Jump to content

Τι ταιριαζει με το σκαλαρι μου;


zak

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα!

Στο 120αρι μου εχω ενα πληρως αναπτυγμενο σκαλαρι, ενα buenos aires και ενα cory.Τι προτεινεται για να αυξησω λιγο τον πληθυσμο και να μην εχω ταυτοχρονα και διαταραξη της ησυχιας των ειδη υπαρχοντων ψαριων;

Σκεφτηκα ενα ακομα σκαλαρακι, αλλα φοβαμαι οτι θα αρχισουν καβγαδες με το μεγαλυτερο.Κανενα κοπαδακι τετρα, να συμπληρωσω με δυο buenos aires ή δυο cory ακομα;

Τι με "παιρνει" για τα λιτρα μου;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα!

Στο 120αρι μου εχω ενα πληρως αναπτυγμενο σκαλαρι, ενα buenos aires και ενα cory.Τι προτεινεται για να αυξησω λιγο τον πληθυσμο και να μην εχω ταυτοχρονα και διαταραξη της ησυχιας των ειδη υπαρχοντων ψαριων;

Σκεφτηκα ενα ακομα σκαλαρακι, αλλα φοβαμαι οτι θα αρχισουν καβγαδες με το μεγαλυτερο.Κανενα κοπαδακι τετρα, να συμπληρωσω με δυο buenos aires ή δυο cory ακομα;

Τι με "παιρνει" για τα λιτρα μου;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Σκαλάρια, buenos Aires και Corydoras είναι κοπαδόψαρα! Οπότε όλα θα πρέπει να είναι σε ομάδα 6-7+ και στην χειρότερη των περιπτώσεων 4. Το ενυδρείο σου λογικά έχει διαστάσει 80 μήκος x 35 βάθος x 45 ύψος ή κάτι παρόμοιο. Γενικώς τα σκαλάρια λόγω της σωματοδομής τους καλό είναι να έχουν καθάρο ύψος νερού 50+ εκατοστά. Οπότε μάλλον κακώς έχεις ήδη το ένα σκαλάρι και φυσικά θα κάνεις χειρότερα τα πράγματα αν βάλεις κι άλλα.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να αυξήσεις αρκετά τον αριθμό των Buenos Aires τα οποία γίνονται 5-6 cm (να γίνουν 10-15 σύνολικά) και έχουν πολύ καλή συμπεριφορά ως ομάδα, όπως επίσης να πάρεις άλλα 5-6 Corydoras ίδια με αυτά που έχεις. Μπορείς επίσης να προσθέσεις και 2η ομάδα από Corydoras άλλης "ράτσας" και να βάλεις και καρδινάλιους ή neon tetras. Προσοχή!!!! Οι καρδινάλιοι και τα neon είναι τροφή για το σκαλάρι σου οπότε απαραίτητη προϋπόθεση για όλα τα παραπάνω είναι να το δώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει διαστασεις 100Χ40Χ30.Το σκαλαρι και το cory τα εχω 3,5 χρονια (τα πρωτα ψαρια που μπηκαν στο ενυδρειο), εκτοτε απο αγνοια και ενθουσιασμο αρχαριου αυξησα πολυ τον πλυθησμο των ψαριων και ειχα προβληματα (αγρια κυνηγητα, κακη ποιοτητα νερου,....θανατους).Εδω και εναν χρονο εχω αυτα τα τρια ψαρια και απ' οτι δειχνουν τα πραγματα ειναι σε καλη κατασταση ολα.Αν παρω 3 cory και αλλα 5 buenos aires δεν θα εχω μεγαλη ιχθυοφορτιση;Μηπως διαταραξω την ισορροπια που εχει "φτιαχτει";

Το ενυδρειο ειναι φυτεμενο αλλα οχι full planted για να εχει χωρο το σκαλαρι.Παντως κρυψωνες υπαρχουν.

Τι λετε;;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει διαστασεις 100Χ40Χ30.Το σκαλαρι και το cory τα εχω 3,5 χρονια (τα πρωτα ψαρια που μπηκαν στο ενυδρειο), εκτοτε απο αγνοια και ενθουσιασμο αρχαριου αυξησα πολυ τον πλυθησμο των ψαριων και ειχα προβληματα (αγρια κυνηγητα, κακη ποιοτητα νερου,....θανατους).Εδω και εναν χρονο εχω αυτα τα τρια ψαρια και απ' οτι δειχνουν τα πραγματα ειναι σε καλη κατασταση ολα.Αν παρω 3 cory και αλλα 5 buenos aires δεν θα εχω μεγαλη ιχθυοφορτιση;Μηπως διαταραξω την ισορροπια που εχει "φτιαχτει";

Το ενυδρειο ειναι φυτεμενο αλλα οχι full planted για να εχει χωρο το σκαλαρι.Παντως κρυψωνες υπαρχουν.

