Jump to content

Γλυκό και κρύο νερό, ''ο καινούργιος''


Nikos

Recommended Posts

:D

Καλως σας βρήκα, και συγχαρητήρια για την όμορφη δουλειά σας εδώ, ευχαριστώ για τη φιλοξενία, και Μάνο ευχαριστώ για την πρόσκληση :D .

Πριν καιρό έκανα δώρο στον εαυτό μου μικρο ενυδρειο προσφοράς...

Έχει διαστάσεις 80Χ30Χ30 άρα το υπολογίζω στα 70 λίτρα. Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα την απόφαση να το βάλω μπρος, το θέλω όμορφο και θα είναι στο μπαλκόνι μου απότε μάλλον πάω για χρυσόψαρα σε κρύο νερό (?)

΄

Του έβαλα εξωτερικό φίλτρο ΕΗΕΙΜ 2213, με ΕΗΕΙΜ substrat pro + sera siporax... συγνώμη για τις μάρκες αλλά δεν ξέρω πως να τα περιγράψω. Επιπλέον έχει φίλτρο βυθού με κυκλοφορητή 600λ/ω, μια απλή αεραντλία και ψιλοκινεζικο θερμοστάτη 100W που μάλλον δεν θα το δουλεύω. Στο βυθό τοποθετήθηκαν 3 σακιά χαλίκι και έχει μια λευκή λάμπα από το εργοστάσιο standard daylight 18w t8, ενώ υπάρχει υποδοχή για αλλη μια.

Το έπλυνα και το γεμισα, Παρασκευή βράδυ συμπληρώνοντας 10ml αντιχλώριο. Δευτέρα πρωί έβαλα και 10ml βακτηρίδια.

Τι κάνω από εδώ και πέρα;

Τι πρέπει να προμηθευτώ;

Στρώσιμο; Μετρήσεις; Πως;

Τι ψάρια μπορώ να βάλω και πότε;

Φυτά; πλαστικά - ζωντανά;

Ντεκόρ; Φώς;

:D

post-768-1141075974_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Nikos
Link to comment
Share on other sites

νικο καλως ηρθες

διαβασε εδω σχετικα με το στρωσιμο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

και οσο αναφορα τα φυτα ψηφιζω αληθινα δαγκωτο :D

τα 10μλ που αναφερεις ειναι λιγα.διαβασε πισω απο τα μπουκαλια τις οδηγιες

καλη συνεχεια

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΑΡΧΙΚΑ ΣΕ ΚΑΛΟΣΩΡΙΖΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ.ΕΠΙΣΗΣ,ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΥΜΑΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.

1)ΑΡΧΙΚΑ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ,ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΣΤΡΩΝΕΙΣ(ΕΣΥ) ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΤΟ ΣΤΡΩΝΕΙΣ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ NUTRAFIN CYCLE.ΣΤΡΩΝΕΙ ΤΑΧΙΣΤΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΧΗΜΙΚΑ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΗ ΧΡΗΣΗ ,ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ.ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝΑΦΕΡΕ ΤΟ ,ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ,ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΟΤΕΡΟΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΩΤΗΝΑ ΝΑ ΠΡΩΜΗΘΕΥΤΕΙΣ,ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΜΕ ΤΙΣ ΤΥΠΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ,ΔΗΛΑΔΗ KH,PH,NO3,NO2,NH3/NH4.

2)ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ.ΕΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΚΑΛΩΣ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ,ΠΧ CO2,FE,ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ Η ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΚΤΛΠ...ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΔΙΑΒΑΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΠΕΡΕΤΕΡΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΚΑΙ ΓΩ ΜΟΛΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ.ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΟΙΣΗ.

3)ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝΕ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΘΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΝΙΤΡΙΚΑ ΣΟΥ ΤΕΙΝΟΥΝ Η ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ.ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΤΡΟΠΙΚΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ.

4)ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ,ΠΩΣ ΠΡΩΤΟΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΦΥΤΑ.ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΦΥΤΑ ,ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΡΟ.ΤΟ ΝΤΕΚΟΡ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΚΩΝ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΩΝ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ

ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΙΔΕΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ.ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΩ. :D

Έγινε επεξεργασία - STEFPLAK
Link to comment
Share on other sites

και οσο αναφορα τα φυτα ψηφιζω αληθινα δαγκωτο 

τα 10μλ που αναφερεις ειναι λιγα.διαβασε πισω απο τα μπουκαλια τις οδηγιες

Παιδιά ευχαριστώ,

άραγε υπάρχουν αληθινά φυτά για γλυκό κρύο νερό (μπαλκόνι), με λίγες απαιτήσεις... ??? (υπόστρωμα, co2, κλπ)

Τα βακτηρίδια γράφουν 5 ml / 40 l κάθε μία εβδομάδα, και το αντιχλώριο 5ml / 40 l στην αρχή και σε κάθε αλλαγή νερού. Αναφέρουν και αυξημένες δόσεις για ασθένειες...

