Jump to content

φοβαμε πωs ισωs δεν ειναι σιγουρο χειροποιητο


Recommended Posts

παιδια σαs εβαλα τιs φωτογραφιεs αυτεs γιατι εσεισ σιγουρα θα με βοηθησετε για το αν το βλεπετε σιγουρο λογω οτι ειναι χειροποιητο και δουλεμενο 6 μηνεs φυσικα χωρισ διαροεσ αλλα και αχρισημοποιητο 4 μηνεσ χωριs νερο μεσα αδειο εντελωs και αν κανει καλα στο σημειο που το εχω βαλει λογω οτι υπαρχει καλοριφερ διπλα απο ενα επιπλο λιγο μακρια του φυσικα αλλα δεν ξερω αν θα εχω προβλημα ευχαριστω.post-10061-1228083937_thumb.jpgpost-10061-1228083954_thumb.jpgpost-10061-1228083973_thumb.jpgpost-10061-1228083993_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα το ενυδρείο το πήρες από κολλητό, ο οποίος το δούλεψε 6 μήνες, άρα λογικά δεν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης, οκ? (π.χ. κάτι παίζεται και γι αυτό στο χάρισε έτσι άνετα...) Επίσης τους 4 μήνες που ήταν άδειο πού βρίσκόταν; Μήπως π.χ. το "έψησε" ο ήλιος και έχει καταπονήσει τις σιλικόνες; Κατά τα άλλα εγγύηση ότι το οποιοδήποτε ενυδρείο δεν θα ανοίξει κάποια στιγμή διάπλατα ΙΜΟ δεν υπάρχει...Όλα είναι...ρευστά :) . Αυτά που μπορώ να προτείνω είναι:

1) Βγάλτο στο μπαλκόνι και γέμισέ το για 2-3 μέρες με νερό ίσα να σκεπάσει τις κόντρες του πάτου, ώστε αν υπάρχει διαροή από κάπου εκεί να είναι εύκολο να βρεθεί. Κοίτα μήπως από κάπου "πίνει" νερό κάτω από τις κόντρες...Μετά γέμισέ το μέχρι επάνω και τσέκαρέ το για καμμιά εβδομάδα.

2) Προσωπικά θα έβαζα ακόμα 2-3 κάθετες κόντρες στον πάτο να ενώνουν μπροστά με πίσω τζάμι, να κοιμάμαι και πιο ήσυχος! Και επάνω θα έβαζα, έχεις ήδη μία κεντρική,(αυτή που κρέμεται το καλώδιο) θα σε δυσκολέψουν βέβαια στην πρόσβαση στο εσωτερικό, it's your call.

3) Αυτό που ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα κάνεις, θα βάλεις ένα κομμάτι "φελιζόλ", ντάου νομίζω το λένε αυτό που βάζουν στις οικοδομές, πάνω από το ξύλο της βάσης και επάνω σε αυτό θα κάτσει το ενυδρείο, θα πατάει πιο ομοιόμορφα και θα γλιτώσεις πιθανότατα "κρακ" στον πάτο.

4) να πω και βαφή αντισκωριακή για τη βάση; αν και από ότι λες είσαι σε διαδικασία διαφόρων κατασκευών,θα την ντύσεις κιόλας υποθέτω...αλλά το λέω κι αυτό καλού κακού...

Στο κάτω-κάτω από ότι βλέπω και στις φωτό έχεις ένα ωραιότατο και παχύ-παχύ χαλί ακριβώς μπροστά από το ενυδρείο, θα ρουφήξει μπόλικα, αχρείαστο να 'ναι! :P

