Jump to content

ΕΝΑΡΞΕΙ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


Recommended Posts

ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 1500 ΛΙΤΡΑ, ΚΑΤΕΛΙΓΑ ΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥ ΤΟΥ,ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΞΥΠΙΡΕΤΟΥΣΕ ΤΗς ΑΝΑΓΚΕς ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΤΥΠΟΥ SAMP,

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ,

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΩΧΟΡΙΣΩ ΜΕ ΔΕΝΤΡΟΦΥΤΕΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ CO2 KAI ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΥΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΦΥΤΕΜΕΝΟ; Η ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΙΣΤΡΟ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΚΥΚΛΟΜΑΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Σε τοσο μεγαλο ενυδρειο το σαμπ ειναι απαραιτητο.

Το "προβλημα" ειναι αλλο.

Μηπως να ξαναψαξεις την περιπτωση "φυτεμενο 1500 λιτρων"?

Ξερεις τι φωτα και λιπασματα θα πρεπει να εχεις?

10 θαλασσινα θα συντηρεις με τα ιδια χρηματα. :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Μαρίνο,

έχεις 1.5 τόνο ενυδρείο και σκέφτεσαι ακόμη τι να βάλεις (και μάλιστα θα το κάνεις φυτεμένο??)

Πήγαινε προς Αφρική και βάλε φροντόζες ή tropheus ή 4-5 φυλές mbuna να το φχαριστηθείς.

Τσέκαρε όμως πρώτα τα νερά να δεις αν ταιριάζουν

και ακολούθησε ένα setup που να μην σε ταλαιπωρεί αλλά να σε ευχαριστεί και να έχεις και τις καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια σου.

Συμφωνώ με τον Σπύρο για τη συντήρηση (κόστος και κόπος) ενός τέτοιου φυτεμένου.

Εναλλακτικά, αν έχεις μαλακά νερά και σχετικά όξινα δες και την εναλλακτική για κιχλίδες Νοτίου Αμερικής

(και δεν εννοώ δίσκους ή αγγελόψαρα αλλά κάτι όπως τα υπόλοιπα αυτής της λίστας εκτός φυσικά από τα παπαγαλόψαρα)

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Μαρίνο,

έχεις 1.5 τόνο ενυδρείο και σκέφτεσαι ακόμη τι να βάλεις (και μάλιστα θα το κάνεις φυτεμένο??)

Πήγαινε προς Αφρική και βάλε φροντόζες ή tropheus ή 4-5 φυλές mbuna να το φχαριστηθείς.

Τσέκαρε όμως πρώτα τα νερά να δεις αν ταιριάζουν

και ακολούθησε ένα setup που να μην σε ταλαιπωρεί αλλά να σε ευχαριστεί και να έχεις και τις καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια σου.

Συμφωνώ με τον Σπύρο για τη συντήρηση (κόστος και κόπος) ενός τέτοιου φυτεμένου.

Εναλλακτικά, αν έχεις μαλακά νερά και σχετικά όξινα δες και την εναλλακτική για κιχλίδες Νοτίου Αμερικής

(και δεν εννοώ δίσκους ή αγγελόψαρα αλλά κάτι όπως τα υπόλοιπα αυτής της λίστας εκτός φυσικά από τα παπαγαλόψαρα)

Φιλικά

Ανδρέας

το νερο της ηδατοπρομιθειας του δικτυου ειναι 2 με 3 ΚΗ πολυ μαλακο πρεπει να βαλω ψαρια αυτης της κατηγοριας για να μιν χρειαζεται οποτε κανω αλαγγη νερου να διαφοροποιο και το νερο,τη μου σιστηνεται;

Link to comment
Share on other sites

το νερο της ηδατοπρομιθειας του δικτυου ειναι 2 με 3 ΚΗ πολυ μαλακο πρεπει να βαλω ψαρια αυτης της κατηγοριας για να μιν χρειαζεται οποτε κανω αλαγγη νερου να διαφοροποιο και το νερο,τη μου σιστηνεται;

Ουτε οσμωση δεν θα χρειαστεις ετσι οπως τα λες :rolleyes:

Πας καρφι για κιχλιδες Ν Αμερικη.

Πριν κανεις οτιδηποτε, διαβαζεις, συζητας στο φορουμ, αποφασιζεις τι ψαρι θα διατηρησεις, λες τις ιδεες σου και επιβεβαιωνουν οι πιο εμπειροι αν ειναι καλες και λειτουργικες.

Πας για ενα συστημα που δεν επιδεχεται ευκολα διορθωσεις, οποτε ο σωστος προγραμματισμος ειναι απαραιτητος.

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούς τη σου λένε… :rolleyes:

Αν βαστάει η τσέπη σου κάντο φυτεμένο και θα γίνει ένας παράδεισος, μπορείς σε 1500 λίτρα να παίξεις με επίπεδα με σπηλιές με με με με… δεν έχει τέλος. Αν διαθέτης φαντασία φτιάχνεις φανταστικό ενυδρείο που μπροστά του τα αφρικάνικα θα φαίνονται νταμάρια. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...