Θα παώ να πάρω τα test, είναι μίας χρήσης ή πολλών?

Τα χρυσόψαρα τα διάλεξα γιατί θα έχω κρύο νερό, έχω άλλες επιλογές?

Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Στο μπαλκόνι θα έχεις πρόβλημα με το φως του ήλιου και την άλγη. Συγγνώμη που ρωτάω αλλά γιατί πρέπει να μπει εκεί? Άλλωστε δεν θα το βλέπεις...

Φυτό για κρύο νερό είναι το Egeria (Elodea) densa.

Θεόφιλος

Έγινε επεξεργασία - theokyr
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα τεστ θα σου πρότεινα να πάρεις τεστ σε σταγόνες (σε μπουκαλάκια) και όχι stick γιατί τα υγρά είναι πιο αξιόπιστα και διαρκούν και για περισσότερα τεστ. Βέβαια είναι λίγο ακριβότερα αλλά αξίζει τον κόπο.

Όσο για το μπαλκόνι, για πες μας λίγο περισσότερα... Το χτυπάει ο ήλιος? είναι κλειστό? Γιατί με τις θερμοκρασίες και τον ήλιο μάλλον θα έχεις πρόβλημα. Δεν σε παίρνει να το βάλεις κάπου μέσα στο σπίτι ώστε να το χαίρεσαι και να το βλέπεις περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ενυδρείο είναι της πλάκας και προτιμώ να το εχω έξω, εξάλλου η έξω χρήση με βοηθάει στις σχέσεις μου με τη γυναίκα μου.... :rockon::hysterical:

Το μπαλκόνι είναι μεγαλούτσικο με τέντες, και θα προσπαθ'ισω να το βλέπει ο ήλιος όσο γίνεται λιγότερο 1 - 2 - 3 ώρες τη μέρα. Στο μπάλκόνι περνάμε την περισσότερη ώρα οπότε θα το βλέπω αρκετά... και μου χαρίζει καταπληκτικό φωτισμό.

Έχω δει ενυδρεία σε βιτρίνες καταστημάτων αρκετά καθαρά, και θα προσπαθίσω να το καταφέρω, αυτός είναι ο λόγος που προτίμισα να έχω 2 μεγαλούτσικα φίλτρα για το μέγεθος του ενυδρείου. ¨Εχω αρκετά μεγάλη κυκλοφορία νερού.

Αν το συνηθίσει η σύζυγος, με βλέπω για δευτερο ενυδρείο μέσα, μεγάλο, θαλασσίνό κλπ κλπ (να αποχτήσω και λίγη εμπειρία...) :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ που επιμένω αλλά το καλοκαίρι δεν θα μπορείς να κρατήσεις χαμηλά την θερμοκρασία αν είναι έξω... Δύσκολο να βρεις ψάρι που να αντέχει από 13-14 μέχρι 29 που θα φτάνει το καλοκαίρι. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Και αν θέλεις και την άποψή μου, όσο και ωραίο να είναι ένα ενυδρείο η γυναίκα σου θα το θέλει έξω από το σπίτι (βλ. αλλαγές νερού). Σου μιλάω από προσωπική πείρα. Για αυτό η τακτική ειναι "το βάζω απευθείας στο σαλόνι ή στο γραφείο" και πάπαλα.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τον ξερω το Νικο μπορει να καταφερει τα παντα :rockon::hysterical::welcome:

Σε τι φαση εισαι τωρα Νικο ?

Link to comment
Share on other sites

έβαλα 4 φυτούλια:

anubia nama IV

anubia barteri

vallisneria rubra

vallisneria spiralis bouqet

και 2 ξυλαράκια morani.

Πήρα καλές μετρήσεις σήμερα:

Ph 8,5

No2 < 0,3 - No2 -N < 0,1

Nh3 - Nh4 0

No3 - 0 :welcome:

και έκανα μια μέγαλη αλλαγή νερού περίπου 50% γιατί τα ξύλα έκαναν το νερό καφέ.

Αλήθεια μήπως το Ph είναι πολύ, θα το ξαναδω σε 2 μέρες αφού έκανα αλλαγή...

Πάντως το μπαλκόνι έχει γίνει πιο ωραίο. Θερμοκρασία νερού 18 - 20 χωρίς τον θερμοστάτη.

