Jump to content

τι χρειαζεται για το τελειο ενυδρειο?


Recommended Posts

ειμαι της αποψης οτι ενα ενυδρειο το φτιαχνουμε οχι γιατι μας αρεσει να υπηρετουμε τα ψαρια αλλα για να μας αρεσει,να μας ηρεμει και να ομορφαινει το χωρο μας.

Ευτυχως τετοιες αποψεις σπανιζουν μεσα σε αυτο το φορουμ...

ποτε δεν θα εφτιαχνα ενα ενυδρειο στο οποιο θα ειχα μονο κιχλιδες η μονο δισκους το θεωρω (εγω) πολυ βαρετο και μονοτονο.

Μαλλον δεν εχεις μπει στο "κλιμα" ακομα μετα απο την αρκετη εμπειρια που εχεις οπως λες

Λυπαμαι ειλικρινα οταν διατυπωνονται τετοιες αποψεις απο "χομπιστες" και κατεπεκταση "φιλοζωους"... αν δεν θες να υπηρετεις τα ψαρια σου ,οπως ειπε και ενας φιλος στην αρχη, μπορεις καλλιστα να παρεις μια 46'' τηλεοραση και να συνδεσεις ενα PC με επιλογες στα screensavers με βιοτοπικα διαφορα, ετσι δεν θα βαριεσαι ΠΟΤΕ και θα εχεις 15 ενυδρεια σε ενα...και χωρις κοστος, σκεψου το! :P

κριμα παντως γιατι το ενυδρειο σου θα μπορουσε να γινει ενα υπεροχο βιοτοπικο... αν ειχες συμβατο τροπο σκεψης με τους υπολοιπους εδω μεσα.

Παντα φιλικα! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τον λόγο στη συζήτηση έχει κυρίως η ilias και δεν νομίζω οτι περνάει άσχημα, ούτε οτι δεν δέχεται βοήθεια, ούτε οτι προσβάλεται από το συγκεκριμένο χιούμορ, παρ' όλα αν νιώσει άβολα, έχει δικαίωμα κάθε στιγμή να μου ζητήσει τον λόγο...

Λίγη πλάκα εντός των κανονισμών του φόρουμ δεν έβλαψε ποτέ κανέναν και αν παρατηρήσεις stav, αυτό μας κάνει να νιώθουμε σαν παρέα και διευκολυνει τον διάλογο. :rolleyes:

Τώρα, την άποψή μας για την σύνθεση των ψαριών την ξέρει, δικαίωμά της να αποφασίσει ότι θέλει.

Επειδη και εγω καλα περναω μια με την ilias και μια με τον Γιωργο απο τα Χανια δεν προκειται να

διαμαρτυρηθω αλλο προς τους Mods :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ωραια ακουω προτασεις για το πως να φτιαξω το ενυδρειο μου

Α να προσθεσω πως σημερα πηρα και δυο ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ καβουρια!

ΠΑΜΕ......

Link to comment
Share on other sites

ωραια ακουω προτασεις για το πως να φτιαξω το ενυδρειο μου

Α να προσθεσω πως σημερα πηρα και δυο ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ καβουρια!

ΠΑΜΕ......

Γεια σου ilias911... :rolleyes: Πως ήταν η μέρα σου σήμερα? :rolleyes:

Δεν υπάρχει τρόπος να "φτιάξεις" το ενυδρείο σου. Αν θες απλά να κάνεις το κοινώς λεγόμενο σωστό ,δεν είναι ανάγκη απαραίτητα να το κάνεις βιοτοπικό, αλλά αρκεί να βάζεις ψάρια που ζουν κάτω από ίδιες ή έστω αντίστοιχες συνθήκες νερού. π.χ. οι κιχλίδες Αμερικής θέλουν μαλακό νερό (πιο μαλακό από αυτό της βρύσης μας), ενώ οι Αφικάνικες θέλουν σκληρό νερό (σαν αυτό της βρύσης μας και ίσως και σκληρότερο). Αν πραγματικά θες να σε βοηθήσουμε για ένα "σωστό" ενυδρείο θα πρέπει να μας πεις ποιο από τα είδη που έχεις τώρα σου αρέσει περισσότερο και αντίστοιχα θα σου προτείνουμε τα κατάλληλα ψάρια!!!

Εγώ πάντως είμαι διατεθειμένος να βοηθήσω όσο μπορώ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είναι τέλειος άρα δεν υπάρχει τέλειο ενυδρείο!

topic closed :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το ενυδρειο μου ειναι τελειο!!!!!!

:rolleyes:

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην χασεις.. :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Μην χασεις.. :rolleyes:

Για σένα προβάρω ήδη το μαγιώ μου!!! Επίσης προθερμαίνω τον κοιλιακό μου! Ήδη σήμερα έφαγα 2 πίτα γύρο απ'όλα, μία χωριάτικη και τώρα τρώω το φρουτάκι μου!

Μεταξύ μας αυτά... Μη τα μάθει ο Panos!

Link to comment
Share on other sites

Για σένα προβάρω ήδη το μαγιώ μου!!! Επίσης προθερμαίνω τον κοιλιακό μου! Ήδη σήμερα έφαγα 2 πίτα γύρο απ'όλα, μία χωριάτικη και τώρα τρώω το φρουτάκι μου!

Μεταξύ μας αυτά... Μη τα μάθει ο Panos!

lol :rolleyes::rolleyes:

edit: Τι καβουρι ειναι αυτο??

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...