Jump to content

Νέος στο άθλημα....


Recommended Posts

Σας χαιρετώ λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου και μπαίνω κατ ευθείαν στο θέμα.Αγόρασα 1 ενυδρείο 60 lt http://www.boyuaquarium.com/en_ArticleShow.asp?ArticleID=345.

Είμαι στη δεύτερη εβδομάδα στρωσίματος,έχω βάλει 2 tiger barbs(έτσι δε λέγονται τα τιγράκια; :rolleyes: ) και χρησιμοποιώ προιόντα της Nutrafin που απ'ότι βλέπω είναι Γερμανικά.

Το ενυδρείο έχει μέσα και το σφουγγάρι, βιολογικό υλικό κ άνθρακα.Τα φυτά είναι ψεύτικα,απο μαλακό υλικό όμως για να μην έχουμε τραυματισμούς.

Στο νερό έχω βάλει απο την αρχή τις ανάλογες δόσεις αντιχλωρικού,υγρού για τη βιολογία του ενυδρείου και contitioner.

Εχω μπερδευτεί λίγο με τα υγρά test.Δηλαδή:Στο GH ρίχνω 3 σταγόνες και παίρνει το σωστό χρώμα.

Στο ΚΗ όμως ρίχνω 17 σταγόνες.Κάτι δε πάει καλά???

Η αμωνία είναι 0.

2ο πρόβλημα:Το ενα ψαράκι έχει φαγωμένη ουρά και δέχεται συνέχεια επιθέσεις.

Και 3ο και τελευταίο,το νερό μυρίζει σα σάπιο :rolleyes: Είναι όμως διαυγές.

Είμαι εντελώς καινούργιος στο θέμα Ενυδρείο και οτι έχω μάθει το έχω μάθει μετά απο πολύ διάβασμα εδώ.Ομως κάποια πράγματα δε μπόρεσα να τα βρω και κάποια άλλα τα βρήκα μα έχω μπερδευτεί.

Θα εκτιμούσα λοιπόν πολύ αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον

λοιπον για τα τεστ συνηθως μεσα στισ οδηγιες να κοιταξεις θα τα βρειςολ το κh εμενα παντως αναγκαζεσε να ριχνεις σταγονες μεχρι να αλλαξει τρια χρωματα ,πχ ριχνεις 17 σταγονες για να αλλαξει τρια χρωματα το kh ειναι 17

τωρα τα τιγρακια ,πρωτον κακως εβαλες ψαρια στην περιοδο στρωσιματος και αυτο για τις ουρες ,τα τιγρακια θελουν κοπαδακι 6+ για να μοιραζετε το τσιμπημα

και καλα θα κανεις να παρεις No3 kai no2 Τεστ

για οτι αλλη ερωτηση εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες στη παρεα μας!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ που με καλοδέχεστε σ αυτή τη καταπληκτική παρέα.Κι εγώ χαίρομαι που είμαι μαζί σας :rolleyes:

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...