Jump to content

Νεος με 84l ενυδρειο


giannisARIS

Recommended Posts

Καλησπερα σας και καλες γιορτες σε ολους.

Με λενε Γιαννη και για να πω την αληθεια ασχοληθηκα με το ενυδρειο λογο του γιου μου.Εδω και μερικα χρονια εχουμε ενα μικρο ενυδρειο περιπου 30L με 2 χρυσοψαρα.Εδω και κατι μηνες αρχισε ο γιος μου να μου ζηταει κατι μεγαλυτερο με περισοτερα ψαρια.

Αυτες τις μερες εδω στην Γερμανια εβγαλαν τα Lidl ενυδρεια 84L κομπλε στα 69ευρω μονο. Προχθες πηγα το πηρα και ακομα το εχω στο πακετο μιας και προσπαθω να συλεξω πληροφοριες για το στησιμο και στροσιμο του ενυδρειου.Επισης να πω οτι αμεσως εκανα παραγκελια ενα εξωτερικο φιλτρο το EHEIM professionel 2224. Μετα απο τοσο διαβασμα καταλαβα οτι ειναι ευκολο σχετικα το στησιμο και δυσκολο εως ακατανοητο το στροσιμο αλλα και η συντηρηση του νερου για εναν ασχετο.Πληροφοριες γιαυτο το θεμα βρισκω και αρχιζω να μαθαινω.

Αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι τουλαχιστον 2 μεγαλουτσικα ψαρια και μερικα μικρα .Εδω θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για τον αριθμο των ψαριων που αναλογουν στα λιτρα μου με σχετικα λιτη διακοσμιση(μερικες πετρες και λιγα φυτα) και φυσικα οσο ποιο ανθεκτικα γινετε για να μην τα παρω στον λαιμο μου.

Αυτα τα λιγα προς το παρον.Και λεω λιγα γιατι αργοτερα θα εχω αρκετες αποριες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιαννη και χρονια πολλα!!!!τ ενυδρειο που αναφερεις οσον αφορα τα λιτρα μπορεις να δεις και να αποφασισεις βλεποντας ενυδρεια απο φιλους που εχουν τα ιδια λιτρα στο forum.πιστευω οτι και καποιες κιχλιδες μπορεις να βαλεις και tetra που εναι πανεμορφα!!!καλως ηρθες και καλη χρονια :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιαννη και χρονια πολλα!!!!τ ενυδρειο που αναφερεις οσον αφορα τα λιτρα μπορεις να δεις και να αποφασισεις βλεποντας ενυδρεια απο φιλους που εχουν τα ιδια λιτρα στο forum.πιστευω οτι και καποιες κιχλιδες μπορεις να βαλεις και tetra που εναι πανεμορφα!!!καλως ηρθες και καλη χρονια :thumbup::D

Ευχαριστω για την απαντηση :thumbup: αλλα δεν μου ανεφερες ποσα ψαρια απο αυτα που μου προτηνεις χωρανε στο ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο aquazone κ χρονια πολλα!

δες πρωτα τι σου αρεσει, ριξε μια ματια στα "ενυδρεια μελων" κ αφου αποφασισεις τι θελεις μπορουμε να σου δωσουμε περισσοτερες πληροφοριες...

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο aquazone κ χρονια πολλα!

δες πρωτα τι σου αρεσει, ριξε μια ματια στα "ενυδρεια μελων" κ αφου αποφασισεις τι θελεις μπορουμε να σου δωσουμε περισσοτερες πληροφοριες...

φιλε μαλον δεν διαβασες καλα το post μου.το θεμα δεν ειναι τι μαρεσει.το θεμα ειναι τι μπορω να συντηρησω εγω ο ασχετος τουλαχιστον για αρχη μεχρι να νιωσω εμπειρος και να μην παρω τα ψαρια στο λαιμο μου.ματιες οπως μου λες εχω ριξει πολλες αλλα δεν νομιζω πως ειναι κατι στα μετρα μου.αλωστε οι περισοτερες φοτογραφιες ειναι απο παλιους χομπιστες και φυσικα εμπειρους.ετσι νομιζω τουλαχιστον.

