Jump to content

Μονομαχο-ενυδρείο


Recommended Posts

Πριν καλά καλά στρώσω το 80λιτρο ενυδρείο μου, μου έδωσαν ένα 20λιτρο :rolleyes::rolleyes::rolleyes: (τώρα έχω 2 20λιτρα) :rolleyes:

Θα το αφιερώσω σε ένα μονομάχο και θέλω να μου πείτε αν ο εξοπλισμός που έχω είναι οκ...

Λοιπόν....

Φίλτρο 350 l/h με χώρο μόνο για ένα μπλε σφουγγαράκι

Θερμοστάτης 25w

Χαλίκι μεσαίο (άγνωστο...) 0.5cm περίπου πάχος (λευκό,πράσινο,κόκκινο) όλα μαζί :angry2:

Λάμπα 8w

φυτά έχει κάτι πλαστικά αλλά θα μπουν αληθινά.

αντλία αέρα με μια αερόπετρα (μάλλον δεν πρέπει να μπει αυτό ε?)

3 κουτιά hipnosedon για την μάνα μου που θα το δεί.... ^_^^_^^_^

Αυταααά....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,το φιλτρο που εχεις πιθανων να ενοχλει τον μονομαχο στην ροη του.Ρυθμιζετε?χαλικι η αμμος μονοχρωμα καλυτερα,θερμοστατης οκ και καλυτερα τα αληθινα φυτακια.Καλη συνεχεια και περιμενουμε φωτος!

Link to comment
Share on other sites

α! εγω της εχω δωσει lexotanil ειναι καλυτερα....

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ανοίξει ένα νέο θέμα για το στρώσιμο της: μάνας, κοπέλας, γυναίκας.... :rolleyes::rolleyes:

Πχ την πρώτη εβδομάδα hipnosedon και συστηματικά lexotanil με συχνές αλλαγές νερού :rolleyes::rolleyes:

Τες πα...

Το φίλτρο έχει ένα +, - λογικά ρυθμίζετε.

Χαλίκι θα αλλαχθεί σε σκούρο μπλε.

Να βάλω από κάτω υπόστρωμα για τα φυτά? Μην πάρω ολόκληρη συσκευασία για λίγο που θέλω, υγρό λίπασμα και ταμπλέτες θα κάνουν δουλειά με εύκολα φυτάκια?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,το φιλτρο που εχεις πιθανων να ενοχλει τον μονομαχο στην ροη του.Ρυθμιζετε?χαλικι η αμμος μονοχρωμα καλυτερα,θερμοστατης οκ και καλυτερα τα αληθινα φυτακια.Καλη συνεχεια και περιμενουμε φωτος!

Κοιταξε αν υπαρχει για την εξοδο του φιλτρου, spraybar για διασπαση της ροης και ταυτοχρονα αν εχει ρυθμιστη μειωσης της ροης (ειναι πολλα τα 350 λιτρα για τα 20 λιτρα αν ειναι καθαρα λιτρα κιολας νερου).

Αν δεν δεχεται sparybar μπορεις να φτιαξεις μονος σου με ενα σωληνα εξωτερικου φιλτρου με διαμετρο καταλληλη να εφαρμοζει στην εξοδο του φιλτρου.

Ανοιγεις τρυπες με τρυπανι ή ψαλιδι κλπ και το ρυθμιζεις να χτυπανε στο τζαμι,

στενευεις την εξοδο του spraybar για να βγαινει νερο και απο κει και να γινεται ανακυκλωση στο ενυδρειο, και γενικα να "σπαει" η ροη σε διαφορα σημεια.

πχ φωτο

P6090017c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ η ιδέα σου για την Diy spraybar delta66...

Να ρωτήσω μόνο κάτι.

Άμα έχω άνοιγμα στο τέλος της σωλήνας έστω και στενεμένο απ' ότι κατάλαβα... το νερό πρέπει να χτυπάει το τζάμι στο οποίο θα στηρίζετε έτσι?

θένξ!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ η ιδέα σου για την Diy spraybar delta66...

Να ρωτήσω μόνο κάτι.

Άμα έχω άνοιγμα στο τέλος της σωλήνας έστω και στενεμένο απ' ότι κατάλαβα... το νερό πρέπει να χτυπάει το τζάμι στο οποίο θα στηρίζετε έτσι?

θένξ!!! :rolleyes:

Sorry για το ένα post μου πάνω στο άλλο... λαλακία μου...

Τώρα είδα τα βελάκια στη φωτό ο γκαβούλιακας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...