Αυτά τα λίγα, ελπίζω να βοήθησα, εσύ αποφασίζεις και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησε τις συμβουλες του efthvaq κατα γραμμα και δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ευχαριστω για την βοηθεια σημερα εκανα τα εξησ.Εκανα ενα γαζη με σιλικονη ακομα για καλο και για κακο χωρισ να προσθεσω κοντρεσ φυσικα παραπανω τωρα διαβασα το μυνημα σου ισωσ να το κανω και αυτο στη συνεχεια εφτιαξα οσο μπορουσα την βαση με μινιον φυσικα λογω το οτι ειμουν μονοσ δεν εχω βαλει αντισκουριακο στην βαση που παταει το ενυδριο και στο σημειο του πατωματοσ δεν σηκωνετε απο ενα ατομο θα το παλεψω και αλλο να σιγουρευτο θα φαει και τα τεστακια του με την ιδεα που μου εδωσεσ και ο θεοσ βοηθοσ......α το φιλαρακι μου το εδωσε γιατι ειχε προβλημα με το σπιτι του λογω χωρου και πηρε εναν νανο το ειχε μεσα σε δωματιο υπνου αλλα ειχε και την υγρασια του δεν ξερω αν ειναι προβλημα αυτο.και κατι ακομα κατω εχω βαλει χοντρο μαλακο φυσικα ξυλο θαλασσησ ελπιζω να κανει αν οχι θα το αλλαξω με αυτο που μου ειπεσ.

Link to comment
Share on other sites

Κοντρες να βαλεις κατω και στην θεση του ξυλου να βαλεις φελιζολ οπως σου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

το καλοριφέρ που είναι δίπλα όχι μόνο δεν αποτελεί πρόβλημα ίσα ίσα που βοηθάει ιδίως το χειμώνα για να μην λειτουργεί συνέχεια ο θερμοστάτης, πόσο μάλλον αν βάλεις ψάρια που χρειάζονται υψηλές θερμοκρασίες π.χ. δίσκοι.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειδους ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

το καλοριφέρ που είναι δίπλα όχι μόνο δεν αποτελεί πρόβλημα ίσα ίσα που βοηθάει ιδίως το χειμώνα για να μην λειτουργεί συνέχεια ο θερμοστάτης, πόσο μάλλον αν βάλεις ψάρια που χρειάζονται υψηλές θερμοκρασίες π.χ. δίσκοι.

Να βαλουμε τα ενυδρεια διπλα στο καλοριφερ δηλαδη;

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοντρες να βαλεις κατω και στην θεση του ξυλου να βαλεις φελιζολ οπως σου ειπαν.

:rolleyes: +10

Θα επιμείνω να βάλεις το φελιζόλ μεταξύ ξύλου και γιαλιού, φοβάμαι ότι θα κλάψεις πικρά μια μέρα αν ραγίσει ο πάτος...

Επίσης για τη βαφή της βάσης, να την βάψεις ΟΛΗ με αντισκωριακό και από επάνω με χρώμα.Νερά θα στάζουν οπωσδήποτε και ακόμη και αν παραβλέψουμε τη μείωση της αντοχής του μετάλλου που θα σκουριάζει σιγά-σιγά, σκέψου αν όχι το επάνω μέρος που πατά το ξύλο, αλλά αυτό που πατάει στο πάτωμα, αν κάποτε φύγει το ενυδρείο από εκείνη τη θέση, θα θυμάσαι πάντα ακριβώς που το είχες τοποθετήσει από τα σημάδια που θα αφήσει η σκουριά στα πλακάκια!!! Θα ήταν επίσης καλό να μην πατάει το μέταλλο απευθείας στο πλακάκι.Μπορείς να βάλεις τσοχάκια περιμετρικά, ή ακόμη καλύτερα μοκέτα να καλύψεις όλο το μέταλλο που ακουμπά στο πάτωμα.

Ξέρω το βάρος μιας τέτοιας κατασκευής και τη δυσκολία να την "χειριστείς" μόνος, καλύτερα όμως να βρεις βοήθεια να κάνεις κάτι σωστό μία και καλή, ακριβώς γιατί δεν είναι εύκολο να το "τροποποιείς" κάθε τόσο.

Πάντα φιλικά, Βαγγέλης.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ.ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΝΑ ΚΑΝΩ REEF ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΑΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕ ΘΑΤΟ ΧΑΡΩ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙ ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα αλλα θελει μεγαλη εμπειρια.Συζητησε το με τους "θαλασσινους" καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...