παρολα αυτα απο τις φοτο που ειδα αυτη νομιζω μου κανει γιατι εχει λιτο περιβαλον(http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=module&module=gallery&cmd=si&img=1126)αλλα εκτος απο τα μικρα θα ηθελα και μερικα μεγαλουτσικα για τις αναλογιες του ενυδρειου μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και πολυ εφικτο αυτο που ζητας. Ευμεγεθη ψαρια δηλαδη σε μικρο ενυδρειο. Οτι και να κανεις καλυτερα ειναι να βαλεις ενα ειδος στο ενυδρειο σου ετσι ωστε να χαρεις τα ψαρια καθως θα ξεδιπλωνουν τα χαρακτηριστικα τους οπως θα εκαναν στο φυσικο περιβαλλον και για να δεις γεννες, ολο τον κυκλο της ζωης δηλαδη, που πιστευω αυτο θα το χαρει ιδιαιτερα και ο μικρος.

Το πιο ευκολο για εναν αρχαριο ειναι να κινηθει σε ψαρια που ευδοκιμουν στο νερο που εχει η βρυση του για να μην χρειαζεται τροποποιησεις ως προς τα χαρακτηριστικα του. Οποτε καλο θα ειναι να παρεις ενα σετ υγρα τεστ της API (Aquarium Pharmaceutical) που ειναι τα πιο αξιοπιστα και να δεις τι ph, Gh, Kh εχει το νερο σου. Επειτα μπορουμε να δουμε τις εναλλακτικες. Να ξερεις παντως οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να σκληρυνεις το νερο σου απο το να το μαλακωσεις.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

.....το θεμα δεν ειναι τι μαρεσει.το θεμα ειναι τι μπορω να συντηρησω εγω ο ασχετος .....

Μπορεις να συντηρησεις στα μεγαλυτερο ενυδρειο που θα παρεις τα δυο χρυσοψαρα που εχεις.

Ειναι γνωστο οτι καθε χρυσοψαρο θελει 40 λιτρα νερο (ασχετα αν ειναι μικρο ακομα, μεγαλωνει γρηγορα και μπορει να ζησει 40 χρονια)

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα.οι γλυφτες χαλανε τα φυτα???ειναι αληθεια αυτο???

Οχι.

υγ βρες τα ονοματα των ψαριων που λες, και κακως μεν αλλα με αυτη την ονομασια (γλυφτης) οριζονται διαφορα ειδη ψαριων, οποτε πρεπει να διευκρινισεις για ποια ψαρια μιλας.

http://www.planetcatfish.com/catelog/family.php?family_id=4

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πρεπει να προσεξεις σε αυτα τα ψαρια ειναι το μεγεθος που γινονται.

Πολλα απο αυτα χρειαζεται να εχεις πολυ μεγαλο ενυδρειο για να διατηρησεις, αφου γινονται και 1 μετρο μηκος.

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα.οι γλυφτες χαλανε τα φυτα???ειναι αληθεια αυτο???

αν πεσει πεινα τους εχινοδορους καποια απο αυτα τα ψαρια τους τρωνε για τα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Οχι.

υγ βρες τα ονοματα των ψαριων που λες, και κακως μεν αλλα με αυτη την ονομασια (γλυφτης) οριζονται διαφορα ειδη ψαριων, οποτε πρεπει να διευκρινισεις για ποια ψαρια μιλας.

http://www.planetcatfish.com/catelog/family.php?family_id=4

σε καποιου φιλου το ενυδρειο ο γλυφτης του(ειναι ενας μαυρος με πλατυ κεφαλι)πηγεναι στα φυλα των φυτων και τα ρουφουσε με αποτελεσμα την αλη μερα να χανουν το χρωμα τους και να ξερενωντε.

γιατι αυτο??