Τι λετε;;; :thumbup:

Με τα Cory και τα Buenos Aires δεν μπορείς να έχεις ιχθυοφόρτωση καθότι δεν μεγαλώνουν πολύ. Φυσικά αυτό προϋποθέτει και ένα καλό εξωτερικό φίλτρο με καλό και αρκετό βιολογικό υλικό! Οπότε η ερώτηση είναι τί φίλτρο έχεις και με τί υλικά....?

Κατά τ'άλλα θα επιμείνω στην αρχική μου άποψη, δηλαδή ότι το σκαλάρι ως κοπαδόψαρο θα πρέπει να είναι σε μία ομάδα 6-7+ κάτι το οποίο σε καμία περίπτωση δεν γίνεται στο δικό σου ενυδρείο. Οπότε θα ξαναπροτείνω να το δώσεις. Από την άλλη βέβαια το ένα σκαλάρι θεωρητικά "χωράει" στο ενυδρείο σου και πιθανόν να έχει συνηθήσει στην "μοναξιά", αλλά πιθανόν να μην είναι το ίδιο ευτυχισμένο όπως αν είχε και την παρέα του. Όλα αυτά είναι στην θεωρεία με αρκετές δόσεις αλήθειας στην πράξη.

Η επιλογή δική σου φίλε μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα.

Το σκαλαρι εχει αναπτυχθει πληρως και φυσικα ειναι το κυριαρχο μεσα στο ενυδρειο.

Φιλτρο εχω εσωτερικο.Σου υπενθυμιζω οτι το ενυδρειο λειτουργει ως εχει, αδιακοπα τα τελευταια σχεδον 4 χρονια...

Τα πραγματα ειναι θεωρητικα, τουλαχιστον, οπως τα λες.Αν ομως για να διατηρησει καποιος χομπιστας σκαλαρια χρειαστει να εχει τουλαχιστον 6-7 ψαρια στο ενυδρειο του, τοτε αν ακολουθησουμε την θεωρια πρεπει να διαθετει ενυδρειο τουλαχιστον 800-1000 λιτρων (αν το ενα ζευγαρι θελει 240 λιτρα τουλαχιστον τα 3-4 ζευγαρια λογικα θα θελουν περιπου 800 λιτρα)!Δηλαδη, ειτε διαθετω ενυδρειο 800-1000 λιτρων, ειτε δεν μπορω να εχω σκαλαρι στην κατοχη μου;;;

Τα ρωταω ολα αυτα γιατι μου φαινονται υπερβολικα, με δεδομενο οτι διαθετω σκαλαρι απο το ξεκινημα του ενυδρειου μου.Ναι στη φυση σε αγρια κατασταση, συμφωνω οτι συναντονται στις ιδανικες συνθηκες που η ιδια η φυση εχει προβλεψει.Ομως το ψαρακι μου, οπως πιστευω και σχεδον ολων εδω μεσα, προερχεται απο αναπαραγωγη, της αναπαραγωγης ...... ω αναπαραγωγη!Αρα δε νομιζω οτι ειχε συνηθησει αλλιως και τωρα στεναχωριεται γιατι το υψος ειναι 40cm ακι οχι 50cm!Θελω να πω οτι δεν εχει γνωρισει ποτε τις ιδανικες συνθηκες της φυσης, αρα πιστευω οτι γεννια την γεννια εχει προσαρμοστει στις συνθηκες που οι ανθρωποι μπορουν να τους διαθσεσουν!

Αν και το θεμα εχει ξεφυγει απο την αρχικη του εννοια, θα ηθελα την γνωμη σου και την γνωμη ολων φυσικα πανω στο ζητημα.

Ευχαριστω και παλι χρονια πολλα σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Κατ'αρχήν τα 40cm ύψος που αναφέρεις, για το δικό σου ενυδρείο, είναι μεικτά, δηλαδή μαζί με ότι χαλίκι ή άμμο έχεις. Το θέμα του ύψους στα σκαλάρια και στους δίσκους είναι πρακτικό και όχι μόνο βιοτοπικό! Ένα σκαλάρι σε πλήρη ανάπτυξη μπορεί να ξεπεράσει τα 20 cm ύψος συνολικά. Οπότε αν έχουμε ένα ενυδρείο το οποίο έχει καθαρό νερό σε ύψος 30cm καταλαβαίνεις πως είναι σαν να έχει ξεπέσει το σκαλάρι σε κάποια γούρνα σε περίοδο ξηρασίας.

