Jump to content

περί φίλτρου


Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα ένα ενθδρείο 54 λίτρων.Εχω διαπιστώσει απο τισ συζητήσεις στο φορουμ ότι τα υλικά του φίλτου είναι ανεπαρκή.Συγκεκριμένα εν.ω το φίλτρο εχει την σωστή ισχύ,εχει μόνο ενα σφουγγάρι μέσα.

¨εχουν περάσει ήδη δυο βδομάδες που λειτουργεί και το στρώσιμο εχει γίνει με βιολογικό υλικο τις τέτρα.Κάνω και τις μετρήσεις μου και βρίσκω αμμωνία μηδεν και ΝΟ2 γύρω στο 1...

Αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να πάρω τα σφουγγαράκια της juwel.

Να βάλω από κάτω προς τα πάνω ενα μπλε με μικρούς πόρους,ενα μπλε με μεγάλους,ένα πράσινο και πάνω πανω υαλοβάμβακα?¨ετσι όμως θα χάσω το βιολογικό υλικό που ήδη εχει αναπτυχθεί στο φι΄λτρο μου....Σας παρακαλώ,βοηθείστε....

Link to comment
Share on other sites

Για να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να μας πεις και πόσα λίτρα όγκο έχει το φίλτρο σου. Επίσης ακόμα καλύτερα θα ήταν να έβρισκες τη μάρκα και το μοντέλο του στο νετ και να μας δώσεις κάποιο λινκ. Πάντως το ότι αυτή τη στιγμή έχεις ΝΟ2 δείχνει ότι δεν έχει στρώσει το φίλτρο σου (μάλλον).

Επίσης θα πρέπει να μας αναφέρεις και τί και πόσα ψαράκια έχεις μέσα ώστε να δούμε αν όντως η αιτία είναι το άστρωτο φίλτρο ή κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

To φίλτρο είναι της Vitakraft(το ονομάζουν Vitatech)στα 300λίτρα την ώρα.Μέσα έχω μόνο ένα αρσενικό γκάπι...Το καταλαβαίνω ότι το φίλτρο είναι άστρωτο,απλά αναρωτιέμαι πώς μπορώ να βελτιώσω το φίλτρο μου,χωρις να ξεκινήσω πάλι από την αρχή.Προβληματίζομαι με το γεγονός οτι έχει μόνο ένα σφουγγάρι...πώς θα το καθαρίζω?οεο? :thumbup:

post-5297-1229621322_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να πας σε ένα ενυδρειακό μαγαζί και να πάρεις substrat pro σε συσκευασία μινι για μικρά ενυδρεία! Όπως είναι το σφουγγαράκι σου, χωρίς να το πλύνεις ή κάτι παρόμοιο (απλά στράγγιξέ το όσο μπορείς λιγότερο) κόψτο στη μέση κατά μήκος.

Η λογική αυτού που θέλω να σου προτείνω είναι, όπως βλέπεις το φιλτράκι σου, να δημιουργήσεις ένα "σάντουϊτς" με σφουγγάρι/substrat pro/σφουγγάρι. Πιθανόν να χρειαστεί να αφαιρέσεις και ένα κομμάτι σφουγγαριού (1-2cm καθ'ύψος) ώστε να χωρέσει μέσα στον "κάδο" του φίλτρου σου και τις 2 φέτες σφουγγάρι και καμία 15αριά μπαλίτσες substrat pro.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,απόλυτα κατανοητός...

Με τη λύση αυτή που προτείνεις αν κατάλαβα καλά κάτω από τις μπαλίτσες το κομμάτι του σφουγγαριου θα λειτουργεί σα μηχανικό φίλτρο,οπότε και θα μπορώ να το καθαρίζω....Οι μπαλίτσες μπαίνουν μέσα σε δυχτάκι?

Ήδη διαβάζοντας από το φόρουμ έχω κάνει κάποια αλλαγή στο νερό....εξακολουθώ και εχω νιτρώδη,αλλα ευτυχώς μειωμένα επίπεδα...

Ευχαριστώ και πάλι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,απόλυτα κατανοητός...

Με τη λύση αυτή που προτείνεις αν κατάλαβα καλά κάτω από τις μπαλίτσες το κομμάτι του σφουγγαριου θα λειτουργεί σα μηχανικό φίλτρο,οπότε και θα μπορώ να το καθαρίζω....Οι μπαλίτσες μπαίνουν μέσα σε δυχτάκι?

Ήδη διαβάζοντας από το φόρουμ έχω κάνει κάποια αλλαγή στο νερό....εξακολουθώ και εχω νιτρώδη,αλλα ευτυχώς μειωμένα επίπεδα...

Ευχαριστώ και πάλι :thumbup:

Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις διχτάκι. Άσε που το διχτάκι θα σου πιάσει πολύ και πολύτιμο χώρο από το φιλτράκι σου και πιθανόν να μην επιτρέπει τη σωστή ροή μέσα από το βιολογικό υλικό (substrat pro).

Λογικά η αντλία του φίλτρου σου είναι πάνω στην κεφαλή! Οπότε το νερό τραβιέται από κάτω προς τα πάνω. Οπότε θα περνάει πρώτα από το σφουγγάρι για μηχανικό καθάρισμο, μετά απο το substrat pro για βιολογικό και το τελευταίο στρώμα του σφουγγαριού (που μπορεί να είναι και αρκετα λεπτό) θα χρησιμοποιείται κυριώς για να μην "χτυπάνε" τα μπαλάκια του substrat pro στην κεφαλή του φίλτρου και να κάνουν θόρυβο. Καθαρισμό του φίλτρου σου θα κάνεις ΜΟΝΟ όταν βλέπεις ότι έχει μειωθεί η ροή. Ο τρόπος καθαρισμού θα είναι να παίρνεις έναν κουβά που να μην έχει χρησιμοποιηθεί με απορρυπαντικά και λοιπά τοξικά προϊόντα, θα το γεμίζεις λίγο με νερό από το ενυδρείο σου και θα αδειάζεις όλα τα υλικά του φίλτρου σου μέσα σε αυτό. Τα σφουγγάρια θα τα στίβεις 2-3 φορές ώστε να φύγουν οι χοντρές βρώμες, ενώ στα μπαλάκια του substrat pro δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο. Και μόνο που θα πέσουν στο νερό θα καθαριστούν όσο χρειάζεται. Μετά ξαναγεμίζεις το φίλτρο σου και όλα ok!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.... :thumbup: ευχαριστώ πολύ....θα πάω αύριο κιόλας να κάνω αυτό που προτέινεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...