Link to comment
Share on other sites

σε καποιου φιλου το ενυδρειο ο γλυφτης του(ειναι ενας μαυρος με πλατυ κεφαλι)πηγεναι στα φυλα των φυτων και τα ρουφουσε με αποτελεσμα την αλη μερα να χανουν το χρωμα τους και να ξερενωντε.

γιατι αυτο??

γιατι πεινουσε

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και Χρονια πολλα σε ολους!!!!!!!!

Η δικια μου η αποψη ειναι να στρωσεις πρωτα το νερο σου (κυκλος αζωτου)και μετα να διαλεξεις τα ψαρια αναλογα με τις τιμες νερου που θελει το καθε ψαρι :D

στα 80λτρ δεν μπορεις να βαλεις ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ :thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οταν λεω μεγαλα ψαρια ενοω μεγαλα για το μεγεθος του ενυδρειου μου.δηλαδη τα ποιο μεγαλα που μου αναλογουν στα 84 λιτρα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ας μου απαντησει καποιος γρηγορα γιατι δεν αντεχουν τα νευρα μου.τα παιδια με εχουν ζαλισει.μου ζηταν εδω και τωρα ψαρια.λοιπον εστησα το νεο ενυδρειο 84 λιτρα.δηλαδη εστρωσα 6 ποντους λεπτο χαλικη πλυμενο καλα.εβαλα τον θερμοστατη και το φιλτρο σε λειτουργεια.αυτο που σκεφτομαι ειναι μολις το νερο ερθει στην ιδια θερμοκρασια με το αλλο μου 20λιτρο ενυδρειο το οποιο φυσικα ειναι στρωμενο αφου το εχω εδω και χρονια να το αδειασο οπως ειναι με το νερο και τα 2 ψαρακια του μεσα στο 84αρι..γλυτωνω το στρωσιμο ετσι η οχι????

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ας μου απαντησει καποιος γρηγορα γιατι δεν αντεχουν τα νευρα μου.τα παιδια με εχουν ζαλισει.μου ζηταν εδω και τωρα ψαρια.λοιπον εστησα το νεο ενυδρειο 84 λιτρα.δηλαδη εστρωσα 6 ποντους λεπτο χαλικη πλυμενο καλα.εβαλα τον θερμοστατη και το φιλτρο σε λειτουργεια.αυτο που σκεφτομαι ειναι μολις το νερο ερθει στην ιδια θερμοκρασια με το αλλο μου 20λιτρο ενυδρειο το οποιο φυσικα ειναι στρωμενο αφου το εχω εδω και χρονια να το αδειασο οπως ειναι με το νερο και τα 2 ψαρακια του μεσα στο 84αρι..γλυτωνω το στρωσιμο ετσι η οχι????

Φιλε μου, λαθος χομπυ διαλαξες :thumbup:

Το μεγαλυτερο προσον εδω ειναι η υπομονη (μιλαμε για πολυ ομως). :thumbup:

Το ειδος των ψαριων που θα βαλεις εξαρταται απο πολλους παραγοντες για αυτο δεν εχεις απαντησεις.

Πρεπει να σου γραψουν "τομο" για σωστη απαντηση.

Γι'αυτο πρεπει να διαβασεις μονο σου αυτον τον "τομο" και μετα να ρωτησεις οτι δεν καταλαβες.

Πριν κανεις τα λαθη που κανουν οι περισσοτεροι απο βιασυνη και μετα αρχιζουν τα ποστ με τιτλο SOS και HELP σε ενημερωνω οτι στο ενυδρειο δεν μπορεις να βαλεις ψαρια πριν στρωσει (αλλιως θα τα μαζευεις με την αποχη αργα ή γρηγορα και θα ειναι χειροτερο για τα παιδακια να τα βλεπουν να αφανιζονται).

Δευτερο, δεν παιζει ρολο μονο το μεγεθος του ενυδρειου για τα ψαρια που θα βαλεις αλλα και οι συνθηκες του νερου που θα εχει.

Πολλα ψαρια (η συντριπτικη πλειοψηφια) δεν ζουν στο νερο της βρυσης και αν το κανουν ειναι προσωρινα και με προβληματα.

