Jump to content

άνθρακας & λιπάσμα


sotpap@

Recommended Posts

Σε περίπτωση που υπάρχει ενεργός άνθρακας στο φίλτρο κατακρατεί ακόμα και τα λιπάσματα για τα φυτά και πιθανό να πρέπει να ξανά λιπάνεις αφού πρώτα έχεις βγάλει τον άνθρακα ?

Ευχαριστώ εκ των πρότερων

Link to comment
Share on other sites

Για να 'μαι ειλικρινής αν και το παλεύω να γίνω καλός μποστανάς, δεν ξέρω ακριβώς τι κατακρατά ο άνθρακας, πάντως κατακρατά. Το μόνο που ξέρω είναι ότι στα φυτεμένα δεν ωφελεί και αν το αφήσεις παραπάνω καιρό όσα βλαβερά πραγματάκια έχει απορροφήσει χάνοντας τις ικανοτητές του θα τα βγάλει μέσα στο ενυδρείο σου.

Σύμφωνα με οδηγίες φίλτρου eheim πάντως είναι καλό να το αφήσεις 2 βδομάδες για να κρατήσει τυχόν ουσίες που θα βγάλει το φίλτρο όταν είναι καινούργιο και αδούλευτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ύπάρχει κανένας απολύτως λόγος να έχεις ενεργό άνθρακα στο ενυδρείο σου μονίμως. Τον άνθρακα τον βάζουμε για να τραβάει χρωματισμούς, μυρωδιές, φάρμακα και άλλα ενεπιθύμητα στοιχεία. Κατά τ'άλλα είναι άχρηστος και μερικές φορές σε υγιές ενυδρείο μπορεί να είναι και επικίνδυνος αν δεν αλλαχτεί στην ώρα του!

Link to comment
Share on other sites

Ήδη το έχω απομακρύνει από το φίλτρο πριν ωμός από την απομακριση είχα κάνει χρίση λιπάσματος (Seachem Flοurish ) μήπως χρειάζεται να ξανά λιπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ήδη το έχω απομακρύνει από το φίλτρο πριν ωμός από την απομακριση είχα κάνει χρίση λιπάσματος (Seachem Flοurish ) μήπως χρειάζεται να ξανά λιπάνω?

Προσωπικά, χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το Excel, θα σου έλεγα να βάλεις την επόμενη φορά που είχες προγραμματίσει! Στην τελική και να μείνει 1-2 εβδομάδες χωρίς excel δεν έγινε και τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική και να μείνει 1-2 εβδομάδες χωρίς excel δεν έγινε και τίποτα!

Το πολύ πολύ να μην δεις τρελή ανάπτυξη στα φυτά σου, για 2 βδομάδες οι διαφορές είναι αμελητέες

Link to comment
Share on other sites

Aλλο πραγμα το flurish και αλλο το excel. To flurish ειναι γενικο λιπασμα micro στοιχειων ενω το excel ανθρακας σε υγρη μορφη.

Link to comment
Share on other sites

ωχ μου ξέφυγε, flourish έριξε το παιδί όχι excel. Πάντως η απάντηση είναι ίδια, συνέχισε το πρόγραμμά σου, καλύτερα να λείψει λίγο παρά να ρίξεις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχάριστο πολλή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...