Jump to content

ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ


Recommended Posts

καλημερα. λοιπον επιτελους πειρα το 240λ. θα ηθελα να μου πει καποιος, εχω ενα εξωτερικο φιλτρο flubal 205.

εκτος απο το εσωτερικο φιλτρο του ενιδρειου να το βαλω και αυτο σαν υποβοηθειση η δεν χριαζετε? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. λοιπον επιτελους πειρα το 240λ. θα ηθελα να μου πει καποιος, εχω ενα εξωτερικο φιλτρο flubal 205.

εκτος απο το εσωτερικο φιλτρο του ενιδρειου να το βαλω και αυτο σαν υποβοηθειση η δεν χριαζετε? :thumbup:

Και άλλα 10 εξωτερικά φίλτρα να έχεις βάλτα :thumbup:

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να το χρησιμοποιήσεις. Αντίθετα μόνο καλό μπορείς να κάνεις προσθέτοντάς του βιολογία και καλύτερη κυκλοφορία νερού.

Όλα βέβαια τα παραπάνω είναι σε συνάρτηση και με τα ψάρια που θα βάλεις μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Και άλλα 10 εξωτερικά φίλτρα να έχεις βάλτα :thumbup:

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να το χρησιμοποιήσεις. Αντίθετα μόνο καλό μπορείς να κάνεις προσθέτοντάς του βιολογία και καλύτερη κυκλοφορία νερού.

Όλα βέβαια τα παραπάνω είναι σε συνάρτηση και με τα ψάρια που θα βάλεις μέσα!

βιολογια αν καταλαβα εννοεις το μακαρονι, αυτα τα στρογγυλα ασπρα με την τρυπα? ττετοια εχει το εξωτερικο μου φιλτρο.ψαρια εχω 2 δισκους και μαλλον μετα απο λιγο καιρο θα βαλλω αλλους 2. με ενα κοπαδακι νεον και ενα καρδιναλιους. αυτα βλεπω οτι τεριαζουν. μεχρι εδω ειμαι καλα?

ευχαριστω για το χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με το 2ο φίλτρο, ίσα-ίσα που οι δίσκοι χρειάζονται όσο πιο καθαρό νερό μπορείς να τους προσφέρεις. :thumbup:

Όμως πρέπει να προσέξεις πολύ με τη ροή νερού, να μην είναι δυνατή, γιατί θα δημιουργήσεις πρόβλημα στα ψάρια σου. Επιπρόσθετα, διάλεξε ένα κοπάδι από τα δυο (μη σου πω και κανένα) μιας και το ενυδρείο σου είναι σχετικά μικρό και τέλος οι δίσκοι θέλουν καλά στρωμένο ενυδρείο, δεν ξέρω πόσο καιρό ''τρέχει'' το νέο σου 240λιτρο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 δισκους και μαλλον μετα απο λιγο καιρο θα βαλλω αλλους 2. με ενα κοπαδακι νεον και ενα καρδιναλιους. αυτα βλεπω οτι τεριαζουν. μεχρι εδω ειμαι καλα?

ευχαριστω για το χρονο σου.

Συντομα βαλε αλλους δυο δισκους χωρις μαλλον καθως οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα και οσο περισσοτεροι τοσο καλυτερα. Απο κοπαδι αν θες βαλε τα cardinal καθως ειναι πιο "ταιριαστα" στις συνθηκες που ζουνε οι δισκοι.

Οσον αφορα στη φιλτρανση στα ειπανε ολα οι προλαλλησαντες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με το 2ο φίλτρο, ίσα-ίσα που οι δίσκοι χρειάζονται όσο πιο καθαρό νερό μπορείς να τους προσφέρεις. :thumbup:

Όμως πρέπει να προσέξεις πολύ με τη ροή νερού, να μην είναι δυνατή, γιατί θα δημιουργήσεις πρόβλημα στα ψάρια σου. Επιπρόσθετα, διάλεξε ένα κοπάδι από τα δυο (μη σου πω και κανένα) μιας και το ενυδρείο σου είναι σχετικά μικρό και τέλος οι δίσκοι θέλουν καλά στρωμένο ενυδρείο, δεν ξέρω πόσο καιρό ''τρέχει'' το νέο σου 240λιτρο... :thumbup:

εκανα το γρηγορο στωσειμο με τα ζωντανα βακτιρια.ελλα βλεπω οτι το ph ειναι ενταξη gh kh ειναι παρα πολυ ψιλα.ετσι δεν βαζω ψαρια μεσα αλλα σκαιφτομε να βγαλω λιγο νερο και να βαλω απιονισμενο για να πεσουν οι τιμες.εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

εκανα το γρηγορο στωσειμο με τα ζωντανα βακτιρια.ελλα βλεπω οτι το ph ειναι ενταξη gh kh ειναι παρα πολυ ψιλα.ετσι δεν βαζω ψαρια μεσα αλλα σκαιφτομε να βγαλω λιγο νερο και να βαλω απιονισμενο για να πεσουν οι τιμες.εσεις τι λετε?

Γραψτα να τα διαβασουμε.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...