τα χρυσοψαρόνια φαινονται μια χαρά, και που και που τσιμπάνε λίγο από τα φύκια... :rockon:

gallery_768_3_57804.jpg

gallery_768_3_4747.jpg

gallery_768_3_82771.jpg

gallery_768_3_9257.jpg

gallery_768_3_11793.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hi!

Ομορφα τα ψαράκια σου!

Τα φυτά που έβαλες αντεχουν και σε κρύο νερό εώς 15 βαθμους απλά αναπτύσονται πιο αργά σε κρυο νερό.

Τα ψαράκια σου μπορούν να αντέξουν το καλοκαίρι μέχρι και 30 βαθμούς... παραπάνω αν ανεβεί η θερμοκρασία τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα τόσο με τα ψάρια όσο και με τα φυτά.

Αυτά τα λέω εμπειρικά. Είχα κάνει και εγώ ενυδρείο σε μπαλκόνι... με χρυσόψαρα..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται.

Μας δίνεις ιδέες για ενυδρείο στο μπαλκόνι.

Link to comment
Share on other sites

Μας δίνεις ιδέες για ενυδρείο στο μπαλκόνι.

Πλακα πλακα ναι.

Να και μια αλλη καλη ιδεα :rockon:

Link to comment
Share on other sites

έβαλα 4 φυτούλια:

και 2 ξυλαράκια morani.

Πήρα καλές μετρήσεις σήμερα:

Ph 8,5

No2 < 0,3 - No2 -N < 0,1

Nh3 - Nh4 0

No3 - 0  :rockon:

και έκανα μια μέγαλη αλλαγή νερού περίπου 50% γιατί τα ξύλα έκαναν το νερό καφέ.

Αλήθεια μήπως το Ph είναι πολύ, θα το ξαναδω σε 2 μέρες αφού έκανα αλλαγή...

Μετα την αλλαγή έριξα μέσα αντιχλώριο, υγρό λίπασμα, και βακτηρίδια...

Το κόκκινο ψαράκι, (αβάπτιστο ακόμα), κάτι έπαθε... κολυμπούσε πλαγια, κρυβονταν στις γωνίες και ξάπνωνε, ή άρραζε πάνω στα μεγάλα φύλλα της ανούμπιας...

Όταν έβαζα τροφή έκανε μια βόλτα, έτρωγε λίγο και ξαναξάπλωνε... Γενικά δεν άνοιγε τα πτερυγια του και ήταν σα φοβισμένο...

Χτες ξανακανα μία μεγάλη 50% αλλαγή νερου γιατί υποψιαζόμουνα ότι το πείραξαν τα μπερδεμένα χημικά... και από τότε θαύμα - και τα δύο είναι μια χαρά και κολυμπάνε χορευοντας...

Τι έφταγε; Τα βακτηρίδια; ...

Έγινε επεξεργασία - Nikos
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες αύξηση του ΝΟ2;

Πάντως για τα φυτά που έχεις τώρα δεν χρειάζεσαι λιπάσματα, καιροφυλακτούν και οι άλγες.

Το αντιχλώριο ρίχνε το πριν βάλεις το νεό νερό μέσα στο ενυδρείο και στην δοσολογία που προββλέπεται για τα λιτρα νερού που θα συμπληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία απορία αρχάριου: :rockon:

Μπορώ να βάλω κάποιο είδος από σαλιγκάρια;

Ποιό, και που το βρίσκω; Πόσα;

Να θυμίσω ότι έχω γλυκό νερό, στο μπαλκόνι, με θερμοκρασίες 15 - 20 C, και χρυσόψαρα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μερικά, ναι. Διάβασε τα παρακάτω άρθρα έχουν σημαντικές πληροφορίες για τα σαλιγκάρια:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1880

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=514

Link to comment
Share on other sites

:rockon: Σας ευχαριστώ, όλους... :welcome:

gallery_768_18_37034.jpg

Link to comment
Share on other sites

...και από χτες μέχρι σήμερα, μας ''άνοιξε'' η μεγάλη anubia. Της μικρής το κοτσανάκι φαγώθηκε πριν ανοίξει, ελπίζω να μην έχει και αυτή την ίδια τύχη...

gallery_768_18_5746.jpg

gallery_768_18_750.jpg

gallery_768_18_7931.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπραβο νικο...

να ξερεις οτι και αλλοι εχουν ανουμπιες

και δεν το εχουν δει ποτε :welcome:

π.χ. εγω :rockon:

Link to comment
Share on other sites

κατι ελεγα για κατι ανουμπιες

που δεν......χε χε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...