Jump to content

Είναι συμβατά?


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum!

Σε φυτεμένο ενυδρείο 180lt εχω 1 μονομάχο,3 serpae tetra,4 amano καί 3 red crystal γαρίδες και 1 horseface loach.(τιμές:ph7,5 gh10 kh5)Λέω ν'αρχίσω να βάζω σιγά-σιγά καινούργια είδη μιάς και εχει στρώσει.Πώς σας φαίνετε ο παρακάτω σύνδυασμός?

Colisia lalia(ζευγάρι)-Kribensis(ζευγάρι) ή Ram -Scalare-Corydoras-Siamese algae eater(και βλέπουμε)

Eντάξει ξέρω πώς μπερδεύω λίγο τους βιοτόπους :rolleyes: (Ασία-Αφρική-Ν.Αμερική) αλλα αυτά τα είδη, μου αρέσουν.Επίσης κάποιος φίλος απ'το forum με πληροφόρησε οτι αργότερα θα εχω πρόβλημα με την επιθετικότητα του μονομάχου αλλα προς το παρών ειναι πολύ ήσυχος(κάποιες απόψεις στο forum λένε οτι είναι καί θέμα χαρακτήρα τού μονομάχου)Εγώ δεν ξέρω.

ΑQUARISTES :rolleyes: ''δώστε μου τα φώτα σας''!!!!!!!

Γειά χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Wow.

Δυναμικα. :rolleyes:

Καλως ηρθες απο μενα.

Παμε:

Καλυτερα παρε το καθε ονομα ψαριου που εγραψες και ψαξε στο γουγλη πληροφοριες γι'αυτα (δισταυρωσε τες).

Κοιταξε να συμπιπτουν οι συνθηκες του νερου που ζουν (θερμοκρασια, pH, gH),

το περιβαλον το ενυδρειου, πετρωδες, φυτεμενο, με ξυλα, με χαλικι ή αμμο (πχ τα κορυ θελουν αμμο) ,

αν τα λιτρα και οι διαστασεις ικανοποιει το μινιμουμ λιτρων και διαστασεων που χρειαζεται καποιο ειδος απο αυτα, (πχ το σκαλαρι θελει ενυδρειο υψους 60 εκ και πανω)

αν πρεπει να ζουν σε ομαδες, μοναχικα,σε ζευγαρια ή χαρεμια,

την ιχθυοφορτιση, το συνολο δλδ των ψαριων που μπορεις να βαλεις (υπολογιζεις το τελικο μεγεθος και οχι το μεγεθος των μωρων που πουλανε συνηθως τα πετσοπ)

και στο τελος τη συμβατοτητα τους (πχ απο γαριδες δεν θα μεινει τπτ, τα ραμ θα πεσουν υπερ πατριδος απο τα κριμπ κλπ)

Η επιθετικοτητα του μονομαχου ειναι το μικροτερο των προβληματων που μπορεις να συναντησεις.

Εξαλλου σε 180 λιτρα μπορεις να βαλεις μονομαχο με αλλα ψαρια (οχι με οποιαδηποτε ομως).

Καλο διαβασμα.

ΥΓ1 η υπομονη ειναι το μεγαλυτερο προσον του ακουαριστα (το δευτερο ειναι τα φορουμ :rolleyes:)

ΥΓ2 ξεκινα με το βασικο ψαρι του ενυδρειου και απο κει προχωρας ποια κανουν και ποσα. Πανω σ'αυτο το ψαρι στηνεις ολο το ενυδρειο, εκτος κι αν σε ενδιαφερει ενα συγκεκριμενο στησιμο, οπου πανω στο στησιμο αυτο διαλεγεις τα καταλληλα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...