Δεν είμαι από αυτούς που λένε "βιοτοπικό ενυδρείο αλλιώς παράτατα"! Πολύ πιθανό εσύ να μην μαλακώνεις το νερό (που τα σκαλάρια θέλουν μαλακό και όξινο νερό) όμως αυτό έχει αποδειχτεί πως δεν είναι πρόβλημα, αρκεί να μην μιλάμε για ακρότητες. Όμως υπάρχουν και κάποιοι κανόνες που κατά την γνώμη μου καλό θα ήταν να μην παραβιάζονται. Δηλαδή:

Κανένας δεν αμφισβητεί πως το σκλάρι είναι κοπαδόψαρο! Ένα ενυδρείο 600 λίτρα και πάνω θα ήταν ιδανικό για ένα κοπάδι σκαλάρια 8-10 ατόμων, αλλά δεν σου λέω ότι είσαι "ακατάλληλος" να έχεις σκαλάρια αν δεν έχεις αυτά τα λίτρα! Προσωπικά θα έθετα σαν minimum όριο ένα ενυδρείο 300 λίτρα (με το κατάλληλο ύψος φυσικά) για μία ομαδούλα των 4-5 σκαλαριών συν κάποια Corydoras ή και άλλα μικρά κοπαδοψαράκια. Οτιδήποτε λιγότερο είτε σε λίτρα είτε σε αριθμό θεωρώ πως ταλαιπωρείται το ψάρι αφού όπως κι αν έχει, όπου κι αν έχει αναπαραχθεί, το dna του είναι να είναι ένα κοπαδόψαρο που γίνεται μεγάλο με μέγεθος και θέλει ένα ύψος τουλάχιστον 40-45cm καθαρό νερό!

Για να μην πολυλογώ, απλά θα πω πως τις τέλειες συνθήκες διαβίωσης των ψαριών που αποφασίσαμε να φιλοξενούμε/σκλαβώσουμε στα ενυδρεία μας, είναι δύσκολο έως και αδύνατο να τις πετύχουμε. Από 'κει και πέρα είναι στο χέρι μας να κάνουμε το καλύτερο δυνατό γι'αυτά. Αυτά μας προσφέρουν συντροφιά και χαλάρωση. Ας προσπαθήσουμε κι εμείς από την πλευρά μας να τους προσφέρουμε ότι καλύτερο μπορούμε!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες ειναι, απλα η πραξη ειναι λιγο διαφορετικη απο τη θεωρια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα σκαλαρια στο 125 μου και τα εδωσα... Απο τα πρωτα ψαρακια μου.. Τα εδωσα και το γυρισα σε φυτεμενο με νανοκιχλιδες αμαζονιου.. {καλα χθες ειχα μεινει μακακας! Αλαζουν παρα πολυ γρηγορα τα χρωματα τους! Απο ανοιχτο γκρι, με μια μαυρη γραμμη στα πλαγια, μεχρι σκουρο καφε με σκουρο κιτρινο τα θηλυκα, και αρσενικος απο ανοιχτο γρι, σε μαυρο και στα πλαγια του ενα περιεργο μπλε-πρασινο φωσφοριζε :thumbup::thumbup::D }

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες ειναι, απλα η πραξη ειναι λιγο διαφορετικη απο τη θεωρια. :thumbup:

Ετσι μπραβο, ασε τις θεωριες και βαλε αλλα 4-5 σκαλαρια, και κανε τα τετρας και τα κορυ απο 10-12. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μπραβο, ασε τις θεωριες και βαλε αλλα 4-5 σκαλαρια, και κανε τα τετρας και τα κορυ απο 10-12. :thumbup:

Καλησπέρα και από εμένα και χρόνια πολλά.

Εγώ θα πρότεινα να βάλει και κανένα ψαράκι παραπάνω μόνο τόσα λίγα έτσι και αλλιώς το νερό θα γίνει που θα γίνει σκέτη αμμωνία τσιγκουνιές στα ψάρια θα κάνουμε;;;;;;;;;

Μήπως φίλε Delta δεν πρόσεξες τα λίτρα του ενυδρείου για 120 λίτρα ενυδρείο μιλάμε όχι για 1200...

