Jump to content

Αύξηση GΗ στο ενυδρείο


Tas

Recommended Posts

Γειά σας

Στο 45άρι μου έχω ενα Black Moore που το έχω κατααγαπήσει.΄Οντας αρχάριος χρησιμοποίησα αυτό το εντυπωσιακά πλήρες site,για διάφορα προβλήματα που κλήθηκα να αντιμετωπίσω.

Οι μετρήσεις μου είναι:

NH3/NH4 (με δύο διαφορετικά προιόντα,Tetra & Sera),ίσα ίσα ανιχνεύσιμα(δυσκολεύομαι να είμαι πιο ακριβής λόγω των χρωματικών πινάκων).

NO3: 12mg/l

NO2:0

PH 7.5

GH:>21d

KH:10d

Επειδή πονηρεύτηκα απο αυτά που διάβασα εδώ μέτρησα το νερό της βρύσης και βρήκα:

NO3:10mg/l

NO2:0

PH:7.5

GH:14d

KH:8d

Στο ενυδρείο έχω πλαστικά διακοσμητικά,αντλία που διοχετεύει το νερό εξωτερικά πάνω στο καπάκι,απ'όπου ρέει πίσω στο ενυδρείο αφού περάσει από σφουγγάρι,στην οποία ροή έχω τοποθετήσει σε δύο ειδικές πάνινες σακουλίτσες,Ammo Chips και άνθρακα. Το χαλίκι δεν ξέρω τι είναι γιατι όταν το αγόρασα δεν είχα την παραμικρή ιδέα,πάντως είναι για ενυδρειακή χρήση.Το νερό είναι απίστευτα διαυγές δεν σχηματίζεται άλγη, το ψάρι δείχνει μέσα στη χαρά ,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυξάνεται το GH.

Μήπως φταίει το Ektozon; Σε κάθε αλλαγή 10-15λιτ. βάζω 1/5 του κουταλιού το γλυκού Ektozon.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

διάβασα το post σου και μου έχει κάνει εντύπωση η ολική σκληρότητα.

Εγώ μένω στο Λαγονήσι, πολύ κοντα με σενα και έχω σκληρότητα μετρημένη με αντιδραστήρια της Sera 4 .

Είσαι σίγουρος για αυτο που μετράς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...