση δεν πηρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε το λεω από άποψη ομορφιάς.... Αλλά να σου πω κάτι;; Και από αυτήν την άποψη έχω δει malawi διαμάντια εδω μέσα...

Δεν διαφωνώ ότι όλοι μας εδω μέσα θέλουμε να έχουμε ένα όμορφο ενυδρείο, να μας φτιάχνει το χώρο. Αλλά το να βλέπω σ' ένα ενυδρείο, στο δικό μου ενυδρείο, τα ψαράκια και να ξέρω ότι δεν είναι ευτυχισμένα, ε, αυτό είναι σαδισμός...

Ξέρεις τι; Βάλε και ένα πιράνχα μέσα :)

Ναι το πιρανχα ειναι και αυτο στο βιοτοπικο ενυδρειο σου... :P:glare:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μία ερώτηση για να πάω να πάρω τα χάπια μου το nickname Ilas911 και Ilias 911 είναι το ίδιο πρόσωπο;.

Οσο για τα υπόλοιπα ουδέν σχόλιο.

Σωκράτης Γεωργίου

Link to comment
Share on other sites

θελω την γνωμη σας σε αυτο που ρωταω οχι ποσο ευτυχισμενα ειναι τα ψαρια μου με αριστα το 10!!!

Να σου πω εγώ; 1,5 με 2. Για τις malawi μονο... για τα υπόλοιπα άσε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...