Φίλε zak έχεις δίκιο το Σκαλάρι σου ζει τόσο καιρό στο ενυδρείο σου χωρίς προβλήματα αυτό δεν σημαίνει όμως ότι ζει και στις σωστές συνθήκες, Ναι δεν μπορούμε να προσφέρουμε στα ψάρια μας τέλειες συνθήκες αλλά ας προσπαθήσουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε αν είχες ένα ενυδρείο γύρω στα 240 λίτρα με 50cm ύψος θα σου πρότεινα να έπαιρνες 4-5 Σκαλάρια (εμπειρικός κανόνας λέει ότι κάθε Σκαλάρι ή Δίσκος θέλει περίπου 40-50 λίτρα) και με λίγη τύχη όταν θα μεγαλώνανε αν θα σου έβγαινε ζευγάρι θα κρατούσες το ζευγάρι και θα έδιωχνες τα άλλα, αλλά τώρα στα λίτρα σου θα πρότεινα και εγώ να βγάλεις το Σκαλάρι και να ασχοληθείς με Νανοκιχλίδες, οι οποίες παρεμπίπτοντος είναι καταπληκτικά ψάρια και δεν στερούν σε τίποτα από τα μεγαλύτερα ψάρια της οικογένειας, Βέβαια ο καθένας φτιάχνει το δικό του aquascape όπως θέλει και οι γνώμες είναι απλά συμβουλευτικές οπότε η επιλογή είναι πάντα δική σου.

Φιλικά και με τις θερμότερες ευχές για ένα ευτυχισμένο 2009.

Link to comment
Share on other sites

...Μήπως φίλε Delta δεν πρόσεξες τα λίτρα του ενυδρείου για 120 λίτρα ενυδρείο μιλάμε όχι για 1200...

Μη κολλας στα μηδενικα :thumbup:

Χρονια πολλα σε ολους.

ΥΓ φιλε Ζακ ξερεις τι υψος εχει ενα σκαλαρι "πληρες ανεπτυγμενο"?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μπραβο, ασε τις θεωριες και βαλε αλλα 4-5 σκαλαρια, και κανε τα τετρας και τα κορυ απο 10-12. :thumbup:

Πιστευω οτι δεν σε εχω ειρωνευτει ποτε και απ' οτι θυμαμαι δεν σου εχω δωσει κανενα διακαιωμα να ειρωνευεσαι εσυ εμενα.

Αν το θεμα μου σου φαινοταν γελοιο, καλα θα εκανες να μην απαντουσες.Βλεπεις δεν εχω πολλες γνωσεις για το αντικειμενο και γι' αυτο ρωταω.Ουτε εχω καμμια διαθεση να βασανιζω ψαρια.Εχω αλλες καλυτερες ασχολιες.

Ρωταω ομως για να μαθω και οχι για να με χλευασουν!Και μαλιστα ατομα που ουτε με ξερουν, ουτε τα ξερω αλλα ουτε θα ηθελα να τα μαθω!

Καλα θα κανεις, λοιπον, την επομενη φορα που θα δεις θεμα μου ή απαντηση μου και θα θες να τα σχολιασεις να εισαι πιο ευγενικος και να μη με ξαναειρωνευτεις!Αν δεν μπορεις να το κανεις αυτο τοτε σε παρακαλω να μη μου απαντησεις καθολου!

Εδω (για εμενα τουλαχιστον) ειναι ενας "χωρος" χαλαρωσης και χαρας.Δεν σου δινω, λοιπον, το δικαιωμα να μου το χαλασεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και χρόνια πολλά.

Εγώ θα πρότεινα να βάλει και κανένα ψαράκι παραπάνω μόνο τόσα λίγα έτσι και αλλιώς το νερό θα γίνει που θα γίνει σκέτη αμμωνία τσιγκουνιές στα ψάρια θα κάνουμε;;;;;;;;;

Μήπως φίλε Delta δεν πρόσεξες τα λίτρα του ενυδρείου για 120 λίτρα ενυδρείο μιλάμε όχι για 1200...