Πριν λοιπον αποκτησεις την καθε εμπειρια για το καθε ψαρι που διατηρεις, μαθε με ενα ευκολο ειδος (ανεξαρτητα το μεγεθος) να συντηρεις ενα ενυδρειο και να αποκτησεις τις δεξιοτητες που χρειαζονται, μετα να αποκτησεις κι αλλες γνωσεις και εξοπλισμο για αλλα ψαρια.

Ξεκινα με guppies και applesnails που ζουν σε νερο δικτιου με αντιχλωριο και σωστη θερμοκρασια (24-25C) και βλεπεις.

Διαβασε αυτα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm (τη κεντρικη στηλη πρωτα)

Με το νερο απο το μικρο ενυδρειο δεν στρωνει το νεο ενυδρειο.

Πρεπει να βαλεις τα υλικα του μεσα στο φιλτρο του μεγαλου και αν. (οι μετρησεις με υγρα τεστ APi σου λενε αν εστρωσε και συνεχιζεις και ελεγχεις καθε εβδομαδα το νερο με αυτα)

Η βιολογια δεν ζει μεσα στο νερο αλλα πανω στα υλικα του φιλτρου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, λαθος χομπυ διαλαξες :D

Το μεγαλυτερο προσον εδω ειναι η υπομονη (μιλαμε για πολυ ομως). :thumbup:

Το ειδος των ψαριων που θα βαλεις εξαρταται απο πολλους παραγοντες για αυτο δεν εχεις απαντησεις.

Πρεπει να σου γραψουν "τομο" για σωστη απαντηση.

Γι'αυτο πρεπει να διαβασεις μονο σου αυτον τον "τομο" και μετα να ρωτησεις οτι δεν καταλαβες.

Πριν κανεις τα λαθη που κανουν οι περισσοτεροι απο βιασυνη και μετα αρχιζουν τα ποστ με τιτλο SOS και HELP σε ενημερωνω οτι στο ενυδρειο δεν μπορεις να βαλεις ψαρια πριν στρωσει (αλλιως θα τα μαζευεις με την αποχη αργα ή γρηγορα και θα ειναι χειροτερο για τα παιδακια να τα βλεπουν να αφανιζονται).

Δευτερο, δεν παιζει ρολο μονο το μεγεθος του ενυδρειου για τα ψαρια που θα βαλεις αλλα και οι συνθηκες του νερου που θα εχει.

Πολλα ψαρια (η συντριπτικη πλειοψηφια) δεν ζουν στο νερο της βρυσης και αν το κανουν ειναι προσωρινα και με προβληματα.

Πριν λοιπον αποκτησεις την καθε εμπειρια για το καθε ψαρι που διατηρεις, μαθε με ενα ευκολο ειδος (ανεξαρτητα το μεγεθος) να συντηρεις ενα ενυδρειο και να αποκτησεις τις δεξιοτητες που χρειαζονται, μετα να αποκτησεις κι αλλες γνωσεις και εξοπλισμο για αλλα ψαρια.

Ξεκινα με guppies και applesnails που ζουν σε νερο δικτιου με αντιχλωριο και σωστη θερμοκρασια (24-25C) και βλεπεις.

Διαβασε αυτα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm (τη κεντρικη στηλη πρωτα)

Με το νερο απο το μικρο ενυδρειο δεν στρωνει το νεο ενυδρειο.

Πρεπει να βαλεις τα υλικα του μεσα στο φιλτρο του μεγαλου και αν. (οι μετρησεις με υγρα τεστ APi σου λενε αν εστρωσε και συνεχιζεις και ελεγχεις καθε εβδομαδα το νερο με αυτα)

Η βιολογια δεν ζει μεσα στο νερο αλλα πανω στα υλικα του φιλτρου.