Φίλε zak έχεις δίκιο το Σκαλάρι σου ζει τόσο καιρό στο ενυδρείο σου χωρίς προβλήματα αυτό δεν σημαίνει όμως ότι ζει και στις σωστές συνθήκες, Ναι δεν μπορούμε να προσφέρουμε στα ψάρια μας τέλειες συνθήκες αλλά ας προσπαθήσουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε αν είχες ένα ενυδρείο γύρω στα 240 λίτρα με 50cm ύψος θα σου πρότεινα να έπαιρνες 4-5 Σκαλάρια (εμπειρικός κανόνας λέει ότι κάθε Σκαλάρι ή Δίσκος θέλει περίπου 40-50 λίτρα) και με λίγη τύχη όταν θα μεγαλώνανε αν θα σου έβγαινε ζευγάρι θα κρατούσες το ζευγάρι και θα έδιωχνες τα άλλα, αλλά τώρα στα λίτρα σου θα πρότεινα και εγώ να βγάλεις το Σκαλάρι και να ασχοληθείς με Νανοκιχλίδες, οι οποίες παρεμπίπτοντος είναι καταπληκτικά ψάρια και δεν στερούν σε τίποτα από τα μεγαλύτερα ψάρια της οικογένειας, Βέβαια ο καθένας φτιάχνει το δικό του aquascape όπως θέλει και οι γνώμες είναι απλά συμβουλευτικές οπότε η επιλογή είναι πάντα δική σου.

Φιλικά και με τις θερμότερες ευχές για ένα ευτυχισμένο 2009.

Δεν διαφωνω με οσα λετε, αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο να αποχωριστω ενα ψαρι το οποιο το εχω πολλα χρονια και το εχω δει απο 3-4 cm να γινεται 20!

Τελικα μαλλον δεν θα βαλω τιποτα αλλο μεσα! :thumbup:

Χρονια πολλα σε ολους και ευχαριστω! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...Εδω (για εμενα τουλαχιστον) ειναι ενας "χωρος" χαλαρωσης και χαρας.Δεν σου δινω, λοιπον, το δικαιωμα να μου το χαλασεις.

Και για μενα και χαλαστηκα και γω, αλλιως γιατι να ασχοληθω.

Σου εγραψα αυτο που ηθελες να ακουσεις απο την αρχη, παρ'ολες τις φιλοτιμες και ευγενικες προσπαθειες του stormtrooper για να σε πεισει για το αντιθετο.

Ουτε ετσι ευχαριστηθηκες :thumbup:

Τεσπα καλη συνεχεια και καλη χρονια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου ενα ακομη σκαλαρι αρκει το ενυδρειο σου να εχει καλη φιλτρανση και καλο υψος.

Link to comment
Share on other sites

Και για μενα και χαλαστηκα και γω, αλλιως γιατι να ασχοληθω.

Σου εγραψα αυτο που ηθελες να ακουσεις απο την αρχη, παρ'ολες τις φιλοτιμες και ευγενικες προσπαθειες του stormtrooper για να σε πεισει για το αντιθετο.

Ουτε ετσι ευχαριστηθηκες :thumbup:

Τεσπα καλη συνεχεια και καλη χρονια. :thumbup:

Αν και δεν καταλαβα γιατι "χαλαστηκες", δικο σου θεμα!Εσυ διαλεξες να απαντησεις.

Παντως δεν ζητησα να ακουσω αυτο που θελω αλλα τη γνωμη του καθενος.Αν θα ακολουθησω ή οχι τις συμβουλες που θα ακουσω ειναι δικο μου ζητημα και οχι δικο σου.

Παντως αν θελεις μια συμβουλη, καλο ειναι αν δεν μπορεις να συμμετεχεις σε μια συζητηση, να μη την χαλας με "εξυπναδες" και ειρωνιες, τουλαχιστον οχι σε ατομα που δεν τα ξερεις και δεν σου εχουν δωσει αυτο το δικαιωμα, οπως εγω.

Μεχρι εδω θα ασχοληθω μαζι σου, αν καταλαβες εχει καλως, αν οχι, προβλημα δικο σου.... :D

Καλη χρονια

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου ενα ακομη σκαλαρι αρκει το ενυδρειο σου να εχει καλη φιλτρανση και καλο υψος.

Δεν ξερω τελικα τι να κανω.Σκεφτομουν να βρω ταιρι για το σκαλαρι μου, μπας και δω καμμια γεννα!

Ομως, φοβαμαι να μην αρχισουν τα κυνηγητα και εχω απωλειες.Παντως δε νομιζω οτι μπορω να δωσω το σκαλαρι μου.Τι να πω βρε παιδια, το βλεπω και το καμαρωνω, με τι καρδια να το δωσω.Επισης, δε νομιζω να ειναι και πολυ ασχημα εκει που το εχω. :thumbup:

Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σας! :thumbup:

Καλη χρονια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...