φιλε σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. να σου πω οτι αυτες τις μερες εχω τρελαθει στο διαβασμα.εχω διαβασει ολλα τα αρθρα για αρχαριους και θεωρητικα τουλαχιστον γνωριζω αρκετα.επισης το θεμα δεν ειναι η δικη μου υπομονη αλλα των παιδιων.αλλα απο την απαντηση σου καταλαβα πως με τον τροπο που σκεφτηκα δεν γλυτωνω χρονο απο το στρωσιμο.

Ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με τι τροπο στρωνεις?

Ευκαιρια ειναι το στρωσιμο για να εχεις χρονο για διαβασμα μεχρι να στρωσει. :thumbup:

ΥΓ φτιαξε μια "ιστορια-παραμυθι" για τα παιδια, ωστε να δεχτουν το σταδικο χτισιμο του ενυδρειο :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Με τι τροπο στρωνεις?

Ευκαιρια ειναι το στρωσιμο για να εχεις χρονο για διαβασμα μεχρι να στρωσει. :thumbup:

ΥΓ φτιαξε μια "ιστορια-παραμυθι" για τα παιδια, ωστε να δεχτουν το σταδικο χτισιμο του ενυδρειο :thumbup:

Δεν ακολουθω καποιον συγκεκριμενο τροπο.σημερα που το γεμισα και τα εβαλα ολλα σε λειτουργεια απλος προσθεσα υγρο για το χλοριο.αυριο παω να παρω φυτα και φαρμακα για βακτηρια...

κανω κατι λαθος???

Link to comment
Share on other sites

Εχεις διαβασει τιποτα για τον "κυκλο του αζωτου"?

Τι σημαινει "στρωσιμο" συγκεκριμενα και τι κανουν τα βακτηρια στο φιλτρο και τι χρειαζονται για να ζουν?

Δεν στρωνει ετσι ευκολα το ενυδρειο αν του βαλεις νερο, διακοσμηση, φιλτρο, θερμαντηρα και το κοιτας :thumbup:

Θα στρωσει και ετσι αλλα ισως κανει μηνες.

Θελει "βοηθεια".

Για αρχη ριχνε μια ταμπλετα βυθου φαγητο καθε μερα.

Και παρε υγρα τεστ APi, Αμμωνιας (ΝΗ3), Νιτρωδων αλατων (ΝΟ2), Νιτρικων αλατων (ΝΟ3) και μετρα.

Οταν στρωσει θα χρειαστεις και μερικα ακομα τεστ για τις σκληροτητες (gH-kH) και οξυτητα pH.

Μακροχρονια και λογω του αριθμου των τεστ που βγαζουν συμφερουν σε σχεση με τα στικ, και ειναι και πολυ πιο ακριβες στις μετρησεις.

Αν "δεν σε παιρνει" παρε μονο αμμωνιας υγρο και τα υπολοιπα στικ eSHa και ο θεος βοηθος.

Οι μετρησεις σου θα πρπει να πανε καπως ετσι για να πεις οτι ειναι στρωμενο το ενυδρειο:

http://www.bestfish.com/newtank3.html

Στο τελος θα πρεπει να εχει μηδεν αμμωνια, μηδεν νιτρωδη, πανω απο μηδεν νιτρικα.

Κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου μεχρι να πεσουν τα νιτρικα σε ασφαλη επιπεδα κατω απο 20 και βαζεις τα πρωτα ψαρια (ποτε ολα μαζι αλλα σταδιακα για να προλαβαινει να "ξαναστρωνει" ας πουμε το ενυδρειο για τον καινουριο αριθμο ψαριων)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις διαβασει τιποτα για τον "κυκλο του αζωτου"?

Τι σημαινει "στρωσιμο" συγκεκριμενα και τι κανουν τα βακτηρια στο φιλτρο και τι χρειαζονται για να ζουν?

Δεν στρωνει ετσι ευκολα το ενυδρειο αν του βαλεις νερο, διακοσμηση, φιλτρο, θερμαντηρα και το κοιτας :thumbup:

Θα στρωσει και ετσι αλλα ισως κανει μηνες.

Θελει "βοηθεια".

Για αρχη ριχνε μια ταμπλετα βυθου φαγητο καθε μερα.

Και παρε υγρα τεστ APi, Αμμωνιας (ΝΗ3), Νιτρωδων αλατων (ΝΟ2), Νιτρικων αλατων (ΝΟ3) και μετρα.

Οταν στρωσει θα χρειαστεις και μερικα ακομα τεστ για τις σκληροτητες (gH-kH) και οξυτητα pH.

Μακροχρονια και λογω του αριθμου των τεστ που βγαζουν συμφερουν σε σχεση με τα στικ, και ειναι και πολυ πιο ακριβες στις μετρησεις.

Αν "δεν σε παιρνει" παρε μονο αμμωνιας υγρο και τα υπολοιπα στικ eSHa και ο θεος βοηθος.

Οι μετρησεις σου θα πρπει να πανε καπως ετσι για να πεις οτι ειναι στρωμενο το ενυδρειο:

http://www.bestfish.com/newtank3.html

Στο τελος θα πρεπει να εχει μηδεν αμμωνια, μηδεν νιτρωδη, πανω απο μηδεν νιτρικα.

Κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου μεχρι να πεσουν τα νιτρικα σε ασφαλη επιπεδα κατω απο 20 και βαζεις τα πρωτα ψαρια (ποτε ολα μαζι αλλα σταδιακα για να προλαβαινει να "ξαναστρωνει" ας πουμε το ενυδρειο για τον καινουριο αριθμο ψαριων)

το καλο ειναι οτι για την αρχη τουλαχιστον τεστ δεν θα κανω εγω αλλα το μαγαζι.στο μαγαζι που ρωτησα για ψαρια μου ειπε ο μαγαζατορας να του παω νερο και θα το δει αυτος.να σου κανω μια απλη ερωτηση.το Σαββατο που μας ερχετε θα κανω την αλαγη της εβδομαδος στο παλιο ενυδρειο.το νερο που θα βγαλω αμα το ριξω στο καινουριο θα ΕΠΙΣΠΕΥΣΩ την διαδηκασια στωσιματος????

Link to comment
Share on other sites

....το Σαββατο που μας ερχετε θα κανω την αλαγη της εβδομαδος στο παλιο ενυδρειο.το νερο που θα βγαλω αμα το ριξω στο καινουριο θα ΕΠΙΣΠΕΥΣΩ την διαδηκασια στωσιματος????

Η βιολογια που θα σου χρησιμευε για μπολιασμα δεν ζει στο νερο αλλα πανω στα υλικα του φιλτρου.

Στην ουσια οταν λεμε στρωμενο ενυδρειο, εννοουμε στρωμενο φιλτρο.

Οσο νερο και να βαλεις δεν κανεις κατι ουσιαστικο.

Θα μπορουσες να βαλεις το νεο φιλτρο να δουλευει μαζι με το στρωμενο για λιγο καιρο στο παλιο ενυδρειο ή να βαλεις τα υλικα του στρωμενου φιλτρου στο καινουριο και να "βοηθησεις" και συ με "ετοιμα βακτηρια" του εμποριου αφου το παλιο φιλτρο ειναι μικρο και δεν εχει πολλα υλικα τοσα οσα χρειαζονται για να λειτουργησει το μεγαλο σαν στρωμενο.

Ετοιμα βακτηρια ειναι πχ τα sera nitrivec ή τo safe start της tetra ψαξε και για αλλα

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα ψαρια που εχεις (τα δυο χρυσοψαρα) ειναι ακριβως αυτα που χρειαζεσαι για το μεγαλο ενυδρειο.

Γινονται συντομα πολυ μεγαλα (κατι τετοιο δεν ζητας)?

Και ισως αντεξουν τα λαθη που θα κανεις στην αρχη οπωσδηποτε.

Με λιγο διαβασμα απο σενα θα τη γλυτωσουν :thumbup:

Τα ψαρια αυτα χρειαζονται ακριβως αυτο το ενυδρειο που πηρες.

Και δεν πρεπει να βαλεις τπτ αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...